aA
Rugsėjo 21 dieną tradicinėje vietoje – Neries upės pakrantėje netoli Gegužinės įvyko tradicinės ir turbūt. Kol kas vienintelės Lietuvoje upėje vykstančios lašišų ir šlakių varžybos „Lašišadienis 2019“, kurias jau keletą metų kartu su rėmėjais organizuoja klubas „Vienam gale kablys“.
Lašišadienio 2019 akimirka
Lašišadienio 2019 akimirka
© Dalius Rakutis

Kuo gi šiais metais buvo ypatingos šios varžybos? O gi tuo, jog jų metu nebuvo pagauta nei viena lašiša. Žinant, kiek lašišinių žuvų šiemet atplaukė į Neries upę, tai nieko nenustebino. Treniruodamiesi prieš varžybas daugelis dalyvių skundėsi – jie ne tik nesulaukia lašišų kibimų, bet net ir nemato upėje pasirodančių lašišų. O šios žuvys, ypač rudenį, beveik visada išduoda savo buveines pasirodydamos vandens paviršiuje.

Nepaisant to, varžybos neliko be laimikio – buvo pagautas (ir paleistas atgal) įskaitinio dydžio šlakis (70 cm), kuris laimingajam žvejui Dovydui Šidlauskui padovanojo nugalėtojo laurus ir juos simbolizuojančią stiklinę žuvį, 1000 eurų vertės čekį „Triturus“ parduotuvėse bei už jo žuvies paleidimą paskirtą specialų prizą – galimybę išsirinkti ten pat norimą St. Croix „Avid“ serijos spiningą.

Buvo pretendentas ir į antrą vietą, atnešęs antro šlakio nuotrauką. Tačiau, kilus abejonių dėl jo ilgio (nuotraukoje liniuotė buvo pakišta po žuvimi, o ne ant viršaus, kaip priklauso pagal taisykles. O ir iš akies jis atrodė mažesnis, nei nurodytas) teisėjų komisijos buvo nepripažintas tinkamu.

Tai pat vieni iš dalyvių gyrėsi pasikinkę vadinamąjį „traukinį“. Taip dažniausiai nutinka, kad masalo kabliai įsminga lašišai į viršutinį peleką ar uodegą, o ne atsiduria burnoje. Tačiau jei tokia žuvis ir būtų ištraukta, tikrai nebūtų įskaityta.

Užtat gerai kibo kiti plėšrūnai. Bent 10 dalyvių gavo prizus už kitas pagautas žuvis – salačius, lydekas, šapalus. Kai kurios jų buvo tikrai įspūdingos. Antai 2015 metų „Lašišadienio“ čempionas Vitalijus Lembertas sugavo apie 5 kilogramų salatį ir jį paleido, kitas varžybų dalyvis sugavo ir paleido 6 kg lydeką. Teko girdėti, kad ties Čiobiškiu buvo užkabintas ir dar didesnis salatis, bet įrodymų tam nebuvo pateikta.

Kaip pasakojo vienas šių varžybų organizatorių ir teisėjų Darius Parnarauskas, šiais metais, nepaistant visiems žinomos situacijos su žuvimi, varžyboms iš anksto registravosi rekordinis dalyvių kiekis – 82. Oras nelepino – iki 12 valandos lijo lietus, bet nuotaika dalyvių nuotaika buvo puiki. Aidėjo juokai, vyrai pasklido po sektorius ir sąžiningai gaudė iki vakaro. Vakare tradiciškai dalyviai ir svečiai buvo vaišinami žuviene, sveikinamas nugalėtojas, vyko vakaronė ir aidėjo kalbos. Nenuostabu, kad pagrindinė tema buvo ta pati – kodėl upėje beveik nėra lašišinės žuvies.

Turbūt dauguma sutiko su Anatolijaus Ostapenkos, žinomo sportinės lašišų žūklės specialisto žodžiais, kad šiltesnis vanduo ir žemas upės lygis čia mažiausiai dėtas. Tokios sąlygos ne kartą yra buvę ir anksčiau, bet tokiu metų laiku lašišų Neryje vis tiek niekada netrūkdavo. Jeigu norime suvokti tikrąją priežastį, verta paskaičiuoti, kiek Baltijos priekrantėje, prie vadinamųjų jūros „vartų“ ir Kuršių mariose šiais metais stovi žvejų verslininkų tinklų ir gaudyklių. Ir atsakyti sau, kodėl Pamaryje šviežios lašišos kilogramas kainuoja tik 7 eurus. Ir netgi ši kaina, ko gero, dar nėra galutinė, nes pernai buvo pasiekusi 5 eurų ribą...

Organizatorių (bei mano kalbintų 2 dalyvių) nuomone, „Lašišadienis“ šiemet pavyko. Akivaizdu, kad šis renginys jau turi savo gerbėjų ratą. O tai pat – kad lašišų žūklės mėgėjų vis daugėja ir jie linkę burtis. Vienintelė bėda, grasinanti visiems šių žuvų žūklės mėgėjams – šių žuvų apsauga viso neršto migracijos metu. Juk logiška: neliks Lietuvoje lašišų – neliks ir lašišautojų. O neliks lašišautojų – neliks ir „Lašišadienio“.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (94)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (18)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (41)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Akcijos „Lydeka 2021“ reidai šiandien vėl vyksta Utenos rajone (15)

Šiandien Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos pareigūnai, vykdydami akciją „ Lydeka...

Top naujienos

Bidenas po susitikimo pasiuntė žinutę dėl kišimosi į rinkimus ir Navalno: pasekmės būtų pražūtingos (637)

Po trečiadienį surengto Vladimiro Putino ir Joe Bideno aukščiausio viršūnių susirinkimo...

Forza Azzurri: Italija stilingai pirmoji įsiveržė į Europos čempionato aštuntfinalį (52)

Turkus Europos futbolo pirmenybių starte sutriuškinusi Italijos rinktinė lygiai taip pat...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Graikijos salų gidas: skrydžių kainos – nuo 23 eurų, o savaitės trukmės poilsis viešbutyje šeimai – nuo 150 grįžtantiems saviizoliacijos nereikia (5)

Nuo pirmadienio, birželio 14 d., visiems, atvykstantiems iš Graikijos salų – Kretos, Rodo, Korfu,...

Putino ir Bideno susitikimas: kas vyko už uždarų durų (62)

Ženevoje trečiadienį įvyko JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino...

Jau netrukus temperatūra pasieks +33: karštis tęsis iki pat savaitės pabaigos

Persivertęs į antrąją pusę birželis ne tik tęs gana tolygią vienodai šiltų orų eigą, bet...

Tomilinas turi rimtą užtarėją: prabilo Lietuvos deleguotas eurokomisaras (273)

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius trečiadienį pasmerkė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Po incidento viešbutyje Vokietija atšaukia 30 karių iš Lietuvos (166)

Po pavasarį įvykusio incidento Vokietija į šalį susigrąžina apie 30 karių, tarnavusių...

Algis Bumblauskas | D+

Kraupūs išbandymai, tekę partizanų vado šeimai: sudeginti namai, į vaikų namus atiduoti vaikai, kalėjime su kūdikiu atsidūrusi žmona (2)

„Delfi" neseniai pasakojo apie „liaudies priešų“ vaikų likimus Sovietų Sąjungoje. Rūsti...

Po viršūnių susitikimo Putinas sulaukė klausimų apie žmogaus teisių pažeidimus ir skyrė komplimentą Bidenui: jis labai skiriasi nuo Trumpo ignoravo žurnalisto užduotą klausimą apie Navalną (486)

Iš karto po Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimo surengtoje Rusijos prezidento spaudos...

Dviejų tipų vyrai, su kuriais santykių geriau nekurti: psichologė perspėja apie nenuspėjamas pasekmes (67)

Kad meilė akla, įrodyta mokslininkų. Įsimylėjus smegenų liaukos išskiria tam tikras medžiagas,...