aA
Senokai esu pastebėjęs, kad geriausios žvejybos išeina... netyčia. Kai neturi laiko ruoštis, nelabai žinai nei žvejybos vietos, į žūklę susiruoši pačiu kvailiausiu laiku, pasigriebi pirmus pasitaikiusius įrankius ir šiaip kažkaip viskas ne nuo to galo vyksta, bet panelė Fortūna tau kažkodėl pamerkia akį.
Dalius Rakutis su kuoja
Dalius Rakutis su kuoja
© Dalius Rakutis

Taip nutiko ir šįkart. Paskambinau bičiuliui Algiui ir žvejybos planas gimė pats savaime. Laiko pasiruošimui nebuvo. Žinojau, kad važiuojame į Nevėžį ir kad gaudysime „baltą“ žuvį. Tad nusitvėriau dugninę, pasigriebiau kažkokio lenkiško užpernykščio jau sudrėkinto žieminio jauko ir dėžutę su gal pusmetį nenaudotomis šėryklėmis, kabliukais, pavadėliais ir kitu žvejišku „gėriu“.

Keista ta žvejyba karantino laiku. Į tą pačią vietą su bičiuliais važiuoji skirtingais automobiliais, lyg dėl kažko pykdamas sveikiniesi iš tolo ir neduodi rankos. O ir priartėjus prie upės ir pamačius daugiau pakelėje stovinčių automobilių, spaudi nuo jų kuo toliau užuot pasiieškojęs vietos kažkur netoli.

Kadangi visos pakelės buvo nustotos automobilių, tai nulėkėm nuo Raudondvario gerus dešimt kilometrų link Babtų, kur nei vienas nežinojome vietų. Tačiau čia nebuvo ir nė vieno automobilio. Žodžiu, žvejosime pirmoje pasitaikiusioje vietoje. Bet tai ir įdomu. Tuo išsivystė šios žūklės (bei straipsnio) intriga – ką galima pagauti Nevėžyje pirmoje pasitaikusioje vietoje, pradėjus žūklę maždaug 15 valandą beveik nepasiruošus.

Kad intriga būtų dar didesnė, trumpai paminėkime šios eksperimento dalyvius. Rimčiausia persona buvo mano bičiulis Algirdas Šiukšteris, žmogus su keturiasdešimtiems metų gaudymo upėje stažu. Tiesa, paskutinius metus bičiulis dažniausia spiningauja, na, bet nepadeda į šalį ir plūdinės. Aš mečiau iššūkį, rankoje laikydamas fiderį. Nesu didelis šios žūklės žinovas, vis dėl to, pažintis ir bendros žūklės su fiderio meistrais šio to išmokė, tad nesiruošiau bičiuliui pasiduoti taip lengvai.

Trečias šios Odisėjos dalyvis, lyg iš pasakų trečias brolis buvo Jonas, pradedantis žvejys, kuris atvažiavo pabūti gamtoje gerai praleisti laiko, todėl didelių ambicijų varžyboms nerodė. Algis pririšo jam prie dugninės mažesnį kabliuką ir prirodėme kartais pakeisti masalą. Jis parodys, ką gali pagauti Nevėžyje dabar žvejys be didelės patirties.

Varžybos prasidėjo. Pažintį su vieta pradėjau nuo deeperio mėtymo. Vieta, rodos, pasitaikė visai nebloga – viduriu upės ėjo maždaug 6 m gylio vaga, ties mūsų krantu nuseklėdama tik metru. Prietaisas parodydavo nedidelius žuvų būrelius maždaug porą metrų nuo dugno. Į vandenį pliumptelėjo Algio jauko rutuliai, o aš į tai atsakiau 4 ar 5 „startinėmis“ šėryklėmis su jauku.

Tikėjausi bent valandą pasėdėti ramiai, tačiau jau po antro permetimo meškerės viršūnėlė pradėjo trūkčioti, o netrukus maloniai rankose spurdėjo pirmoji kuoja. Po jos – antra. Netgi Jonas ištraukė gražią gal trijų šimtų gramų raudonakę, užpurčiusią dugninę lyg koks perpykęs žiobris. Tik mūsų plūdininkas kol kas tik ramiai stebėjo srovės nešamą plūdę. Kuojos ir kuojytės kibo daugiau mažiau tolygiai, tik sąlyginai nedidelis kibimų procentas būdavo paverčiamos taškais. Gal reikėjo kiek susimažinti kabliuką, gal po žiemos buvo „nusimušusi akis“, kada reikia pakirsti. Tačiau po mėnesio žvejybos „bado“ norėjosi tik žiūrėti į viršūnėlę, mėgautis kuojų kibimu ir lepintis prieš vakarinę saulutę. Visiškai atsipalaiduoti.

Žuvys kibo. Permetinėjant kas dvi – tris minutes baigėsi jaukas, o maišytis naujo tingėjosi. Tad gaudžiau tuščia šėryklėle ir, kas keisčiausia, kuojos kibo. Kaimynystėje įsikūręs Jonas permetinėjo kas dvidešimt minučių, pačiame kibimo įkarštyje dar sugalvojo paskraidinti droną, tačiau ir jis kelias žuvis (pačias didžiausias – naujoko sindromas visada veikia) pagavo. Vis dėl to, didžiausia intriga buvo, kuo baigsis mano ir Algio dvikova. Kas nugalės – plūdinė ar fideris?

Po valandos žūklę baigėme ir suskaičiavome rezultatus. Algis plūdine pagavo 18 žuvų, aš – 21. Tačiau, teisybės labui, reikia prisipažinti, kad jo žuvų dydžio vidurkis buvo kiek didesnis. Pas mus abu vyravo maždaug 150–250 g kuojos, pagavome po vieną panašas augumo plakį. Taigi, išvada piršosi viena – nėra didelio skirtumo, kuo gaudyti. Ką esi geriau įvaldęs ar tiesiog kuo nori žvejoti – gaudyk ir pagausi.

Antra išvada buvo keista – gaudant dugnine ir plūdine veikė skirtingi masalai. Man kuojos dažniausia purtydavo dugninės viršūnę, kai ant kabliuko užmaudavau vieną musės lervą ir raudonos spalvos mažesnė jos „sesę“ pinką, ir visiškai nesidomėjo marinuotais kukurūzais. Algiui visiškai neveikė musės lervos, tačiau raudonakės labiausia domėjosi kukurūzais ir manų kruopų tešla.

Na, ir svarbiausia išvada - nebūtina dabar jungtis į „kolūkį“, norint šiuo metu Nevėžyje gerai pagaudyti kuojų. Ne tik kad nebūtina, bet ir neprotinga – kam kvailai rizikuoti?

Manau, kad jeigu būtume rimtai ruošęsi, jaukinę, žvejoję nuo ryto, gal dar paieškoję didesnių būrių, tikriausia būtume prigaudė kad ir po 10 kg žuvų. O gal ir dar daugiau. Bet... ar to tikrai reikia? Nevėžis ilgas – abiejuose pusėse yra keliasdešimt kilometrų pakrantės. Susirask nuošalesnė vietą, pajaukink ir pagausi. Esu tuo tikras. Pavasarinis kuojų migracija upėje dabar vyksta visa jėga.

Tad kol kuojos migruoja ir aktyvia maitinasi, kol dar mums šio malonumo niekas neuždraudė – džiaukimės pavasariu, bundančia gamta ir nuostabiu žuvų kibimu. Ir nesibūriuokime, nesigrūskime, saugokime save ir kitus. Pabūkime vieni nuo kitų nuošaliau. Užteks mums ir tų vietų, ir žuvies.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Akcijos „Lydeka 2021“ reidai šiandien vėl vyksta Utenos rajone (3)

Šiandien Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos pareigūnai, vykdydami akciją „ Lydeka...

Vykdydami reidus, aplinkosaugininkai tikrina deguonies kiekį vandens telkiniuose (6)

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai šią savaitę vykdydami reidus atlieka vandens telkinių...

Telšių aplinkosaugininkai atliko deguonies matavimus vandens telkiniuose (2)

Aplinkos apsaugos departamentas , užtikrindamas kontrolę ir atsižvelgdamas į permainingus orus,...

Lietuvos rekordininkas Aivaras Kimbirauskas: „Kai išvydau šią lašišą milžinę, man atvipo žandikaulis“ (33)

Ar žinote koks yra Lietuvos ribose Baltijos jūroje velkiavimo būdu pagautos žuvies rekordas? Tai...

Poledinės žūklės sezonas: laikykitės ir saugumo, ir žvejybos taisyklių (7)

Daugeliui ežerų pasidengus ledu, žvejoti išsirengia poledinės žūklės mėgėjai. Aplinkos...

Top naujienos

„Vaisingumo klinikos“ tyrime vieną įtariamųjų prašoma suimti (56)

„Vaisingumo klinikos“ vadovai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdos įtariami slėpę pajamas ir taip...

Estų medikas apie rekordinius COVID-19 skaičius: po dviejų savaičių prasidės košmaras (65)

Kaip teigia Estijos Talino ligoninės vadovas Arkadijus Popovas, ribojimus, kuriuos šalies valdžia...

Navickienė: ilginant nedarbo išmokų mokėjimą, reikėtų sprendimų dėl tarifų (35)

Iškilus diskusijoms dėl nedarbo sistemos peržiūrėjimo, o profsąjungoms siūlant mokėti nedarbo...

Politologai nesutaria, ar TS-LKD nepadarė klaidos (462)

Penktadienį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos ( TS-LKD ) iškelti...

Rekordinę ketvirtadienio šilumą jau savaitgalį keis grįžtantis šaltukas kitą savaitę laukiama tikro pavasario (27)

Vasario 25 – ąją Lietuvoje fiksuotas šilumos rekordas nuo pat 1989 – ųjų. Kybartuose...

Linas Jocius | D+

Atrado nišą, kaip papildyti piniginę: tai padėjo sukaupti pradiniam būsto įnašui, o per mėnesį yra pavykę uždirbti ir 1700 eurų (4)

Ar niekada nepagalvojote, jog jei yra dienų, kai nereikia automobilio, galite jį išnuomoti ir taip...

Dėl Maldyvuose mįslingai dingusios lietuvės artimieji kreipėsi į Kretingos policiją, paskelbta tarptautinė paieška Maldyvų pareigūnai: turime tvirtų įrodymų (454)

Beveik prieš dvi savaites Maldyvuose dingusios Giedrės Vaškytės šalies policija sako ieškojusi...

Ir toliau kuria melagienas apie vakcinas: neva jos yra genų terapijos produktas (5)

Melagienų apie vakcinas nuo COVID-19 soc. tinkluose yra itin daug. Lietuvius visaip bandoma...

Jevgenijus Šuklinas: kai tau bėda, ordinai ir apdovanojimai nieko nereiškia (5)

Nors šaltą žiemą Visaginas atrodo gan tuščias, čia žymiausias Lietuvos kanojininkas...