aA
Šlaituose pradėjus mėlynuoti žibutėms (o kartais ir anksčiau) kartu su gamta atgimstančią žvejo aistrą čiupti į rankas meškerę puikiai apmaldo keliaujantys į mūsų upes žiobriai.
D.Pranaitis su Dubysoje pagautais žiobriais
D.Pranaitis su Dubysoje pagautais žiobriais
© Dalius Rakutis

Lietuvoje dalis žiobrių jau rudenį atplaukia į Kuršių marias, kur peržiemoja, o atėjus pavasariui kartu su iš jūros atplaukusiais gentainiais migruoja į upes neršti. Žiobriai plaukia neršti į Miniją, Jūrą, Dubysą, Nevėžį, Nerį, Nemuną, Šventąją bei jų intakus, kur jų nekantriai laukia įvairiomis meškerėmis apsiginklavę meškeriotojai. Dauguma sėkmingai išneršusių žuvų grįžta į Baltijos jūrą. Tačiau nemaža dalis lieka vasaroti mūsų upėse taip kartais nudžiugindamos vasarotojus. Tačiau tai jau atskiro rašinio tema.

Žiobris
Žiobris
© Dalius Rakutis

Pavasarį nematomas, tačiau puikiai veikiantis žvejų „telegrafas“ (pagrindinės „stotelės“ žūklės įrankių parduotuvėse bei, žinoma, interneto svetainės ir forumai) leidžia labai greitai sužinoti kur pasirodė pirmieji žiobrių būriai. Paprastai „startuojama“ kovo pabaigoje – balandžio pradžioje, o sėkmingai „finišuoti“ galima net ir prasidėjus gegužei (žinoma viskas priklauso nuo klimato sąlygų). Paprastai pradėję žvejoti Žemaitijoje po keleto savaičių puikiu kibimu galėtume džiaugtis jau kitame Lietuvos regione. Bet daugelis žvejų turi savo pamėgtas upes, jau pažįstamas vietas ir laukia kol žiobriai pasirodys jų krašte. Aš kiekvienas metais jų laukiu Dubysoje bei Nevėžyje (Dubysoje jie pasirodo anksčiau), nors nevengiu ir didžiųjų upių.

Žiobris
Žiobris
© Dalius Rakutis

Jau ne kartą esu užsiminęs, jog prasidėjus žiobrių bumui ramiai pažvejoti greičiausiai neteks, nes upių pakrantės būna užgultos meškerės brolių. Dažniausiai tai būna ir patogiausi (privažiavimu ar kranto reljefu) ir perspektyviausi dėl dugno ypatybių upės ruožai. Paprastai kuo mažesnė upė – tuo daugiau žvejų vienoje vietoje. Pavyzdžiui perspektyviose Dybysos ruožuose kartais vyrai gaudo vienas šalia kito sustoję vos per keletą metrų... Žinoma galima rinktis alternatyvą – ieškoti vietų toliau nuo pagrindinių kelių, nepatingėti pakulniuoti pėsčiomis ir ramiai sau žvejoti.

Paprastai tokias „žiobrines“ vieteles nusižiūriu vasarą, kuomet skaidriame ir žemesnio lygio vandenyje puikiai matosi žvirgžėti dugno ruožai su duobutėmis, kur žiobriai plaukdami neršti gali stabtelti ir atsikvėpti. Man asmeniškai tokia žvejyba kur kas priimtinesnė ir malonesnė, tačiau nebūtinai rezultatyvesnė, nes kuo arčiau upės žemupys – tuo didesnė žuvų koncentracija.

Žiobriai
Žiobriai
© Dalius Rakutis

Plūdine ar dugnine? Tiek vienas, tik kitas būdas gali būti labai efektyvus. Dažniausiai dugninę renkuosi žvejodamas tokiose upėse, kaip kad Neris ar Nemunas. Didžiosiose upėse kartais tenka pavargti, kol atrandi žiobrių „taką“. Žiobriai mėgsta stabtelti prie akmenų, didesnėse duobelėse. Tik kiekvienais metais tų vietų riekia ieškoti iš naujo, nes upės dugną (ypatingai Neries) smarkiai pakeičia ledonešis. Kartais žiobriai kimba ir visai šalia kranto.

Žiobrių žūklė Dubysoje
Žiobrių žūklė Dubysoje
© Dalius Rakutis

Žvejodamas naudoju lengvos klasės dugninės meškerykotį. Stengiuosi naudoti plonesnius valus ir lengvesnius svarelius. Jautri sistema ne tik geriau žuvies kibimą, bet ir padovanoja kur kus įdomesnę ir azartiškesnę kovą su užkibusia priešininke. Valą galima naudoti tiek monofilamentinį 0,20–0,25 mm. skersmens, tiek ir pintą 0,12–0,14 mm.

Sistemos taip pat nesudėtingos. Žvejojant po pavasarinių potvyniu dugnas būna ne tik pasikeitęs, bet ir pilnas įvairių kliuvinių, todėl stengiuosi kad sistema ne tik kuo mažiau painiotųsi, bet ir būtų lengvai ir greitai surišama. 20–30 centimetrų aukščiau svarelio rišu ilgesnį, maždaug 40–60 cm ilgio pavadėlį iš 0,14–0,16 mm storio valo. Ant kabliuko maunu klasikinį pavasarinių žiobrių masalą – uodo trūklio lervas. Jei žuvys kimba vangiai vietoje didesnio kuokšto užmaunu 3–4 lervas.

Plūdine meškere gaudau pamėgtose mažesnėse upėse bei tais atvejais kada nereikalingi tolimi metimai. Dažniausiai naudoju „Match“ tipo meškerykotį, kuris leidžia naudoti plonesnį valą ir jautresnes (lengvesnes) plūdes. Praėjusį sezoną vietoje įprasto 0,18–0,20 mm vienagyslio valo pradėjau naudoti 0,14 mm pintą giją. Tai leido mažinti plūdes ir padaryti visą sistemą gerokai jautresnę. Būtent jautrumas leido džiaugtis geresniais rezultatais, nes naudojant storesnį monofilamentinį valą ir sunkokas plūdes kibimas kartais vos įžiūrimas arba pamatomas jau pavėluotai. Pintas valas puikiai perduoda žuvies kibimą, kuris kartais puikiai jaučiamas ir ranka, kuomet prilaikoma plūdė.

D.Pranaitis su Dubysoje pagautais žiobriais
D.Pranaitis su Dubysoje pagautais žiobriais
© Dalius Rakutis

Pati sistemėlę nesudėtinga. Prie pagrindinio valo rišamas svarelis, o virš jo ilgokas 20–40 cm ilgio pavadėlis su ploniu ir aštriu kabliuku ar avižėle. Jei naudoju pintą valą prie jo rišu 30–60 cm ilgio vienagyslį valą ant kurio surišta minėta sistema. Plūdė turi būti tokios keliamosios galios, jog leistų efektyviai pristabdyti masalą, tačiau nebūtu per daug gremėzdiška. Dubysoje, Nevėžyje bei kitose panašiose upėse naudojamas 4–10 g. keliamosios galios srovinės plūdės. Rinkdamasis šį svarbų elementą dėmesį kreipiu ne tik į pagaminimo kokybę, bet būtinai ir į antenėlę. Aš renkuosi tik storas ir aiškiai matomas. Taip pat mielai naudoju „burbuliukus“ (plūdes be antenos), kurios yra jautrios ir puikiai rodo žuvies kibimą.

Taigi, regis, viskas paprasta, tačiau žvejojant atsiranda įvairių niuansų, kurių rašydamas straipsnį tikrai negali numatyti. Kartais, regis, net menkutė smulkmena gali turėti didelės įtakos bendram rezultatui. Taip pat nereikia vengti eksperimentuoti – pakeisti pavadėlių ilgius, esant prastam kibimui pamažinti kabliukus bei paploninti pavadėlius

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
4.5833

Savaitgalio aktualijos žvejams. Lynų psichozė – Pietų, karšių – Vakarų Lietuvoje

Rodos, jau pradedame priprasti prie naujo gyvenimo ritmo. Sumaišties ir neaiškumų dar daug, tačiau...

Apie žvejybą karantino metu arba kaip greičiau išsikasti sau duobę (31)

Dėl kilusios pandemijos įvestą karantiną žvejybos ir poilsio gamtoje atžvilgiu, iš esmės,...

Pavasarinis žiobrių šėlsmas

Šlaituose pradėjus mėlynuoti žibutėms (o kartais ir anksčiau) kartu su gamta atgimstančią...

Milijonai vėgėlių jauniklių praturtino Lietuvos upes ir ežerus (5)

Žuvininkystės tarnybos prie LR žemės ūkio ministerijos Vakarų regiono žuvivaisos skyriuje,...

Nestok į „kolūkį“ arba keletas džiaugsmo valandėlių Nevėžyje (4)

Senokai esu pastebėjęs, kad geriausios žvejybos išeina... netyčia. Kai neturi laiko ruoštis,...

Top naujienos

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (123)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Atšaukus kelionę, vilnietė neatgauna pinigų: organizatorius perkelia datą, bet prašo primokėti (36)

Vilnietė Raminta „Delfi“ pasakojo balandžio 14 dieną turėjusi išvykti į Turkiją, tačiau...

Į šalį veršis arktinis oras, bus labai nemalonu (14)

Sekmadienio naktį prasidėjusios orų permainos, dieną tęsis. Per šalį slinks šaltasis...

Mirtys Ukmergės slaugos ligoninėje: negali palaidoti antradienį mirusios mamos (114)

„Aš kiekvieną vakarą atvykstu prie Ukmergės laidojimo namų, ten yra toks rūsys, jame...

Prie dezinfekcinio skysčio gamintojų prisijungia dar daugiau įmonių: smogs per nesąžiningų verslininkų kišenę (302)

Šią savaitę Lietuvos biodegalų gamintojams sudarytos galimybės gaminti dezinfekcinį skystį...

Lietuvoje patvirtinta dar 12 koronaviruso atvejų bendras skaičius – arti 400 (374)

Koronaviruso atvejų skaičius šalyje siekia jau 394. Tai reiškia, kad nuo paskutinio duomenų...

Putinas piktdžiugiškai stebi koronaviruso siaubiamus Vakarus: antrasis frontas jau atidarytas? (1205)

Europoje prasidėjo sąmyšis. Milijonai žmonių atsidūrė karantine, privatus sektorius –...

Grupė „The Roop“ nugalėjo tarptautiniame virtualiame „Eurovizijos“ konkurse (179)

Dėl koronaviruso atšaukus net ir pačius svarbiausius pasaulio renginius, Lietuva šiemet neteko...

Vilniuje nusileido specialus lėktuvas iš Londono: atvyko 208 keleiviai (133)

Šeštadienį prieš vidurnaktį Vilniuje nusileido specialaus lėktuvas su lietuviais iš Londono.

Kretingoje COVID-19 fiksuotas „Lidl“ dirbusiam apsauginiui, meras ragina nepanikuoti papildyta prekybos centro komentaru (27)

Kretingoje koronaviruso infekcija užfiksuota vienam LIDL darbuotojui, apie tai feisbuke pranešė...

|Maža didelių žinių kaina