aA
Viskas būtų paprasta, jei valas būtų skirtas tik sugautai žuviai ištraukti. Tada galėtumėm naudoti pačias storiausias gysleles, nesibaimindami, kad užkibusi „gyvenimo“ žuvis nutrūks. Deja, valas turi „nuskraidinti“ į norimą vietą lengviausią plūdę, nemaišyti dirbtinio masalo „darbui, nesipinti sistemėlėse, o atsargiai kimbanti žuvis – jo turi nepajusti.
Žvejybiniai valai
Žvejybiniai valai
© Matas Jonaitis

Bendrosios taisyklės

Logiškai mąstant – kuo grubesni žvejybiniai įrankiai, tuo turi būti storesnis ir valas. Ir atvirkščiai, kuo įrankiai subtilesni – tuo gyslelė turi būti plonesnė. Ir tai galima sakyti yra tiesa. Ne taip jau seniai, žvejai norintys gaudyti subtiliai, atsargiai kimbančias stambias žuvis, susidurdavo su valo pasirinkimo problema. Per ploną gyslelę žuvys galėjo nutraukti, bet į storesnę – žiūrėdavo gan įtariai. Atsiradus ploniems tvirtiems pintiems valas ši problema, iš dalies, išsisprendė.

Plūdinė meškerė

Šio tipo žūklėje valas atlieka itin svarbų vaidmenį. Tik tinkamai parinkta gyslelė, kartu su reikiamu meškerykočiu, leis be vargo užmesti lengvą, vos 2 g siekiančią plūdelę. Upėje – teisingai parinktas valo storis netrukdys plūdei „judėti“ srovėje, bus mažiau įtakojimas vėjo ir paviršinių srovių. Taisyklė čia paprasta – kuo lengvesnė plūdė. tuo pagrindinis valas turi būti plonesnis. Bendrai, plūdine meškere gaudant įprasto dydžio žuvis, jums turėtų pakakti 0,14 – 0,18 mm skersmens gyslelės. Bet yra ir keletas išimčių. Gaudant slankiojančia plūde, ir norint išvengti valo susipainiojimo, derėtų naudoti 0,20 – 0,22 mm skersmens valą. Panašiai vertėtų elgtis ir gaudant stambias, stipriai besipriešinančias žuvis, tokias kaip lynas ar karpis. Pavadėliai plūdinėje žūklėje parenkami atitinkamai – jie turi būti 0.02 – 0,04 mm plonesni už pagrindinį valą.

Dugninė meškerė

Šioje žūklės „disciplinoje“ pagrindinis valas privalo būti pakankamai storas. Vis dėl to, svoriai čia mėtomi dideli, valui tenka nemenkos apkrovos, todėl baidytis 0,22 – 0,25 mm monofilamentinio ar 0,10 – 0,12 mm skersmens pinto valo tikrai nederėtų. Dar storesni valai žvejojant dugnine naudojami jūroje ar besivaikant trofėjines gėlavandenes žuvis, tokias kaip karpiai ar šamai.

Dugninėje, ypač žvejojant Feederiu, skirtingai nuo plūdinės žvejybos, dažnai skirtumas tarp pavadėlio ir pagrindinio ar sistemėlės storių būna gan nemažas. Todėl esant dideliem valo skersmenų skirtumui, vertėtų naudoti amortizuojančios gumos atkarpą, žinomą kaip „Feeder gum“.

Žvejojant jūroje ir rišant sistemėles plekšnėms, reikėtų naudoti 0,35 – 0,40 mm skersmens valą. Tokia gyslelė mažiau pinsis, o jūrinių žuvų kibimui valo storis per daug įtakos neturi.

Spiningavimas

Čia pasirinktas valo storis turi atitikti naudojamų dirbtinių masalų dydį. Ypač „jautrūs“ valo skersmeniui yra maži, iš balzos medžio pagaminti vobleriukai. Tik ant plono valo šie mažyliai itin gražiai „žais“ vandenyje. Sukriukės, vartiklės ar džigai gali dirbti ir su storesniu valu, bet proporcijas geriau visada išlaikyti. Dar daugiau įtakos naudojamas spiningo valas turi žvejojant guminukais srovėje. Čia reikalingas kuo plonesnio skersmens valas tam, kad galėtumėme naudoti kuo lengvesnį galvakablį. Tam, žinoma, puikiai pasitarnaus ploni pinti valai. Iš kitos pusės, norint sulėtinti dirbtinio masalo skendimą, žvejojant tvičinginiais vobleriais ar meškeriojant silikoniniais masalais, tam, kad vilioklis vandens storymėje judėtų plastiškiau, galima naudoti ir storesnį valą, nei įprasta.

Muselinė meškerė

Kaip žinia, muselinėje žūklėje dažniausiai valo storis, o greičiau jo „galvos“ (mėtomosios storesnės valo dalies) sunkumas žymimas klasėmis arba gramais/greinais. Kadangi šioje žūklės disciplinoje mėtomas pats valas, todėl daug svarbesnis už skersmenį yra jo svoris. Pasirenkant muselinio valo klasę reikia atkreipti dėmesį ne vien į gaudomų žuvų dydį, bet ir į naudojamų masalų, meteorologinių sąlygų (vėjo), metimo nuotolio faktorius.

Konusinių pavadėlių, naudojamų muselinėje žūklėje, „galų“ storis taip pat priklauso ne vien nuo tikėto laimikio dydžio. Mažos sauso tipo muselės natūraliausiai atrodys ant 0,14mm ar net 0,12mm „galus“ turinčių pavadėlių. Tačiau didelės lašalo imitacijos ar strymeriai, „pareikalaus“ 0,22 – 0,25mm pavadėlio. Paprastas pavadėlis, prie kurio rišima pati muselė, parenkamas atitinkamai, dažniausiai 0,02mm plonesnis už konusinio „galą“.

Poledinė žūklė

Žiemą žvejojant avižėle naudojami pakankamai ploni, vos 0,08 – 0,10 mm storį siekiantys valai. Tokie „plaukai“ reikalingi tam, kad miniatiūrinis masaliukais kuo gražiau judėtų vandenyje. Tačiau nuo ledo žvejojant lydekas ar ešerius švytuoklėmis, galima naudoti ir 0,16 – 0,25 mm storio gyslelę, priklausomai nuo masalų dydžio ir gaudomų žuvų „trofėjiškumo“. Rišant „Velnio“ sistemėles, vertėtų naudoti net 0,28 – 0,33 mm storio valus tam, kad išvengtume bereikalingų painiojimųsi, o muselės bei pagražinti kabliukai galėtų gražiai „šokinėti“ ir „slidinėti“.

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Už žvejybą tinklais nubaustas Bulgarijos pilietis (9)

Gegužės 30-ąją, vykdydami reidą prieš gamtą niokojančius keturračių vairuotojus, Aplinkos...

Nesėkminga brakonierių naktis: tūkstantinės baudos ir prarastas automobilis (14)

Naktis iš antradienio į trečiadienį Aplinkos apsaugos departamento Kauno ir Vilniaus pareigūnams...

Naktį prie tinklų miegančio brakonieriaus „poilsį“ saugojo pareigūnai (9)

Aplinkos apsaugos departamento Pakruojo aplinkos apsaugos inspekcija per gegužę nustatė ne vieną...

Žuvų atėję brakonieriai pateko tiesiai į aplinkosaugininkų pasalą (3)

Gegužės 25–31 d., Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo skyriaus darbuotojai apie...

Brakonierių tinkluose – Žuvininkystės tarnybos valtis su varikliu (9)

Birželio 3 d., vykdant Galuono ežero Molėtų rajone įžuvinimo unguriais darbus,...

Top naujienos

Darbuotojams, grįžtantiems iš prastovų – patarimas: kol kas neatostogaukite (5)

Tris mėnesius prastovose buvę darbuotojai, grįžę į darbą ir nusprendę atostogauti gali...

Vilniaus ponia, kuri daugybę metų gyveno iš svetimų pinigų: dėl to jūs esate patys kalti (226)

Įtakinga verslininkė, turinti pažinčių įvairiuose visuomenės sluoksniuose, ir galinti padėti...

Didvyris, kurį užmiršome: sovietų saugumas vadino jį vienu pagrindinių masinio pasipriešinimo kaltininkų po Romo Kalantos mirties (45)

Skausmingas Lietuvos pokaris, brutalios sovietinės represijos, didžiausios masinio gyventojų...

Po operacijos atsigaunantis Sabas iš širdies pasveikino Kurtį: linkiu sveikatos, nes viena akis – jau kaip Jordano

Ne per seniausiai savo 60-ąjį gimtadienį minėjęs legendinis Lietuvos rinktinės ir Kauno...

Justinas Jarutis – apie kovą su alkoholiu, karjeros duobę ir širdies reikalus: beveik trejus metus lankausi pas psichologus (19)

Šiandien atlikėjas Justinas Jarutis (31 m.) yra vertinamas kaip vienas garsiausių šalies...

Atvanga nuo lietaus – tik šeštadienis (12)

Šiandien Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio juosta. Didesnėje šalies teritorijos dalyje...

PSO ramina: tai nėra antroji koronaviruso pandemijos banga (16)

Pastaruoju metu daugelyje šalių vėl augantys koronaviruso infekcijų skaičiai, anot Pasaulio...

Emocijų iškrova degalinėje sukėlė audrą: paviešinus vaizdo įrašą sujudo ir policija, ir LFF (43)

Panevėžyje futbolas pastaruoju metu garsėja ne įspūdingais smūgiais į vartus, o sukeltais...

Įžūlumo viršūnė Kuršėnuose: „vaiko“ pinigus moteris leido savo reikmėms (48)

Šiaulių policija informavo, kad Kuršėnuose moteris pasinaudojo dviem paaugliais. Jų gaunama...

|Maža didelių žinių kaina