Vilniaus miesto savivaldybė susilaukė kritikos
Marius (vardas redakcijai žinomas), socialiniuose tinkluose pasidalijo įrašu, kuris sulaukė audringų reakcijų ir Vilniaus miesto gyventojų pasipiktinimo.
„Buvo dar maža ramybės oazė Žvėryne prie Neries, tiek paukščiams, tiek žmonėms. Bet Vilniaus miesto savivaldybė ir Valdas Benkunskas, matyt, ten nebuvo kojos įkėlę, o kur nesi kojos įkėlęs, ten traktorius nusiųsti ir viską velniop išpjauti širdies neskauda. O kam apskritai važiuoti ir žiūrėti? Juk niekam ta gamta Vilniuje nerūpi. Atsiprašau, rūpi, bet tik tiek, kiek ją galima „įsisavinti“. Dar tik cemento ir trinkelių pasiruoškite, reikės kiekvieną medį betonuoti. „Žaliasis Vilnius“. Nejuokinkite“, – apmaudo neslėpė Marius.

Toks įrašas – ne vienintelis. Valdas (vardas redakcijai žinomas), viešai prašė nutraukti darbus.
„Valdai Benkunskai, stabdykite kirtimus Žvėryne! Kuo skubiau! Jau sunaikinta beveik visa pakrantė. Palikite paukščiams bent žaliai apibrauktą zoną aplink tiltą nepaliestą! Vilniaus miesto savivaldybe, nepasakokite man apie invazines rūšis (batažiedes robinijas pirma susitvarkykite). Žvėryne stebulė viską šnioja be atrankos, nuvažiuokite patikrinti. Likę iki metro storio kelmai, tik apkasti sniegu, pjuvenomis, kad nekristų į akis. Ten buvo mišrus miškas, ne uosialapių plantacija, kurią reikėtų iškirsti plynai. Iš žaliųjų migracinių zonų, ramybės kampelių paukščiams, dabar lieka perpučiami plyni kirtimai. Nuvažiuokite patikrinti Ir stabdykite darbus bent jau žaliai apibrauktoje zonoje!“ – ragino jis.
Linas (vardas redakcijai žinomas) atkreipė dėmesį ir į tai, kad dalis medžių, pasak jo, buvo saugomų rūšių.
„Valdai Benkunske, ar žinote, kad jums yra meluojama dėl kirtimų Žvėryne? Vilniaus miesto savivaldybe, ar „Stebulė“, turėjo leidimą nukirsti šią pušį Žvėryne? O gal ši pušis irgi buvo „invazinė“? Tai tik vienas pavyzdys, gulintis „ant viršaus“. Kiek dar tokių saugomų medžių „Stebulė“ pakišo kirtimų krūvoje, kurią laiko su spyna užrakinę aptvertoje teritorijoje Kraševskio gatvėje?

Žvėryno pakrantėse be uosialapių dar augo karpotieji beržai, klevai, gluosniai, mažalapės liepos, baltosios tuopos, uosiai, guobos. Vilniaus žaliajame žemėlapyje Žvėryno pakrantėse, kurias suniokojote, sužymėta virš 100 tarybos sprendimais saugotinų medžių. Kiek iš jų ten likę, kai „Stebulė“ prasinešė su savo pjūklais ir traktoriais? Ar gali Vilniaus miesto savivaldybė pasisamdyti nešališką arboristą, kuris sąžiningai patikrintų, kiek saugomų medžių liko, o kiek iš jų jau nukirsta? V. Benkunskai, jums atvirai yra meluojama. Ar taikstysitės su tuo ir apsimesite, kad nieko negirdite, ar stabdysite darbus, kol dar ne vėlu?, – į miesto merą kreipėsi vyras.


Pateikė atsakymą
Į paviešintą situaciją suskubo sureaguoti pati Vilniaus miesto savivaldybė. Ji paaiškino, kokiu tikslu yra kertami nuotraukose užfiksuoti medžiai.

„Invazinių medžių plitimas upės pakrantėje yra ypač aktuali problema, nes vanduo ir vėjas sparčiai perneša sėklas. Uosialapis klevas yra viena labiausiai paplitusių ir agresyviausių Lietuvoje aptinkamų invazinių augalų rūšių, kelianti grėsmę vietinių rūšių išlikimui. Pavojų uosialapiai klevai kelia ir žmonėms, nes žiedadulkės sukelia alergiją – polinozę. Į invazinių rūšių sąrašą ši rūšis įtraukta dar 2004 metais, o valstybiniu lygiu šių medžių populiacija aktyviai reguliuojama nuo maždaug 2013 m.
Svarbu pabrėžti, kad šalinami tik moteriškos giminės uosialapiai klevai, t. y. tie medžiai, kurie platina sėklas, dėl kurių ir vyksta spartus plitimas, išstumiantis vietines medžių rūšis. Vyriškos giminės medžiai sėklų neturi, todėl, jei nėra avarinės būklės, pavojaus aplinkai nekelia ir yra paliekami augti.
Be invazinių medžių Neries pakrantėje šalinami ir avarinės būklės kitų rūšių želdiniai – sausuoliai, vėjo ar audrų išversti arba lūžę medžiai. Kitaip tariant, ties Žvėrynu vykdoma aplinkos priežiūra, šalinant pavojingos būklės medžius ir užtikrinant žmonių saugumą bei reguliuojant invazinių želdinių populiaciją. Iš viso pašalinta apie 500 medžių, iš kurių didžiąją dalį sudaro uosialapiai klevai ir tik nedidelė dalis kitų rūšių avarinės būklės medžių. Tvarkant aplinką, taip pat pašalinta nemažai uosialapių klevų atžalų ir krūmynų“, – buvo teigiama komentare.
Norite išsakyti savo nuomonę ar pranešti naujieną? Rašykite pilieciai@delfi.lt!