aA
Buvom Švedijoje. Tokių pat, tik didesnių ir daugiau, žuvų gaudyti. Nerašiau kelionės dienoraščio, kaip žadėjau, tad nepasakysiu, kas vyko kas valandą. Tačiau į atmintį įstrigo tokios reiškinių nuotrupos. To, kas pasirodė įdomiausia. Mielai pasidalinsiu.
Kiršlys
Kiršlys
© Andrius Valužis

Mūsų mažieji draugai – uodai. Užsirišti batą, pastatyti palapinę, nufotografuoti draugus, valyti žuvį, mėgautis gėrimu patogioje sulankstomoje kėdėje spoksant į laužą. Kas vienija šiuos dalykus? Visiems jiems atlikti reikalingas purškalas nuo uodų.

„Ką darai?“ – klausiu besimosikuojančio draugo. „Mažinu uodų populiaciją,“ – atrėžia. „Taigi visų neišmuši“. „Bet aš bent stengiuosi“. Ir pasijutau kaltas. Švedai miške nesako „Ei, paklausyk, ar girdi, kaip tylu, jokių automobilių“. Apie 600 km nuo Stokholmo miškas skleidžia tam tikrą į cypimą panašų garsą.

Rėvos – per nugarą teka prakaito upelis, o smilkiniai tvinkčioja, kraujas praskiestas adrenalinu. Juk jau atrodo žinau, kuo tai gali baigtis, o vėl brendu. Vėl kovoju su upe susikaupimu ir reakcija, kad spėčiau surasti atsispyrimui akmenį ir neleisčiau upei laimėti dar vieno centimetro savo kūno ploto, kurį ji galėtų stumti. Baisu, bet tuo pat ir smagu.

Žvejyba Švedijoje
Žvejyba Švedijoje
© Andrius Valužis

Lašalų debesis. Apskritai Langan upės žuvys mėgsta sriubą. Vabzdienę. Ypač vakarienei. Įvairiausių rūšių skraidūnų, prilipusių prie vandens, pasroviui plaukia tokia gausybė, kad neretai sunku pasakyti, ką konkrečiai kiršlys renka.

Tiesa, prieš srovę migruojančio lašalų debesies saulei užlindus už horizonto su niekuo nesupainiosi. Matėm tokį vaizdą pora vakarų ir tai priminė mini apokalipses. Ir tuomet matai ir girdi tokias „bulkas“, kad mažumėlę prarandi sveiką protą.

Naktis, kurios nėra. Visuomet važiuodamas stovyklauti imu „ciklopą“. Toks prožektorius, tvirtinamas ant galvos. Laukiau laukiau nakties savaitę, kada galėsiu jį įsijungti. Labai praktiškas ir patogus dalykas. Ir šviesa yra, ir rankos laisvos. Bet nesulaukęs ėjau miegoti dieną. Kažkur septynis kartus nusnūdau belaukdamas. Eidavau numigti, kai pagal dangų maniau mūsuose esant kokią dvidešimt antrą Joninių valandą. Laikrodžiai ten irgi prastai veikia. Matyt dėl to, kad šiaurės ašigalis arčiau. Maniškis rodydavo pusę dviejų.

Kiršliai profesoriai. Prisipažinsiu, iki šiol kiršlį lašišinių žuvų tarpe laikiau antrarūše žuvimi. Mažiau atsargia, lengviau pačiumpama. Antroje vietoje po margojo upėtakio. Apie lašišą nekalbu, jos per retai užkimba. Pakeičiau savo nuomonę, kai susidūriau su švediškais „45+“ egzemplioriais. Ką ten kiršliais, žuvimis – asmenybėmis. Kiekvienas su savo charakteriu. Anot sutikto švedo, kiršliai auga lėtai, tokiai žuviai apie 15 metų. Tai kiršliai, kurie gali valandą ignoruoti įvairiausias tavo siūlomas muses ir tuo tarpu kas pusę minutės iškilti į paviršių susirinkti greta plaukiančių vabzdžių. Žuvys, kurios gali griebti iš karto. Gali iš 38. O gali priversti tave sušalti upėje. Nes vien perkaitusios smegenys kojų nešildo. Brendi iš upės kalendamas dantimis visas piktas, o už nugaros girdi tuos pačius pliumpsėjimus, tik dabar jau jie reiškia ne būsimą malonumą, o nusivylimą ir nepasitikėjimą savimi. Nuleidi galvą ir kiūtini į stovyklą.

Ateisiu pas tave ryt – galvoju. Atėjau, o jo jau nebėra. Tiesa pasakius, toje vietoje nebėra ir jo draugų, tik aš ir stiprus vėjas. Kita diena, kita proga, kitos vietos. Šioje upėje visi gauna tik po vieną progą ir niekas nesikartoja. Visuomet dabar arba niekad.

Žvejyba Švedijoje
Žvejyba Švedijoje
© Andrius Valužis

Pavėpę švedai. Tokia kitapus Baltijos gyvenanti žmonių rūšis, kuri iš principo tiki kitų žmonių gerumu. Išeidami žvejoti už poros kilometrų nuo namuko, jie nemano, kad reikia užrakinti duris, nemano, kad reikia į jį sunešti atlikusias muselines meškeres, ar kad būtina kažkaip užmaskuoti ant miško takelio nuo saulės elementų besikraunantį telefoną su atkąsto obuolio ženklu. Meškerių ir telefono neėmiau. Bet po to šiek tiek gailėjausi.

Meškofobija – tai tokia baimės rūšis, kai kas nors pasako, kad miške, kuriame tu apsistojai, yra meškų. Ir nors nei vienos iš jų gyvai nematei, galvoje sukasi ir sukasi tekstas apie tai, kaip elgtis pamačius mėlynėmis išsitepusį meškos snukį, jos žvitrias akytes, šnairuojančias į tave. Mintys sukasi, o galva pati sukinėjasi į šonus, kai brauniesi per tankmę.

Šiaurės elniai – tikrieji girios šeimininkai, sutikti miško takelyje, vingiuojančiame palei upę jaučiasi lygiavertiškai ir žiūrėdami tarsi klausiamu, tarsi priekaištaujančiu žvilgsniu bando suprasti, kodėl aš nesitraukiu šalin. Po kelių minučių akistatos nutaria vadovautis sena abipus Baltijos plytinčių miškų patarle – duok kvailiui kelią. Pasuka į šoną ir dingsta tarp medžių.

Septynios dienos palapinėje – kai smulkmenoms nėra galvoje vietos, nes jos per lengvos ir jas išpučia vėjas. Laikas, kai pradedi būti tiesiog čia ir dabar, pastebėti tik kas vyksta aplinkui, šiuo metu. Apgailestavimai dėl praeities ir nerimas dėl ateities tokiame buvime neberanda sau vietos.

Filmuko autorius Arvydas Zaveckis

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Bandymas slėpti įkalčius brakonieriui nepadėjo

Liepos pabaiga buvo ypač darbinga Aplinkos apsaugos departamento Alytaus valdybos Alytaus gyvosios...

Siūloma uždrausti žvejoti lašišas dar dvejose Nemuno atkarpose (10)

Aplinkos ministerija parengė Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pakeitimo projektą,...

Siūloma didinti padarytos žalos žuvų ištekliams apskaičiavimo įkainius (8)

Aplinkos ministerija parengė įsakymo dėl Vidaus vandenyse padarytos žalos žuvų ištekliams...

Siūloma nustatyti prievolę per verslinę žvejybą naudoti telemetrinę stebėjimo įrangą (16)

Žvejai verslininkai privalo turėti ir nustatyta tvarka naudoti telemetrinę stebėjimo sistemą (...

Lietuvos ežerai gausiai įžuvinti šamų jaunikliais (36)

Vykdant Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2020 metų planą, didieji...

Top naujienos

Tūkstančiai piliečių Baltarusijoje išėjo į Minsko ir kitų miestų gatves: antrą naktį vyko susirėmimai, kilo barikados štabui pavyko susisiekti su Tichanovskaja; pildoma (1796)

Pirmadienio vakarą protestai vyksta įvairiuose sostinės rajonuose. Minske protestuotojai renkasi ne...

Gimusiųjų skaičius Lietuvoje per 30 metų nukrito daugiau nei dvigubai: mokslininkų prognozės – liūdnos (345)

Gimstamumo didinimas šiandien daugelyje Europos šalių yra aktuali tema. Lietuva – ne išimtis....

Nausėda: dabar jau esame įvaldę kitas poveikio priemones nei per pirmąją koronaviruso bangą (208)

Prezidentas Gitanas Nausėda mano, kad dėl represijų po rinkimų Europos Sąjungai atėjo laikas...

Patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius pasaulyje viršijo 20 milijonų (8)

Pasaulyje patvirtinta per 20 mln. užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejų, rodo...

Incidentas prie Baltųjų rūmų: po pranešimo apie šūvius Trumpui teko evakuotis (12)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas privalėjo nutraukti spaudos konferenciją po to, kai prie...

Rojumi žemėje pramintą salą ištiko ekologinė katastrofa: niekada neatsigausime po padarytos žalos (44)

Sunerimę Mauricijaus gyventojai krovė iš maišų su cukranendrių lapais užtvarą, kad...

Įvertino rinkimus Baltarusijoje: Lukašenka turi suprasti realybę – jo laikas baigėsi (153)

Skelbiama, kad sekmadienį Baltarusijoje daugiau nei 30 miestų ir miestelių vyko piliečių...

Poilsiaujant prie ežero sukandžiojo nežinomas gyvis: skausmas buvo toks stiprus, kad paėjau tik šlubuodama (151)

Į redakciją kreipėsi vilnietė, poilsiavusi prie Sienio ežero, netoli Aukštadvario, Trakų...

Karštis traukiasi – į Lietuvą atkeliauja šalto oro masė (3)

Antradienį Lietuvos orus lems virš Skandinavijos stiprėjanti aukšto atmosferos slėgio sritis, į...

Balkonas nuo namo nukrito neatsitiktinai: visi buvo prieš dvi dienas įspėti nebesinaudoti balkonais (182)

Penktadienį pranešta apie incidentą Lazdynuose – nuo vieno iš šio mikrorajono daugiabučių...

|Maža didelių žinių kaina