aA
Draugai nebūtų draugai, jei kartais nemėgtų vienas kito paerzinti. Supypsi šiandien mano telefonas – atėjo pranešimas. O ten viena nuotrauka, kurioje ant valties dugno puikuojasi du gražuoliai rubuiliai lynai ir bičiulio prierašas – „Ką tu čia tas kuojas Mūšoje gaudai, kai pas mus tokie lynai kimba“.
Lynai
Lynai
© Asmeninio albumo nuotr.

Kaip buvo galima tikėtis, jau po kelių sekundžių renku Viliaus, meškeriotojo iš Klaipėdos, numerį. Ką ten žvejo – tikro pamario siaubo – kiek teko su juo teko žvejoti, visada apgaudo. Skambinu ir klausiu – ar jau iš tiesų prasidėjo pavasarinė lynų žūklė, ar čia šiaip, pernykštėm nuotraukom erzina? Pasirodo, jau iš tiesų prasidėjo. Maždaug savaitė kaip kimba. Na, o toliau jau sekė mano tradiciniai klausimai: kur, kaip, kada ir „ant ko“? Bičiulis leido šia informacija pasidalinti su Kablys.lt skaitytojais. Bet tik su viena sąlyga: kad neminėsiu konkretaus vandens telkinio bei jo pavardės. Tad šįkart man teko nusileisti. Bet nemanau, kad dėl to labai nukentėjo informacijos vertė.

Taigi, pirmas klausimas – KUR? Nemuno žemupio atšakose bei Dangėje. Vilius sako, kad jis žino kelias vietas šiame regione, kur anksti pavasarį reguliariai kimba lynai. Bet dažniausiai žvejoja vienoje, nes taip jau yra įpratęs. Tokias vietas reikia tiesiog atrasti.

Didžiausias orientyras – ramus vanduo, kur šios žuvys anksti pavasarį sueina pasislėpti nuo srovės. Truputį vėliau čia visi pradeda gaudyti ir karšius. Konkretus gylis, kur jis žvejojo, yra du metrai. Ta vieta yra netoli kranto žolių, bet ne pačiose žolėse. Lynai kažkodėl šiuo metu mėgsta švaresnį – smėlėtą dugną. Galbūt dėl to, kad pernykštės supuvusios žolės jiems smirda, o naujos dar nepakilo. Bent jau tokia jo versija.

KADA? Lynai pradeda kibti vos išėjus ledams. Dangėje galima žvejoti jau kitą dieną po ledonešio, tuo tarpu Nemuno žemupyje kartais tenka luktelti, kol kiek atslūgs, praskaidrės vanduo ir galėsi fiziškai pasiekti tas vietas. Dažniausiai tokia situacija susiklosto kovo pradžioje, tačiau yra buvę metų, kai lynai kibdavo jau vasarį. Šie metai išsiskiria tuo, jog lynai pradėjo kibti palyginus labai vėlai. Kiek trunka jų geras kibimas? Apie dvi, rečiau – tris savaites. Tad jų žūklei dar turime savaitę ar kiek ilgiau – vėliau lynai užleis vietą karšiams.

Lynai geriau kimba vėlų rytmetį ir apie pietus (auksinės valandos – tarp 9 ir 14 val.). Vakarop kibimas rimsta. Nors šiemet pasitaikė pagauti ir vakare.

KAIP? Vilius plaukia lynų gaudyti su valtimi (nuo kranto rasti vietos šiuo metu sudėtinga) ir žvejoja iš jo fideriu. Kodėl ne plūdine? Sako, kad dėl to, jog norint neišbaidyti lynų tenka gana toli (apie 30 m.) mesti. Šiuo metu dažnai būna stiprūs vėjai, tad su plūde žvejoti yra sunkiau, nei dugnine. O kadangi lynai paprastai dabar kimba gana energingai, tai plūdinės subtilumas jokios apčiuopiamos naudos neduoda.

Lynų gaudymas dabar yra gana grubus ir paprastas. Kadangi lynai kimba dideli, vidutiniškai 1–1,5 kg, ir juos dažnai tenka pešti iš žolių jėga, tai tikrai neverta nusiploninti. Pavadėlis – 0,22 mm, valas pintas, naudojamas apie 2 numerio (pagal „Fudo“) tvirtas kabliukas ir 40–60 gramų svarelis. Lynams (kaip, beje, ir karšiams) bent jau šiuo metu, Viliaus įsitikinimu, pavadėlio storis nevaidina didelės reikšmės. Jeigu toje vietoje laikosi žuvis, tai kibimo neužtrunka laukti. Bet vis tiek geriau rinktis kiek minkštesnę dugninės viršūnėlę – geriau pastebėti atsargesnį kibimą.

Šėryklės nenaudoja kategoriškai. Jaukas šiuo metu, anot Viliaus, yra tikras blogis. Jis prišaukia prie masalo kuojytes ir plakiukus, kurie greit nutampo sliekus nuo kabliuko, todėl jis lynų ir karšių žūklei ankstyvą pavasarį naudoja tik svarelius ir didelį kablį. Geriausias masalas yra didesnių mėšlinių sliekų kuokštas. Tiesa, tokių sliekų, bent jau Klaipėdoje, nelengva gauti – tenka juos siųstis iš Vilniaus. Įprastinio dydžio mėšlinius sliekučius lynai skanauja atsargiau. O į lenkiškus, juodagalvius ar kitokius augintus esą visai nežiūri.

Lynai šiuo metu kimba kartu su karšiais. Santykis tarp šių žuvų dažniausiai būna 1:1. Kuo labiau įsibėgėja pavasaris, kuo labiau šyla vanduo – tuo lynų procentas laimikyje mažėja, o karšių didėja.

Ir dar vienas Viliaus patarimas, šį kartą skirtas karšių gaudytojams, savaitgalį žvejosiantiems Nemuno žemupio atšakose ar senvagėse. Tikriausiai dėl prie dugno nešamų nešvarumų karšiai šiemet kimba prastai ir daug kas tuo skundžiasi, bet jei nori pagauti, verta paieškoti vietos su skaidresniu vandeniu ir masalą pakelti nuo dugno kiek įmanoma aukščiau. Pabandykit.

Ačiū Viliui už šią informaciją. Manau, ji tikrai bus naudinga ne vienam meškeriotojui, savaitgalį trauksiančiam Nemuno žemupio link.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Vykdydami reidus, aplinkosaugininkai tikrina deguonies kiekį vandens telkiniuose (6)

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai šią savaitę vykdydami reidus atlieka vandens telkinių...

Telšių aplinkosaugininkai atliko deguonies matavimus vandens telkiniuose (2)

Aplinkos apsaugos departamentas , užtikrindamas kontrolę ir atsižvelgdamas į permainingus orus,...

Lietuvos rekordininkas Aivaras Kimbirauskas: „Kai išvydau šią lašišą milžinę, man atvipo žandikaulis“ (32)

Ar žinote koks yra Lietuvos ribose Baltijos jūroje velkiavimo būdu pagautos žuvies rekordas? Tai...

Poledinės žūklės sezonas: laikykitės ir saugumo, ir žvejybos taisyklių (7)

Daugeliui ežerų pasidengus ledu, žvejoti išsirengia poledinės žūklės mėgėjai. Aplinkos...

Klaipėdos aplinkosaugininkai primena: stintaudami laikykitės taisyklių (11)

Trečiadienio vakarą Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos...

Top naujienos

Nesutariant dėl atstovavimo EVT, Nausėdos laukia staigmena: Seime ruošiamas įstatymas žada kreiptis ir į Konstitucinį Teismą (130)

Viešumoje kilus diskusijoms, kas turėtų atstovauti valstybei Europos Vadovų Tarybos (EVT)...

Verslas prašo trečiojo pagalbos paketo ir stabdyti antstolių veiklą: vėliau apie tai galvoti gali būti per vėlu (40)

Smulkusis verslas sakosi esąs nepatenkintas iš valstybės gaunama išgyvenimui reikalinga parama ,...

Įsigalioja karantino pakeitimai: nelieka prievolės dėvėti kaukes lauke, leidžiama keliauti tarp didmiesčių ir rajonų (47)

Ketvirtadienį įsigalioja karantino pakeitimai, leidžiantys nebedėvėti veido kaukių lauke, taip...

Vitaminų vartojimo atmintinė: vaistininkė nurodė klaidas, kurios vaistus paverčia nuodais

Užtikrinti, kad organizme nepritrūktų būtinų vitaminų ir mineralų, šaltuoju metų laiku tampa...

Atsikėlęs vis dar jaučiatės pavargęs? Tik neignoruokite to, padėti gali ir labai paprasti pratimai

Karantino psichologines pasekmes jau dabar pastebi daugelis žmonių – ne vieną kamuoja nuovargis,...

Pinigų sutaupę lietuviai leidžia sau patogesnį gyvenimą: sumų prabangiam būstui nebeskaičiuoja (25)

Nauji įpročiai – nuotolinis darbas ir internetinė prekyba, keičia ir nekilnojamojo turto rinkos...

Sabonis vaišino varžovą alkūne, rinko dvigubą dublį, tačiau pergale džiaugėsi „Warriors“ žvaigždės

Po pertraukos vėl žaidusi Indianos „Pacers“ komanda trečiadienį namie 107:111 (22:25, 36:31,...

Net labiausiai vakcinuota pasaulio ekonomika susiduria su atsidarymo sunkumais (7)

Kol visas pasaulis tikisi, kad vakcinos padės sugrįžti į normalų gyvenimą, Izraelio patirtis...

Gandais apipintas neseniai mirusio Andrejaus Miagkovo gyvenimas: „Likimo ironija, arba po pirties“ paliko jam pačiam neįmintą mįslę (11)

Buvo žinoma, kad Andrejų Miagkovą kamavo širdies problemos ir galvos skausmai, nors pastaruosius...

Arūnas Marcinkevičius | D+

Intriguojanti istorinė mįslė: kodėl vikingai užkariavo pusę Anglijos, o Baltijos šalių – ne? (1)

Kodėl vikingų gyvenviečių rytinėje Baltijos pakrantėje atrandama, tačiau čia skandinavų...