aA
Buvom Švedijoje. Tokių pat, tik didesnių ir daugiau, žuvų gaudyti. Nerašiau kelionės dienoraščio, kaip žadėjau, tad nepasakysiu, kas vyko kas valandą. Tačiau į atmintį įstrigo tokios reiškinių nuotrupos. To, kas pasirodė įdomiausia. Mielai pasidalinsiu.
Kiršlys
Kiršlys
© Andrius Valužis

Mūsų mažieji draugai – uodai. Užsirišti batą, pastatyti palapinę, nufotografuoti draugus, valyti žuvį, mėgautis gėrimu patogioje sulankstomoje kėdėje spoksant į laužą. Kas vienija šiuos dalykus? Visiems jiems atlikti reikalingas purškalas nuo uodų.

„Ką darai?“ – klausiu besimosikuojančio draugo. „Mažinu uodų populiaciją,“ – atrėžia. „Taigi visų neišmuši“. „Bet aš bent stengiuosi“. Ir pasijutau kaltas. Švedai miške nesako „Ei, paklausyk, ar girdi, kaip tylu, jokių automobilių“. Apie 600 km nuo Stokholmo miškas skleidžia tam tikrą į cypimą panašų garsą.

Rėvos – per nugarą teka prakaito upelis, o smilkiniai tvinkčioja, kraujas praskiestas adrenalinu. Juk jau atrodo žinau, kuo tai gali baigtis, o vėl brendu. Vėl kovoju su upe susikaupimu ir reakcija, kad spėčiau surasti atsispyrimui akmenį ir neleisčiau upei laimėti dar vieno centimetro savo kūno ploto, kurį ji galėtų stumti. Baisu, bet tuo pat ir smagu.

Žvejyba Švedijoje
Žvejyba Švedijoje
© Andrius Valužis

Lašalų debesis. Apskritai Langan upės žuvys mėgsta sriubą. Vabzdienę. Ypač vakarienei. Įvairiausių rūšių skraidūnų, prilipusių prie vandens, pasroviui plaukia tokia gausybė, kad neretai sunku pasakyti, ką konkrečiai kiršlys renka.

Tiesa, prieš srovę migruojančio lašalų debesies saulei užlindus už horizonto su niekuo nesupainiosi. Matėm tokį vaizdą pora vakarų ir tai priminė mini apokalipses. Ir tuomet matai ir girdi tokias „bulkas“, kad mažumėlę prarandi sveiką protą.

Naktis, kurios nėra. Visuomet važiuodamas stovyklauti imu „ciklopą“. Toks prožektorius, tvirtinamas ant galvos. Laukiau laukiau nakties savaitę, kada galėsiu jį įsijungti. Labai praktiškas ir patogus dalykas. Ir šviesa yra, ir rankos laisvos. Bet nesulaukęs ėjau miegoti dieną. Kažkur septynis kartus nusnūdau belaukdamas. Eidavau numigti, kai pagal dangų maniau mūsuose esant kokią dvidešimt antrą Joninių valandą. Laikrodžiai ten irgi prastai veikia. Matyt dėl to, kad šiaurės ašigalis arčiau. Maniškis rodydavo pusę dviejų.

Kiršliai profesoriai. Prisipažinsiu, iki šiol kiršlį lašišinių žuvų tarpe laikiau antrarūše žuvimi. Mažiau atsargia, lengviau pačiumpama. Antroje vietoje po margojo upėtakio. Apie lašišą nekalbu, jos per retai užkimba. Pakeičiau savo nuomonę, kai susidūriau su švediškais „45+“ egzemplioriais. Ką ten kiršliais, žuvimis – asmenybėmis. Kiekvienas su savo charakteriu. Anot sutikto švedo, kiršliai auga lėtai, tokiai žuviai apie 15 metų. Tai kiršliai, kurie gali valandą ignoruoti įvairiausias tavo siūlomas muses ir tuo tarpu kas pusę minutės iškilti į paviršių susirinkti greta plaukiančių vabzdžių. Žuvys, kurios gali griebti iš karto. Gali iš 38. O gali priversti tave sušalti upėje. Nes vien perkaitusios smegenys kojų nešildo. Brendi iš upės kalendamas dantimis visas piktas, o už nugaros girdi tuos pačius pliumpsėjimus, tik dabar jau jie reiškia ne būsimą malonumą, o nusivylimą ir nepasitikėjimą savimi. Nuleidi galvą ir kiūtini į stovyklą.

Ateisiu pas tave ryt – galvoju. Atėjau, o jo jau nebėra. Tiesa pasakius, toje vietoje nebėra ir jo draugų, tik aš ir stiprus vėjas. Kita diena, kita proga, kitos vietos. Šioje upėje visi gauna tik po vieną progą ir niekas nesikartoja. Visuomet dabar arba niekad.

Žvejyba Švedijoje
Žvejyba Švedijoje
© Andrius Valužis

Pavėpę švedai. Tokia kitapus Baltijos gyvenanti žmonių rūšis, kuri iš principo tiki kitų žmonių gerumu. Išeidami žvejoti už poros kilometrų nuo namuko, jie nemano, kad reikia užrakinti duris, nemano, kad reikia į jį sunešti atlikusias muselines meškeres, ar kad būtina kažkaip užmaskuoti ant miško takelio nuo saulės elementų besikraunantį telefoną su atkąsto obuolio ženklu. Meškerių ir telefono neėmiau. Bet po to šiek tiek gailėjausi.

Meškofobija – tai tokia baimės rūšis, kai kas nors pasako, kad miške, kuriame tu apsistojai, yra meškų. Ir nors nei vienos iš jų gyvai nematei, galvoje sukasi ir sukasi tekstas apie tai, kaip elgtis pamačius mėlynėmis išsitepusį meškos snukį, jos žvitrias akytes, šnairuojančias į tave. Mintys sukasi, o galva pati sukinėjasi į šonus, kai brauniesi per tankmę.

Šiaurės elniai – tikrieji girios šeimininkai, sutikti miško takelyje, vingiuojančiame palei upę jaučiasi lygiavertiškai ir žiūrėdami tarsi klausiamu, tarsi priekaištaujančiu žvilgsniu bando suprasti, kodėl aš nesitraukiu šalin. Po kelių minučių akistatos nutaria vadovautis sena abipus Baltijos plytinčių miškų patarle – duok kvailiui kelią. Pasuka į šoną ir dingsta tarp medžių.

Septynios dienos palapinėje – kai smulkmenoms nėra galvoje vietos, nes jos per lengvos ir jas išpučia vėjas. Laikas, kai pradedi būti tiesiog čia ir dabar, pastebėti tik kas vyksta aplinkui, šiuo metu. Apgailestavimai dėl praeities ir nerimas dėl ateities tokiame buvime neberanda sau vietos.

Filmuko autorius Arvydas Zaveckis

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prie Ispanijos krantų sugavo didžiulę mėnulžuvę (7)

Jūrų biologas Enrique Ostale tiesiog negalėjo patikėti savo sėkme, pamatęs didžiulę...

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (103)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (21)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (42)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Top naujienos

D+ Tomas Janonis

Įspūdinga LRT pastatų rekonstrukcija kelia aistras: kiek visa tai kainuos ir kas tą kainą pasiryžęs mokėti (4)

LRT pastatų atnaujinimo architektūrinis konkursas, regis, nevyksta taip sklandžiai kaip buvo...

Specialus kodas statybininkui – tik pradžia: pokyčiai galimi ir kitų sektorių darbuotojams (45)

Siekiant mažinti nelegalų darbą nuo Naujųjų statybų sektoriuje dirbantys asmenys privalės...

D+Žinių radijas

Kada sustos rekordiškai augti būsto kainos? (2)

Ar Lietuvos banko ribojimai antrai paskolai atvėsins įkaitusį kainų laužą? Ar nuosavas erdvus...

Lietuvaičių šykštuoliais nepavadinsi: kalėdinėms dovanoms pasiruošę kaip reikiant praverti pinigines (12)

Šventės artėja – piniginė plonėja, tiesa? Panašu, lietuvaičiai, džiugindami savo šeimą ir...

Lietuviškų durpių karavanai skrodžia pasaulį: o kas tarpsta be jų likusiose žemėse (18)

Lietuvoje durpių gavybos verslas yra puikiai išvystytas. Nors nemaža mūsų durpynų dalis yra...

Vaidas Baumila iš LRT eterio dingo ne šiaip sau: pažeidė sutarties sąlygą (22)

Akyliausi žiūrovai veikiausiai pastebėjo pokyčius LRT laidoje „Svajoja vaikai“. Ilgą laiką...

Specialistai įspėja dėl „ekologiškos“ buitinės chemijos: neapsigaukite

Buitine chemija vadinama labai daug gaminių, pradedant įvairiais plovikliais, baigiant avalynės...

Žiema parodys tikrą savo veidą – paspaus net 21 laipsnio šaltis (31)

Aukšto atmosferos slėgio sūkurys į Lietuvą atnešė žiemišką šaltį. Po šaltos antradienio...

Europos elektros badas skatina Šiaurės šalių tinklų blokadą (16)

Šiaurės Europoje verda ginčas dėl elektros tiekimo. Švedija neleidžia Norvegijai naudoti savo...

Nematomoje Mėnulio pusėje mėnuleigis aptiko kubo formos objektą: netrukus paaiškės, kas tai (11)

Tyrinėdamas kitoje Mėnulio pusėje esantį von Kármáno kraterį, „Yutu-2“ mėnuleigis...