aA
Šįkart noriu pasidalinti savo patirtimi, kai meškerioju naudodamas vienokias ar kitokias specialias šeryklėlės skirtas tolimiems metimams. Meškeriotojų tarpe šios šeryklėlės vadinamos „kulkomis“, „raketomis“, „strėlėmis“ ir panašiai. Tokie pavadinimai išties joms neblogai tinka - jos puikiai skrodžia orą ir padeda meškeriotojui užmesti toliau ir tiksliau.
skirtingo dydžio Nisa Rocket šeryklėlės
skirtingo dydžio Nisa Rocket šeryklėlės
© Andrius Lekstutis

Kartais šias šėryklėlės reikia naudoti, nors ir nemetama taip toli, tačiau įtakojant kitiems veiksniams. Na, bet apie viską nuo pradžių.

Šį rašinį suskirstysiu į keletą dalių, kad būtų lengviau susigaudyti ir galbūt surasti dominančią dalį greičiau. Rašinį pradėsiu Šėryklėlių ypatumų aprašymu ir Kodėl reikia mesti toli?, o baigsiu aptardamas man labiausiai pasiteisinusius šėryklėlių modelius Nisa Rocket, Browning Window, įvairias su žiedais ir Cresta Speed šėryklėles. Paminėsiu, kad bandydamas visas šias šėryklėles aprašyti nuosekliai, įvertinsiu jas pagal tris kriterijus dešimtbalėje sistemoje (10 – puikiai, 1 – blogai):

Užmetimas – kaip tiesiai ir lengvai šėryklėlė skrieja ir kiek įmanoma užmesti.

Jauko atidavimas – kaip gerai iš šėryklėlės išeina jaukas.

Atbulinė eiga – kaip lengvai šėryklėlė traukiasi link kranto ir kokia vandens pasipriešinimo jėga sukuriama.

Šėryklėlių, skirtų tolimiems metimams, ypatumai

Šėryklėlių skirtų žūklei iš toli konstrukcija iš esmės yra kitokia, nei įprastų šėryklėlių. Trumpai paaiškinsiu kodėl.

Įprasta šėryklėlė paprastai pasižymi vamzdelio forma, kurio šone yra pritvirtintas svarmuo. Tuo tarpu šėryklėlės skirtos užmesti toliau, pasižymi tuo, kad svarmuo yra pritvirtintas/sutelktas viename iš vamzdelio galų (priekyje), taip sukuriant šėryklėlės gravitacijos centrą gana arti jos priekio. Tokiu būdu šias šėryklėles galima užmesti toliau ir jos skrieja per orą didesniu greičiu.

Kodėl reikia mesti toli?

Verta aptarti, kodėl meškeriojant dugnine, gali reikti užmesti toli ir todėl naudoti specialias šėryklėlės.

Kartais pasiekti žvynuotąsias įmanoma tik užmetant toli. Tai gali būti susiję su dugno reljefu, kai žuvys laikosi toli nuo kranto, nors nebūtinai. Sakykim atvėsus vandeniui, dauguma taikių žuvų rūšių susispiečia kažkur tolėliau nuo kranto ir arčiau vandens telkinio vidurio, nors tai nelabai susiję su vandens telkinio dugno reljefu.

Kitas atvejis, kuomet gali reikti užmesti šėryklėlę su sistemėle toli, yra žūklės varžybos. Tokiais atvejais meškeriotojai dažnai stengiasi meškerioti toliau, kad galimai privilioti daugiau ir stambesnės žuvies į jų jaukinimo tašką.

elementarios sistemėlės žūklei iš toli dugnine esminiai elementai
elementarios sistemėlės žūklei iš toli dugnine esminiai elementai
© Andrius Lekstutis

Žinoma, kartais šėryklėlės, skirtos tolimiems metimams, naudojamos kai nemetama taip toli. Tai yra susiję su oro sąlygomis. Konkrečiai - su vėjo stiprumu ir gūsingumu. Sakykime užmesti sistemėlę su įprasta šėryklėle tiksliai esant stipriam ir gūsingam vėjui gali būti keblu, net atliekant vidutinės distancijos metimus, sakykim iki 30 m. Standartinė šėryklėlė su svoriu pritvirtinu šėryklėlės šone, tiesiog skrenda per orą per lėtai ir sukuria per didelį oro pasipriešinimą, kas ją stabdo dar labiau. O va užsidedi „kulką“ ir gali mėtyt net be didelės jėgos tiesiai vėjui „į dantis“!

Nisa Rocket šeryklėlės

• Užmetimas: 9
• Jauko „“atidavimas“: 8

• Atbulinė eiga: 9

kaip galima modifikuoti Nisa Rocket šeryklėles, kad jos „atiduotų“ jauką greičiau
kaip galima modifikuoti Nisa Rocket šeryklėles, kad jos „atiduotų“ jauką greičiau
© Andrius Lekstutis

Šios Nisa šėryklėlės veikia puikiai, nors ir neatrodo labai skaniai ir dailiai. Tai yra mano mėgiamiausios šėryklėlės, kai reikia užmesti toli. Jos metasi tikrai puikiai ir ore jų galinė dalis visai neplevėsuoja. Mano supratimu, jos metasi taip gerai dėl to, kad jos pagamintos su idealiai centruotu svoriu; taip pat, pats šėryklos korpusas yra pagamintas iš itin lengvo ir plono plastiko ir tokiu būdu šeryklėlės gravitacijos centras yra pačiame priekyje.

Jauko pasišalinimas iš šių šėryklėlių nėra pats geriausias, nes svarmuo yra primontuotas visai šalia šėryklėlės korpuso. Na, bet šią problemą gana lengva pašalinti žirklutėmis dailiai iškerpant keletą tinklelio sijų. Tokiu būdu jauko “atidavimas” tampa tikrai neblogas.

Vyniojant link kranto šios šėryklėlės gana greitai pakyla nuo dugno. Taigi, padarius keletą greitų prasukimų iš pradžių ir po laikant didesnį sistemėlės su šėryklėle vyniojimo link kranto tempą, jas įmanoma tempti vandens paviršiumi.

modifikuota (priklijuotas papildomas svoris ir praretintas tinklelis) bei laimėjusi ne vienas žūklės varžybas ir originali Nisa Rocket šeryklėlės
modifikuota (priklijuotas papildomas svoris ir praretintas tinklelis) bei laimėjusi ne vienas žūklės varžybas ir originali Nisa Rocket šeryklėlės
© Andrius Lekstutis

Browning Window šėryklėlės

• Užmetimas: 10
• Jauko „atidavimas“: 7

• Atbulinė eiga: 8

Browning Window šeryklėlės; viena modifikuota pašalinant vidinę dalį, o kita originali
Browning Window šeryklėlės; viena modifikuota pašalinant vidinę dalį, o kita originali
© Andrius Lekstutis

Be jokios abejonės, tai yra geriausiai besimetančios šėryklėlės. Sakyčiau, kad net ne kiekviena svarelio forma prilygsta šių šėryklėlių užmetimo galimybėms. Per orą šios Browning šėryklos keliauja itin dideliu greičiu ir visai nesivarto ore. Tai ypač aktualu užmetant toli vėjuotomis dienomis – kuo greičiau šeryklėlė nukeliaus nuo taško A iki taško B, tuo mažesnė vėjo įtaka ir užmetimo paklaida.

Jaukas iš šių šėryklėlių išeina gana sunkiai. Taip yra todėl, kad iš esmės šios šėryklėlės buvo sukurtos jaukinti gyvomis musės lervomis, kurios išlystų pro šėryklėlės korpuse esančia skylutes. Todėl geriausiai šios šėryklos atiduoda jauką, kai jame yra nemažai gyvų priedų. Vis dėl to, nereiktų persistengti grūdant jauką į šias šėryklėlės – reiktų tik vos vos jį suspausti į vidų. Taip pat galima šias šėryklėles modifikuoti, pašalinant vidinę dalį ir primontuojant mono valo kilpą pritvirtinimui prie sistemėlės. Tokiu būdu šių šėryklėlių jauko „atidavimo“ rodiklis gerokai pagerėja, o užmetimo - nepasikeičia

Šios šėryklėlės visai neblogai „tempiasi“ per vandenį link kranto. Jos nepakyla nuo dugno greit, tačiau pasipriešinimo jėga vandeniui yra sąlyginai maža.

Šėryklėlės su „žiedu“

• Užmetimas: 7
• Jauko „atidavimas“: 9
• Atbulinė eiga: 8

Sakydamas šėryklėlė su žiedu, turiu omenyje tokią konstrukciją, kuomet šėryklėlės svarmuo yra įmontuotas aplink kažkurį iš vamzdelio galų, taip suformuojant žiedą. Yra daug gamintojų, kurie gamina tokias šėryklėlės: Guru X-Change, Nisa ZOOMA, Nufish Zippla ir taip toliau.

Šios šėryklėlės metasi šiaip sau. Žinoma, jos metasi žymiai geriau nei įprastos šėryklėlės su svoriu šone, bet toli gražu ne taip gerai, kaip kai kurios, kurių svarmuo įmontuotas vientisame darinyje.

Jauko pasišalinimas iš šio tipo šėryklėlių iš tikro yra neblogas. Taip yra todėl, kad vanduo gali pasiekti jauką iš visų pusių, todėl jis išbyra pakankamai greit.

Šių šėryklėlių modifikacijos su plastikinio tinklelio korpusais iš tikro visai neblogai kyla nuo dugno. O va modifikacijos su vientisais plastiko korpusais nors ir kyla nuo dugno greit, tačiau šėryklos tempiamos link kranto dažnai tarsi „blaškosi” į šonus vandenyje, kaip vobleris. Taip sukuriama labai didelė vandens pasipriešinimo jėga.

Cresta Speed šėryklėles

• Užmetimas: 7
• Jauko „atidavimas“: 10
• Atbulinė eiga: 7

Cresta Speed šeryklėlė
Cresta Speed šeryklėlė
© Andrius Lekstutis

Šios Cresta šėryklėlės, kaip ir dauguma kitų, panašios konstrukcijos šėryklėlių, metasi neblogai, tačiau, labai dažnai šių šėryklėlių galinė dalis plevėsuoja į šonus ore. Taigi, nukenčia užmetimo nuotolis ir dar blogiau, sistemėlė dažniau susipainioja ore. Atvirai kalbant, šias šėryklėlės pastaruoju metu naudoju labai retai. Taip yra dėl to, kad jau aprašyti modeliai tiesiog veikia geriau.

Šių šėryklėlių jauko „atidavimas“ yra pats geriausias koks tik gali būti. Taip yra todėl, kad iš esmės vanduo pasiekia jauką šėryklėlėje iš visų pusių. Sakyčiau, kad kartais šių šėryklėlių jauko “atidavimas” yra net per greitas, o ir užpildyti jas yra kebliau – jaukas byra pro visus galus.

Traukiant link kranto šias Cresta šėryklėles jos keliauja per vandenį nelabai lengvai. Jos visai nekyla nuo dugno ir sukuria nemažą pasipriešinimo vandeniui jėgą, todėl rite papildomai apkraunama.

Pabaigai turiu akcentuoti, kad nors ir pateikiau nemažai informacijos apie šėryklėlės žūklei dugnine iš toli, tikrai nereiktų pulti iškart ir žvejoti kuo toliau. Iš esmės yra priešingai. Jei galite, feeder’iaukite kuo arčiau, o meskite toli tik kraštutiniais atvejais, kai meškeriojant arčiau niekas nekimba arba kimba ne tos žuvys, į kurias taikotės. Neverta apsisunkinti sau žūklės mėtant toli, jei tai neturi prasmės!

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (97)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (19)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (41)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Akcijos „Lydeka 2021“ reidai šiandien vėl vyksta Utenos rajone (15)

Šiandien Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos pareigūnai, vykdydami akciją „ Lydeka...

Top naujienos

Istoriniame Latvijos mieste atrado kardinaliai pasikeitusį kvartalą: vakarais čia plūsta jaunimas, o būsto kainos jau kaip Rygoje (11)

Kuržemės centre, Latvijoje , yra vieta, kurią istorijos, gamtos ir gastronomijos mėgėjai vertina...

Vytautė Merkytė | D+

Apokalipsė, kuri neatėjo: įtikėję, kad ateities nėra, sektos nariai atsisakė dirbti ir naujas aukas verbavo per seksą

Michaelo Youngo vaikystė buvo neįprasta: berniukas uoliausiai iš savo brolių ir seserų apsiėmė...

Pažintis su keturiais nelegalais Dieveniškėse: niekur neskubėdami paprašė išvirti kavos (405)

Lietuvos pasienyje, Šalčininkų rajono Dieveniškių kaimelyje, kur būriai žmonių protestuoja...

Atostogos gali būti kitokios, nei tikitės: Kroatija ir Juodkalnija dėl koronaviruso ribos pramogas (19)

Lietuvių pamėgtos atostogų šalys Adrijos jūros pakrantėje – Kroatija ir Juodkalnija...

Gyventojai tūžta ant būsto administratoriaus: po brangaus remonto laiptai atrodo kaip po karo, bet pavojaus niekas netvarko (76)

Vilniuje, Karoliniškėse, esančio daugiabučio gyventojų kantrybė trūko – laiptų remontą...

11 metrų baudinių seriją pralaimėjusi „Sūduva“ baigė savo žygį Europoje „Kauno Žalgiris“ finišavo beviltiškai, krito ir „Panevėžys“ (66)

Lietuvos futbolo klubams ketvirtadienio vakaras buvo kaip niekad įtemptas – net trys A lygos...

„Socialdarbiečiai“ keičia pavadinimą – tampa Lietuvos regionų partija (81)

Opozicinė Lietuvos socialdemokratų darbo partija ketvirtadienį Kernavėje vykusiame neeliniame...

Tankiau lankysis lietus

Orų pobūdis Lietuvoje keičiasi. Virš Šiaurės Europos išplitus žemo atmosferos slėgio laukui...

Penktadienį Tokijuje – pirmojo lietuvių medalio laukimas, Gudžiaus metimai ir motyvuoti plaukikai kas, kur, kada (10)

Penktadienį, liepos 30-ąją, Tokijo olimpinėse žaidynėse varžysis 10 Lietuvos sportininkų –...

Agnė Keizikienė | D+

Vis dažniau poros atostogauja atskirai: psichologė išdėstė, kam tai gali būti naudinga, o kam – pirmas žingsnis skyrybų link

Sutikite, jei vieni atostogaudami kartu su antrąja puse džiaugiasi nuolatiniu laiku kartu, kitus tai...