aA
Į Kablys.lt Facebook paskyrą parašė mūsų skaitytojas Giedrius, kartu atsiųsdamas kelias nuotraukas ir video medžiagą su pagauta į piraniją panašia žuvimi. Šias žuvis pagavo su jo tėčiu žvejojęs kaimynas Upytės sodų tvenkinyje, netoli Bernatonių (Kauno raj.). Gavęs iš Giedriaus šias žuvis pagavusio žvejo telefono numerį, jam paskambinau ir išgirdau tokį pasakojimą:
Kauno raj. sugauta piranija
Kauno raj. sugauta piranija
© Skaitytojo nuotr.

Ponas Algis (toks žvejo vardas) žvejojo Upytės sodų tvenkinyje. Šis tvenkinys nedidelis – gal 100 metrų ilgio ir 30 metrų pločio, negilus ir tankiai apaugęs vandens augmenija. Jis atsirado prieš gerus 30 metų, kai kažkada planuojant šioje vietoje daryti stadioną buvo iškasta duobė. Kuri, pakilus Nevėžio lygiui, prisipildė vandens ir tapo tuo, kuo yra dabar. Kai Nevėžyje vanduo aukštas – šis vandens telkinys jungiasi su upe ir į jį prieina žuvies iš Nevėžio. Kai žemas – jungiasi su juo tik vamzdžiais.

Jame gyvena visos žuvys, kurios gyvena Nevėžyje. Pasak pono Algio, pasitaiko pagauti lynų, lydekų, ešerių. Neblogai kimba ir kuojos, plakiai, aukšlės, kitos žuvys.

Tą rytą ponas Algis įprastai žvejojo su kaimynu Rimantu, tikėdamasis suvilioti vieną kitą kuoją. O jei pasiseks – gal ir lyną. Šios žuvys paprastai kimba atsargiai, iš lėto. Tačiau tąkart plūdė niurktelėjo staigiai, kaip iššauta – net burbulai nuėjo. Pakirtus kažkas akimirksniu nutraukė 0,12 mm pavadėlį.

Pririšus naują ir užmovus ant kabliuko naują slieką, viskas pasikartojo iš naujo. Trečią sykį, pakirsta į viršų, iššoko labai keista žuvis, spindinti egzotiškomis spalvomis. Žvejų nuostabai nebuvo ribų. Kitas kartas nemelavo – pavyko ištraukti vaizdo įraše matomą žuvį.

Iš viso tądien ponas Algis tądien sulaukė net 6 tokių kibimų ir prarado tris kabliukus. Šios žuvys kažkaip sugebėdavo nukąsti ar nutraukti ploną pavadėlį. Tad iš visko galima spręsti, kad jų čia yra ne viena ir ne dvi.

Su tokiomis žuvimis tiek ponas Algis, tiek Rimantas susiduria pirmą kartą, nors žvejoja jau daug metų. Nors šiais metais šiame vandens telkinyje paskutiniu metu keistų dalykų būta. Ne taip seniai jiems pagavus spindžio dydžio kuoją pasimatė jos šone paliktos žaizdos.

Paprastai, kai žuvelę čiumpa ir dėl kažkokių priežasčių išspjauna lydeka, lieka žaizdos abiejuose žuvies pusėse. Tuo tarpu čia žaizdos buvo tik vienoje. Ar galima šiuos nutikimus sieti su naujai atsiradusiomis vandens telkinyje žuvimis, ponas Algis nedrįso spėti.

Visas šis pasakojimas man atrodė įtikinamas. Juo labiau, kad jį liudija ir nuotraukos bei vaizdo medžiaga. Tad beliko atsakyti į du klausimus – kokios rūšies iš tiesų yra šios žuvys bei pabandyti įminti mįslę, kaip jos galėjo patekti į nuošalų vandens telkinį. Nusiuntėme šią medžiagą Kablys.lt bendradarbiui, žinomam ichtiologui Kęstučiui Skrupskeliui, kuris taip šį įvykį pakomentavo:

Iš nuotraukų matyti, kad žvejo pagauta žuvis išties yra iš piranijoms (Serrasalminae pošeimis) priklausančių žuvų grupės. Vien tikrųjų piranijų gentyje (Pygocentrus) išskiriamos 4 rūšys. Nors iš esamų nuotraukų tiksliai pasakyti sunku, tačiau greičiausiai tai Raudonpilvė piranija (Pygocentrus nattereri). Šios rūšies ir visų kitų piranijų gimtinė – Pietų Amerikos Amazonės upės baseinas, tad natūraliai atplaukti į Lietuvos vandenis ji tikrai negalėjo. Tikėtina, kad pabodusiais akvariumo augintiniais tokiu būdu „atsikratė“ apylinkių gyventojas.

Lietuvoje piranijos aptinkamos (pagaunamos žvejų mėgėjų) jau nebe pirmą kartą. Mokslininkams vien per pastarąjį dešimtmetį su šiomis žuvimis Lietuvoje teko susidurti keletą kartų:

  • 2008 metais Panevėžio rajone sodo bendrijose esančiuose tvenkiniuose šios žuvys buvo sugautos pirmą kartą;
  • 2016 metais šalia Gargždų miesto esančiame karjere pagautos kelios piranijos, kurių didžiausia siekė net 1,5 kg svorį;
  • Praėjusiais 2018 metais kelios piranijos buvo pagautos Lampėdžių karjere.


Piranijos yra visaėdės ar plėšrios žuvys mintančios vabzdžių lervomis ar kitu gyvuliniu maistu. Užaugusios jos gali pulti ir stambesnį grobį, tačiau pergyventi, kad užpuls besimaudančius poilsiautojus vargu ar vertėtų. Amazonės baseine gyvenančios plėšrios piranijų rūšys medžioja dideliais būriais, o jų agresyvumas dažnai vaizduojamas perdėtas.

Galimybės šioms šiltamėgėms žuvims ištverti Lietuvišką žiemą išties yra minimalios, o realiai artimos nulinei tikimybei. Tad dėl šios rūšies invazijos išgyventi taip pat nevertėtų.

Didesnį rūpestį turbūt kelia neatsakingas šias žuvis į natūralius vandens telkinius išleidžiančių žmonių požiūris. Paminėtina ir tai, kad išleisdami šias žuvis į gamtą asmenys pažeidžia Lietuvoje galiojančias žuvivaisos taisykles, už ką jiems gresia bauda, kuri, įrodžius neigiamą poveikį vietinėms, o kai kuriais atvejais ir saugomoms, žuvų rūšims, gali siekti ne vieną tūkstantį eurų.

Taigi, akvariumų mėgėjų išdaigos – labiausia tikėtina šios sensacijos atsiradimo versija. Įdomu, kiek dar piranijų gyvena minėtame vandens telkinyje?

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Pareigūnų „laimikis“ – daugiau negu du kilometrai nelegalių tinklų (2)

Gegužės 23 d. Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai...

Ežerinė rainė Lietuvoje. Ar sugebėsime išsaugoti vieną rečiausių Europos gėlavandenių žuvų rūšių? (8)

Ne tik daugelis žvejų, bet turbūt ir dauguma šios rubrikos skaitytojų nėra girdėję apie...

Sulaikyti asmenys, sugavę 101 karšį (20)

2020 m. gegužės 12 d. Aplinkos apsaugos departamento Kauno valdybos Kauno gyvosios gamtos apsaugos...

Žvejo mėgėjo atmintinėje – svarbiausia žinotina informacija (28)

Tam, kad žvejai mėgėjai lengviau ir greičiau rastų atsakymus į rūpimus klausimus, Aplinkos...

Aktualiausi verslinės žvejybos apribojimai ir draudimai Baltijos jūros priekrantėje (10)

Žuvininkystės tarnyba socialiniuose tinkluose dalinasi žinute, kurioje primena apie nuo kito...

Top naujienos

Skubiai ištyrę palaikus ekspertai nustatė: gaisravietėje rastas į policininkus šaudžiusio vyro kūnas (130)

Lietuvos policijos kriminalistinių tyrimų centro ekspertai, prioriteto tvarka ištyrę iš įvykio...

Kontrabandininkų siaubas – skrajojantis Perkūno būrys

Sieną saugantis Specialiosios paskirties skyrius vykdo specialiąsias užduotis visoje Lietuvoje....

Kraštas Lietuvoje, kurio neaplenkia užsieniečiai: ragauja keptus žiobrius, atvyksta ieškoti ramybės (4)

Kad ši vasara besiruošiantiems atostogauti bus kiek kitokia nei įprasta, tikriausiai sutiks...

Gėdingos Rusijos nesėkmės Libijoje: tolimo konflikto pasekmes gali pajusti ir Lietuva (439)

Libijoje nėra rusų karių. Taip dar dar gegužės viduryje Jungtinėse Tautose tikino Rusijos...

Trumpas pareiškė, kad JAV „nutraukia“ ryšius su PSO: apkaltino esant Kinijos „marionete“ (96)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį pareiškė nutraukiantis JAV ryšius su Pasaulio...

Pareigūnų krauju pažymėtas įvykis Mažeikių rajone: gaisravietėje rastas žmogaus kūnas, šalia jo - ginklas žudikas naudojosi Antrojo pasaulinio karo ginklu (210)

Bendrasis pagalbos centras pranešė , kad Mažeikių r. , Viekšnių sen., Birbiliškės k.,...

Prasideda tikrai vasariški orai

Šeštadienio naktį nuo Juodosios jūros link Lietuvos lėtai artės pietinis ciklonas. Jis į...

Įspūdinga gražuolė, dėl meilės pasiaukojusi 50 metų trukusiam pažeminimui (41)

Vienas iš amžininkų taip aprašo Juliette Drouet : „Ji buvo iš tų moterų, kurios simbolizuoja...

Viruso priblokšti prabangūs viešbučiai atsiveria lietuviams: už nakvynę prašo iki 100 eurų (160)

Dėl pandemijos uždarytų prabangių Vilniaus viešbučių valdytojai nekantrauja, kada galės...

|Maža didelių žinių kaina