aA
Šamas (lot. Silurus glanis, angl. Wells catfish, vok. Europäischer Wels) šaminių (Siluridae) šeimos žuvis, panaši į vėgėlę.
Šamas
Šamas
© Fotolia

Šamai yra didžiausios mūsų gėlųjų vandenų plėšriosios žuvys. Galva iš viršaus į apačią suplota, žiotys labai plačios, jose yra daugybė smulkių dantų ir storas trumpas liežuvis. Užpakalinė kūno dalis siauresnė, iš šonų suplota. Oda slidi, minkšta, be žvynų. Arti galvos yra labai mažas nugarinis pelekas; ilgas analinis pelekas jungiasi su uodeginiu peleku. Apatinis žandas yra kiek ilgesnis už viršutinį ir išsikišęs į priekį. Viena pora ilgų ūsų yra viršutiniame žande ir dvi trumpesnės poros – apatiniame žande.

Judindamas ilgus ūsus, šamas vilioja grobį o įvairios neatsargios žuvys, norėdamos paragauti įsivaizduojamą kirminą patenka į plėšiko burną. Žiauniniai plyšiai platūs. Akys – mažos. Nugara tamsi, šonai dėmėti, pilvas šviesus su juodais ir mėlynais taškeliais. Kūno spalva kinta priklausomai nuo aplinkos, šamo amžiaus ir metų laikotarpio.

Europoje šamų užtinkama į rytus nuo Reino upės. Šamų yra dideliuose ežeruose ir upėse. Čia daug jų yra žemupiuose ir tų upių deltose. Lietuvoje užtinkama Nemune, Neryje, Aukštaitijos Šventojoje. Daugelyje ežerų, priklausančių Šventosios ir Žeimenos baseinams, Trakų, Žiežmarių rajonų ežeruose, retkarčiais Daugų ir kai kuriuose Lazdijų bei Veisiejų rajonų ežeruose.

Šamai mėgsta gilias ir ramias vietas; jie apsigyvena duobėse arba tarp akmenų bei į vandenį suvirtusių medžių. Minta įvairiomis žuvimis, vėžiais, moliuskais, vandeniniais paukščiais, ypač varlėmis. Šamai ryja ir vienas kitą. Žinomi atsitikimai, kad šamai užpuldavo lakančius vandenį šunis ir besimaudančius vaikus.

Lytiškai subręsta trečiaisiais ketvirtaisiais gyvenimo metais. Pavasarį patinai ir patelės laikosi poromis. Neršia kur daug augalijos, gegužės mėnesio pabaigoje ir birželio mėnesį.

Gyvena šamai daugiau kaip 30 metų. Dažniausiai pagaunama 30 – 100 cm ilgio ir 0,5 – 8 kg svorio, tai yra maždaug 3 – 10 metų amžiaus. Lietuvoje pagaunama ir virš 50 kg. Šamą galima lengvai perkelti iš vieno baseino į kitą, nes jis gali išlaikyti ilgą kelionę be vandens.

Šamas
Šamas
© Shutterstock

Kaip žvejoti?

Šamas pradedamas žvejoti nuo gegužės mėnesio pabaigos ir gaudomas per visą šiltąjį metų laiką. Masalą geriausiai ima liepos ir rugpjūčio mėnesiais. Tai pusiau naktinė žuvis – pradeda kibti iš vakaro ir kimba iki patekant saulei.

Gaudomas ir ramiomis šiltomis naktimis, ir esant vėjuotam bei audringam orui.

Rudenį, atšalus orui, šamas giliose duobėse įsirausią į dumblą ir praleidžia visą žiemą. Nors šamas dažniausiai laikosi duobėse, tačiau žvejojamas ne pačioje duobėje, bet šalia duobės, iki 1 m gylio, arba vietose, kuriose šamas ieško maisto.

Žvejojamas dugnine, plūdine kartais net spiningu.

Labiausiai paplitęs gaudymo būdas – dugninė. Įrankiai dugninei parenkami labai stiprūs. Masalas turi būti netoli dugno. Masalas – žuvelės, moliuskai, varlės, pelės, paukščiai, mėsa. Patartina naudoti ritę, kurioje telpa ne mažiau 100 m valo.

Gaudomas paprastai nuo kranto, švariose vietose. Masalą šamas ima nevienodai, bet dažniausiai ima lėtai, vos pajudindamas, o kartais – staigiai ir gana stipriai. Tačiau šamas visuomet ima užtikrintai. Užkirtimas daromas stiprus, nes jo nasrai yra kieti, kabliukas turi gerai įstrigti. Užkirstas labai priešinasi ir greitai nepasiduoda. Šamas yra labai stiprus, bet nėra judrus. Po užkirtimo jis visa jėga neria į duobės dugną ir mėgina pasislėpti. Nepavykus pasislėpti, jis daro nemažai stiprių šuolių į šonus. Meškeriotojas pirmiausia turi atkreipti dėmesį į tai, kad galėtų atlaikyti šamo šuolius, panaudojant valo atsargą ritėje. Kadangi pirmųjų šamo smūgių atlaikyti negalima, tai reikia iš ritės kiek išleisti valo. Ritėje turi būti įjungtas stabdys. Po pirmųjų smūgių reikia stengtis šamą nuvarginti ir paskui vilkti į krantą. Šamas didele energija nepasižymi ir lengvai nuvarginamas. Šamas daug greičiau nuvargsta, kai pavyksta jį išvilkti į vandens paviršių.

Žvejojant šamą, reikia stengtis turėti paruoštą valtį. Stambesnis šamas gali ne tiktai valtį nuvilkti nuo kranto, bet dar ir pavedžioti, kol nuvargęs nesugrįžta į savo nuolatinę buveinę.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų (54)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (12)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (40)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Akcijos „Lydeka 2021“ reidai šiandien vėl vyksta Utenos rajone (14)

Šiandien Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos pareigūnai, vykdydami akciją „ Lydeka...

Vykdydami reidus, aplinkosaugininkai tikrina deguonies kiekį vandens telkiniuose (8)

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai šią savaitę vykdydami reidus atlieka vandens telkinių...

Top naujienos

Nuolat atsiverianti Izraelio žaizda: jeigu įsijungs daugiau veikėjų, konfliktas gali išaugti į rimtą karą (135)

Aštrėja padėtis Jeruzalėje , kur tęsiasi susirėmimai, smurtas ir apšaudymai tarp Izraelio ir...

Respublikinės Šiaulių ligoninės darbuotojai: vyksta slapti, maži susirinkimai, gąsdinamas personalas (164)

Dėl atleistos medikės savižudybės ir prieš ją, kaip teigiama, nukreipto mobingo dėmesio centre...

Eugenija Grižibauskienė | D+

Kovido antikūnų testą sukūręs Gylys: jau spėjau įsitikinti, kad Lietuvai vietos gamintojų nereikia (4)

Unikalūs dalykai šiuo momentu kuriami ir dar unikalesni tyrimai atliekami Riešėje , buvusioje...

Bruce Einhorn | D+

„Žinių nebesulaukiau“: kaip Kinija praleido progą sukurti vakciną

Telefonas suskambo pačioje „Covid-19“ pandemijos pradžioje. Drew Weissmanas, Pensilvanijos...

Šimašiaus patarėjas išdėstė, kaip Vilnius vakcinuotų visą Lietuvą: pirmiausia – pavėlintume „Pfizer“ antro skiepo laiką (192)

Pirmadienį Lietuvoje veikti pradėjo visuotinė elektroninė registravimo sistema skiepams nuo...

Makaliaus patarimai keliaujantiems į Madeirą: įspūdingiausią Europos kampelį atradau tik dabar

Mano socialinių tinklų draugai ir sekėjai dar niekada nebuvo užversti tokiu kiekiu įspūdingų...

Didžioji dalis 5-11 klasių mokinių į mokyklas negrįš: ministrė šokiruota, bet direktoriai turi savų argumentų psichologines pasekmes vaikai jaus ilgai (283)

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė penktadienį pranešė, kad tik 3...

Vakarams – Lavrovo perspėjimas nereikšti pretenzijų: tai mūsų teritorija papildyta (394)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį perspėjo Vakarų šalis...

Skleidžia melą, esą 15 šalių ambasadoriai Lietuvoje surengė anti-maršą prieš tradicinę šeimą (1)

Savaitgalį sostinėje praūžus protesto akcijai „ Didysis šeimos gynimo maršas “ portale...