aA
Tęsiame miestietiškos žvejybos Vilnelėje temą. Jei atkampios vietos jūsų netraukia ar kelia baimę, norisi visuomet jausti žmogaus artumą, tačiau tuoj pat ir žūklauti kone pačiose gražiausiose upės vietose – drąsiai rinkitės Vilnios atkarpą nuo Belmonto užtvankos iki Stepono Batoro tilto. Kone palei visą upės pakrantę driekiasi ramiems pasivaikščiojimams skirti pažintiniai takai.
Užtvanka
Užtvanka
© Fotolia

Jei oras geras, šiose vietose matau daug Vilniečių porelių, šeimų, vaikų, pavienių svajotojų. Tikėtina, kad ir aš, stovintis srovėję ar svirduliuojantis su „botagu“ rankose per rėvų akmenis esu matomas.

Ties Belmontu Vilnelė teka didelėmis kilpomis, kurioje išnyksite kelioms valandoms. Upė čia nepaprastai žaisminga ir nuolat kintanti. Kaip ir kraštovaizdis aplink. Jei žvejodamas gebate susitelkti ne tik į žuvis, tai turbūt vaizdingiausias Vilnelės žemupio ruožas. Vandens srovė staigiais posūkiais krypsta tai kairėn, tai dešinėn išsigrauždama stačių kalvų šlaituose smėlėtas, kvapą gniaužiančias atodangas. Daugeliui žinoma, bet vis vien abejingų nepaliekanti Pučkorių atodanga, aukščiausias Lietuvoje 65 m. skardis (nors Kauniečiai su tuo nesutinka ir pirštu baksnoja į Jiesios Rokų atodangą). Keliaudami Vilnios paupiu aukštyn tikrai aptiksite ir keletą kitų, ne mažiau vaizdingų, gal net jaukesnių, nes ne tokių baugių atodangėlių.

Jei oras geras, tai gali būti žvejyba, į kurią mielai vyks ir jūsų namiškiai. Juk kol jūs „kankinsitės“ paupiuose, artimieji ar nežvejojantys draugai gali smagiai leisti laiką pramogų komplekse, gėrėtis gamta ir domėtis istorija keliaudami Pučkorių pažintiniu taku. Jūsų pačių patogumui sudariau šios atkarpos Vilnelės žemėlapį, į kurį gaustai sutalpinau savo keliametį patyrimą ir šios atkarpos matymą.

Vilnelės maršrutas
Vilnelės maršrutas
© Google Maps

Skubu neprašytas atkirsti kritikams, kurie teigs, kad negalima visiems pirštu parodyti, kur gyvena žuvys, taip jų greitai nebeliks. Galvoju, kad viskas yra kiek kitaip. Kuo daugiau kultūringų meškeriotojų, bent jau per mažas žuvis paleidžiančių atgal į upę, tuo mažiau žmonių, kurie jas visas krauna į prekybos centro maišą ir gabena namo žuvienei virti. Beje, tokie, kuriems lašišinių žuvų mailius – duona kasdieninė ir patys gerai žino, kur jų rasti. Tad sąmoningiems ir gamtą tausojantiems meškeriotojams siūlau savo pamėgtą kelionės maršrutą:

1. Pradėt kelionę paupiu geriausia iškart už kabančio tilto, esančio aukščiau užtvankos krioklių, kairiajame krante. Šios apytiesės atkarpos rieduliai ir nuo stataus priešingo šlaito į vandenį suvirtę medžiai garantuotai slepia žuvis.

2. Eime prieš srovę ir palei upę sukame dešinėn, aptinkame stiprią rėvą. Visai pravartu rasti kur perbristi, nes kairys upės krantas priekyje kaipmat pavirs stačiu kalnu ir nepraeinama atodanga. Rasime taisyklingos linijos slenkstuką, ir aukščiau jo perspektyvų ramesnės ir gilesnė upės ruožą. Būtinai čia išbandykite savo laimę.

3. Priekyje, palei upe pasisukę kairėn, išvysime tiesų poros šimtų metrų tolygios, plačios, bet gana seklios upės atkarpą. Vasarą mėgstu ją aplenkti – čia gausiai auga gražios ištįsusios žolės. Deja, visai nesmagios bristi. Kita vertus, priekrantėse gausu pagilėjimų, medžių šakų ir virtuolių sukurtų slėptuvių. Visgi, jau nuo šios vietos pradedu svajoti apie prie atodangos manęs laukiančias duobes ir skubėdamas iškeičiu upės dugną į greta einantį pažintinį taką.

4. Pučkorių atodanga! Privalu pakelti galvą ir pasisveikinti. Štai čia, nuo pat jos, kokį šimtą metrų aukštyn tęsiasi ruožas, kurio gylį palaiko status dešinysis krantas, o vandeningumą ir srovės greitį – gana siauras upės skersmuo. Ir kokios tik žuvys čia nėra pasidavusios provokacijoms: kiršliai, upėtakiai, šlakiai. Kiekvienais metais smalsu patikrinti kas gi karaliauja šiose duobėse. Ir šeimininkai kasmet keičiasi. Išduodu mažą paslaptį: tai viena iš Vilnelės vietų, kur tikrai verta ir stambesnių žuvų tikėtis, o artinantis prie šios vietos, elgtis tyliau.

Pučkorių atodanga
Pučkorių atodanga
© Fotolia

4. Aukštėliau jūsų laukia tiesus ramios, vietomis gana gilios upės ruožas, visai patogus tolimiems sausos musės ar spiningo metimams. Jei būčiau stambi žuvis, veikiausiai kažkur čia jausčiausi saugiai. Stenkitės vandens paviršiuje pastebėti mažas bangeles. Jas sukelia gylyje paniręs didelis akmuo. Greta jo vis pailsėdama nuo srovės tėkmės atnešamo maisto lūkuriuoja ir žuvis. Bet būkite atsargūs, braidyti šioje vietoje taip pat sudėtinga, vietomis gylis gali siekti pažastis iškarto prie pat kranto.

5. Aukščiau šio ruožo Vilnia susiaurėja, stipri srovė remiasi į posūkį, suformuoja gilią duobę ir grįžtamosios srovės plotą. Keliaudami veikiausiai atsidursite žvyruotame dešiniajame krante (kairysis – tai stataus kampo skardis, maža atodanga), žvyruotame posūkio viduje. Kad ir kaip būtų sunku, dėl upės viduryje kunkuliuojančios greitos srovės pravesti masalą kitame krante, tame kone stovinčio arba lėtai ratu judančio vandens plote, pabandykite. Didžiausia mano Vilnioje pagauta žuvis sprogstant pirmiems pavasario lapams lūkuriavo būtent ten.

Upėtakis
Upėtakis
© Andrius Valužis

6. Visa ši atkarpa nuo kabančio pėsčiųjų tilto iki gelžbetoninio tiltelio per upę, kurį rasite iškart už posūkio, vienintelė man žinoma upės atkarpa, kurioje žvejyba vyksta ratu, o po žūklės beveik nereikia grįžti į pradinį tašką. Jei pavargote ir manote, kad nuotykių šiai dienai lygiai tiek kiek reikia, esate beveik ten iš kur išėjote – asfaltuota Pučkorių gatvės atkarpėlė sujungia šį upės vingį į uždarą ratą. Pavasarį saugokitės varlių – gatvė kerta jų migracijos kelią tarp Belmonto tvenkinių ir Vilnelės.

7. Nuo šios vietos kelionę upės pakrantėmis patogu baigti, bet patogu ir pradėti. Arba, jei jums nuotykių vis dar maža tiesiog ją tęskime. Artimiausi 100 metrų už tilto man kažkodėl kelia nuobodulį. Bet gal tai tik nusistatymo ir skubėjimo į priekyje išsvajotas ir pasiilgtas perspektyvias vieteles reikalas.

Belmontas
Belmontas
© Fotolia

8. Visur, kur upė sukasi, turėkime tikėjimo. Prieinu vingį. Čia srovė čiurlena per duobėtą rėvą su dideliais akmenimis. Duobės šalia riedulių tikrai gilios, braidytojui kartais siekia užpakalį ir labai pamėgtos kiršlių. Smagu plukdyti sausą muselę vandens paviršiumi ir palei gilų dešinį krantą pačiam stovint sekliame ir žvyruotame kairiajame, vidiniame posūkio lanke. Vasaros pavarę ją būtinai kas nors atakuoja.

9. Aukščiau jus pasitiks sala, perskirianti Vilnios tėkmę į dvi sraunias vagas. Iškart už jos upė sulėtėja. Šį jums prieš akis atsiveriantį plotą pavadinčiau Vilnios upėtakių Eldoradu. Stebiu priekrantes, riedulius, užvartas. Stovėdamas arčiau kairiojo, patikrinu dešinį krantą. O jei niekas neišsiduoda, visada pravedu masalą ir upės viduriu. Čia iš gilios lėtos tėkmės į ataką yra pakilusi ne vieną žvaigždžuvė.

10. Už keliasdešimt metrų prieisite „Mažąją Pučkorių atodangą“ – gražus lenktas skardis maždaug pusės „Didžiosios“ atodangos dydžio, kurio apačioje puikus gilios upės ruožas su rieduliu viduryje. Esu meškeriotojas ir girtis man nėra svetima, bet pagauti sausa musele stambų kiršlį žiūrovų nuo atodangos viršaus akivaizdoje – tai jau naujas lygmuo. Ir man taip buvo.

11. Ir vėl posūkis. Už šio tikėkitės upėtakio. Lėtai brisdamas sekliu dešiniuoju upės krantu visuomet patikrinu kairį, palei statų nepraeinamą skardį besiglaudžiančią pernelyg neskubančią tėkmę, užuolankas, kurias sukūrė nepatogioje padėtyje nesugebėję išsilaikyti ir žemyn nugriuvę medžiai. Mėgta šią vietą Vilnelės taškuotieji. O aš mėgstu čia pravesti nimfą ir atidžiai stebėti muselinio valo galiuką.

Žvejyba museline meškere
Žvejyba museline meškere
© Fotolia

12. Priekyje aptiksite iš akmenų susiformavusį slenkstį, nedidelę patvanką – duobę šalia kairiojo kranto išgraužos. Stengiuosi ją patikrinti iš kiek jau sugebu tolesnio metimo prieš srovę, stoviu paprastai dar prieš slenkstį. Tikiu, kad jei ten būtų didesnė žuvis, pernelyg arti priėjęs būtinai ją išbaidyčiau. Ši vieta man visuomet pirmo metimo reikalas. Jei nesulaukiu kibimo to pirmo tolimo metimo , kad ir koks jis netaiklus būtų, priartėjęs ir detaliai tikrindamas visus šios vietos kampus nieko daugiau nebepešu.

13. Aukščiau upė išplatėja ir pavirsta kelių nesiekiančiu sėkliumi. Brendu ja ir mintiju šios dienos įspūdžius. Svarstau savo kojų ir pilvo būklę. Žvilgčioju į laikrodį. Galvoju, gal šiandienai jau ir užtektų? Sutarsiu su savimi, kad pakaktų, tačiau prieš bet kokią pabaigą būtina išpidlyti paskutinį norą. Ten, kur dešinysis krantas ima gilėti (kadangi brendu prieš srovę), tai man kairėję matau medį, kuris guli skersas ir verčia srovę jį aplenkti. Virš jo yra stambių akmenų, vikrios srovės ir didelio gylio. Paprastai čia patruliuoja ir vienas kitas upėtakis, kuris nepraleidžia mano masalo.

Priekyje vėl gaudžia civilizacija. Automobiliai skrieja iš Senamiesčio į Naują Vilnią ir atgal. Aukštas gelžbetoninis tiltas tarsi milžiniški vartai arba žmogaus noras parodyti, kaip jis gali suvaldyti visus kraštovaizdžio kaprizus, žymi šio ruožo pabaigą ir kitos, gerokai ekstremalesnės atkarpos pradžią. Ten ir susitiksime.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Iš Kauno marių žvejai traukia pasiligojusias žuvis: specialistas sako, kad problema tik gilės (1)

Kauno mariose žuvis gaudantys žvejai jau kurį laiką stebisi užkimbančiais laimikiais....

Mėgėjų žvejybos leidimai: kas ir kokį turi įsigyti?

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau poilsiautojų nutaria išbandyti mėgėjų žvejybą , todėl...

Tinklais prekiavęs pažeidėjas sulaukė aplinkosaugininkų: laukia nemenka bauda

Savaitgalį Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai...

Selemonas Paltanavičius apie užtvankų žalą gamtai: turime pripažinti, kad buvo padaryta klaidų

„Sunku patikėti, tačiau kažkada Nemunas buvo pagrindinė mūsų krašto lašišų nerštavietė....

Pasakė, ką daro su konfiskuotomis žuvimis: yra du keliai

Sulaikę neteisėtai žvejojančius asmenis, aplinkosaugininkai dažniausiai randa ir žuvų. Jei...

Top naujienos

Zelenskis įspėjo NATO lyderius: arba skubi pagalba Ukrainai, arba jums teks kariauti su Rusija Zelenskis: į Lietuvą Rusija žiūri kitaip

Prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pareiškė NATO lyderiams, kad kovojant su Rusijos...

Štai kokį turtą valdo didžiųjų miestų merai: Matijošaitis praturtėjo dar labiau, paviešinta Šimašiaus sutuoktinės deklaracija (2)

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) paskelbus turto deklaracijų duomenimis už 2021 metus,...

Panikuoja laukdami EK sprendimo dėl Kaliningrado: jei taip atsitiktų, tai būtų rusų džiaugsmas

Europos Komisijai (EK) užsimojus paruošti naujas gaires dėl sankcionuotų prekių tranzito per...

Anušauskas: NATO vadovai patvirtino sprendimą dėl Aljanso brigadų rytiniame sparne papildyta

NATO šalių vadovai Madride trečiadienį patvirtino ketinimus rytiniame Aljanso sparne,...

Grybauskaitė CNBC prabilo apie Kaliningradą: Putinas gąsdina Lietuvą, bet mes jau jų nebijome (7)

Kadenciją baigusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė interviu televizijai CNBC dar kartą...

VMI skelbia turto deklaracijas: formaliai – Seime tik du milijonieriai (5)

Pažvelgus į Valstybinei mokesčių inspekcijai ( VMI ) už 2021 metus pateiktas Seimo narių turto...

NATO viršūnių susitikimo fone – pareiškimas iš Rusijos: žinojome, ko tikėtis (1)

Maskva trečiadienį pareiškė, kad Madride vykstantis NATO viršūnių susitikimas įrodo, jog...

Nausėda NATO viršūnių susitikime: penki žingsniai Rusijai sustabdyti

Rusija išliks ilgalaike karine grėsme NATO , todėl Aljansas privalo imtis būtinų priemonių...

Karas Ukrainoje. Ukraina ruošiasi galimam puolimui iš Baltarusijos: grėsmė gana didelė okupantai planuoja referendumą dėl Chersono prijungimo prie Rusijos (11)

Rusijos atakos, pareikalaujančios ir žmonių gyvybių, Ukrainoje nesiliauja – vėl apšaudyti...

Draudikai įvardijo, kur Vilniuje po lietaus važiuoti automobiliu pavojingiausia

Vilniečiai tikriausiai dar puikiai prisimena po kiekvieno smagesnio lietaus atsirasdavusį Narbuto...