aA
Žmonės keliauja dėl įvairių tikslų – pažinti, pailsėti, dirbti. Pastaraisiais metais populiarėja ir dar viena turistinė kryptis – pažvejoti. Lietuviai jau seniai lankosi Skandinavijos žvejų bazėse, tačiau tie, kurie ieško išties unikalių potyrių, kelionę planuoja savarankiškai. Vis dėlto, ne visi įvertina, kaip lengva iš „turisto“ tapti „parazitu“ vietinių akyse.
Žvejys
Žvejys
© Shutterstock

Europa kasmet investuoja didžiules lėšas, skatindama tvaraus turizmo iniciatyvas. Turizmo, kuris neniokoja egzotiškų kraštų savanaudiškoms reikmėms, o tokio, kuris puoselėja ir saugo. Tai lengvai pritaikoma žvejiškam turizmui. Kablys.lt dalinasi patarimais, kuriais pasinaudojus žvejyba svetur bus malonesnė ir jums, ir vietiniams meškeriotojams.

1. Masalų ieškokite vietinėse parduotuvėse

Sena, kaip gyvenimas, tiesa – visi nori būti turistais, tačiau tik nedaugelis jų pulkus nori matyti savo šalyje, ypač jei turizmas nėra jų verslas. Vietiniai gyventojai dažnai murma, pamatę turistus – šie niokoja gamtą, palieka šiukšlių, išgaudo žuvis. Galų gale, tenka dalintis ir žūklės vietomis.

Šį santykį ištaisyti turistų ypatingai aktyviai lankomose vietose gali būti nelengva, bet išdrįskite žengti pirmą žingsnį. Pavyzdžiui, vietoje to, kad atsivežtumėte visą savo pamėgtų masalų ir įrankių kolekciją, suteikite šansą vietinei rinkai. Užsukite į vietinę žūklės reikmenų parduotuvę ir įsigykite masalų ten. Taip paremsite vietinius žvejus ir, tikėtina, gausite gerų patarimų.

2. Išsiaiškinkite vietos žūklės taisykles

Ne veltui Didžiosios Britanijos meškeriotojai kasmet ūžia dėl emigrantų nuniokotų ežerų ir upių. Kartais tai, žinoma, piktavalių darbas, bet daugeliu atvejų meškeriotojai puola žvejoti neišsiaiškinę vietos reikalavimų. Net jei esate svečioje šalyje, tai neatleidžia nuo žvejybos leidimo įsigijimo ir limito, kiek ir kokio dydžio žuvų galima sugauti.

Prieš vykstant žvejoti į užsienio šalį, patartina atsispausdinti vietos žūklės taisykles ar turėti skaitmeninę kopiją savo telefone. Taip bet kada prireikus galėsite pasitikrinti, ar galite pasiimti laimikį, kokias žuvis konkrečiame vandens telkinyje gaudyti ir pan. Ir atminkite, kai kuriose šalyse žūklės taisyklės žymiai griežtesnės, nei mūsiškės, todėl verta tikrinti net, rodos, savaime suprantamas smulkmenas.

Atkreipkite dėmesį į vietos žūklės taisykles
Atkreipkite dėmesį į vietos žūklės taisykles
© Pixabay

3. Nepasiduokite godumui

Atostogaudami dažniausiai „nutrūkstame nuo vadžių“. Galvojame: „tiek laiko dirbau ir pagaliau sulaukiau atostogų. Juk galiu leisti sau šiek tiek daugiau.“ Tačiau taip pagalvojate ne tik jūs, bet ir visi kiti atostogautojai ir „šiek tiek“ išauga į „neįtikėtinai daug“.

Greičiausiai žvejojant naujame, neįprastame vandens telkinyje jus apims godumas, ypač, jei puikiai kibs. Tačiau nepasiduokite jam. Viena žuvis gali numalšinti alkį, daugiau bus tik nuostolis vietinei gamtai. Jei galite apsieiti be žuvies, verčiau ją paleiskite ir leiskite pasidžiaugti kova kitiems kolegoms. „Pagavai – paleisk“ turi tapti ta taisykle, kuri keliauja kartu su jumis, kad ir kur būtumėte.

4. Naudokite tausojančius įrankius

Praėjo tas laikas, kai žvejys privalėjo puikuotis savo „sunkiąją artilerija“ prieš kolegas. Dabar vis dažniau meškeriotojų atsisako žuvį žalojančių įrankių ir renkasi verčiau retesnius laimikius, nei svetimą kančią. Gerai pagalvokite, ar jums tikrai reikalingi kabliukai su užkarpėlėmis (gal galima apsieiti be jų), o trišakius kabliukus verčiau palikite samčiams virtuvėje kabinti. Jie nei jums, nei žuvims tikrai nebepatinka.

Jei norite būti iš tiesų ekologiški ir gerbti gamtą, atsisakykite švininių žūklės reikmenų. Švinas kenkia ne tik žmogui, jis žaloja žuvų neurologinę sistemą ir trikdo dauginimosi funkciją. Be to, švinu užterštos žuvys gali atsidurti ir ant jūsų vakarienės stalo. Ieškokite žūklės parduotuvėse gamtai draugiškų įrankių.

Karpis
Karpis
© Pixabay

5. Su laimikiu – švelniai, kaip su moterimi

Niekada neniekinkite savo sugauto laimikio tik norėdami parodyti, kad esate už jį viršesni. Dėl to, kad šią žuvį sugavote, ji nepriklauso jums. Šiame vandens telkinyje ji plaukiojo ir prieš jums ateinant. Atsargiai išlaisvinkite žuvį nuo kabliuko, taisyklingai ją paimkite (būtinai pasidomėkite, už kurios vietos reikia laikyti žuvį, kad netyčia neužspaustumėte gyvybiškai svarbių jos organų) ir nusifotografuokite. Nekankinkite žuvies sausumoje. Gražiam kadrui pakanka ją laikyti vos virš vandens.

Žvejė
Žvejė
© Pixabay

6. Sutvarkykite žūklavietę

Net jei esate turistas ir kiekvieną atostogų minutę norite išnaudoti malonumams, žūklavietė to nežino ir pati jumis nepasirūpins. Išsivežkite visas šiukšles, palikite žūklės vietą tokią, kokią radote. Nepalikite nesaugių laužaviečių. Net jei radote žūklavietę nesutvarkytą vos atėjęs, prisiminkite, ją sutvarkydamas darote paslaugą ne nevalai žvejui, o gamtai.

7. Ieškokite ekologiškų vandens transporto priemonių

Vos atsidūręs prie naujo vandens telkinio, nepulkite ieškoti artimiausio motorinių valčių punkto. Motorinės valtys, net efektyviausios, vis viena nepuoselėja vandens telkinio ir ten esančios gyvybės. Verčiau pasimėgaukite lėta ir atpalaiduojančia žvejyba paprasta PVC ar medine valtimi arba sutalpinkite du malonumu į vieną – išsinuomavę baidarę leiskite plaukti upe, praskaidrindami plaukimą žūkle.

Žvejyba iš baidarės
Žvejyba iš baidarės
© Pixabay

8. Kurkite savo maršrutus

Nesiveržkite į turistų užgultas vietas. Jose tenka ne tik didžiulis spaudimas žuvims, bet ir unikalumas išgaravęs, kaip vakarykštės žuvienės dūmas. Jei norite išties originalių pojūčių, suplanuokite savo maršrutą patys, apgalvodami galimas nakvynės vietas, jei keliausite kelioms dienoms, praėjimus palei vandens telkinį. Ieškokite ne laimikių gausos, o žvejybos kokybės. Galų gale, unikalumas ir įveikti iššūkiai taps didžiausiu turtu grįžus į namų rutiną.

9. Nebūkite abejingas

Pasidalinkite šiais patarimais su kitais žvejais, kuriems, jie gali būti naudingi. Nebūkite abejingas gamtai ir jei matote neteisingai besielgiantį kolegą, pamokykite jį. Pastebėję piktnaudžiaujančius žvejus nesidrovėkite pranešti apie juos aplinkosaugininkams. Tik jūsų iniciatyva ir noras keisti pasaulį ir keistis gali padėti kurti gražesnę ir tvaresnę žūklės kultūrą.

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Koronavirusas ir žvejyba: kuo gyvena mūsų tautiečiai Norvegijoje, Danijoje ir JAV (2)

Tęsiame temą , kuo gyvena mūsų tautiečiai meškeriotojai ir kiti aktyvaus laisvalaikio gamtoje...

Jei karantinas užsitęs, mažiausiai pusė Lietuvos žūklės prekių parduotuvių neišgyvens (5)

Įvedus kanatino režimą užsidarė beveik visos paslaugas teikiančios įmonės, išskyrus prekybą...

Kai apgauti upelio profesorių arba imitacijos menas (I)

Vos tik nutirpus sniegui ir upeliams bei upėms išsiliejus iš krantų, sustiprėjusi upių tėkmė...

Spiningavimas Šiaurės Lietuvos upėse: ankstyvieji šapalai (4)

Atėjus balandžiui nekantriai laukiu žinių iš Šiaurės Lietuvos – ar jau čia „eina”...

Šlakis ar margasis upėtakis? (11)

Ilgas pereinamasis periodas tarp rudens ir pavasario, kuomet visai nebuvo žiemos, padarė įtaką...

Top naujienos

Kokia iš tiesų yra Lukašenkos strategija: tai, ko labiau už koronavirusą bijo Baltarusijos lyderis (68)

Katastrofos nėra. Taip toliau užsispyręs tikina Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka,...

NT bendrovės paviešino savo rezultatus: tokių skaičių ekspertai jau seniai nėra matę siunčia žinią pirkėjams (65)

Kol lietuviai namuose leidžia ketvirtąją karantino savaitę, NT vystymo bendrovės Lietuvoje...

Daugėja įrodymų, kad pasaulinė recesija jau prasidėjo (11)

Daugėja įrodymų, kad šių metų kovą prasidėjo gili pasaulinė recesija. Griūties mastas jau...

Marya Hannun, Sophie Spaan

Laikotarpis, kai Europa dievino islamą

Nors dabar Europoje norima drausti net dėvėti hidžabą, kažkada žemyno aristokratai...

Skvernelis: Vyriausybė ruošia keturių dalių planą dėl karantino švelninimo (12)

Vyriausybė kitą savaitę planuoja paskelbti preliminarų keturių dalių planą, kada laipsniškai...

Gydytojas Morozovas apibūdino 5 stadijas, kurias dauguma jau praėjo: pasitikrinkite, kuri jums šiuo metu aktuali (1)

Tikiuosi, koronavirusas Jūsų neužpuolė iš išorės, o karantinas ir izoliacija dar nesuėdė...

Skvernelis ragina medikus drąsiai kalbėti apie negeroves ligoninėse

Premjeras Saulius Skvernelis sako raginantis medikus drąsiai kalbėti apie problemas ligoninėse...

Remontuojant gatvę Plungėje atkastas senasis grindinys: kai kurie jį dar atsimena iš vaikystės

Rietavo gatvės pradžią iš pagrindų remontuojantys UAB „ Plungės lagūna “ darbininkai...

Kaukės nuo šiandien privalomos viešose vietose, vakare bus apribotas judėjimas (36)

Penktadienį įsigaliojo Vyriausybės patvirtintas reikalavimas Lietuvoje viešose vietose dėvėti...

Įrašas apie medikų elgesį su gimdyvėmis sukėlė pasipiktinimų bangą: atsaką metė ir medicinos įstaigos, ir žinomi žmonės verslininkas atsiprašė (397)

Verslininkas Liudvikas Andriulis , kurio žmona laukiasi vaikelio, vakar savo socialinėje paskyroje...

|Maža didelių žinių kaina