aA
Šamas (lot. Silurus glanis, angl. Wells catfish, vok. Europäischer Wels) šaminių (Siluridae) šeimos žuvis, panaši į vėgėlę.
Šamas
Šamas
© Fotolia

Šamai yra didžiausios mūsų gėlųjų vandenų plėšriosios žuvys. Galva iš viršaus į apačią suplota, žiotys labai plačios, jose yra daugybė smulkių dantų ir storas trumpas liežuvis. Užpakalinė kūno dalis siauresnė, iš šonų suplota. Oda slidi, minkšta, be žvynų. Arti galvos yra labai mažas nugarinis pelekas; ilgas analinis pelekas jungiasi su uodeginiu peleku. Apatinis žandas yra kiek ilgesnis už viršutinį ir išsikišęs į priekį. Viena pora ilgų ūsų yra viršutiniame žande ir dvi trumpesnės poros – apatiniame žande.

Judindamas ilgus ūsus, šamas vilioja grobį o įvairios neatsargios žuvys, norėdamos paragauti įsivaizduojamą kirminą patenka į plėšiko burną. Žiauniniai plyšiai platūs. Akys – mažos. Nugara tamsi, šonai dėmėti, pilvas šviesus su juodais ir mėlynais taškeliais. Kūno spalva kinta priklausomai nuo aplinkos, šamo amžiaus ir metų laikotarpio.

Europoje šamų užtinkama į rytus nuo Reino upės. Šamų yra dideliuose ežeruose ir upėse. Čia daug jų yra žemupiuose ir tų upių deltose. Lietuvoje užtinkama Nemune, Neryje, Aukštaitijos Šventojoje. Daugelyje ežerų, priklausančių Šventosios ir Žeimenos baseinams, Trakų, Žiežmarių rajonų ežeruose, retkarčiais Daugų ir kai kuriuose Lazdijų bei Veisiejų rajonų ežeruose.

Šamai mėgsta gilias ir ramias vietas; jie apsigyvena duobėse arba tarp akmenų bei į vandenį suvirtusių medžių. Minta įvairiomis žuvimis, vėžiais, moliuskais, vandeniniais paukščiais, ypač varlėmis. Šamai ryja ir vienas kitą. Žinomi atsitikimai, kad šamai užpuldavo lakančius vandenį šunis ir besimaudančius vaikus.

Lytiškai subręsta trečiaisiais ketvirtaisiais gyvenimo metais. Pavasarį patinai ir patelės laikosi poromis. Neršia kur daug augalijos, gegužės mėnesio pabaigoje ir birželio mėnesį.

Gyvena šamai daugiau kaip 30 metų. Dažniausiai pagaunama 30 – 100 cm ilgio ir 0,5 – 8 kg svorio, tai yra maždaug 3 – 10 metų amžiaus. Lietuvoje pagaunama ir virš 50 kg. Šamą galima lengvai perkelti iš vieno baseino į kitą, nes jis gali išlaikyti ilgą kelionę be vandens.

Šamas
Šamas
© Shutterstock

Kaip žvejoti?

Šamas pradedamas žvejoti nuo gegužės mėnesio pabaigos ir gaudomas per visą šiltąjį metų laiką. Masalą geriausiai ima liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Tai pusiau naktinė žuvis – pradeda kibti iš vakaro ir kimba iki patekant saulei.

Gaudomas ir ramiomis šiltomis naktimis, ir esant vėjuotam bei audringam orui.

Rudenį, atšalus orui, šamas giliose duobėse įsirausią į dumblą ir praleidžia visą žiemą. Nors šamas dažniausiai laikosi duobėse, tačiau žvejojamas ne pačioje duobėje, bet šalia duobės, iki 1 m gylio, arba vietose, kuriose šamas ieško maisto.

Žvejojamas dugnine, plūdine kartais net spiningu.

Labiausiai paplitęs gaudymo būdas – dugninė. Įrankiai dugninei parenkami labai stiprūs. Masalas turi būti netoli dugno. Masalas – žuvelės, moliuskai, varlės, pelės, paukščiai, mėsa. Patartina naudoti ritę, kurioje telpa ne mažiau 100 m valo.

Gaudomas paprastai nuo kranto, švariose vietose. Masalą šamas ima nevienodai, bet dažniausiai ima lėtai, vos pajudindamas, o kartais – staigiai ir gana stipriai. Tačiau šamas visuomet ima užtikrintai. Užkirtimas daromas stiprus, nes jo nasrai yra kieti, kabliukas turi gerai įstrigti. Užkirstas labai priešinasi ir greitai nepasiduoda. Šamas yra labai stiprus, bet nėra judrus. Po užkirtimo jis visa jėga neria į duobės dugną ir mėgina pasislėpti. Nepavykus pasislėpti, jis daro nemažai stiprių šuolių į šonus. Meškeriotojas pirmiausia turi atkreipti dėmesį į tai, kad galėtų atlaikyti šamo šuolius, panaudojant valo atsargą ritėje. Kadangi pirmųjų šamo smūgių atlaikyti negalima, tai reikia iš ritės kiek išleisti valo. Ritėje turi būti įjungtas stabdys. Po pirmųjų smūgių reikia stengtis šamą nuvarginti ir paskui vilkti į krantą. Šamas didele energija nepasižymi ir lengvai nuvarginamas. Šamas daug greičiau nuvargsta, kai pavyksta jį išvilkti į vandens paviršių.

Žvejojant šamą, reikia stengtis turėti paruoštą valtį. Stambesnis šamas gali ne tiktai valtį nuvilkti nuo kranto, bet dar ir pavedžioti, kol nuvargęs nesugrįžta į savo nuolatinę buveinę.

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Siūloma uždrausti žvejoti lašišas dar dvejose Nemuno atkarpose (9)

Aplinkos ministerija parengė Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pakeitimo projektą,...

Siūloma didinti padarytos žalos žuvų ištekliams apskaičiavimo įkainius (7)

Aplinkos ministerija parengė įsakymo dėl Vidaus vandenyse padarytos žalos žuvų ištekliams...

Siūloma nustatyti prievolę per verslinę žvejybą naudoti telemetrinę stebėjimo įrangą (16)

Žvejai verslininkai privalo turėti ir nustatyta tvarka naudoti telemetrinę stebėjimo sistemą (...

Lietuvos ežerai gausiai įžuvinti šamų jaunikliais (36)

Vykdant Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2020 metų planą, didieji...

Bražuolė bus pirmoji iš užtvankos gniaužtų išlaisvinta šalies upė (37)

Bražuolės užtvanka Neries regioniniame parke – pirmoji šalyje gamtosaugos tikslais demontuota...

Top naujienos

Politologas: tai didžiausias iššūkis, su kuriuo iki šiol susidūrė Lukašenka gali griebtis net karinės parengties (93)

Viskas turėjo vykti ne taip. Tai turėjo būti jau eiliniai Baltarusijos prezidento rinkimai,...

Darbą prabangiuose restoranuose iškeitė į širdžiai malonesnį: nedirbame prie konvejerio, tad klientams dažnai tenka ir luktelti (5)

Paluknyje, visai netoli kelio yra įsikūrusi kavinė „Green street cafe“ . Jos vadovė –...

Tragedija JAV: netikėtai mirė vos 28 metų auksinės Lietuvos rinktinės narys Lukas Žemaitis (65)

Iš už Atlanto atskriejo tragiška žinia – Anapilin iškeliavo vos 28-erių metų Lukas Žemaitis,...

Ir toliau reikės slėptis pavėsyje (33)

Sekmadienio dieną virš Lietuvos toliau laikysis labai šilta oro masė. Ir vėl alins karščiai,...

UEFA Čempionų lyga: genialus Messi ištempė „Barceloną“, o „Bayern“ su Lewandowskiu sudorojo „Chelseą“ visos ketvirtfinalio poros (8)

Šeštadienio vakarą sužaidus likusias dvejas UEFA Čempionų lygos aštuntfinalio etapo...

Serijinis žudikas angelo veidu kraupino Lietuvą: miegodavo šalia savo aukų (85)

Atkūrus Nepriklausomybę, iki mirties bausmės panaikinimo, Lietuvoje buvo sušaudyti septyni...

Prezidentas Gitanas Nausėda nutraukė saviizoliaciją (237)

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su šeima nutraukė laikiną saviizoliaciją...

Paprastas tikro alkoholiko patarimas: ristis žemyn nesustosi, kol neištaisysi vienos klaidos (224)

„Nuolat kartojau sau, kad jei tik norėsiu, tai ir negersiu, galiausiai suvokiau, kad negerti...

Sulaukė taip reikalingos išmokos, bet kilo klausimų: kodėl gavo mažiau, nei žadėta (135)

Lietuvoje liepos ir rugpjūčio mėnesiais prasidėjo tikras išmokų lietus – buvo pervestos...

Šimtukininkė atskleidė visą tiesą apie lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą: išlaikė ir nė vieno kūrinio neperskaitę (42)

Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą šimtuku išlaikiusi Pakruojo r. Linkuvos...

|Maža didelių žinių kaina