aA
Pirmąjį vasario savaitgalį Nidoje vyks jau šeštoji „Stintapūkio“ šventė. Šiemet neringiškiai nusprendė ją surengti šiek tiek anksčiau – vasario 3-5 dienomis, kadangi tikimasi, jog tradicinio poledinės žūklės būdo – bumbinimo demonstravimas tokiu laiku bus įmanomas vietiniams įprastoje vietoje – ant Kuršių marių ledo.
Kadras iš „Stintapūkio“ šventės
Kadras iš „Stintapūkio“ šventės
© Organizatorių nuotr.

Praėjusiais metais marias dengiantis ledas nuo Kuršių nerijos krantų pasitraukė dar prieš prasidedant neringiškių bei miesto svečių taip laukiamam „Stintapūkiui“, į kurį atvykėliai plūdo ne tik iš visos Lietuvos, tačiau ir iš kaimyninės Latvijos bei Rusijos. Tačiau šiltesnius orus į Vakarų Lietuvą tąsyk atnešusios gamtos išdaiga šventės nesugadino – Nidos gatvės praėjusiųjų metų vasario pabaigoje šurmuliavo taip, lyg vasaros sezonas tąsyk būtų prasidėjęs keliais mėnesiais anksčiau.

Neapsieita ir be pagrindinio kasmetinės „Stintapūkio“ šventės akcento – į krantą persikėlusio bumbinimo, kuris vietiniams puikiai žinomas kaip tradicinis poledinės baidomosios žūklės būdas, kai žuvis į tinklus subaidoma, ritmingai kaukšint į vandenį panardintos lentos galą. Per visą Nidą skambėjo ir nuo seno įprastas žvejų pritarimas bumbinimo veiksmui: „Stinta pūki, stinta pūki, lysk į tinklą, lysk į tinklą; stinta pūki, stinta pūki, lysk į tinklą, lysk į tinklą.“

Nors šiemet tikimasi, kad šventės metu amžius skaičiuojančios tradicijos galės persikelti į sau įprastą vietą ant Kuršių marių ledo, visą savaitgalį ūžti žadantis „Stintapūkis“ kiekvienam, atvykusiam į jį pažers ir visą šūsnį įvairiausių pramogų, iš kurių širdžiai mielą užsiėmimą sau galės atrasti kiekvienas. Nidos kavinės ir restoranai renginio proga jau ruošia ypatingą meniu, kurį sudarys penktadienio vakarienei, šeštadienio pietums ir sekmadienio pusryčiams siūlomi įvairūs žuvies patiekalai. Tuo tarpu šeštadienį nuo 11 iki 17 val. Nidos Naglių gatvėje veiks tradicinė „Stintapūkio gardumynų alėja“ – čia bus prekiaujama ne tik žuvimi, tačiau ir vietinio kulinarinio paveldo produktais, bus siūlomos įvairios Neringos įstaigų ruošiamos atrakcijos.

Pirmąją šventės dieną, penktadienį, vasario 3 d. Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“ (Taikos g. 4) dizainerė Danutė Keturakienė pristatys Lietuvos nacionalinio kultūros centro I – XIV amžiaus archeologinių kostiumų kolekciją. Pristatymo pradžia – 18:30 val.

Šeštadienio šventinė programa prasidės nuo tradicinės poledinės žūklės varžybų „Nidos blizgė 2017“ atidarymo – šis numatytas 10 val. Po valandos prie molo, esančio šalia UNESCO paminklo duris atvers pramogas sveikuoliams siūlanti pirtis. O iš karto po vidurdienį įvyksiančio oficialaus šventės atidarymo, į Nidos centrą persikėlę pasieniečiai rengia programą „Košė iš kirvio“ – čia pareigūnai pristatinės savo profesiją, demonstruos pasieniečių techniką ir kvies paragauti ką tik išvirtos košės.

12:30 į liaudiškų šokių pamokas „Pūkis pasipūtęs pamokėna šokti“ vilios Neringos „Kalnapūšės“ kolektyvas, o folkloro ansamblis „Giedružė“ suteiks progą prisiminti vietos žuvininkų papročius ir tradicijas. Nuo pirmos iki ketvirtos valandos popiet Nidos Žvejo etnografinėje sodyboje vyks kuršiški edukaciniai užsiėmimai bei bus rodomas filmas apie bumbinamąją žvejybą. Tuo pat metu Naglių gatvėje vyks sportinės rungtys ir žaidimai visai šeimai „Lovoje gulėdamas žuvies nesugausi“, o čia pat įsikūrusioje scenoje kapelos „Mingė“ ir „Joldija“ pristatys šventinę programą „Vai linksmai plaukia“.

Tradicinio bumbinimo demonstravimo pasižiūrėti ir patiems bumbinti išmokti 14 ir 15 val. kvies žvejas Vincas Chlebavičius. O sušalusius nuo 14 iki 17 val. Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“ kvies po savo stogu, kur Lietuvos jūrų muziejus vykdys edukacinę programą visai šeimai „Žvejo ABC“. „Edukacija yra labai svarbus šios šventės akcentas, tad į ją koncentruojamės itin stipriai – pasakoja Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ direktorė Edita Lubickaitė – Neringos krašto tradicijos, demonstruojamos „Stintapūkio“ metu yra senos ir gyvos, tad stengiamės, kad jos būtų plačiai žinomos, žmonės jas kuo geriau išmanytų ir galėtų prisidėti prie jų puoselėjimo. Ir „Stintapūkio“ šventė – tik pirmoji iš trijų Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos finansuojamų renginių ciklo „Ašaka“ – štai, pavyzdžiui, jau pavasarį tokiu pat tikslu kviesime į žvejų šventę „Žiobrinės“.

Dar vienas naujas ir netikėtas „Stintapūkio“ šventės akcentas - šeštadienio popietę vyksianti aitvarų fiesta ant Kuršių marių ledo, žadanti išties įspūdingą renginį. Be to, savo aitvarus atsinešti ir prisijungti prie fiestos raginami visi norintys - renginį koordinuos profesionalus aitvarų instruktorius, pasaulio „Blokart“ vėjaračių čempionas Matas Mizgiris.

Šeštadienio vakare, 18 val. Neringa sulauks svečiuose kaimynų – šiemet Lietuvos kultūros sostine paskelbtos Klaipėdos, su kuria Neringa ir Palanga kartu pretenduoja būti paskelbta „Europos kultūros sostine 2020“, vizitas žada nepalikti abejingų. Nuo 18 iki 19 val. visi „Stintapūkio“ šventės svečiai kviečiami stebėti įspūdingą Smilgininkų – Klaipėdos – 2017 m. Lietuvos kultūros sostinės šviesos nešėjų pasirodymą. Šeštadienio programą užbaigs grupės „Hit-Kick“ koncertas Nidos kultūros ir turizmo informacijos centre „Agila“.

Tuo tarpu sekmadienį ypatingo dėmesio susilauks patys mažiausieji šventės svečiai – jų lauks Klaipėdos lėlių teatro spektaklis kūdikiams ir vaikams iki 3 metų „Sapnų pasakėlė - vandenynas“ (režisierius – Donatas Savickis).

„Stintapūkio“ šventė vyks Nidoje vasario 3-5 d.

Daugiau informacijos:

Nidos kultūros ir turizmo informacijos centras „Agila“

Taikos g. 4, Nida

www.visitneringa.com

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Iš Kauno marių žvejai traukia pasiligojusias žuvis: specialistas sako, kad problema tik gilės (1)

Kauno mariose žuvis gaudantys žvejai jau kurį laiką stebisi užkimbančiais laimikiais....

Mėgėjų žvejybos leidimai: kas ir kokį turi įsigyti?

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau poilsiautojų nutaria išbandyti mėgėjų žvejybą , todėl...

Tinklais prekiavęs pažeidėjas sulaukė aplinkosaugininkų: laukia nemenka bauda

Savaitgalį Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai...

Selemonas Paltanavičius apie užtvankų žalą gamtai: turime pripažinti, kad buvo padaryta klaidų

„Sunku patikėti, tačiau kažkada Nemunas buvo pagrindinė mūsų krašto lašišų nerštavietė....

Pasakė, ką daro su konfiskuotomis žuvimis: yra du keliai

Sulaikę neteisėtai žvejojančius asmenis, aplinkosaugininkai dažniausiai randa ir žuvų. Jei...

Top naujienos

Zelenskis įspėjo NATO lyderius: arba skubi pagalba Ukrainai, arba jums teks kariauti su Rusija Zelenskis: į Lietuvą Rusija žiūri kitaip

Prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pareiškė NATO lyderiams, kad kovojant su Rusijos...

Štai kokį turtą valdo didžiųjų miestų merai: Matijošaitis praturtėjo dar labiau, paviešinta Šimašiaus sutuoktinės deklaracija (1)

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) paskelbus turto deklaracijų duomenimis už 2021 metus,...

Anušauskas: NATO vadovai patvirtino sprendimą dėl Aljanso brigadų rytiniame sparne papildyta

NATO šalių vadovai Madride trečiadienį patvirtino ketinimus rytiniame Aljanso sparne,...

Grybauskaitė CNBC prabilo apie Kaliningradą: Putinas gąsdina Lietuvą, bet mes jau jų nebijome (6)

Kadenciją baigusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė interviu televizijai CNBC dar kartą...

VMI skelbia turto deklaracijas: formaliai – Seime tik du milijonieriai (6)

Pažvelgus į Valstybinei mokesčių inspekcijai ( VMI ) už 2021 metus pateiktas Seimo narių turto...

NATO viršūnių susitikimo fone – pareiškimas iš Rusijos: žinojome, ko tikėtis

Maskva trečiadienį pareiškė, kad Madride vykstantis NATO viršūnių susitikimas įrodo, jog...

Nausėda NATO viršūnių susitikime: penki žingsniai Rusijai sustabdyti

Rusija išliks ilgalaike karine grėsme NATO , todėl Aljansas privalo imtis būtinų priemonių...

Karas Ukrainoje. Ukraina ruošiasi galimam puolimui iš Baltarusijos: grėsmė gana didelė okupantai planuoja referendumą dėl Chersono prijungimo prie Rusijos (11)

Rusijos atakos, pareikalaujančios ir žmonių gyvybių, Ukrainoje nesiliauja – vėl apšaudyti...

Draudikai įvardijo, kur Vilniuje po lietaus važiuoti automobiliu pavojingiausia

Vilniečiai tikriausiai dar puikiai prisimena po kiekvieno smagesnio lietaus atsirasdavusį Narbuto...

Delfi PliusDalia Daškevičiūtė

Saugumas, slaptumas ir kiti bandymai knisti protą: Chmieliauskas paaiškino, kaip suprasti, kodėl rusų tauta tyli

Socialinis laikas yra žymiai svarbesnis nei tai, kurioje barikadų pusėje tu esi. Tuo įsitikinęs...