aA
Žvejyba ir neuromokslai. Kuo šis pomėgis naudingas mūsų smegenimis, kokią įtaką jis gali padaryti mūsų pasiekimams darbe, santykiams šeimoje, kodėl reikia mokyti žvejoti savo vaikus. Apie tai kalba socialinių mokslų daktarė, lyderystės ekspertė, verslininkė, penkių vaikų mama ir aistringa meškeriotoja Alisa Miniotaitė.
Alisa Miniotė
Alisa Miniotė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Iš tiesų, sunku vienu įkvėpimu išvardyti visus jūsų titulus. Bet pradėkime nuo paskutinių – kaip jums pavyksta suderinti žvejybą ir mamos pareigas net penkiems vaikams?

Tikrai labai mėgstu žvejoti. Nuo pat vaikystės, nuo kokių trejų ar keturių metų. Kad kiekvieną savaitgalį važiuočiau, deja, taip nėra. Paskutiniu metu pavyksta ištrūkti prie vandens tik keletą kartų per metus, dažniausia pavasarį ar vasarą. Žiemą irgi beveik nežvejoju – važiuojame slidinėti ar renkamės kitas pramogas.

Koks mėgstamiausias jūsų žūklės būdas?

Mėgstu plūdinę meškerę ir spiningavimą. Turiu 3 plūdines meškeres ir du spiningus. O kur kuo žvejoti, renkuosi pagal vietos sąlygas, kur žvejoju – ar upėje, ar upelyje, ar ežere, mariose. Ar jūroje ir vandenyne – ir ten tenka. Jeigu tik yra galimybė, turbūt smagiausia yra gaudyti su plūde. Bet ir spiningas smagu.

Kaip pavyksta suderinti tokį pomėgį su vaidmenimis šeimoje? Visgi, Lietuvoje įprasta matyti žvejojančius vyrus, į žūklę dažnai patraukiančius tam, kad pabėgtų nuo šeimos rūpesčių.

Tiesa sakant, jokios derinimo iššūkio čia nematau. Žvejyba yra puikus laiko praleidimas, kai visi galime pabūti kartu. Juk žvejoti keliauju kartu ne su kokia drauge ar draugu, o su vaikais. Būtinai pasiimu vaikus. Kartais prisijungia ir vyras. Ne visuomet jis gali, bet jei gali – būna labai smagu.

Mano požiūriu, šeimai tai yra normalus laisvalaikio praleidimo būdas. Sunkiau gal yra suderinti žvejybą ne su šeima, o su darbu. Ypač jei tenka dirbti savaitgalį. Nes, visgi, žvejybai reikia laiko. Reikia laiko susiruošti meškeres, reikia derintis prie gamtos – norėdamas pagauti, negali ten važiuoti vidurdienį, reikia ankstyvo ryto ar pavakarės.

Vadinasi, vaikus žvejoti išmokėte jūs?

Na, taip. Slieką ant kabliuko mažesniesiems dar tenka uždėti man. Vyresni tai jau sugeba ir patys. Nėra taip, kad po kiekvienos žvejybos jie klaustų, kada žvejosime vėl. Tiesiog jaučiu pareigą juos išmokyti žvejoti ir parodyti, kas tai yra. O ar jie paaugę norės žvejoti – spręsti jiems.

Labai teisingas požiūris. O dabar pereikime prie pagrindinės temos – kaip kilo mintis tyrinėti žvejybą neuromokslų srityje?

Tyrinėti tai specialiai netyrinėjau. Tiesiog galiu apie tai pakalbėti grynai iš asmeninės patirties ir turimų žinių. Žvejyba yra savotiška meditacija. Didžiulis privalumas, kad ji vyksta gryname ore. Tu gali medituoti ir kažkur ant jogos kilimėlio patalpoje, bet grynas oras yra Dievo dovana.

Toliau – žvejodamas gali stebėti gamtą – kaip aušta rytas, teka vanduo ar leidžiasi saulė, taigi, ta meditacija gaunasi dar gilesnė. O kalbant apie meditacijos poveikį, tai jis yra daugialypis ir labai teigiamas. Visų pirma, jos metu daugėja pilkosios smegenų medžiagos, t.y., neuronų jungčių ir pačių neuronų. Taip pat ji teigiamai veikia mūsų „migdolinį“ kūną, t.y., mūsų emocinį patirties centrą, vadinasi, aš tuo metu nusiraminu. Teigiamas poveikis yra ir pozityvaus mąstymo srityje. Taip pat ji stiprina budrumą, dėmesio sukaupimą. Netgi atmintį ir analitinio mąstymo sritį. Taigi, žvejyba yra puikus būdas pamedituoti. Puikus poilsis ir teigiamas poveikis smegenims.

Mes kalbame apie lėtesnę, romantiškesnę žvejybos pusę. Gal teko domėtis, kaip, pavyzdžiui, sportinė žvejyba veikia smegenis?

Truputį galvojau apie tai. Manyčiau, kad jos poveikis yra panašus. Spiningaudamas ar museliaudamas tu nukreipi dėmesį kitur, nei darai tai įprastame gyvenime. „Įdarbini“ visai kitas smegenų sritis. Kūno motorika, dėmesio sukaupimas yra kitoks. Juk tu tikrai tuo metu nesprendi kažkokių aritmetinių lygčių ar nesiaiškini konfliktinių situacijų darbe. Aišku, sportas yra sportas. Tam reikalingi kiti įgūdžiai. Tad šiuo atveju kalbu labiau apie mėgėjišką žūklę.

Kaip manote, kuris žvejybos būdas teikia didžiausią naudą?

Turbūt kiekvienam individualiai. Kiekvienas renkasi tai, kas jam labiausia patinka. Vieniems svarbiausia yra ištraukti pačią didžiausią žuvį ir tai yra jų pagrindinis tikslas bei stimulas. Čia gal skirtingai tarp vyrų ir moterų. Aš manau, kad moterims yra svarbiau ne ištraukti didžiausią žuvį, kiek pasimėgauti pačiu procesu. Aišku, smagu kai kimba ir labai liūdna, kai nekimba. Ypač kai esi su vaikais, nes jiems žvejyba be kibimų yra nuobodi ir azartas kyla tada, kai žuvis užkimba. Na, bet ir moterys nori pagauti daug žuvies (juokiasi).

O grįžtant prie pagrindinio klausimo – kai kurie žūklės būdai, pavyzdžiui, spiningavimas ar muselinė yra kiek agresyvesni, reikalaujantys didesnio tikslumo. Gal jie labiau vyriški. Nors aš irgi mėgstu spiningauti, ištraukti kokią didelę lydeką ar kitą plėšrūną.

Ar jums žvejyboje svarbu pagauti didelę žuvį, ištraukti daugiau žuvų nei kiti?

Na, čia yra tai pat, kaip ir su grybavimu. Juk nori surasti daug grybų ir ne šiaip grybų, bet kuo daugiau baravykų. Tačiau kartu mėgaujiesi ir tiesiog eidamas per mišką, mėgaujiesi grynu oru, vienatve, galimybe pabūti su savimi. Kita vertus, vien buvimas su meškere prie vandens, laukimas gal ir ugdo kantrybę, kas yra gerai, bet pagauti norisi. Nepaslėpsi to. Viskas yra svarbu.

Ar sekate savo laimikius? Registruojate, kokia buvo didžiausia pagauta žuvis?

Kad matuočiau tarpus tarp žuvies akių, tai taip nėra. Bet įsivaizduoju, kokią didžiausią žuvį teko pagauti.

Ir kokia ji?

Norvegijoje, vandenyne, teko ištraukti ne vieną tikrai nemenką menkę, o Lietuvos ežere pavyko sugauti gražią lydeką, svėrusią 7 kilogramus.

Užsiminėt, kad svarbu išmokyti žvejoti vaikus. Kodėl?

Žinome, su kokias iššūkiais susiduria dabartiniai vaikai. Jie tiesiog apsėsti technologijų. Jeigu vaikas neturi mobilaus telefono, įdomaus žaidimo – jis jaučiasi blogai. Laikas, praleidžiamas prie mobiliųjų įrenginių, vis didėja. Todėl ir iššūkis ištempti vaiką į gamtą yra tikrai didelis. Kai vaikai dar mažiukai – tarkim, 2-3 metų – tai padaryti yra paprasčiau, tačiau kokį penktoką ištraukti jau yra sudėtinga, o dešimtoką – turbūt nėra jokių galimybių. Tad pasinaudodami tokia galimybe, kai vaikai yra dar maži ir viskuo domisi, per žvejybą, šį įtraukiantį pomėgį, gali parodyti jiems kitą pasaulį – gamtos pasaulį. Parodai jiems patį žvejybos meną. Praturtini vaiką. Praturtini jį būdu, kaip galima kitaip leisti laisvalaikį. Prapleti jo alternatyvų telefonui ar kompiuteriui sąrašą. Nežinia, ar jis žvejos suaugęs, bet jis tikrai žinos, koks tai yra malonumas.

Kažkuria prasme tai yra patirties perdavimas. Smagu kai vaikas gali atskirti ešeriuką nuo kilbuko, o kilbuką – nuo raudės. Kaip ir miške atskirti lepšį nuo ūmėdės. Jaučiu pareigą išmokyti to, ko buvau išmokyta savo tėvų ir senelių.

Pokalbio tęsinį žiūrėkite vaizdo įraše

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Kauno hidroelektrinės kaimynystė: kuojų auga kartais, o šamų-milžinų teks palaukti

Gyvenimas šalia Kauno hidroelektrinės nesustoja nei žiemą nei vasarą. Didžiausią gėlą...

Nelegaliai žuvis gaudęs vyras bandė sprukti nuo pareigūnų – metė tinklus ir šoko į upę, bet išsisukti nepavyko (1)

Penktadienio naktį du tinklininkai Prienų rajone bandė pasprukti nuo Alytaus gyvosios gamtos...

Prie Ispanijos krantų sugavo didžiulę mėnulžuvę (2)

Jūrų biologas Enrique Ostale tiesiog negalėjo patikėti savo sėkme, pamatęs didžiulę...

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (20)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Top naujienos

Dukart padurtam jaunuoliui – neįtikėtinas teismo akibrokštas: gali būti, kad pats nukrito ant peilio

Linksmybės prie Nemuno Kidulių kaime baigėsi kruvinu konfliktu – jaunuoliui draugas du kartus...

Prasitarė, kad visi Putino strateginiai tikslai žlugo: ateinanti savaitė bus lemiama (1)

Vakarų politikų svarstymai, jog Ukraina rusams galėtų atiduoti dalį žemių, pykdo Kyjivą. Tai...

Delfi PliusJon Herskovitz, Jeong-Ho Lee

Bidenui viešint Azijoje – nemaloni Rusijos ir Kinijos staigmena (3)

JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant vizitų turą po Aziją nemalonią staigmeną surengė Rusija...

Neeilinio finalo startas: „Rytas“ – „Lietkabelis“ nuolat atnaujinama

Ketvirtadienį sostinėje prasideda ilgai laukta LKL finalo serija, kurioje pirmą kartą lygos...

Tarp jaunų žmonių plinta netikėtas masinis reiškinys: tiki, kad žmonija dėl kelių priežasčių vis tiek išnyks

Jauni žmonės vis dažniau nuleidžia rankas kovoje su klimato kaita , galvodami, kad nieko nebegali...

Karas Ukrainoje. Ukraina: kovos pasiekė didžiausią intensyvumą, Rusija vėl nusitaikė į Charkivą britų žvalgyba: elitiniai rusų daliniai patyrė milžiniškų nuostolių (9)

„Ateinanti savaitė bus lemiama“, – pabrėžė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus ir...

Fausta Marija Leščiauskaitė. Po kiek grožio procedūrų jau esi susitvarkiusi?

Lietuviški keiksmažodžiai iš tiesų nėra labai vykę – jie skirti daugiausiai pajuokauti ir...

Profesorius Kalibatas: jei situacija nesikeis, galime sulaukti įvairių ligų protrūkių

Lietuvoje pernai sumažėjo vakcinavimas nuo 13 užkrečiamųjų ligų, nuo kurių skiepijama pagal...

Nuo pamirštos apmokėti sąskaitos iki skolų naštos – vienas žingsnis: kaip to išvengti?

Suplanuoti savo biudžetą taip, kad jis atspindėtų visus asmeninius poreikius ir leistų laiku...

Mis Ukraina parodė, kaip atrodė prieš karą ir dabar: pokyčiai – neįtikėtini

27 metų Ukrainos modelis Anna Nepliach atkreipė dėmesį į antsvorio problemą. Mergina...