aA
Tradicijos – nuostabus dalykas. Jos tarsi priartina mus prie savo tautos kultūrinių klodų. Ir kalbu ne apie artėjančias didžiąsias šventes, bet apie kiekvieno meškeriotojo nuosavas tradicijas. Ir tai tikrai nėra tos vis dar giliai įsišaknijusios blogosios „tradicijos“ – brakonieriavimas, kabliavimas... Kalbu apie kiekvieno doro žvejo kartu su bičiuliais puoselėjamas įvairių išvykų tradicijas.
Matas Jonaitis su savo sugauta vėgėle
Matas Jonaitis su savo sugauta vėgėle
© Matas Jonaitis

Pavyzdžiui, aš visada stengiuosi tokiu metu išsiruošti į vėgėlių žvejybą. Tačiau dažniausiai susiduriu su viena bėda – kompanionų stygiumi. Rasti, kas sutiks per lietų ir sniegą, pučiant stipriausiam vėjui sėdėti visą vakarą ar net naktį prie upės, yra išties sunkus dalykas. Laimei, šiais metais vieną prieteliųUkmergės man pavyko prikalbinti. Todėl sekmadienio vidurdienį dviese išsiruošėme prie Nemuno.

Kai vėgėlės susuka galvas

O kaip kitaip galima tai pavadinti, kai su bičiuliu atsiminėme apie naktinių sliekų stygių tik tada, kai pradėjo matytis Kauno miesto bokštai. Nuvykus į Šilainių rajono turgavietę ir karštligiškai nuskubėjus prie iki 15 val. turėjusio dirbti kioskelio pasimatė tik baltos grotos ant langų... Staiga iš šalia stovėjusios mašinos išlipo malonus vyriškis ir paklausė, ar mums ko reikia? Atsakėme: „Naktinių sliekų“. Netrukus kioskelio „sezamo vartai“ atsivėrė ir vyriškis mums sliekų pardavė. Pasisekė, o gal ir žmogus geraširdis pasitaikė. Todėl nuoširdžiai padėkoję ir išsišiepė iki ausų sėdome į automobilį. Pirmyn prie Nemuno!

Rūpesčiai pasienio ruože

Su pamirštais sliekais istorija, pavadinimu „pakeliui į vėgėlių meką“, nesibaigė. Pasirodo, greitai ir paprastai gauti leidimą būti pasienio ruože – nepavyks. Nei paskambinsi kur į postą, nei „atsižymėsi“ jame. Reikia pildyti prašymus internete arba raštu, laukti iki 5 d. d. patvirtinimo. Na ką, gi… Teks žvejoti vien tik Lietuvos teritorijoje ir dainuoti: „Lietuva brangi, graži tėvyne“. Nors gandai sklinda apie Viešvilę, Smalininkus… Iki Nemuno deltos važiuoti dėl kelių valandų žūklės lyg ir toloka…

Taigi, nuriję karčią įstatymų organų mums įduotą piliulę, vėlyvą sekmadienio pavakarę atsidūrėme kažkur tarp Seredžiaus ir Jurbarko. Kodėl „kažkur“? Nes jau beveik aklinoje tamsoje važinėjomės Panemunės laukų keliukais… Beje, neturint keturių varomų ratų, galėjo tuose laukuose ir visa kelionė baigtis.

Viena švieselė tamsoje

Atsiradus prie upių tėvo Nemuno, nesimatė nei rūkstančių laužų, nei ataidinčių „dainų“… Tik menka švieselė žibėjo kitoje upės pusėje. Taigi, yra dvi naujienos: gera ir bloga. Gera – tikrai nežvejosime kolchoze, bloga – vienas dievas težino, ar marmurinės gražuolės iš marių iki čia jau atplaukė. Bet visada yra vietinė fauna.

Suradus dambą (pagal vietinius špicdambį) prasidėjo darbų ruoša: meškerių traukimas, sistemėlių rišimas, švieselių kabinimas ir t.t. Tiek aš, tiek mano bičiulis Tadas ant vieno meškerės kabliuko kabinome naktinį slieką, ant kito – žalios skumbrės gabaliuką. Meškeres sumetėme ties ta vieta, kur damba nukreipia upės srovę ir susidaro pagilėjimas. Kadangi žvejojome dviem įrankiais, vienos meškerės masalai gulėjo arčiau pagrindinės upės srovės, kitos – pačioje duobėje.

„Marmurinis“ finalas

Viltis – žvejų motina… Taip bemąstant ir „besidžiaugiant“ į veidą badančiais vėjo ir lietaus šuorais, vienos meškerės viršūnėlė sulinko ir pradėjo pulsuoti. Galvotrūkčiais pašokau nuo kėdutės, stvėriau meškerės kotą, pakirtau ir iš karto aname valo gale pajutau bespurdantį gaivalą. Po neilgos kovos marmurinė gražuolė buvo graibšte. Ir – tikrai solidi!

Marmurinė gražuolė - vėgėlė
Marmurinė gražuolė - vėgėlė
© Matas Jonaitis

Laimikis buvo palydėtas mano ir draugo džiaugsmo šūksniais… Puiki pradžia! Keičiam masalus, plušam, judam, valandos slenka. Deja, be plastikinio maišelio kažkaip sugebėjusio apsivyti apie draugo meškerės kabliuką, daugiau jokios žvynuotos gyvasties iš upių tėvo ištraukti nepavyko. Maniškė vėgėlė buvo vienintelė ir nepakartojama to vakaro „žvaigždė“. Sulaukus 1 val nakties teko ruoštis kelionei atgal. Man į Vilnių, bičiuliui – į Ukmergę...Laukė pirmadienio darbai.

Schema. Autoriaus naudota sistemėlė vėgėlėms
Schema. Autoriaus naudota sistemėlė vėgėlėms
© Matas Jonaitis

P.S.

Kaip sakoma, kartais ir „ant durniaus“ galima pagauti. O kaip kitaip pavadinsi žvejybą nežinant arba negalint patekti į geras einamas vietas. Taigi, bandykite ir jūs meškerės broliai... O kam yra įdomūs niuansai, tai vėgėlė užkibo ant naktinio slieko, ties duobės ir pagrindinės upės srovės riba.

Mano naudojama sistemėlė buvo pakankamai grubi: keli vienšakiai kabliukai, pririšti prie gan storo 0,25–0,30 fluorokarboninio valo. Tiesa, prie kabliukų buvau pritvirtinęs kelis fosforinius rutuliukus.

Pagrindinius meškerių valus naudojau pintus 0,12–0,18 mm storio. Ir dar, vėgėlių populiacija Lietuvoje yra stipriai sumenkus, todėl tikrai netempkite namo visų, kol kas, leidžiamų imti 5 vienetų. Juk artėjančių švenčių stalui papuošti tikrai užtenka vienos žuvelės.

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Savaitgalio aktualijos žvejams. Lynų psichozė – Pietų, karšių – Vakarų Lietuvoje

Rodos, jau pradedame priprasti prie naujo gyvenimo ritmo. Sumaišties ir neaiškumų dar daug, tačiau...

Apie žvejybą karantino metu arba kaip greičiau išsikasti sau duobę (31)

Dėl kilusios pandemijos įvestą karantiną žvejybos ir poilsio gamtoje atžvilgiu, iš esmės,...

Pavasarinis žiobrių šėlsmas

Šlaituose pradėjus mėlynuoti žibutėms (o kartais ir anksčiau) kartu su gamta atgimstančią...

Milijonai vėgėlių jauniklių praturtino Lietuvos upes ir ežerus (5)

Žuvininkystės tarnybos prie LR žemės ūkio ministerijos Vakarų regiono žuvivaisos skyriuje,...

Nestok į „kolūkį“ arba keletas džiaugsmo valandėlių Nevėžyje (4)

Senokai esu pastebėjęs, kad geriausios žvejybos išeina... netyčia. Kai neturi laiko ruoštis,...

Top naujienos

Lietuvoje – 437 užsikrėtimo koronavirusu atvejai: pranešama apie susirgimus Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio ligoninėse užfiksuoti 43 nauji atvejai (894)

Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos (NVSPL) duomenimis, šiuo metu...

Amerikiečiai gaus po 1,2 tūkst. dolerių, o europiečiai? (86)

Jungtinėse Amerikos Valstijose jau nuspręsta, kad dėl koronaviruso krizės visi iki 75 tūkst....

Panevėžio ligoninės direktorius: ligonis pradžioje nerodė jokių COVID-19 simptomų, atsekti užsikrėtimą – sunku (65)

Respublikinės Panevėžio ligoninės direktorius Arvydas Skorupskas sekmadienį spaudos...

Norvegijoje gyvenanti lietuvė įvardijo vietinių sugalvotą gudrybę, kaip pabėgti nuo karantino (60)

Norvegijoje ir į koronavirusą, ir į karantiną žvelgiama gerokai ramiau nei Lietuvoje, sako ten...

Estijoje mirė dar vienas koronavirusu užsikrėtęs pacientas (25)

Estijos Saremos saloje anksti sekmadienį mirė naujuoju koronavirusu užsikrėtęs 90-metis, tapęs...

Vienos didžiausių baldų įmonių vadovas: iš šios situacijos išeisime būdami dar stipresniais (32)

Baldus gaminančios, Kaune veikiančios bendrovės „Freda“ valdybos pirmininkas Rimas Varanauskas...

Šiaulių miesto merui atliktas koronaviruso testas (126)

Šiaulių miesto merui Artūrui Visockui atliktas koronaviruso testas. Jo rezultatas – neigiamas.

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (626)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Koronavirusas nustatytas Kauno klinikinės ligoninės darbuotojai (32)

Koronavirusas nustatytas Kauno klinikinės ligoninės darbuotojai – Infekcinių ligų klinikoje...

Valančiūnas ir Sabonis – geriausių NBA duetų sąraše (49)

JAV sporto žiniasklaidos gigantas „Bleacher Report“ sudarė geriausių šio sezono NBA duetų...

|Maža didelių žinių kaina