Kai lapkričio pirmą dauguma žmonių kapinėse degino žvakutes, keli gamtos entuziastai paskutinį rudens mėnesį šiemet pasitiko kitaip. Vaizdus, kuriuos pavyko jiems pamatyti, pamiršti bus sunku. Kaip niekada anksčiau mums atmenamais metais, Vilnios upę aplankė gausus būrys svečių iš Baltijos jūros. Vidutiniškai dešimties kilogramų lašišos suko ratus priplaukusios Belmonto užtvanka, kol kas nesusigaudydamos, kaip ją apiplaukti.

Augantis ekologinis ir kultūrinis sąmoningumas negali nedžiuginti. Kadaise buvę pramonės ir gamybos statiniai ir kompleksai šiuo metu virsta žmonių poilsio zonomis. Universalus visur išsivysčiusiose šalyse vykstantis reiškinys. Tačiau, prieš kokį šimtmetį perkėlus žmonių darbo vietas iš paupių malūnų į biurus, svarbu pasirūpinti ir skolų gamtai grąžinimu. Juk patys kitaip ilsėsimės ir jausimės, turėdami galimybę gėrėtis ne tik gamtos ir senovės paminklų vaizdais, bet ir įspūdingais migruojančiais gyvūnais – gausiomis lašišinėmis žuvimis.

Egzotika buvo prasilenkti su senjorų pora ir išgirsti klausimą, „ar mums pavyko pamatyt žuvų“? Jausmas, tarsi būtume kokiame safaryje, kur visi pažintinio tako lankytojai žino, kas dabar vyksta upėje ir jiems tai rūpi. Bent jau dieną brakonieriams – jokių šansų.

Vis dar sunkoka patikėti, kad buvom Lietuvoje, čia pat Vilniuje. O panosėj neršia turbūt vertingiausios ir kultūriškai, ir gamtiškai pasaulio žuvys. Ir ne po vieną. Apsaugokim savo pasididžiavimą: čiupkim po termosą ir fotoaparatą ir išveskim save pasivaikščiot į paupius.