Vieni šį laikotarpį prisimena su siaubu, kitiems dabar viskas atrodo kitaip

Koronaviruso pandemiją daug kas sieja su visišku užsidarymu – nuo tos dienos miestų gatvės tapo tuščios, kelionės buvo pamirštos ir net darbas dažnu atveju persikėlė į namų aplinką. Tą akimirką pasikeitė viskas. Štai vilnietis pasakoja, kad būtent tuo metu, kai buvo fiksuojami pirmieji viruso atvejai, jis buvo išvykęs į kelionę, tačiau, kad ji baigsis tokiu būdu, vyras tikrai nesitikėjo.

„Tuo metu mes kaip tik keliavome ir grįžome atgal per lockdowną (liet. užsidarymą), turėjome karantinuotis, tai taip ir prisimename. Tikrai buvo baisu“, – prisiminimais dalijosi vilnietis.

Tuo tarpu „Delfi“ kalbinta moteris dabar šį laikotarpį prisimena kiek kitaip, nors iš pradžių viskas atrodė baugiai.

Koronavirusas Lietuvoje

„Iš pradžių buvo netikėjimas, kad tai nutiko, o paskui toks nerimas [kilo]. Nerimą daugiausiai sėjo tai, kas buvo kalbama, ne patys faktai, nes kaip ir negali to suvokti. Išgyvenome, o dabar tai atrodo juokinga“, – šypsojosi ji.

Įžvelgė ir pliusų

Staiga visur užvėrus duris ir baiminantis, kas bus toliau, pagrindiniu atributu, kuris buvo privalomas kiekviename žingsnyje, tapo apsauginės veido kaukės. Nors situacijai keičiantis, kito ir reikalavimai bei taisyklės, kuriomis turėjo vadovautis kiekvienas, tačiau vienu metu apsaugines veido kaukes buvo privalu dėvėti ir lauke, net jeigu aplink nebuvo nei vieno žmogaus. Miesto centre sutiktas vyras dabar šį reikalavimą prisimena su šypsena.

„Tuo metu gyvenau Klaipėdoje ir buvo pakankamai netikėta, baisu, nes buvo daug nežinomybės, kas tai yra. Prisimenu, kad nieko aplink lauke nėra, bet tu vistiek išeini su kauke, nes atrodo, kad su kauke yra saugiau“, – sakė jis.

Ir nors „Delfi“ kalbinti žmonės sutartinai minėjo, kad šis laikotarpis kėlė daug nerimo ir nežinomybės, tačiau daliai tai buvo su pozityviais pokyčiais susijęs laikas, kai atsirado daugiau laiko tam, kam anksčiau jo pritrūkdavo.

„Elgėmės taip, kaip reikėjo, sėdėjome namuose, turėjome daugiau laiko pabendrauti su šeimos nariais ir išgyvenome“, – teigė moteris.

Sužinojus apie pirmą COVID – 19 atvejį – dvejopos reakcijos

Ar prisimenate, kaip atrodė diena, kai Lietuvoje buvo užfiksuotas pirmasis COVID – 19 viruso atvejis? To paklausėme ir gatvėje sutiktų praeivių.

Koronavirusas Lietuvoje

„Pirmas atvejis Lietuvoje buvo šokiruojantis, nes aš jau buvau draugams pasakęs, kad jis čia neteis ir jo Europoje nebus. Tačiau tai mums buvo labai svarbi pamoka, kad šioms ligoms nereikia nei tapatybės dokumentų, nei nieko ir jos plinta ten, kur gali“, – teigė vyras.

Sumaišties tą dieną buvo daug – nieks nežinojo, kas bus toliau.

„[Kilo] išgąstis, kaip čia toliau gyvensime“, – sakė kitas sutiktas praeivis.

Viruso plitimą stabdančios priemonės vertinamos įvairiai

Koronavirusui pradėjus plisti tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje, šalys ėmėsi įvairiausių priemonių, bandydamos užkirsti kelią viruso plitimui. Nors vienos priemonės buvo švelnesnės, kitos – labai griežtos, joms pritarė tikrai ne visi.

„Tuo metu aš vykdžiau tai, ką turėjau, o paskui galvojau, kad gal nereikėjo tų skiepų tiek daug“, – teigė moteris.

Minusų įžvelgė ir dėl vienu metu įvestų galimybių pasų, su kuriais buvo galima patekti į tam tikras vietas, įstaigas. Tai, anot Vilniuje gyvenančios merginos, sukėlė daug konfliktų.

Skiepas

Nors kritikos tuo metu buvo daug, tačiau „Delfi“ sutiktas žmogus teigė kritikuoti šių sprendimų neturintis teisės ir tam yra svari priežastis:

„Viskas gerai, tiesiog žmonės gal nežinojo, kaip elgtis, buvo daug klaidų, bet tai yra normalu – per šimtmetį susiduriame su tokia situacija, tad neturiu teisės kažko kritikuoti, ko pats nemanau. Manau, kad viskas buvo padaryta teisingai.“

Jam pritarė ir kiti vilniečiai.

„Manau, kad [priemonės] ypatingai geros buvo, net autobusus dezinfekuodavo ir matydavau, ir žinau, ir pačiai teko susidurti su tomis priemonėmis. Be abejo, tai ir apsaugojo žmones. Buvo nepatenkintų, bet aš manau, kad tai gerai. Visas pasaulis izoliavosi, visi taip gyveno ir viskas tvarkoje dabar“, – džiaugėsi dvi vyresnio amžiaus moterys.

Laikotarpio padariniai juntami iki šiol

Prieš kelerius metus koronavirusas buvo tapęs mūsų kasdienybe, kiekvieną dieną buvo sekama ir pranešama, kokia yra situacija, kiek šio viruso atvejų užfiksuota. Visi gyvenome nežinioje, kada tai ir kuo pasibaigs.

Darbas iš namų

Dabar, kai jau praėjo ne tiek mažai laiko, galime sėkmingai analizuoti, kaip šis laikotarpis pakeitė žmonių gyvenimą. Įdomu tai, kad visi kalbinti vilniečiai vieningai sutarė dėl vieno dalyko, kuris anksčiau buvo didelė naujiena, o dabar – nieko nestebinanti tikrovė:

„Dabar viskas normalizavosi, jokių pasekmių neišliko, kai kuriais atvejais [gyvenimas] net ir pagerėjo – žmonės išmoko dirbti nuotoliu būdu.“

„Žmonės pasidarė uždaresni, bet išmoko dirbti iš namų.“

„Atsirado noras dažniau dirbti iš namų.“

O kaip šį laikotarpį prisimenate jūs? Pasidalinkite savo prisiminimais el. paštu pilieciai@delfi.lt!

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (5)