aA
Žūklės gido ir lašišinių žuvų žūklės specialisto Anatolijaus Ostapenkos prieš savaitę paskelbta pranašystė, kad šlakių ir lašišų žūklė Neries upėje dar tik prasideda, atrodo, išsipildė su kaupu. Šios žuvys iš tiesų pradėjo kibti tiek pačioje Neryje, tiek didesniuose jos intakuose. Bet kur dabar jų reiktų ieškoti, kaip ir su kuo gaudyti – šie klausimai tikriausiai rūpi daugeliui, kas žada artimiausiu metu keliauti prie upės ir pabandyti laimę susikauti su grįžtančia lašiša ar šlakiu. Anatolijus noriai sutiko duoti keletą patarimų:
Anatolijus Ostapenka ir jo laimikis
Anatolijus Ostapenka ir jo laimikis
© Asmeninio albumo nuotr.


1. Pasakysiu atvirai, šiuo metu „garantuotų“ lašišų ar šlakių stovėjimo vietų nėra. Pasikeitus vandens temperatūrai, žuvys dabar daugiau juda, keičia stovėjimo vietas ir gali būti beveik bet kur. Tad neužsisėdėkite tose pačiose duobėse, kur žvejojote žiemą, nebent 100 procentų esate tikri, kad ten tikrai tūno šlakys ar lašiša.

Šlakiai dabar dažnai atplaukia į visišką pakrantę – gali juos pagauti vos 2–3 m atstumu nuo kranto. Gal dėl to, kad šiuo metu jie jau pradeda maitintis ir čia jiems lengviau rasti vieną kitą varlę, kitą gyvastį. Lašišos taip arti kranto neplaukia, užtat gali jas užtikti kokioje, rodos, visai neįdomioje vienodoje upės atkarpoje su vienalyte srove, kur gylis vos metras ar kiek daugiau, o dugnas lyg ir niekuo neypatingas. Vanduo vis labiau įšyla, antroje dienos pusėje paviršiniuose vandens sluoksniuose jis yra žymiai šiltesnis, nei duobėse, todėl žuvys vis dažnai išlenda į seklumas.

Nesakau, kad šlakių ar lašišų nerasime tradiciniame išėjime ar įėjime į duobe – jas būtinai reikia patikrinti. Bet aš raginčiau jomis neapsiriboti ir atsisakyti tik lakstymo nuo vienos duobės iki kitos taktikos. Jeigu šone nuo pagrindinės duobės yra koks įvirtęs medis, akmuo, kad ir menkiausias dugno nelygumas, nepatingėkite paeiti į šalį ir ją patikrinti. Čia gali laukti malonus siurprizas. Šiuo metu nevenkite užmesti masalą į stipresnę srovę – žuvys, ypač šlakiai, jau yra sustiprėję ir jos jau nevengia.

Tiek šlakiai, tiek ir lašišos jau yra suaktyvėję ir nevengia pasirodyti vandens paviršiuje. Nebūtinai tie pasirodymai pasireiškia šuoliu visų ūgiu virš vandens (nors gali pamatyti ir tokių vaizdų – yra teorija, kad taip lašišos taip atsikrato prikibusių dėlių ir kitų parazitų). Dažnai žuvis „apsireiškia“ vos pastebimu „trikampiu“, bet pamatyti jį, esant ramesniam orui, įmanoma. Tad nepamirškite rudens sezoną įgytų įgūdžių stebėti upės paviršių. Nors ne taip dažnai, kaip rudenį, bet visgi ir dabar taškuota žuvis savo buveinę išduoda pati.

2. Vis dar veskite masalą kiek įmanoma lėtai. Nors lašišažuvės jau ir žvitresnės, tačiau rudeninio piktumo neturi ir nėra linkusios lakstyti paskui skriejantį srovėje masalą. Šiuo metu geriausiai veikia dvi masalo taktikos.

Jeigu tikitės šlakio prie pat kranto, verta paduoti ilgesnį liežuvėlį turintį masalą su srove ir iš lėto, ir pakėlus kotą į viršų parsitraukinėti jį lėtai prieš srovę, kad jis eitų lėtai, netoli dugno. Šiuo atveju labai svarbu atsirinkti masalo nėrimo gylį. Antra taktika – mėtyti masalą prieš save, leisti srovei išnešti masalą ir lėtai judėti kas du žingsnius apgaudant visą perspektyvų plotą.

3. Jeigu žvejojate Neries intakuose arba pačioje Neryje, kai vanduo žemas pabandykite žvejoti kiek mažesniais 6,5–8 cm masalais. Ypač šlakiai šiuo metu dažnai būtent teikia jiems prioritetą. Bet jeigu „garantuotoje“ vietoje nekibo, pabandykite prieš išeidami bent pora kartų pabandyti laimę tos pačios spalvos ir tipo, bet didesniu – 9–10 cm vobleriu.

Pasitaiko, kad į mažesnį tos pačios spalvos masalą nesureagavęs šlakis į didesnį atsako agresija. Kiti gaudo vien tik dideliais masalais, kurie, esą, geriau pakelia žuvį. Jeigu šlakis ar lašiša agresyviai nusiteikę, taip dažniausiai ir būna. Bet neaktyvią žuvį, vis dėl to, dažnai sugundo būtent mažesni masalai, todėl verta juos kaitalioti, apgaudant tą pačią vietą.

4. Šiuo metu vis dar karaliauja ryškios masalų spalvos. 70 procentų žuvų sugaunu jais ir tik 30 proc. – natūraliais. Jeigu orai šils, po savaitės ši tendencija, ypač kalbant apie šlakius, pasikeis – apie pusę žuvų padovanos „ryškalai“, ir pusę – natūraliai atrodantys masalai. Tad ryškių masalų neskubėkite visai atsisakyti, net jei vanduo atrodo gana skaidrus.

5. Tiek lašišų, tiek ir šlakių galima tikėtis pagauti visą dieną, tačiau antra dienos pusė ir vakaras visgi yra perspektyvesni. Tad neskubėkite palikti upės ir pabūkite iki sutemų, net jei nuo ryto nematėte nei vieno kibimo ar žuvies pasirodymo. O jeigu sunku išbūti visą dieną, tada jau geriau pradėkite vėliau ryte, nei baikite anksčiau vakare bei, žinoma, daugiau judėkite. Geriau kad ir tą pačią vietą patikrinti kelis kartus skirtingu laiku, nei sėdėti viename ruože visą dieną.

Na, ir pabaigai – dar viena Anatolijaus Ostapenkos pranašystė. Ir vėl gera. Kadangi šiemet lašišos atkuto gana vėlai, tai, pasak Anatolijaus, greičiausia šios žuvys neskubės palikti mūsų upių ir bus jose iki pat gegužės. Tokių metų jau yra buvę ir, panašu, būtent šįmet taip ir bus.

Ką čia dar bepridursi – taip ir noris pasakyti amen (lot. tebūnie)...

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (100)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (21)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (42)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Akcijos „Lydeka 2021“ reidai šiandien vėl vyksta Utenos rajone (15)

Šiandien Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos pareigūnai, vykdydami akciją „ Lydeka...

Top naujienos

Per slaptą operaciją Vilniuje įkliuvo 4 policininkai: metę darbus kaip skėriai puldavo stabdyti automobilių (59)

Po itin slaptos operacijos Vilniaus apskrities policijos pareigūnai buvo priversti sulaikyti net...

Degalinėse – ilgai nematytos kainos: brangimą lemia ne tik nafta (69)

Dyzelio kaina populiariuose degalinių tinkluose jau sukasi apie 1,25 euro už litrą, benzinas –...

Po žinomo Panevėžio verslininko mirties nuo COVID-19 aiškėja skaudžios aplinkybės: teko imtis kraštutinių priemonių (840)

Klastingojo COVID-19 pražudytą žinomą Panevėžio verslininką Aidą Nauronį šiandien...

Tyrimas: Lavrovas su meiluže mėgaujasi įspūdinga prabanga (539)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas į oficialias diplomatines komandiruotes...

Modesta Meškė | D+

Nežinantiems, ką rengtis šiemet – paltą ar striukę? Stilistė turi dvi žinias: viena gerą, kitą – blogą (1)

Šaltasis metų sezonas nieko nelaukęs atskubėjo jau dabar. Su juo staiga pamiršome lengvesnius...

Atkeliauja sausesni orai

Pagaliau ciklonai iš Lietuvos pasitraukė. Kartu su jai iškeliavo ir lietaus debesys.

Odontologas tai vadina dar viena epidemija: į ligonines kai kurie atvyksta be 5 dantų (113)

Vilniaus universiteto Odontologijos instituto dėstytojas gydytojas odontologas Vytenis Almonaitis...

„Netflix“ filme – buvusio JAV pareigūno liudijimas apie Lietuvoje kalintą teroristą (204)

Amerkiečių kompanijos „Netflix“ sukurtame dokumentiniame filme buvęs Federalinio tyrimų biuro...

Šįvakar sostinės padangė nusidažė ryškiausiomis spalvomis: Vingio parke vyko tryliktoji „Vilniaus fejerija“ (92)

Šiandien, rugsėjo 25-ąją, Vingio parke vyko XIII tarptautinis fejerverų festivalis „Vilniaus...

Justina Asakavičiūtė | D+

Afganistano moterų realybė: seksas pagal Civilinį kodeksą ir mirties bausmė už išdavystę

Kaip reaguotumėte, jei jums staiga lieptų išeiti iš patalpos, nes joje sėdi vyras? Dar baisiau,...