aA
Draugai nebūtų draugai, jei kartais nemėgtų vienas kito paerzinti. Supypsi šiandien mano telefonas – atėjo pranešimas. O ten viena nuotrauka, kurioje ant valties dugno puikuojasi du gražuoliai rubuiliai lynai ir bičiulio prierašas – „Ką tu čia tas kuojas Mūšoje gaudai, kai pas mus tokie lynai kimba“.
Lynai
Lynai
© Asmeninio albumo nuotr.

Kaip buvo galima tikėtis, jau po kelių sekundžių renku Viliaus, meškeriotojo iš Klaipėdos, numerį. Ką ten žvejo – tikro pamario siaubo – kiek teko su juo teko žvejoti, visada apgaudo. Skambinu ir klausiu – ar jau iš tiesų prasidėjo pavasarinė lynų žūklė, ar čia šiaip, pernykštėm nuotraukom erzina? Pasirodo, jau iš tiesų prasidėjo. Maždaug savaitė kaip kimba. Na, o toliau jau sekė mano tradiciniai klausimai: kur, kaip, kada ir „ant ko“? Bičiulis leido šia informacija pasidalinti su Kablys.lt skaitytojais. Bet tik su viena sąlyga: kad neminėsiu konkretaus vandens telkinio bei jo pavardės. Tad šįkart man teko nusileisti. Bet nemanau, kad dėl to labai nukentėjo informacijos vertė.

Taigi, pirmas klausimas – KUR? Nemuno žemupio atšakose bei Dangėje. Vilius sako, kad jis žino kelias vietas šiame regione, kur anksti pavasarį reguliariai kimba lynai. Bet dažniausiai žvejoja vienoje, nes taip jau yra įpratęs. Tokias vietas reikia tiesiog atrasti.

Didžiausias orientyras – ramus vanduo, kur šios žuvys anksti pavasarį sueina pasislėpti nuo srovės. Truputį vėliau čia visi pradeda gaudyti ir karšius. Konkretus gylis, kur jis žvejojo, yra du metrai. Ta vieta yra netoli kranto žolių, bet ne pačiose žolėse. Lynai kažkodėl šiuo metu mėgsta švaresnį – smėlėtą dugną. Galbūt dėl to, kad pernykštės supuvusios žolės jiems smirda, o naujos dar nepakilo. Bent jau tokia jo versija.

KADA? Lynai pradeda kibti vos išėjus ledams. Dangėje galima žvejoti jau kitą dieną po ledonešio, tuo tarpu Nemuno žemupyje kartais tenka luktelti, kol kiek atslūgs, praskaidrės vanduo ir galėsi fiziškai pasiekti tas vietas. Dažniausiai tokia situacija susiklosto kovo pradžioje, tačiau yra buvę metų, kai lynai kibdavo jau vasarį. Šie metai išsiskiria tuo, jog lynai pradėjo kibti palyginus labai vėlai. Kiek trunka jų geras kibimas? Apie dvi, rečiau – tris savaites. Tad jų žūklei dar turime savaitę ar kiek ilgiau – vėliau lynai užleis vietą karšiams.

Lynai geriau kimba vėlų rytmetį ir apie pietus (auksinės valandos – tarp 9 ir 14 val.). Vakarop kibimas rimsta. Nors šiemet pasitaikė pagauti ir vakare.

KAIP? Vilius plaukia lynų gaudyti su valtimi (nuo kranto rasti vietos šiuo metu sudėtinga) ir žvejoja iš jo fideriu. Kodėl ne plūdine? Sako, kad dėl to, jog norint neišbaidyti lynų tenka gana toli (apie 30 m.) mesti. Šiuo metu dažnai būna stiprūs vėjai, tad su plūde žvejoti yra sunkiau, nei dugnine. O kadangi lynai paprastai dabar kimba gana energingai, tai plūdinės subtilumas jokios apčiuopiamos naudos neduoda.

Lynų gaudymas dabar yra gana grubus ir paprastas. Kadangi lynai kimba dideli, vidutiniškai 1–1,5 kg, ir juos dažnai tenka pešti iš žolių jėga, tai tikrai neverta nusiploninti. Pavadėlis – 0,22 mm, valas pintas, naudojamas apie 2 numerio (pagal „Fudo“) tvirtas kabliukas ir 40–60 gramų svarelis. Lynams (kaip, beje, ir karšiams) bent jau šiuo metu, Viliaus įsitikinimu, pavadėlio storis nevaidina didelės reikšmės. Jeigu toje vietoje laikosi žuvis, tai kibimo neužtrunka laukti. Bet vis tiek geriau rinktis kiek minkštesnę dugninės viršūnėlę – geriau pastebėti atsargesnį kibimą.

Šėryklės nenaudoja kategoriškai. Jaukas šiuo metu, anot Viliaus, yra tikras blogis. Jis prišaukia prie masalo kuojytes ir plakiukus, kurie greit nutampo sliekus nuo kabliuko, todėl jis lynų ir karšių žūklei ankstyvą pavasarį naudoja tik svarelius ir didelį kablį. Geriausias masalas yra didesnių mėšlinių sliekų kuokštas. Tiesa, tokių sliekų, bent jau Klaipėdoje, nelengva gauti – tenka juos siųstis iš Vilniaus. Įprastinio dydžio mėšlinius sliekučius lynai skanauja atsargiau. O į lenkiškus, juodagalvius ar kitokius augintus esą visai nežiūri.

Lynai šiuo metu kimba kartu su karšiais. Santykis tarp šių žuvų dažniausiai būna 1:1. Kuo labiau įsibėgėja pavasaris, kuo labiau šyla vanduo – tuo lynų procentas laimikyje mažėja, o karšių didėja.

Ir dar vienas Viliaus patarimas, šį kartą skirtas karšių gaudytojams, savaitgalį žvejosiantiems Nemuno žemupio atšakose ar senvagėse. Tikriausiai dėl prie dugno nešamų nešvarumų karšiai šiemet kimba prastai ir daug kas tuo skundžiasi, bet jei nori pagauti, verta paieškoti vietos su skaidresniu vandeniu ir masalą pakelti nuo dugno kiek įmanoma aukščiau. Pabandykit.

Ačiū Viliui už šią informaciją. Manau, ji tikrai bus naudinga ne vienam meškeriotojui, savaitgalį trauksiančiam Nemuno žemupio link.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Prie Ispanijos krantų sugavo didžiulę mėnulžuvę (7)

Jūrų biologas Enrique Ostale tiesiog negalėjo patikėti savo sėkme, pamatęs didžiulę...

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (103)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (21)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (42)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Top naujienos

D+Vytenis Miškinis

Žinomo advokato nužudymas virto painiu detektyvu: po nusikaltimo sustojo net Vilniaus tarybos darbas

Tai buvo bene įžūliausias praėjusio dešimtmečio nusikaltimas – pačiame Vilniaus centre vidury...

D+Algis Bumblauskas

Tuo metu lietuviai kentėjo nuo maisto pertekliaus, bet į šalį keliavo traukiniai su užrašais „Badaujančiai Lietuvai“

Sovietmetis kažkaip neatsiejamas nuo rusų, tie žodžiai, rodos, neatskiriami, tarsi papildo vienas...

Derybos dėl Ukrainos žlugo neprasidėjusios: jau laukiama Rusijos specialaus desanto pasirodymo (212)

Vladimiras Putinas nubrėžė raudonąsias linijas, siūlydamas pasidalinti įtakos zonomis...

Įspėja, kad įmonių, patiriančių bėdų dėl Kinijos veiksmų, daugės: kiekvieną dieną bus nuostoliai (12)

Kinijos jūrų uostuose stabdomos prekės iš Lietuvos – pirminiais duomenimis, užstrigo apie 300...

Fitoterapeutas Ruolia įvardijo vieną naudingiausių augalų sergantiems vėžiu: „išgaudo“ piktybines ląsteles (42)

Vėžys – viena klastingiausių ligų, todėl, gydytojo kabinete išgirdus būtent šią...

Druskininkuose vėl sužibo karūnuota eglė: jaukiai papuoštas miestas tiesiog švyti (1)

Penktadienio vakarą druskininkiečiai ir kurorto svečiai patraukė į Druskininkų Pramogų aikštę...

Pasienyje apsilankęs žurnalistas: tai, ką pamatėme, kelia liūdnas emocijas (4)

Situacija pasienyje, nors ir migrantų srautai yra sumažėję, kelia liūdnas emocijas, sako...

10 pasenusių mados „taisyklių“, kurių jau privalu atsikratyti

Jei mėgstate skaityti popierinius ar internetinius žurnalus, neabejotinai pastebėjote, kad...

Suspindo ir Biržų eglutė – jai panaudota daugiau nei 2000 eglišakių (3)

Penktadienį, gruodžio 3 d. biržiečiai Nepriklausomybės aikštėje susirinko į eglutės...