aA
Lydekų spiningavimas netoli kritinės ribos atšalusiame vandenyje, koks paprastai būna gruodžio mėnesį yra gerokai sudėtingesnis nei buvo prie pora mėnesių. Margašonės tuo metu būna itin sutingusios, medžioja toli gražu ne visą dieną ir šiaip tokiu metu jas suvilioti dirbtiniu viliokliu nėra lengva. Nepaistant to, gana daug spiningautojų jas tikslingai gaudo, pratęsdami spiningavimo sezoną iki pat ledo užsidėjimo. Paklausėme keletą iš jų, žvejojančių tokiu metu lydekas ne vienerius metus tik vieno klausimo – kokį vieną masalą (savo „slaptą ginklą“) – jie išskirtų, gaudant lydekas gruodį. Manome, kad tas bus įdomu ir skaitytojams, dar „nepadžiovusiems“ spiningo.
Tvičingu pagauta lydeka
Tvičingu pagauta lydeka
© Dalius Rakutis

Raimondas Buitkus (Jurbarkas)

Gal ir keistai atrodo, bet mane gruodžio mėnesį dažnai gelbėja didžiulis (15 cm) „Relax“ ryškiai baltas tvisteris, kurį turbūt žmonės dažniausia perka nebent menkėms jūroje gaudyti. Vasarą tokio masalo lydekoms neįkiši, bent man nepavyko. O štai maždaug nuo spalio pabaigos ir ypač žiemą, kada vanduo siekia vos pora laipsnių, jis daugybę kartų yra mane išgelbėjęs nuo grįžimo tuščiomis. Sunku pasakyti, kas labiau veikia lydekas – itin tankūs tvisterio uodegos judesiai ar ta ryškiai balta, kaip mes vadiname, pieno spalva. Bet faktas lieka faktu – lydekos neatakuoja nei tokios pat spalvos bei panašaus dydžio riperio, analogiško, bet kitos spalvos tvisterio, kiek bebandžiau. Žūklės sąlygos, kuriose žvejoju – skaidrus vanduo su smėlėtu ir augmenijos likučių padengtu dugnu.

Andrius Grigorjevas (Vilnius)

Jau neatsimenu kada gruodį mačiau ežeruose ledą, todėl visą lapkritį ir gruodį labai sėkmingai spiningauju keliuose Aukštaitijos ežeruose. Man šitas laikas yra vienas geriausių lydekų žūklėje. Vieno masalo niekaip negaliu išskirti, nes šiam metui turiu du „slaptus kozirius“ – Rapala BX 12 upėtakį (TR) ir tos pat kompanijos PSD spalvinimo „Flat Rap“ dešimtuką“. Kodėl jie – todėl, kad ant jų tikrai gerai kimba. O jei rimčiau – jie yra „tylūs“, kas gaudant šiuo metu mano galva yra labai svarbu. Bei juos, kaip tvičinginius voblerius gali pravesti gana giliai (BX – iki 3 metrų, „Flat Rap“ – iki 2 m). Ir kas dar svarbiau – labai lėtai. Tvičingaudamas žiemą juos ne trūkčioji, o beveik judini tojo pačioje vietoje.

Rimas Ramonas (Druskininkai)

Žiemą dažniausia gaudau įvairiais vobleriais, atsižvelgdamas į vandens telkinio dydį, lydekų nusiteikimą bei kitus parametrus ir labai sunku nurodyti tik vieną voblerių modelį. O juo labiau – jo spalvą. Vis dėl to, jei jau reiktų rinktis vieną, pirmenybę turbūt teikčiau Lucky Craft „Slender pointer 97“ neryškiam , blankių ir niūrių spalvų spalvinimo vobleriui, pavyzdžiui, „Ghost Minnow“ ar „Mystic Shad“. Bent jau Dzūkijos negiliuose ežeruose, kuriuose aš šiuo metu dažniausia žvejoju, jie labai veiksmingi. Aišku, jei moki juos panaudoti.

Šiuos voblerius gali labai lengvai ir subtiliai valdyti, gali jais žaisti vos ne vienoje vietoje, kas erzinant labai pasyviai nusiteikusias lydekas yra labai gerai. Daug kas gal nustebs, kad rekomenduoju naudoti tokį gana nedidelį masalą. Bet iš kelių žiemų spiningavimo patirties galiu pasakyti, kad teorija, jog kuo šaltesnis vanduo, tuo didesnis masalas toli gražu ne visada yra teisinga. Kartais daug geriau veikia būtent mažesni masalai.

Gintaras Zaksas (Klaipėda)

Jeigu kalbėtume apie žiemą ir apie dar neužšalusį Nemuną, kuriame tokiu metu dažniausia žvejoju – ko gero mano pirmas pasirinkimas būtų paprasta juodai balta 12 cm „Relax“ kanopa arba ne daug nuo jos besiskirianti „Shark“. Apsiniaukusią dieną – turintis ryškius baltus šonus. Saulėtą – labiau perlamutrinius. Vanduo Nemune šiuo laiku labai nuskaidrėja ir žuvys nori kuo natūraliau atrodančio masalo.

Algis Kalinauskas (Utena)

Atšalus vandeniui dauguma pradeda velkiauti, ieškoti lydekų gyliuose, o aš atvirkščiai – lendu į ežerų pakraščius, į nendrynus, kur metro dviejų gyliuose kartais pagaunu labai gražių žuvų. Didelio masalo šiuo metu nenaudoju – mėgstamiausia – klasikinė 3 nr. „kanopa“, užverta ant 5 g. galvakablio. Spalvas renkuosi pagal ežero vandenį – tepalą, oranžinę „ gesintą „salotą“. Bet jei jau rinktis vieną, tai balsuočiau už dažniausiai suveikiančią – oranžinę. Visai matinę ar su blizgučiais nelabai svarbu – dedu tą, kuri pasitaiko po ranka.

Nėra lengva rasti daug panašumų šiuose atsakymuose, juo labiau, kad visi apklaustieji žvejoja skirtinguose vandens telkiniuose, naudoja skirtingas žūklės technikas. Vis dėl to, keletas dėsningumų krenta į akis. Visų pirma – vyrauja juodai baltų ir blankių spalvų, neryškūs masalai – jokių „papūginių“ spalvų. Antra – tik vienas atsakęs spiningautojas mini didelius masalus, taigi teorija, kad šaltame vandenyje veiksmingiausi tik dideli masalai, bent jau remiantis šia apklausa, yra abejotina. Na, ir trečia – visi atsakę mini masalo galimybes būti traukiamam lėta ir labai lėtai. Renkantis masalą, į tai, ko gero, reiktų atkreipti didžiausią dėmesį.

ŽvejOK 2014

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prie Ispanijos krantų sugavo didžiulę mėnulžuvę (4)

Jūrų biologas Enrique Ostale tiesiog negalėjo patikėti savo sėkme, pamatęs didžiulę...

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (103)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (21)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (42)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Top naujienos

Kodėl Lietuva laukia Vilniuje tanku siautėjusio sovietų leitenanto ekstradicijos: jis turi ką papasakoti (1)

Vairavau tanką, nieko nežudžiau. Taip jau 3 dešimtmečius ginasi 1991-ųjų sausį Lietuvos...

D+Ernestas Naprys

Šiemet pasaulyje brangsta beveik viskas: dalies žaliavų kaina pašoko kelis kartus, o atsargos sparčiai senka

Gamtinės dujos šiemet yra labiausiai pabrangusi žaliava – Europoje dujų kaina nuo metų...

D+Gediminas Galkauskas

„Facebook“ bandys gelbėtis keisdamas pavadinimą: kam to reikia ir kodėl dabar?

Kai pradėjau rašyti „Media X“, sakiau, kad tai bus ne tik apie medijas, technologijas, bet ir...

Skraidančius automobilius kuriančios bendrovės įkūrėjas: miestuose žmonės sutaupys valandą laiko praleisto kamštyje

„Joby Aviation Inc.“ užrakina nuomos sutartis stogams, kur jau 2024 m. pradės tūpti į uodus...

Lietuvos migrantų stovyklose – vis daugiau asmeninių dramų (227)

Migrantų stovyklose – dramos ir susitikimai. Pas nelegaliai Lietuvos sieną kirtusius migrantus...

D+Agnė Kulitaitė

Agnė Kulitaitė. Košmaras Vaginų gatvėje: šiurpūs merginų prisiminimai iš vizitų pas ginekologus (4)

Atvožti Pandoros skrynią. Sujudinti širšių lizdą. Praverti skardinę su kirminais. Nė nežinau,...

Ruduo dar nustebins: į Lietuvą plūstels šiltų orų banga (2)

Ketvirtadienio naktį vakarų, pietvakarių vėjai į Lietuvą atneš ne tik drėgną, bet ir šiltą...

Užkalnis. Šimonytei reikės pastatyti paminklą (597)

Dėmesio – toliau tekste bus aptartas premjerės ir ministrės apsirengimas Dubajuje iš mano, kaip...

Prieš mačą su „Žalgiriu“ – čempionų agonija Atėnuose: Atamanas nesulaukė pabaigos CSKA sustabdytas Prancūzijoje (18)

Košmariška sezono pradžia Eurolygos nugalėtojų titulą ginančiam Stambulo „Anadolu Efes“...

Putinas nurodė padidinti dujų tiekimą į Europą (433)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį nurodė energetikos milžinei „Gazprom“...