Visa Mildos šeima ir draugai prašo visuomenės pagalbos kuo skubiau atvykti nurodytais adresais ir priduoti kraujo bei seilių mėginius. Donorais gali tapti 18-35 metų žmonės. Svarbi kiekviena minutė.
Taip pat Mildos ir jos artimųjų žinia, kad svarbu atvykti ir užsiregistruoti į duomenų bazę, ne dėl šios šeimos, o dėl kiekvieno lietuvio, nes iki šios dienos bazėje turėjome tik 14 tūkstančių žmonių. Kuo daugiau užsiregistravusių, tuo didesnė tikimybė pasveikti ne tik Mildai, bet ir tiems, kas susirgs ateityje.
Kur galima priduoti: https://bukgeras.lt/padek-gelbeti-gyvybes/#kur-uzsiregistruoti
Gydytojas pakomentavo netiksliai išsakytus teiginius
Po publikacijos paviešinimo su „Delfi“ redakcija susisiekė asociacijos „Kraujas“ vadovė Ieva Drėgvienė. Moteris patikino, kad M. Meškelei tikrai reikia skubaus gydymo, tačiau ne viskas pagalbos prašyme buvo nurodyta teisingai.
Buvo akcentuojamas teiginys, kuris šiuo metu dėl netikslumo buvo pašalintas iš publikacijos: „Dėl įstatymų ir biurokratinės tvarkos donoro kaulų čiulpai Mildą gali pasiekti tik už 1,5 mėnesio“. Apie tai sutiko papasakoti VUL Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro gydytojas hematologas Andrius Žučenka.
„Teiginys „Dėl įstatymų ir biurokratinės tvarkos donoro kaulų čiulpai Mildą gali pasiekti tik už 1,5 mėnesio“ yra klaidingas ir diskredituoja sveikatos apsaugos sistemą bei kaulų čiulpų transplantacijas Lietuvoje.
Pacientė, susirgusi ūmia mieloleukemija, po modernaus gydymo pasiekė ligos remisiją ir jai buvo planuota planinė alogeninė kamieninių kraujodaros ląstelių transplantacija naudojant pilnai tapataus donoro iš užsienio kamienines ląsteles.
Deja, vakar įvykusio kontrolinio vizito metu buvo nustatytas itin agresyvus leukemijos atkrytis. Remiantis tokiu ligos agresyvumu bei leukeminėse ląstelėse nustatytomis itin nepalankios prognozės genetinėmis pažaidomis – efektyviausias gelbstintysis gydymas yra skubi alogeninė kaulų čiulpų transplantacija, kuri turi būti atliekama nedelsiant (2-3 sav bėgyje), naudojant moderniausios taikinių terapijos ir chemoterapijos derinį.
Tai labai nestandartinė situacija ir tokio skubumo transplantacijų didžioji dauguma pasaulio hematologijos centrų išvis neatlieka, kadangi pati procedūra reikalauja itin detalių ir užtrunkančių donoro ir paciento tyrimų, imuninių žymenų tipavimų, kamieninių kraujodaros ląstelių rinkimo procedūros, ląstelių transportavimo logistikos ir planavimo. Dėl šių priežasčių užsienio donorų ląstelių gavimas užtrunka iki 4-6 sav.
Tuo tarpu itin didelėmis mūsų centro komandos pastangomis mes transplantaciją galime suplanuoti bei atlikti visus reikiamus tyrimus ir procedūras vos per kelias dienas – tam reikalingas giminingas donoras (pilnai arba pusiau tapatus pagal imuninius žymenis) arba tapatus negiminingas donoras iš Lietuvos negiminingų kaulų čiulpų donorų registro.
Toks skubios ir individualizuotos kaulų čiulpų transplantacijos gydymo metodas yra taikomas mūsų centre jau kelis metus bej pasižymi itin dideliu efektyvumu ir gerais rezultatais, kai pacientai serga pačiomis agresyviausiomis, gydymui atspariomis atspariomis ūmiomis leukemijomis. Duomenis esame publikavę moksliniuose leidiniuose ir didžiausiuose hematologijos kongresuose“, – komentavo A. Žučenka.
Norite pranešti naujieną? Rašykite el. paštu pilieciai@delfi.lt!