aA
Spalis – kontrastų ir tikro rudens mėnuo. Oro temperatūra šiuo metu linkusi šokinėti kaip amerikietiški kalneliai, o apniukusį dangų ir darganas kartais keičia saulė ir vos ne vasariškas oras. Kartais visa tai gal keistis kelis kartus per dieną. Niekas negali nuspėti spalio orų. Užtat šio mėnesio pradžia neabejotinai yra viena spalvingiausių metuose, kada gali pamatyti visą gamtos Kūrėjo paletę – nuo raudonų klevų lapų, geltonuojančių beržų, žalsvai gelsvos spalvos šalnos pakąstos žolės iki žydro dangaus ir baltų, kaip pirmasis sniegas plunksninių debesėlių.
Baltijoje pagauta plekšnė
Baltijoje pagauta plekšnė
© Dalius Rakutis

Šis mėnuo tarsi sudarytas iš dviejų dalių – pirmosios ir antrosios pusės. Jei pirmoji šiltesnė ir spalvingesnė, pilna klykaujančių gervių ir į pietus traukiančių žąsų balsų, lyg savyje slėptų dalį praėjusios vasaros atspindžio, tai antroji labiau primena apie artėjančią žiemą. Dauguma gamtos balsų tuo metu jau nutilę – ežerų ir upių pakrantėse vien šniokščia nendrynuose vėjas.

Povandeniniame pasaulyje, pagal kurio dėsnius priversti gyventi ir žvejai, taip pat gausu pasikeitimų. Šąlantis vanduo ir artėjančios žiemos nuojauta daugelį žuvų priverčia keisti buvimo vietas ir elgseną. Jei taikiosios žuvys – karšiai, karosai, lynai ir karpiai po truputį lenda į žiemojimo duobes ir (nors nenustodami maitintis) kas kart tampa pasyvesni, tai plėšrūnėms dabar yra pats siautulio laikas. Aštriadantės lydekos budi ežerų ir upių pakraščiuose ir sėkliuose. Susibūrę draugėn pasišiaušėliai ešeriai vis dar rengia kolektyvines ir sakytum, net gerai organizuotas mailiaus medžiokles. Tvenkinių duburiuose, ties vagos šlaitais griežtai kontroliuoja savo teritoriją klastingieji sterkai.

Lydeka
Lydeka
© Dalius Rakutis

Žvejų pasaulyje irgi rudeninės nuotaikos. Spalį dar nesudeda ginklų ir užkietėję karpininkai. Spalis jiems – paskutinis šansas susikauti su stambiažvyniu. Karšininkai tokio spaudimo nejaučia – plačiašoniai kimba ir lapkritį, ir net žiemą. Tačiau ir jiems aišku, kad lengva žvejyba, kai žuvys be didelių gudrybių burdavosi prie jauko ir noriai čiupdavo pakištą neįmantrų masalą, tuoj baigsis. Tad reikia atsigaudyti iki soties.

Karšių gaudytojai Nemune ties Bubiais
Karšių gaudytojai Nemune ties Bubiais
© Dalius Rakutis

Šilumėgės žuvys, tokios kaip lynai ar karosai jau senai sulindusios į duobes. Bet šie dėsniai, žinoma, turi ir išimčių. Antai Kauno mariose prie Kruonio ir aukščiau visą spalį, o kartais net ir lapkritį jie visai neprastai kimba. Tokios vietose paprastai susiburia ištisos valčių flotilės, tad vietos, radimu problemų nėra. Sunkia prisiderinti dieną, kada marių nešiaušia vėjo gūsiai.

Upėse, vėstant orams dugninės ir plūdinės gerbėjai pradeda džiaugtis šalto vandens džiaugsmais. Batono minkes vėl pradeda čiaumoti ir žvejų plūdes nardinti šapalai ir didelės kuojos, o užvertą ant kabliuko trūklį – mėnesio pabaigoje Nemune pasirodantys žiobriai.

Visgi spalis – plėšrūnų metas. Tūkstančiai valčių leidžiasi į ežerus medžioti lydekų. Ne ką mažiau kolegų apgula Nemuno, Neris žemupio ir kitų upių, „neužrakintų“ lašišų žūklės draudimų pakrantes su tuo pačiu tikslu. Aštriadantės dabar tikrai aktyvios ir kanda masalus godžiai. Apdovanotas jų laimikiu šiuo metu būna beveik kiekvienas, nepabūgęs spalio darganų ir pasiryžęs visą dieną mosikuoti spiningu.

Spiningautojai Angirių tvenkinyje
Spiningautojai Angirių tvenkinyje
© Dalius Rakutis

Upėse – salačių siautulio metas. Susibūrė į duobes jie nuožmia persekioja aukšlių būrius ir neatsisako pametėtos blizgės ar voblerio. Per dieną gali pagauti ne vieną, tad nereikia pamiršti sąžinės ir žūklės taisyklių.

Ešerių gaudytojai irgi dabar nenuobodžiauja. Naudojasi proga, kol ešeriai aktyvūs, susibūriavę ir noriai atsiliepia į masalus. Dryžuočiai šiuo metu godūs, nevengia didesnio grobio. Tad nieko nuostabaus kokia puskilograminiam ar didesniam „pasišiaušėliui“ įpiršti 13 cm lydekinį voblerį.

Vandens vilkai sterkai šiuo metu irgi nemiega. Net ir naktį. Taigi, trumpas spalio dienas galima kompensuoti pasilikus keletui valandų po sutemos. Naktinis sterkų spiningavimas, kai kelis kartus paaštrėja visi pojūčiai, vertas geriausio rašytojo plunksnos.

Spalis yra paskutinės vilties laikas lašišų ir šlakių žūklės fanatikui. Žvejui, kurį domina ne šios žuvies kulinarinės savybės (dabar jas imti draudžiama), o pats procesas. Lašišos prieš nerštą yra kaip niekad agresyvios ir linkusios neduoti kelio kažkokiam išsišokėliui vobleriui ar muselei, prašmėžavusiam jų kelyje. Šios žuvys ką tik atskubėjo iš jūros, yra kupinos jėgų ir įkirstos dažnai surengia tokį dievišką baletą ant vandens, kad gali pamiršti viską pasaulyje. Ir net jei jis baigėsi žuvies pergale – tos išgyventos akimirkos ilgai tau sapnuosis ilgais rudens ir žiemos vakarais...

Spalio mėnesį, jei tik oras leidžia, verta išsiruošti noras kartą pažvejoti menkių į Baltijos jūrą. Labai gali būti, kad dėl žvejų - verslininkų godumo ir valstybės institucijų, turėjusių juos kontroliuoti neveiksnumo apnaikinus šių žuvų išteklių, nuo naujų metų galbūt jau nebeturėsime galimybės džiaugtis jų žūkle. Tad išnaudokime šią progą, nes kitos gali nebūti.

Baltijos menkė
Baltijos menkė
© Dalius Rakutis

Gyvenantiems prie jūros spalis ir lapkritis yra puikus metas plekšnių žūklei nuo kranto. Dideli šių žuvų būriai, atvėsus vandeniui priartėja prie krantų ir noriai skanauja žvejų patiektus masalus.

Iš tiesų – puikus tas spalis. Ir nors jo dienos trumpos ir kaskart trumpėja – meškeriotojams jis yra labai intensyvus. Pasidžiaukime rudens grožiu ir puikiu daugelio žuvų kibimu. Nes tuoj ateis kitas – darganų ir stingstančių pirštų laikas. Ne beviltiškas, žinoma, bet lyginant su spaliu, vis dėl to sunkesnis ir ne visų taip mėgstamas.

Draudimai. Nuo spalio 1 dienos draudžiama upėtakių žūklė ir apskritai – draudžiama žvejoti daugelyje upelių, kur jie gyvena ar neršia (jų ilgą sąrašą galite rasti žūklės taisyklėse). Spalio mėnesį be meškeriotojų kortelės (o nuo spalio 16 d. – ir apskritai) draudžiama žvejoti upėse, kur neršia ar migruoja lašišos ir šlakiai.

O pabaigai, kaip visada orientacinė informacija pradedantiesiems:

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pareigūnų „laimikis“ – daugiau negu du kilometrai nelegalių tinklų (2)

Gegužės 23 d. Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai...

Ežerinė rainė Lietuvoje. Ar sugebėsime išsaugoti vieną rečiausių Europos gėlavandenių žuvų rūšių? (8)

Ne tik daugelis žvejų, bet turbūt ir dauguma šios rubrikos skaitytojų nėra girdėję apie...

Sulaikyti asmenys, sugavę 101 karšį (20)

2020 m. gegužės 12 d. Aplinkos apsaugos departamento Kauno valdybos Kauno gyvosios gamtos apsaugos...

Žvejo mėgėjo atmintinėje – svarbiausia žinotina informacija (28)

Tam, kad žvejai mėgėjai lengviau ir greičiau rastų atsakymus į rūpimus klausimus, Aplinkos...

Aktualiausi verslinės žvejybos apribojimai ir draudimai Baltijos jūros priekrantėje (10)

Žuvininkystės tarnyba socialiniuose tinkluose dalinasi žinute, kurioje primena apie nuo kito...

Top naujienos

Skubiai ištyrę palaikus ekspertai nustatė: gaisravietėje rastas į policininkus šaudžiusio vyro kūnas (128)

Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro ekspertai, prioriteto tvarka ištyrę iš įvykio...

Kontrabandininkų siaubas – skrajojantis Perkūno būrys

Sieną saugantis Specialiosios paskirties skyrius vykdo specialiąsias užduotis visoje Lietuvoje....

Kraštas Lietuvoje, kurio neaplenkia užsieniečiai: ragauja keptus žiobrius, atvyksta ieškoti ramybės (4)

Kad ši vasara besiruošiantiems atostogauti bus kiek kitokia nei įprasta, tikriausiai sutiks...

Gėdingos Rusijos nesėkmės Libijoje: tolimo konflikto pasekmes gali pajusti ir Lietuva (437)

Libijoje nėra rusų karių. Taip dar dar gegužės viduryje Jungtinėse Tautose tikino Rusijos...

Trumpas pareiškė, kad JAV „nutraukia“ ryšius su PSO: apkaltino esant Kinijos „marionete“ (97)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pareiškė nutraukiantis JAV ryšius su Pasaulio...

Pareigūnų krauju pažymėtas įvykis Mažeikių rajone: gaisravietėje rastas žmogaus kūnas, šalia jo - ginklas žudikas naudojosi Antrojo pasaulinio karo ginklu (210)

Bendrasis pagalbos centras pranešė , kad Mažeikių r. , Viekšnių sen., Birbiliškės k.,...

Prasideda tikrai vasariški orai

Šeštadienio naktį nuo Juodosios jūros link Lietuvos lėtai artės pietinis ciklonas. Jis į...

Įspūdinga gražuolė, dėl meilės pasiaukojusi 50 metų trukusiam pažeminimui (41)

Vienas iš amžininkų taip aprašo Juliette Drouet : „Ji buvo iš tų moterų, kurios simbolizuoja...

Viruso priblokšti prabangūs viešbučiai atsiveria lietuviams: už nakvynę prašo iki 100 eurų (160)

Dėl pandemijos uždarytų prabangių Vilniaus viešbučių valdytojai nekantrauja, kada galės...

|Maža didelių žinių kaina