aA
Kartais būna, kad žvejybai neturi daug laiko. Neturi galimybės visą dieną plūduriuoti valtyje, ar trenktis į kokį nors atokesnį Lietuvos pakraštį, kad galėtum pagainioti lydekas ar paerzinti ešerius. Turi tik kelias laisvas valandas. O pažvejoti – oi ir kaip dar norisi. Ką daryti?
Lydeka, pačiupus voblerį
Lydeka, pačiupus voblerį
© Dalius Rakutis

Vieni važiuoja prie netoliese esančios upės. Kiti, kurie gyvena arti ežero – prie jo. Aš dažniausia vėlų rudenį ir žiemą, jei nėra ledo važiuoju prie nedidelių tvenkinių, kuriais Kauno rajone taškyte pritaškyta. Ir ne vien Kauno.

Sovietmečių praūžus kolektyvinių sodų steigimo bumui, praktiškai aplink kiekvieną didesnį miestą driekiasi sodų bendrijų teritorijos. Ir kone kiekvienai sodų bendrijai garbės reikalas daržų laistymui ar tiesiog šiaip, dėl grožio ar mados ( juk tvenkiniai kasami dažniausia būdavo ne už savus, o už gamyklų ar įmonių, steigusių sodų bendrijas pinigus) buvo išsikasti po vieną, o neretai ir kelis tvenkinius ir tvenkinukus. Ir juose netruko atsirasti įvairių žuvų. Tame tarpe lydekų.

Mažieji tvenkiniai
Mažieji tvenkiniai
© Dalius Rakutis

Kodėl būtent tokie tvenkiniai? Sakyčiau, dėl keleto priežasčių. Pirma, prie jų paprastai geras privažiavimas. Jų pakrantės dažniausia sutvarkytos, nušienautos, pristatyta visokių lieptukų. Kitaip tariant – patogu žvejoti, nes nereikia nei valčių, nei bridkelnių. Kai kur apskritai žvejoti gali kaip ponas, atvažiavęs vien su sportbačiais. Jokio pasiruošimo nereikia: sugalvojai, čiumpi spiningą, įsigrūdi porą dėžučių su masalais į kišenes, dvidešimt minučių ir vietoje.

Antra – čia lengva surasti žuvį, nes tiesiog fiziškai jai nėra kur dėtis- nuo vieno kranto iki kito gali dažnai lengvai permesti spiningu. Žolės tokiu metų laiku jau būna sukritusios, tad gali mėginti laimę kur tik širdis geidžia. Čia tau ne didelis ežeras ar nesuskaičiuojamos Nemuno dambos, kur reikia ilgai ieškoti, kur žuvys susitelkę.

Trečia – ramybė. Jei vasarą čia virė gyvenimas, nuo sodininkų ir poilsiautojų dūzgė vis pakraščiai, tai tokiu metu pamatysi vos vieną kitą žmogų. Nuo kokio rugsėjo vidurio čia paprastai niekas nežvejoja. Arba jei žvejoja – tai nelabai rimtas konkurentas. Dažniausia koks į pensiją išėjęs dėdulė, pasvaidantys penkiolika minučių vieną iš savo trijų turimų blizgių ir ramiai konstatuojantis, kad lydekos šiandien nepiktos. Va, senais laikais tai būdavo...

lydeka
lydeka
© Dalius Rakutis

Kas ten nėra žvejoję, tam atėjus prie tokios „balos“, tikriausia klausimas – ar gali kažkokioj vieną ar kelis hektarus užimančioje „baloje“ būti dėmesio vertų lydekų? Sakyčiau, viskas priklauso nuo to, ką vadinate dėmesio verta žuvimi. Jeigu norite pagauti metrinę lydeką – tą lengviau pasieksite keliaudami į seliavinius ežerus ar bent jau tikrindami „tėvelį“ Nemuną. O jeigu norite tik gerai praleisti laiką ir jus tenkina per pusdienį turėti kokius 3-4 kibimus ir sugauti vieną arba dvi 800-1500 g lydekaites – esate ten, kur reikia.

Nesakau, kad čia visai nėra šansų pagauti iš tiesų didelės lydekos. Apie 3 kilogramus sveriančių aštriadančių pagaunu beveik kasmet, Keletą kartų gyvenime yra tekę susidurti čia su tikrais „krokodilais“. Bet, visgi, tai labiau išimtys nei taisyklė.

Bet užteks tų kalbų– pereikime prie būdų, kaip geriausia čia žvejoti vandeniui atšalus. Aš lydekų gaudymui čia naudoju iš esmės dvi spiningavimo technikas – labai lėtą džigavimą guminukais bei tvičingą minnow tipo vobleriais. Kartais geriau veikia vienas būdas, kartais kitas. Neretai jie veikia abu. Retkarčiais – ir nei vienas... Bet derindamas jas abi, pasiekiu geriausių rezultatų.

Pradėkime nuo guminukų, kuriais, turbūt, lengviausia yra pagauti šiuo metu lydeką tvenkinyje. Man geriausia veikia arba ganėtinai ilgi – 10-13 cm pailgos formos, su platesne uodegėle. Arba atvirkščiai, platūs, pilvoti riperiai, kurių dabar retai kur begausi. Svarbi jų savybė – kuo minkštesnė medžiaga, iš kurios jie padaryti. Idealu – beveik „šaltienos“ minkštumo masalai. Dėl to mėgstu iš senos kartos „Manns“ riperius bei dabartinius, „valgomus“.

Apie 3 kg svėrusi  nedideliame tvenkinyje pagauta lydeka
Apie 3 kg svėrusi nedideliame tvenkinyje pagauta lydeka
© Dalius Rakutis

Kodėl reikia minkštų guminukų? O gi tam, kad jie virpėtų užverti ant pačių lengviausių, 3-5 g svorio galavakabalių ar sumontuotų to pačio svorio ofsetinių galvučių. Sėkmingo džigavimo šiuo metu būtina sąlyga – kuo lėtesnis masalo sklendimas pauzės metu bei vedimas. Gaudai dažniausia negiliai, tai šį sklendimo žemyn laiką reikia maksimaliai pailginti. Dėl to į ritę tikslingai vynioju ne patį ploniausią, 0,15-0,17 mm pintą valą, kuris sunkia skęsdamas, kažkiek „pailgina“ masalo sklendimo laiką. Mat 5 iš 6 atvejų lydekos atakuoja masalą pauzės, o ne traukimo metu.

Gaudymas tvičingu čia, šaltuoju metų laiku irgi pasižymi neįprastai ilgomis pauzėmis tarp timptelėjimų ir dažnai – labai švelniu masalu judinimu, gal reiktų sakyti- sudrebinimu beveik vietoje. Iš bandytų masalų daugiausia laimikių yra padovanoję lėtai plaukiantys, 11-13 cm minnow tipo vobleriai. Bandžiau ir didesnius masalus, bet visgi, „gigantomanija“ nedideliuose tvenkiniuose bent man nedavė gerų rezultatų.

Skęstančiais masalais arba suspending tipo, kuriuos skandina pavadėlis žvejoti neparankiau, nes tvenkinių dugnas paprastai yra pilnas žolių ir siūlinių dumblių ir šie masalai greit jais pasivelia ir tampa nepatrauklūs.

Trumpai dar apie masalų spalvas. Kiek esu išbandęs – šiuo metu laiku daugiausia laimikių yra padovanoję niūrių spalvų – rudos, samaninės, tamsintai geltonos spalvos masalai. Vanduo tokiuose tvenkiniuose, orams atšalus, paprastai jau būna nuskaidrėjęs, tad tikėtina – žuvys skiria spalvas. Nedideliuose tvenkiniuose retai kada būna gilu, o jeigu ir yra didesnių gylių – retai kada ten laikosi lydekos. Dažniausia tenka žvejoti 1,5-2 m, o neretai – ir metro gylyje, kur dar laikosi nuo vasaros kažkokie vandens augmenijos likučiai.

Lydekų aktyvumo laikas dienoje, ypač lapkričiui persiritus į antrą pusę paprastai būna trumpas- aštriadantės sukyla vos valandai ar tik pusvalandžiui. Pavyzdžiui, paskutinėje žūklėje (išjos ir matote video), visos trys margašonės sukibo tarp 11 ir 12 valandos. Ir tik viena aštriadantė užkibo ešerius gaudžiusiam mikromasalais mano tėčiui apie 13 valandą. Tad jeigu iš pat ryto ir nesiseka sulaukti kibimų – neverta nuleisti nosies. Labai gali būt kaip tik artėja tokia aktyvumo valandėlė.

Esu pastebėjęs, kad lydekų aktyvumas dažnai būna susijęs su kažkokiomis staigiau pasikeitusiomis aplinkybėmis. Pavyzdžiui, kai labai apsiniaukusią dieną nors trumpam saulės spinduliai prasimuša pro debesis. Arba prieš pat lietų ar šlapdribą. Tokių progų nereikia pražiopsoti.

Ir dar trumpai apie etines žūklės tvenkiniuose problemas. Tvenkiniai dažniausia priklauso sodų bendrijoms ar vietinei bendruomenei, taigi, iš vienos pusės yra kaip ir privatūs ir jų nuosavybės teisę reikia gerbti. Iš kitos pusės – patiems sodininkams dažniausiai žuvys nerūpi ir jie neprieštarauja, kad kas čia tvarkingai žvejotų. Svarbu, kad tik šiukšlių nepaliktų. Todėl jei tvenkinyje nėra lentelės ar kitų požymių, kad žvejoti draudžiama (ir nematyti vietinio žmogaus, ko galėtum paklausti) – aš žvejoju. Tačiau pagautas lydekas visada demonstratyviai paleidžiu. Tuo greit užsitarnauji „keistuolio“ reputaciją, tačiau žmonės į tave pradeda žiūrėti daug palankiau, nes mato, kad tu neatėjai išnešti jų žuvies.

Dažnai prieina pasišnekėti, pasiklausti, ką pagavai ar pažiūrėti nematytų masalų. Atsiranda bendravimas. Pats sužinai daug įdomių dalykų apie aplinkinius vandens telkinius ir jų laimikius ir kartu – kartais gali kažkuo būti naudingas jiems.

Tad jeigu neturite laiko, bet norite pažvejoti – galbūt nebūtina važiuoti kažkur toli. Galima patikrinti kokią vietinę „balą“ ir šiuo metų laiku ten sulaukti netikėtų siurprizų...

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prie Ispanijos krantų sugavo didžiulę mėnulžuvę (4)

Jūrų biologas Enrique Ostale tiesiog negalėjo patikėti savo sėkme, pamatęs didžiulę...

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (103)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (21)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (42)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Top naujienos

Kodėl Lietuva laukia Vilniuje tanku siautėjusio sovietų leitenanto ekstradicijos: jis turi ką papasakoti (2)

Vairavau tanką, nieko nežudžiau. Taip jau 3 dešimtmečius ginasi 1991-ųjų sausį Lietuvos...

D+Ernestas Naprys

Šiemet pasaulyje brangsta beveik viskas: dalies žaliavų kaina pašoko kelis kartus, o atsargos sparčiai senka

Gamtinės dujos šiemet yra labiausiai pabrangusi žaliava – Europoje dujų kaina nuo metų...

Vokietijos europarlamentaras Michaelis Gahleris: negalime dėl kiekvienos smulkmenos kreiptis į amerikiečius

2020 metais Vokietijos krikščionių demokratų sąjungos (CDU) atstovas Michaelis Gahleris buvo...

D+Gediminas Galkauskas

„Facebook“ bandys gelbėtis keisdamas pavadinimą: kam to reikia ir kodėl dabar?

Kai pradėjau rašyti „Media X“, sakiau, kad tai bus ne tik apie medijas, technologijas, bet ir...

Skraidančius automobilius kuriančios bendrovės įkūrėjas: miestuose žmonės sutaupys valandą laiko praleisto kamštyje

„Joby Aviation Inc.“ užrakina nuomos sutartis stogams, kur jau 2024 m. pradės tūpti į uodus...

Ūkininkas apie kanapių produktą, kurį kol kas lengviau pagaminti nei parduoti

Klaipėdos rajone, Antkopčių kaime įsikūręs Tadas Mockus ūkininkauja jau 15 metų, o pastarąjį...

Lietuvos migrantų stovyklose – vis daugiau asmeninių dramų (228)

Migrantų stovyklose – dramos ir susitikimai. Pas nelegaliai Lietuvos sieną kirtusius migrantus...

D+Agnė Kulitaitė

Agnė Kulitaitė. Košmaras Vaginų gatvėje: šiurpūs merginų prisiminimai iš vizitų pas ginekologus (4)

Atvožti Pandoros skrynią. Sujudinti širšių lizdą. Praverti skardinę su kirminais. Nė nežinau,...

Ruduo dar nustebins: į Lietuvą plūstels šiltų orų banga (2)

Ketvirtadienio naktį vakarų, pietvakarių vėjai į Lietuvą atneš ne tik drėgną, bet ir šiltą...

Užkalnis. Šimonytei reikės pastatyti paminklą (598)

Dėmesio – toliau tekste bus aptartas premjerės ir ministrės apsirengimas Dubajuje iš mano, kaip...