aA
Rogės – vienas seniausių žmonijos išradimų. Turbūt jau prasidėjus ledynmečiui, o tai buvo prieš dvidešimt ar penkiolika tūkstančių metų, jei ne dar seniau, žmonės jau jas naudojo. Nepaistant to, į žvejybos madą jos atėjo toli gražu ne iškart.
Žvejys su rogėmis
Žvejys su rogėmis
© Shutterstock

Nuo pat brandžiojo sovietmečio iki pat kokių 2000 m. Lietuvos žvejų pasaulyje be konkurencijos šeimininkavo „dėžių kultūra“. Žvejo dėžė, kaip moteriškas rankinukas, buvo neišmatuojamo talpumo daiktas. Į jį privalėjo tilpti meškerėlės, masalų dėžutės, skrituliai, masalai, termosas, butelis kažko stipresnio, dienos maisto atsarga, samtelis ledokšniams, (nesulenkiamas) kablys, atsarginės pirštinės, visas dienos laimikis (kuris, pripažinkim, dažnai būdavo imamas pagal principą „ką Dievas davė, to nevalia atsisakyti“), ir dar šimtas vienas naudingas daiktas.

Net ir keliaujant į Kuršmares, kai ieškant ešerių tekdavo keliolika kilometrų žingsniuoti ledu (buranų ir Šumacherių era tada tik prasidėjo), sunkias dėžes liežuvius iškišę temdavome ant pečių lyg kupranugariai ir net mintis nešaudavo dėti jas ant rogių. Jei kas pastarosiomis ir naudodavosi, tai nebent vietiniai Nidiškiai ar Preiliškiai. Jų dailiai lenktos, bala žino kokius laikus menančios rankų darbo rogės senai buvo tapusios Kuršių nerijos kolorito dalimi.

Žvejo rogės
Žvejo rogės
© Dalius Rakutis

Priežastys, kodėl nebuvo naudojamasi rogutėmis yra lengvai nuspėjamos. Sovietmečiu automobilį turėjo, turbūt kas kokia trečia ar ketvirta šeima. Žmonės dažnai į žvejybas važiuodavo sausakimšais autobusais, kur kildavo problemų, kaip įsprausti ledgrąžti su dėže. O kur dar ten rogutes! O jei kas ir važiuodavo žvejoti „poniškai“ – savo automobiliu, tai paprastai paėmęs bent jau 4 bičiulius ir šiaip ne taip sugrūdęs jų ir savo dėžes į ankštą lyg ubago skrynutė kokio „žiguliuko“ ar „moskvičiaus“ bagažinę.

Po nepriklausomybės tapome turtingesni – prisipirkome vakarietiškų automobilių ir kelionės į žvejybą supaprastėjo. Į kokio tautinio „pasato“ bagažinę turbūt galėjai sugrūsti ir pusę gyvenimo. Bet iš inercijos ant ledo vis dar veždavomės tik dėžes. Nors apie roges tada, ypač pėdindami devintą kilometrą lygiu kaip stiklą marių ledu link Nidos švyturio jau pagalvodavome. Bet kas iš to – kur jas paimsi. Tuo metu niekas jų pramoniniu būdu negamino ar bent jau į Lietuvą nevežė.

Tikrą revoliuciją žieminės žvejybos fronte padarė... motulė „Maxima“, privežusi pigių plastikinių rogučių vaikams. Visokiausių formų - skritulio, dubens, stačiakampio, rombo. Dugno išplanavimo-Su įgaubimais ir be jų. Pačių įvairiausių spalvų, bet dažniausia – raudonos ar mėlynos. Pilkas Kuršių marių ir kitų didesnių vandens telkinių ledas prisipildė ryškių spalvų ir jas tempiančių kiek peraugusių vaikėzų.

Žvejo rogės
Žvejo rogės
© Dalius Rakutis

Pirmą kartą išvydęs šį „stebuklą“ po žvejybos iškart nulėkiau į artimiausią „prekybcentrį“, kur už 8 ar 10 litų įsigijau pirmąsias savo „žvejybines“ rogutes. Žinoma, jos buvo prastos: dėl nelygaus dugno daiktai jose nesilaikė tekdavo juos tvirtinti gumelėmis), jų forma buvo nepatogi – jos virsdavo nuo pirmos pasitaikiusios prišalusios lyties ar properšos. Bet nepaistant to, komforto lygiu tai buvo išradimas, vertas Nobelio premijos.

Per gerą dešimtmetį tokių rogučių pakeičiau kelias. Vienas suskaldė bagažinės dangtis, kitos kažkokiomis neaiškiomis aplinkybėmis liko paežerės aikštelėje. Likusias ant kalniukų pribaigė ūgtelėję vaikai. Tad vieną kartą atėjo metas įsigyti tikras žvejybines roges, kurios pasirodė mūsų parduotuvėse. Kadangi esu daugiau blizgiavimo ir aktyvaus vaikščiojimo gerbėjas, tai ir roges šį kartą pirkau nedideles. Tik dėžei ir grąžtui pasidėti. Latviškas, su įkvepiančiu užrašu „Asari“ (lat. ešeriai).

Liudiju – puikus daiktas. Nevirstantis, pagamintas iš storo ir kokybiško plastiko ir praktiškai nesulaužomas. Tačiau atėjo diena, kai jose ėmė ir pritrūko vietos. Padaugėjo tolimų išvykų, bet, ypač – daiktų. Norisi temti ant ledo ne tik žvejo dėžę ir grąžtą, tačiau dėklą su vienadalėmis meškerėlėmis ar spiningėliais ir atsarginėmis jų viršūnėmis, vandeniui atsparų krepšį fototechnikai. Nekalbu jau apie stintinius kibirus ar juo labiau – palapinę. Tad teko galvoti apie antrą pirkinį.

Žvejo rogės
Žvejo rogės
© Dalius Rakutis

Iš šios ilgos rogučių „eksportavimo“ praktikos kilo keli pastebėjimai, kurie gal būt bus aktualūs tiems, kurie nori nusipirkti šį būtiną žvejo pagalbininką ir nepadaryti klaidos.

1.Jeigu važiuojate žvejoti toliau kartą metuose, gal būt ir verta įsigyti ar dar geriau – pasiskolinti iš kokio sūnėno ar kaimyno vaiko vaikiškas plastikines rogutes - čiuožynes. Bet kuriuo atveju geriau jau tokios rogės, nei jokių rogučių.

Bet jeigu jau esate rimtas žiemos žvejys, dairykitės tik specialiai žvejybai skirtų rogučių, kurios yra gerokai patogesnės ir kokybiškesnės už bet kokias „adaptuotas“. Juo labiau, kad žvejybinės rogės ženkliai atpigo: kadaise kainavo net 60 ar100 litų, o dabar- vos dvidešimt ar trisdešimt kelis eurus…Tuo tarpu maksiminės įkainuojamos tik per pus pigiau.

2.Gerai pasverkite, kiek daiktų norite vežtis rogutėmis. Bet įvertinkit ir tai, ką gal būt norėsite išbandyti ir ateityje. Patarčiau laikytis principo: geriau jau truputį per daug jose vietos, nei per mažai. Kainų skirtumas tarp didesnių ar mažesnių rogučių – vos keli eurai, O rogės juk - ilgaamžis dalykas. Gali tarnauti ir 20, ir 30 metų.

3.Jeigu važinėjate į žiemos žūkles su tuo pačiu bičiuliu ar jų kolektyvu – stenkitės nusipirkti tokias pat roges. Vienodos rogės lengvai susideda viena į kitą ir automobilyje beveik visiškai neužima vietos.

4. Man labiau pasiteisino aukštesnius „bortus“ turinčios, „įgilintos“ rogės. Nors jos bagažinėje ir užima daugiau vietos, tačiau daiktai juose laikosi stabiliau.

Rogučių įsigijimas parduotuvėje – tik pirmas žingsnis. Žinoma, galima jas naudoti ir taip, tačiau galima roges gerokai patobulinti – padaryti dar patogesnes. Bet tai jau – atskira tema...

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Per Žolinę visi gyventojai gali žvejoti nemokamai: pasakė, kokiems vandens telkiniams tai galioja

Išsiruošus į žvejybą rugpjūčio 15 d., mėgėjų žvejybos leidimų neprireiks. Mėgėjų...

Vieni įžuvina, kiti brakonieriauja: aptikti neteisėtai laikomi tinklai

Praėjusią savaitę Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai dalyvavo įžuvinant...

Invaziniai karpiai paverčiami trąšomis ir gyvūnų pašarais

Kartą per metus šimtai žmonių iš viso pasaulio suplūsta į nedidelį Bato miestelį Ilinojaus...

Nuo spalio iki gruodžio pabaigos bus ribojama kai kurių žuvų žvejyba

Lietuvoje Kuršių mariose ir jūroje verslinė bei mėgėjų ungurių žvejyba šiemet bus...

Vasarinis vienuolikmetės Elzės laimikis – įspūdingo dydžio „vandens karvė“ (3)

Dzūkijoje vasarojanti vilnietė Elze Dukštaitė nustebino ir visko mačiusius. Uogauti, grybauti,...

Top naujienos

Karo ekspertai: fiksuojami sunkiai suprantami Rusijos pajėgų veiksmai Kryme prasideda medžioklės sezonas

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai feisbuke antradienio...

Delfi PliusTomas Janonis

Miestiečiams – nauja valdžios staigmena: teks pratintis prie kuklesnio gyvenimo (24)

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas turi naują sumanymą. Jo planuose – miestų gyventojų...

Žiniasklaida: po Blinkeno klausimo Lavrovas tylomis paliko salę JAV perspėjimais patikėjo tik Baltijos šalys ir JK (2)

JAV politinė vadovybė apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino planus pulti Ukrainą sužinojo...

Po Lopatos įrašo apie įtakingų verslininkų šeimą suabejojo jo paties atvirumu: politikas teigia tokių faktų nežinojęs (1)

Seimo nariui, politologui Raimundui Lopatai iškėlus abejones dėl kauniečių Garbaravičių šeimos...

Delfi PliusThe Economist

Ukrainiečių kontrpuolimui Chersone gresia dideli sunkumai: tai gali būti politinis, o ne karinis sprendimas

Didžiųjų XX a. karų šerdį sudarė kontrpuolimai: sąjungininkų išsilaipinimas Normandijoje,...

Karas Ukrainoje. Rusų okupantai pranešė apie uždarytą Krymo tiltą – turi planą Kryme esantiems ukrainiečiams – svarbus įspėjimas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino laikinai okupuoto Krymo gyventojus nesiartinti...

Elektros biržoje pasiektas naujas kainos rekordas – tokio kilimo niekas nesitikėjo, situaciją prašoma ištirti (43)

Lietuvoje elektros valandinė didmeninė kaina trečiadienį pasiekė 4000 eurų už...

Reaguodama į rekordinę elektros kainą „Norfa“ valandai išjungs šviesas (2)

Trečiadienį , 18.00 val. visose šalies „Norfose“ valandai bus stipriai sumažintas...

Mirė garsus dainininkas Darius Campbellas Daneshas: jautrią žinutę paskelbė ir jį pažinojęs Danielius Bunkus

Eidamas 41-uosius metus, mirė dainininkas ir aktorius Darius Campbellas Daneshas.