aA
Tęsiame pokalbį su Valerijumi Rusakovu apie ričių priežiūros subtilybes bei paslaptis, kurių nežinant ritė ilgai netarnaus. Pirmąją pokalbio dalį skaitykite čia.
Ritės
Ritės
© Valerijus Rusakovas

Ričių guoliai verti atskiros kalbos. Mūsuose labai paplitęs įvorių keitimas į guolius. Nusiperka žmogus pigią ritę, kurioje stovi daugiau įvorių, užsisako „aliexpresinių“ guolių ir tas įvores jais pakeičia.

Tokiems galėčiau pasakyti, kad tos įvorės yra žymiai tikslesnės ir geresnės už minėtus jokio tikslumo neturinčius guolius, todėl keičiant tik sugadinama ritė. O į tokią ritę dėti nors kokią tikslumo klasę turinčius guolius neverta, tada jau geriau iš karto pirkti brangesnę. Nauji minėti guoliai turi kur kas didesnius liuftus nei sudilę ir išmesti septintos tikslumo klasės guoliai ar tos pačios įvorės, kurias pakeitė.

Kaip žinia, ritės skirstomos į klases. Šios klasės skiriasi medžiagų, iš kurių jos pagamintos, kokybe ir detalių tikslumu. Pavyzdžiui, guoliai būna be jokios tikslumo klasės ir žymimi iki devintos tikslumo klasės. Toks pat guolis be jokios tikslumo klasės kainuoja vieną eurą, o devintos klasės guolio kaina yra nuo dvylikos iki trisdešimt ar keturiasdešimt eurų. Tad jei ritė brangi, joje yra aukštos tikslumo klasės guoliai ir nereikia šalinti gamyklinio liufto.

Tai yra tikslus prietaisas. Kuo brangesnės ritės, tuo mažiau liuftų guoliuose, patys dantračiai iš geresnių medžiagų, tikslesni, tokia ritė minkščiau ir tyliau sukasi. Tinkamai prižiūrint, neperkraunant brangios ritės, ji tarnauja labai daug metų. Tačiau ir tokios ritės dantračius galima labai greitai „sudrožti“, jei ji bus naudojama ne pagal paskirtį.

Jei žvejys sunkiam džigavimui naudos ultralaitui skitą ritę, vargu ar ji atlaikys sezoną. Tad pirmiausia ritė turi atitikti žvejybos būdą, atsižvelgiant į joje naudojamus svorius. Visuose gamintojų puslapiuose būna detalios instrukcijos apie tai, tereikia susirasti ir paskaityti. Kartais yra gaminamos ričių serijos, skirtos tam tikrai žuvų rūšiai, tad jei ritė skirta upėtakiui ar ešeriui, o ja žvejojama su virš dvidešimties gramų svoriais, greičiausiai, ritė ilgai netarnaus.

Lengvos ritės yra skirtos light ar ultralight žūklei, kai gaudoma kokiais nors vobleriukais, tvičui, kai žvejys surinkinėja laisvą valą, netampo didelių svorių. Šių ričių korpusas gaminamas iš anglies pluošto ar įvairių rūšių plastiko, taip pat jos gaminamos iš išlengvinto magnio ar aliuminio.

Jei gaudoma sunkiu ežeriniu džigu, geriau rinktis visiškai metalinį korpusą. Tokia ritė gaminama iš aliuminio ar magnio ir ji geriau atlaiko tuos didelius svorius. Žvejojant didelėje srovėje korpusas neturi itin didelės reikšmės, nes nuolat traukiant masalą prieš srovę greičiau dyla dantračiai, tad didesnį dėmesį reikėtų skirti šiam komponentui.

Šiek tiek vertėtų pakalbėti ir apie ričių bei spiningų balansavimą. Visų pirma, pats meškerykotis privalo turėti idealų balansą, tai yra, tinkamą rankenos ir blanko santykį, ir tik po to ieškoma jo ir ritės balanso. Čia prasideda problemos, nes gerai subalansuoti kotai kainuoja išties nemažus pinigus. Ir jei su trumpesniais nebalansuotais spiningais dar galima kažką žaisti derinant prie jų rites, tai ant ilgo spiningo galima dėti nors ir kilograminę ritę – vis viena jo viršūnė links žemyn.

Tad taisyklė būtų tokia: jei spiningas gerai subalansuotas, ritę reikia rinktis pagal jį, jei nebalansuotas ilgas (turima omeny trimetrinis ir ilgesnis), net neverta pradėti ieškoti balanso. O tokio ilgio gerai subalansuotų spiningų kaina nėra prieinama kiekvienam žmogui. Reikėtų žinoti, kad gerai žinomų firmų spiningai, kad ir pigesni, bus geriau subalansuoti, nei mažai girdėtos kompanijos. Renkantis įrankį derėtų atkreipti dėmesį ir į pavadinimą.

Dažnai remontuodamas rites susiduriu su atsarginių dalių problema. Ne visi gamintojai parduoda atsargines dalis savo ritėms. Jei planuojat pirkti brangesnę ritę ir ilgai ja žvejoti, vertėtų pasidomėti, ar yra joms atsarginių dalių.

Šiai dienai tik dvi kompanijos pardavinėja atsargines dalis. Be to, ritėms skirtomis detalėmis prekiaujama tik dešimt metų nuo jos išleidimo, tad reikėtų žinoti šią informaciją ir pasirūpinti atsarga. Tad jei turite 2008 metų ritę, detalėmis pasirūpinkite dabar, nes vėliau už jokius pinigus jų negausite.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Prie Ispanijos krantų sugavo didžiulę mėnulžuvę (7)

Jūrų biologas Enrique Ostale tiesiog negalėjo patikėti savo sėkme, pamatęs didžiulę...

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (103)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (21)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (42)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Top naujienos

D+ Tomas Janonis

Įspūdinga LRT pastatų rekonstrukcija kelia aistras: kiek visa tai kainuos ir kas tą kainą pasiryžęs mokėti (4)

LRT pastatų atnaujinimo architektūrinis konkursas, regis, nevyksta taip sklandžiai kaip buvo...

Specialus kodas statybininkui – tik pradžia: pokyčiai galimi ir kitų sektorių darbuotojams (77)

Siekiant mažinti nelegalų darbą nuo Naujųjų statybų sektoriuje dirbantys asmenys privalės...

„The Times“: NATO būgštauja, kad Rusija vos per 2 valandas gali atkirsti Baltijos šalis (6)

Šiaurės Atlanto aljansas baiminasi, kad Rusija , pasitelkdama migrantus, gali per dvi valandas...

Jau sausį vairuotojai privalės turėti naujas vaistinėles: už senų naudojimą – ir baudos, ir trūkumai techninėje apžiūroje (131)

Jau nuo sausio 1-osios vairuotojai, pirmosios pagalbos vaistinėles įsigiję prieš kelis metus,...

Lietuvių šventinės tradicijos: vis dar dėmesys daiktams ir pilnam stalui?

Pirmasis šių metų sniegas priminė kiekvienam iš mūsų, kad šventės jau visai ne už kalnų....

Vaidas Baumila iš LRT eterio dingo ne šiaip sau: pažeidė sutarties sąlygą (44)

Akyliausi žiūrovai veikiausiai pastebėjo pokyčius LRT laidoje „Svajoja vaikai“. Ilgą laiką...

Žiema parodys tikrą savo veidą – paspaus net 21 laipsnio šaltis (39)

Aukšto atmosferos slėgio sūkurys į Lietuvą atnešė žiemišką šaltį. Po šaltos antradienio...

Pasijuokė iš lietuvių pamėgto prekių ženklo fotosesijų: štai, kaip iš tiesų atrodo jų parduodami drabužiai

Drabužių parduotuvių tinklas „Zara“ garsėja tuo, kad stebina savo fotosesijomis – modeliai...

D+Žinių radijas

Kada sustos rekordiškai augti būsto kainos? (2)

Ar Lietuvos banko ribojimai antrai paskolai atvėsins įkaitusį kainų laužą? Ar nuosavas erdvus...

Specialistai įspėja dėl „ekologiškos“ buitinės chemijos: neapsigaukite (1)

Buitine chemija vadinama labai daug gaminių, pradedant įvairiais plovikliais, baigiant avalynės...