aA
Jamtlando ežerų upėtakius tikslingai gaudyti teko dviejuose ežeruose. Vilčių jų pagauti išties turėjau daug, tačiau praktika parodė, kad tai nėra taip paprasta.
Žūklės Švedijoje akimirka
Žūklės Švedijoje akimirka
© Artūras Indrišiūnas

Nors Švedijoje buvau gerą savaitę ir turėjau galimybę žvejoti trijuose ežeruose, atsidurti savo stichijoje ir gaudyti upėtakį upelyje neteko dėl vandens trūkumo. O margiai, tuo metu pasitraukę iš upelių, klajojo kažkur didelių ežerų platybėse. Pirmajame ežere, anot vietinių, ieškoti jų yra tas pats, kas adatos šieno kupetoje. Jei kam ir užkimba, tai visiškas netyčiukas. Tad porą dienų teko laukti kelionės prie antrojo ežero, kur ir apsigyvenau medžiotojų trobelėje, be elektros ir telefono ryšio.

Nedelsdamas ir nelaukdamas švedų pagalbos ryžausi juos nustebinti. Drožiau ežerą įvairiausio dydžio sukrėmis, vartiklėmis, vobleriais ir guminukais, mėčiau ir nuo kranto, ir iš valties – nieko. Lydekos ir ešeriai – prašom, vos ne kiek nori ir ant ko tik nori, tačiau upėtakio nė kibimo. Viskas, kuo galėjau pasigirti, tai porą kartų aptikti kiršlių būreliai, kurie kažkur prapuldavo pagavus tris ar keturis. Geriausiai juos sekėsi gaudyti SV mikro vartiklėmis, kitas blizgutes jie atakuodavo, tačiau nepavykdavo pakirsti. Nežinau kodėl.

Galų gale į trobelę atvyko pasisvečiuoti jos savininkas su draugu ir mes čiupome upėtakį, kaip sakant, už ragų. Nepratęs aš taip gaudyti – velkiavome. Tiesiog sumetėme masalus į vandenį ir laikydami rankose meškeres plaukėme valtimi. Vienas švedas gaudė mano padovanotu ir jo iš karto pamiltu Timonu, kitas tradiciškai, Abu Garcia vartikle. Nusprendęs paįvairinti asortimentą, užsidėjau sukrę. Pirmosios dvi valandos man atnešė porą gražių dryžuotųjų ir beveik dešimties kilų lydeką. Timonas irgi šaudė tai ešeriu, tai dantytąja, tik vartiklė tylėjo. Po to man vėl – kibimas, ir užkibusi žuvis iškart šoktelėjo pusmetrį virš vandens. Negalėdamas patikėti, raminau save garsiai, kad tai bus ešerys, tačiau ištraukęs pamačiau upėtakį. Nepamenu, kada paskutinį kartą taip džiaugiausi laimikiu.

Dar po pusvalandžio pagaliau prabilo vartiklė ir švedą keistu vardu – Miša – irgi pradžiugino kilograminiu margiu. Netrukus ir vėl sulaukiau kibimo. Šį kartą išties didelis upėtakis išraitė salto ir atsikabino. Aš keikiausi, švedai juokėsi. Vėliau jie pasakojo, kad šiame ežere yra pagavę iki aštuonių kilogramų upėtakių. Deja, tos dienos nuotykiai su upėtakiais baigėsi. Nepagavau jų tame ežere ir kitomis dienomis, nors, atrodo, dariau viską kaip vietiniai. Tiesa, vieną sykį netikėtai nuotaiką praskaidrino vidutinis kiršlys, griebęs tą pačią Sukrę. Tad su nekantrumu laukiau tos dienos, kai eisime prie trečiojo ežeriuko, upėtakinio. Jame išties daug upėtakių ir jie kimba. Jame turėjau patirties iš praeitų metų, kai net švedams nušluosčiau nosį.

Atėjus taip lauktai dienai, gerai parėkavę prieš žvejybą (bijojome sutikti mešką), kulniavome link nedidelio ežeriuko, kurį per pusvalandį greitu žingsniu apeičiau. Aš pasiūliau pasidalinti ruožais, tad švedai, gavę pernykščių pamokų, nusiuntė mane žvejoti į pačią sunkiausią vietą – masalą teko mėtyti toli, mat nuo kranto driekėsi apie penkiolikos metrų sekluma, o šiemet, taip nusekus ežerams, nebuvo jokių šansų ten surasti žuvies. Mėtyti teko už jos, tad svaidžiau penkių gramų „Yapada“ vartiklytę iš visos sveikatos. Per neilgai trukusią žūklę pagavau penkis upėtakius, mano kolegos per abu irgi sugavo tiek pat, tad istorija pasikartojo – vėl juos „apgaudžiau“.

Tiesa, tas pats mano anksčiau minėtas Miša buvo pakabinęs tokį gražuolį, kad aš, padėjęs spiningą, su malonumu stebėjau jų kovą. Upėtakis pabėgo, kaip ir keletas užkibusių iki jo. Išties švedai dėl geresnių žvejybos sąlygų turėjo daugiau kibimų, tačiau paslaptis buvo kabliukuose, mat aš gaudau vienšakiais, o jie trišakiais. Ne pirmą kartą įsitikinau, kad vienšakiai žymiai geriau laiko žuvį.

Derėtų atkreipti dėmesį ir į tam tikrus elgesio su žuvimi skirtumus, nes prieš metus teko trumpam susipykti. Jau anksčiau rašiau, kad švedai valgo daug žuvies. Eidami į žūklę jie visada pasiima maišelį žuviai. Užkibus padoresniam ešeriui ar upėtakiui visi džiaugiasi būsima vakariene. Su lydekomis galima elgtis kaip nori, bet kai aš pagavau upėtakį ir norėjau jį paleisti nusifotografavęs, buvau aprėktas: nori paleisti, paleisk, bet jei fotografuojiesi, pirma užmušk žuvį – nėra ko tyčiotis iš karališkos žuvies. Ir tokios žvejybos – „pagavai-paleisk“ – jie nesupranta. Kam be reikalo kankinti žuvį? Šiek tiek toleruoja tik iš pagarbos kitai kultūrai taip besielgiančius užsieniečius.

Sužinojęs jų požiūrį supratau, kodėl į tokį nuostabų ežeriuką jo savininkas atvyksta tik kartą ar du per mėnesį pasigauti kelių žuvų. Ir tik su geriausiais draugais, kurie vieni, be jo, tikrai neatvažiuo. Ir apie tą ežeriuką nė žodžiu niekam neprasitaria. Esu be galo laimingas galėdamas kartą per metus ten pažvejoti.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Per Žolinę visi gyventojai gali žvejoti nemokamai: pasakė, kokiems vandens telkiniams tai galioja

Išsiruošus į žvejybą rugpjūčio 15 d., mėgėjų žvejybos leidimų neprireiks. Mėgėjų...

Vieni įžuvina, kiti brakonieriauja: aptikti neteisėtai laikomi tinklai

Praėjusią savaitę Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai dalyvavo įžuvinant...

Invaziniai karpiai paverčiami trąšomis ir gyvūnų pašarais

Kartą per metus šimtai žmonių iš viso pasaulio suplūsta į nedidelį Bato miestelį Ilinojaus...

Nuo spalio iki gruodžio pabaigos bus ribojama kai kurių žuvų žvejyba

Lietuvoje Kuršių mariose ir jūroje verslinė bei mėgėjų ungurių žvejyba šiemet bus...

Vasarinis vienuolikmetės Elzės laimikis – įspūdingo dydžio „vandens karvė“ (3)

Dzūkijoje vasarojanti vilnietė Elze Dukštaitė nustebino ir visko mačiusius. Uogauti, grybauti,...

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Miestiečiams – nauja valdžios staigmena: teks pratintis prie kuklesnio gyvenimo (18)

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas turi naują sumanymą. Jo planuose – miestų gyventojų...

Elektros biržoje pasiektas naujas kainos rekordas – tokio kilimo niekas nesitikėjo, situaciją prašoma ištirti (37)

Lietuvoje elektros valandinė didmeninė kaina trečiadienį pasiekė 4000 eurų už...

Karas Ukrainoje. Rusų okupantai pranešė apie uždarytą Krymo tiltą – turi planą Kryme esantiems ukrainiečiams – svarbus įspėjimas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino laikinai okupuoto Krymo gyventojus nesiartinti...

Ilgąjį savaitgalį pajūryje – sunkiai suvokiami skaičiai: ten buvo daugiau kaip pusė Lietuvos

Daugiau nei pusė Lietuvos – skaičiuojama, kad tiek Ilgąjį Žolinės savaitgalį praleido...

Po pralaimėjimo lietuviams Scariolo atvirai bedė pirštu į silpniausią ispanų vietą

Po nesėkmės Gran Kanarijoje Ispanijos krepšinio rinktinės strategas Sergio Scariolo , nepaisant...

Aistros dėl kone brangiausio NT Lietuvoje: už tualeto būdelę – 2 milijonai eurų (2)

NT karštinė pajūryje blėsta, tačiau išskirtinės teritorijos visuomet išliks patrauklios....

Koronaviruso infekcijos statistika artėja prie pavojingos ribos: 2832 nauji susirgimai, mirė trys žmonės papildyta

Praėjusią parą, antradienį, Lietuvoje nustatyti 2832 nauji COVID-19 užsikrėtimo atvejai: 2252...

Europoje dujų kainos pasiekė šešių mėnesių aukštumas

Dujų kainos Europoje antradienį pakilo iki šešių mėnesių aukštumų, dar labiau padidindamos...

Marijampolėje per avariją sunkiai sužaloto motociklininko medikams išgelbėti nepavyko vyras mirė ligoninėje

Marijampolėje susidūrus motociklui ir lengvajam automobiliui, motocinklininkas neteko sąmonės....

Kristupas Dautartas

Investavimas kai kuriems tebėra tamsus miškas: kokia klaidas dažniausiai daro pradedantieji (1)

Pagal tarptautinius tyrimus, Lietuvos gyventojų finansinis raštingumas – vienas prasčiausių...