aA
Viskas būtų paprasta, jei valas būtų skirtas tik sugautai žuviai ištraukti. Tada galėtumėm naudoti pačias storiausias gysleles, nesibaimindami, kad užkibusi „gyvenimo“ žuvis nutrūks. Deja, valas turi „nuskraidinti“ į norimą vietą lengviausią plūdę, nemaišyti dirbtinio masalo „darbui, nesipinti sistemėlėse, o atsargiai kimbanti žuvis – jo turi nepajusti.
Žvejybiniai valai
Žvejybiniai valai
© Matas Jonaitis

Bendrosios taisyklės

Logiškai mąstant – kuo grubesni žvejybiniai įrankiai, tuo turi būti storesnis ir valas. Ir atvirkščiai, kuo įrankiai subtilesni – tuo gyslelė turi būti plonesnė. Ir tai galima sakyti yra tiesa. Ne taip jau seniai, žvejai norintys gaudyti subtiliai, atsargiai kimbančias stambias žuvis, susidurdavo su valo pasirinkimo problema. Per ploną gyslelę žuvys galėjo nutraukti, bet į storesnę – žiūrėdavo gan įtariai. Atsiradus ploniems tvirtiems pintiems valas ši problema, iš dalies, išsisprendė.

Plūdinė meškerė

Šio tipo žūklėje valas atlieka itin svarbų vaidmenį. Tik tinkamai parinkta gyslelė, kartu su reikiamu meškerykočiu, leis be vargo užmesti lengvą, vos 2 g siekiančią plūdelę. Upėje – teisingai parinktas valo storis netrukdys plūdei „judėti“ srovėje, bus mažiau įtakojimas vėjo ir paviršinių srovių. Taisyklė čia paprasta – kuo lengvesnė plūdė. tuo pagrindinis valas turi būti plonesnis. Bendrai, plūdine meškere gaudant įprasto dydžio žuvis, jums turėtų pakakti 0,14 – 0,18 mm skersmens gyslelės. Bet yra ir keletas išimčių. Gaudant slankiojančia plūde, ir norint išvengti valo susipainiojimo, derėtų naudoti 0,20 – 0,22 mm skersmens valą. Panašiai vertėtų elgtis ir gaudant stambias, stipriai besipriešinančias žuvis, tokias kaip lynas ar karpis. Pavadėliai plūdinėje žūklėje parenkami atitinkamai – jie turi būti 0.02 – 0,04 mm plonesni už pagrindinį valą.

Dugninė meškerė

Šioje žūklės „disciplinoje“ pagrindinis valas privalo būti pakankamai storas. Vis dėl to, svoriai čia mėtomi dideli, valui tenka nemenkos apkrovos, todėl baidytis 0,22 – 0,25 mm monofilamentinio ar 0,10 – 0,12 mm skersmens pinto valo tikrai nederėtų. Dar storesni valai žvejojant dugnine naudojami jūroje ar besivaikant trofėjines gėlavandenes žuvis, tokias kaip karpiai ar šamai.

Dugninėje, ypač žvejojant Feederiu, skirtingai nuo plūdinės žvejybos, dažnai skirtumas tarp pavadėlio ir pagrindinio ar sistemėlės storių būna gan nemažas. Todėl esant dideliem valo skersmenų skirtumui, vertėtų naudoti amortizuojančios gumos atkarpą, žinomą kaip „Feeder gum“.

Žvejojant jūroje ir rišant sistemėles plekšnėms, reikėtų naudoti 0,35 – 0,40 mm skersmens valą. Tokia gyslelė mažiau pinsis, o jūrinių žuvų kibimui valo storis per daug įtakos neturi.

Spiningavimas

Čia pasirinktas valo storis turi atitikti naudojamų dirbtinių masalų dydį. Ypač „jautrūs“ valo skersmeniui yra maži, iš balzos medžio pagaminti vobleriukai. Tik ant plono valo šie mažyliai itin gražiai „žais“ vandenyje. Sukriukės, vartiklės ar džigai gali dirbti ir su storesniu valu, bet proporcijas geriau visada išlaikyti. Dar daugiau įtakos naudojamas spiningo valas turi žvejojant guminukais srovėje. Čia reikalingas kuo plonesnio skersmens valas tam, kad galėtumėme naudoti kuo lengvesnį galvakablį. Tam, žinoma, puikiai pasitarnaus ploni pinti valai. Iš kitos pusės, norint sulėtinti dirbtinio masalo skendimą, žvejojant tvičinginiais vobleriais ar meškeriojant silikoniniais masalais, tam, kad vilioklis vandens storymėje judėtų plastiškiau, galima naudoti ir storesnį valą, nei įprasta.

Muselinė meškerė

Kaip žinia, muselinėje žūklėje dažniausiai valo storis, o greičiau jo „galvos“ (mėtomosios storesnės valo dalies) sunkumas žymimas klasėmis arba gramais/greinais. Kadangi šioje žūklės disciplinoje mėtomas pats valas, todėl daug svarbesnis už skersmenį yra jo svoris. Pasirenkant muselinio valo klasę reikia atkreipti dėmesį ne vien į gaudomų žuvų dydį, bet ir į naudojamų masalų, meteorologinių sąlygų (vėjo), metimo nuotolio faktorius.

Konusinių pavadėlių, naudojamų muselinėje žūklėje, „galų“ storis taip pat priklauso ne vien nuo tikėto laimikio dydžio. Mažos sauso tipo muselės natūraliausiai atrodys ant 0,14mm ar net 0,12mm „galus“ turinčių pavadėlių. Tačiau didelės lašalo imitacijos ar strymeriai, „pareikalaus“ 0,22 – 0,25mm pavadėlio. Paprastas pavadėlis, prie kurio rišima pati muselė, parenkamas atitinkamai, dažniausiai 0,02mm plonesnis už konusinio „galą“.

Poledinė žūklė

Žiemą žvejojant avižėle naudojami pakankamai ploni, vos 0,08 – 0,10 mm storį siekiantys valai. Tokie „plaukai“ reikalingi tam, kad miniatiūrinis masaliukais kuo gražiau judėtų vandenyje. Tačiau nuo ledo žvejojant lydekas ar ešerius švytuoklėmis, galima naudoti ir 0,16 – 0,25 mm storio gyslelę, priklausomai nuo masalų dydžio ir gaudomų žuvų „trofėjiškumo“. Rišant „Velnio“ sistemėles, vertėtų naudoti net 0,28 – 0,33 mm storio valus tam, kad išvengtume bereikalingų painiojimųsi, o muselės bei pagražinti kabliukai galėtų gražiai „šokinėti“ ir „slidinėti“.

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Bandymas slėpti įkalčius brakonieriui nepadėjo

Liepos pabaiga buvo ypač darbinga Aplinkos apsaugos departamento Alytaus valdybos Alytaus gyvosios...

Siūloma uždrausti žvejoti lašišas dar dvejose Nemuno atkarpose (10)

Aplinkos ministerija parengė Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklių pakeitimo projektą,...

Siūloma didinti padarytos žalos žuvų ištekliams apskaičiavimo įkainius (8)

Aplinkos ministerija parengė įsakymo dėl Vidaus vandenyse padarytos žalos žuvų ištekliams...

Siūloma nustatyti prievolę per verslinę žvejybą naudoti telemetrinę stebėjimo įrangą (16)

Žvejai verslininkai privalo turėti ir nustatyta tvarka naudoti telemetrinę stebėjimo sistemą (...

Lietuvos ežerai gausiai įžuvinti šamų jaunikliais (36)

Vykdant Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2020 metų planą, didieji...

Top naujienos

Tūkstančiai piliečių Baltarusijoje išėjo į Minsko ir kitų miestų gatves: antrą naktį vyko susirėmimai, kilo barikados štabui pavyko susisiekti su Tichanovskaja; pildoma (1754)

Pirmadienio vakarą protestai vyksta įvairiuose sostinės rajonuose. Minske protestuotojai renkasi ne...

Gimusiųjų skaičius Lietuvoje per 30 metų nukrito daugiau nei dvigubai: mokslininkų prognozės – liūdnos (342)

Gimstamumo didinimas šiandien daugelyje Europos šalių yra aktuali tema. Lietuva – ne išimtis....

Nausėda: dabar jau esame įvaldę kitas poveikio priemones nei per pirmąją koronaviruso bangą (207)

Prezidentas Gitanas Nausėda mano, kad dėl represijų po rinkimų Europos Sąjungai atėjo laikas...

Patvirtintų COVID-19 atvejų skaičius pasaulyje viršijo 20 milijonų (4)

Pasaulyje patvirtinta per 20 mln. užsikrėtimo koronavirusine infekcija COVID-19 atvejų, rodo...

Incidentas prie Baltųjų rūmų: po pranešimo apie šūvius Trumpui teko evakuotis (8)

JAV prezidentas Donaldas Trumpas privalėjo nutraukti spaudos konferenciją po to, kai prie...

Rojumi žemėje pramintą salą ištiko ekologinė katastrofa: niekada neatsigausime po padarytos žalos (44)

Sunerimę Mauricijaus gyventojai krovė iš maišų su cukranendrių lapais užtvarą, kad...

Įvertino rinkimus Baltarusijoje: Lukašenka turi suprasti realybę – jo laikas baigėsi (149)

Skelbiama, kad sekmadienį Baltarusijoje daugiau nei 30 miestų ir miestelių vyko piliečių...

Poilsiaujant prie ežero sukandžiojo nežinomas gyvis: skausmas buvo toks stiprus, kad paėjau tik šlubuodama (152)

Į redakciją kreipėsi vilnietė, poilsiavusi prie Sienio ežero, netoli Aukštadvario, Trakų...

Karštis traukiasi – į Lietuvą atkeliauja šalto oro masė (3)

Antradienį Lietuvos orus lems virš Skandinavijos stiprėjanti aukšto atmosferos slėgio sritis, į...

Balkonas nuo namo nukrito neatsitiktinai: visi buvo prieš dvi dienas įspėti nebesinaudoti balkonais (182)

Penktadienį pranešta apie incidentą Lazdynuose – nuo vieno iš šio mikrorajono daugiabučių...

|Maža didelių žinių kaina