aA
Tradicijos – nuostabus dalykas. Jos tarsi priartina mus prie savo tautos kultūrinių klodų. Ir kalbu ne apie artėjančias didžiąsias šventes, bet apie kiekvieno meškeriotojo nuosavas tradicijas. Ir tai tikrai nėra tos vis dar giliai įsišaknijusios blogosios „tradicijos“ – brakonieriavimas, kabliavimas... Kalbu apie kiekvieno doro žvejo kartu su bičiuliais puoselėjamas įvairių išvykų tradicijas.
Matas Jonaitis su savo sugauta vėgėle
Matas Jonaitis su savo sugauta vėgėle
© Matas Jonaitis

Pavyzdžiui, aš visada stengiuosi tokiu metu išsiruošti į vėgėlių žvejybą. Tačiau dažniausiai susiduriu su viena bėda – kompanionų stygiumi. Rasti, kas sutiks per lietų ir sniegą, pučiant stipriausiam vėjui sėdėti visą vakarą ar net naktį prie upės, yra išties sunkus dalykas. Laimei, šiais metais vieną prieteliųUkmergės man pavyko prikalbinti. Todėl sekmadienio vidurdienį dviese išsiruošėme prie Nemuno.

Kai vėgėlės susuka galvas

O kaip kitaip galima tai pavadinti, kai su bičiuliu atsiminėme apie naktinių sliekų stygių tik tada, kai pradėjo matytis Kauno miesto bokštai. Nuvykus į Šilainių rajono turgavietę ir karštligiškai nuskubėjus prie iki 15 val. turėjusio dirbti kioskelio pasimatė tik baltos grotos ant langų... Staiga iš šalia stovėjusios mašinos išlipo malonus vyriškis ir paklausė, ar mums ko reikia? Atsakėme: „Naktinių sliekų“. Netrukus kioskelio „sezamo vartai“ atsivėrė ir vyriškis mums sliekų pardavė. Pasisekė, o gal ir žmogus geraširdis pasitaikė. Todėl nuoširdžiai padėkoję ir išsišiepė iki ausų sėdome į automobilį. Pirmyn prie Nemuno!

Rūpesčiai pasienio ruože

Su pamirštais sliekais istorija, pavadinimu „pakeliui į vėgėlių meką“, nesibaigė. Pasirodo, greitai ir paprastai gauti leidimą būti pasienio ruože – nepavyks. Nei paskambinsi kur į postą, nei „atsižymėsi“ jame. Reikia pildyti prašymus internete arba raštu, laukti iki 5 d. d. patvirtinimo. Na ką, gi… Teks žvejoti vien tik Lietuvos teritorijoje ir dainuoti: „Lietuva brangi, graži tėvyne“. Nors gandai sklinda apie Viešvilę, Smalininkus… Iki Nemuno deltos važiuoti dėl kelių valandų žūklės lyg ir toloka…

Taigi, nuriję karčią įstatymų organų mums įduotą piliulę, vėlyvą sekmadienio pavakarę atsidūrėme kažkur tarp Seredžiaus ir Jurbarko. Kodėl „kažkur“? Nes jau beveik aklinoje tamsoje važinėjomės Panemunės laukų keliukais… Beje, neturint keturių varomų ratų, galėjo tuose laukuose ir visa kelionė baigtis.

Viena švieselė tamsoje

Atsiradus prie upių tėvo Nemuno, nesimatė nei rūkstančių laužų, nei ataidinčių „dainų“… Tik menka švieselė žibėjo kitoje upės pusėje. Taigi, yra dvi naujienos: gera ir bloga. Gera – tikrai nežvejosime kolchoze, bloga – vienas dievas težino, ar marmurinės gražuolės iš marių iki čia jau atplaukė. Bet visada yra vietinė fauna.

Suradus dambą (pagal vietinius špicdambį) prasidėjo darbų ruoša: meškerių traukimas, sistemėlių rišimas, švieselių kabinimas ir t.t. Tiek aš, tiek mano bičiulis Tadas ant vieno meškerės kabliuko kabinome naktinį slieką, ant kito – žalios skumbrės gabaliuką. Meškeres sumetėme ties ta vieta, kur damba nukreipia upės srovę ir susidaro pagilėjimas. Kadangi žvejojome dviem įrankiais, vienos meškerės masalai gulėjo arčiau pagrindinės upės srovės, kitos – pačioje duobėje.

„Marmurinis“ finalas

Viltis – žvejų motina… Taip bemąstant ir „besidžiaugiant“ į veidą badančiais vėjo ir lietaus šuorais, vienos meškerės viršūnėlė sulinko ir pradėjo pulsuoti. Galvotrūkčiais pašokau nuo kėdutės, stvėriau meškerės kotą, pakirtau ir iš karto aname valo gale pajutau bespurdantį gaivalą. Po neilgos kovos marmurinė gražuolė buvo graibšte. Ir – tikrai solidi!

Marmurinė gražuolė - vėgėlė
Marmurinė gražuolė - vėgėlė
© Matas Jonaitis

Laimikis buvo palydėtas mano ir draugo džiaugsmo šūksniais… Puiki pradžia! Keičiam masalus, plušam, judam, valandos slenka. Deja, be plastikinio maišelio kažkaip sugebėjusio apsivyti apie draugo meškerės kabliuką, daugiau jokios žvynuotos gyvasties iš upių tėvo ištraukti nepavyko. Maniškė vėgėlė buvo vienintelė ir nepakartojama to vakaro „žvaigždė“. Sulaukus 1 val nakties teko ruoštis kelionei atgal. Man į Vilnių, bičiuliui – į Ukmergę...Laukė pirmadienio darbai.

Schema. Autoriaus naudota sistemėlė vėgėlėms
Schema. Autoriaus naudota sistemėlė vėgėlėms
© Matas Jonaitis

P.S.

Kaip sakoma, kartais ir „ant durniaus“ galima pagauti. O kaip kitaip pavadinsi žvejybą nežinant arba negalint patekti į geras einamas vietas. Taigi, bandykite ir jūs meškerės broliai... O kam yra įdomūs niuansai, tai vėgėlė užkibo ant naktinio slieko, ties duobės ir pagrindinės upės srovės riba.

Mano naudojama sistemėlė buvo pakankamai grubi: keli vienšakiai kabliukai, pririšti prie gan storo 0,25–0,30 fluorokarboninio valo. Tiesa, prie kabliukų buvau pritvirtinęs kelis fosforinius rutuliukus.

Pagrindinius meškerių valus naudojau pintus 0,12–0,18 mm storio. Ir dar, vėgėlių populiacija Lietuvoje yra stipriai sumenkus, todėl tikrai netempkite namo visų, kol kas, leidžiamų imti 5 vienetų. Juk artėjančių švenčių stalui papuošti tikrai užtenka vienos žuvelės.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Žvejai mėgėjai sulaukė naujovių: griežtėja reikalavimai ir keičiasi žuvų gaudymo sąlygos (1)

Siekiant išsaugoti gerą žuvų išteklių būklę, o taip pat apsaugoti trofėjinio dydžio žuvis,...

Kauno hidroelektrinės kaimynystė: kuojų auga kartais, o šamų-milžinų teks palaukti

Gyvenimas šalia Kauno hidroelektrinės nesustoja nei žiemą nei vasarą. Didžiausią gėlą...

Nelegaliai žuvis gaudęs vyras bandė sprukti nuo pareigūnų – metė tinklus ir šoko į upę, bet išsisukti nepavyko (1)

Penktadienio naktį du tinklininkai Prienų rajone bandė pasprukti nuo Alytaus gyvosios gamtos...

Prie Ispanijos krantų sugavo didžiulę mėnulžuvę (2)

Jūrų biologas Enrique Ostale tiesiog negalėjo patikėti savo sėkme, pamatęs didžiulę...

Top naujienos

Į policijos akiratį patekusiam kunigui – nemalonumai: neigė net tai, ką pareigūnai nufilmavo

Prieš įstatymą visi asmenys yra lygūs – vieną šiurkščiausių Kelių eismo taisyklių (KET)...

Verslas PliusEdgaras Savickas

Su Baltarusija visiškai sąsajas nutraukiantis „Audimas“ atlieka paskutinius veiksmus: gamykla stovi tuščia

Lietuvoje populiari sportinės aprangos įmonė „ Audimas “ prasidėjus karui Ukrainoje nutraukė...

Karas Ukrainoje. Rusijos gynybos ministerija skelbia užėmusi strategiškai svarbų Lymano miestą Rusijos pajėgos įžengė į Sjeverodonecką, Luhansko regione – 10 tūkst. rusų karių

Jau 94-oji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino...

Delfi PliusGidas Vytis

Populiariausio Vilniaus paplūdimio istorija: kodėl ežeras tokios spalvos ir ką reiškia legendos apie kryžiuočius dugne virtuali kelionė

Ar žinote, kur Vilniuje esama rojaus? Na, tikrasis rojus yra Viešpaties valdose, o Vilniuje išties...

Delfi Mokslas

Vėžį sukeliančių mikrobangų krosnelių baubas – praeityje, tačiau po naujausių tyrimų mokslininkai perspėja apie galingų mikrobangų žalą smegenims

Teksaso A&M universitete atliktų tyrimų rezultatai gali pakeisti požiūrį į nukreiptos energijos...

Mindaugas Stasiulis – kaip niekada atviras: neseniai įvykusios sužadėtuvės su mylimąja Milda nebuvo itin sklandžios (1)

Televizijos laidų vedėjas Mindaugas Stasiulis niekuomet nebuvo linkęs atvirauti apie savo...

Užkalnis: sovietmečio kvapo reliktas jūsų muziejui

Jūs jau žinote, kad beveik niekada nerašau apžvalgų, parfumerijos bendrovių prašomas (esu...

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Tūpčiojimą prieš Rusiją įvertino buvęs Estijos prezidentas: siaubingai susimovėme (9)

Ukraina jau puolama dviem frontais – ji ne tik turi gintis nuo Rusijos agresijos, bet ir nuo...

Žiniasklaida: Putino artimiausiųjų rate – nauja pavardė šaltiniai: problemos jau matomos ir juntamos (7)

Nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą praėjo jau trys mėnesiai. Per tą laiką daug Rusijos elito...

Likus mėnesiui iki vestuvių – akibrokštas: garsus futbolininkas lovoje užfiksuotas šalia paslaptingos moters (4)

Buvęs „Premier“ lygos futbolininkas Andy’is Carrollas, kuris kitą mėnesį švęs vestuves su...