aA
Šiais metais visi lašišų žūklės mėgėjai skundžiasi – jau spalis, o Neryje ir kitose upėse lašišų sugaunama labai mažai. Tai dar nėra buvę niekad. Kas dėl to kaltas – žemas ir šiltas upių vanduo, žvejų verslininkų gaudyklės, prastas lašišų užėjimas ar kažkas kitas? Kodėl lašišos kilogramas lašišų Klaipėdos turguje kainuoja vos kelis eurus? Kodėl latviai džiaugiasi kaip reta gausiu lašišų užėjimu, o mūsų meškeriotojai vis dar graužia nagus?
Kęstutis Skrupskelis
Kęstutis Skrupskelis
© DELFI / Josvydas Elinskas

Į šiuos ir kitus „Kablys.lt“ ir skaitytojų klausimus atsakė žinomas ichtiologas, lašišinių žuvų veisimo specialistas Kęstutis Skrupskelis. Svečią DELFI TV studijoje kalbino „Kablys.lt“ portalo redaktorė Aistė Meidutė.

Žvejai skundžiasi, jog šiais metais mūsų upėse beveik nėra lašišų ir kad tokia situacija atsitiko pirmą kartą per dešimtmetį. Nesenai vykusiose „Lašišadienio“ varžybose iš 80 dalyvių, kurių tarpe buvo ir labai patyrusių meškeriotojų, buvo sugautas tik vienas 70 cm šlakis. Ką jūs apie ta manote? Gal užėjimas į upes šiais metais yra labai mažas?

Iš tiesų, susidėjo daug faktorių. Turbūt žvejai įprato, kad pastaraisiais metais lašišinių žuvų vis daugėja ir daugėja, ir staigus šių žuvų sumažėjimas gali atrodyti keistas. Bet tikriausia šių metų situaciją nulėmė tai, kas buvo ir pernai: besilaikanti labai aukšta vandens temperatūra, kuri net vidutinė vandens temperatūros kreivę pakylėjo į neregėtas aukštumas. Mažesnės lašišinės žuvys dėl to turėjo kilti į šaltesnius upelius. Nieko keisto, kad ir didesnėms lašišinės žuvims, lašišoms, kurios atplaukia neršti esant šaltesniam vandeniui, dar yra per anksti kilti. Praeitą savaitę vykdėme tyrimus ir nustatėme, kad kai kuriose upėse vandens temperatūra siekia net 16 laipsnių. Žinoma, tokia temperatūra tikrai yra per aukšta. Dėl to žuvys ir neskuba plaukti į upes.

Tai manote, kad jų migracijos sezonas tik pasislinko į priekį?

Labai tikėtina, kad kaip ir yra. Pernai, esant šiltam vandeniui žuvys į nerštavietes atplaukė šiek tiek vėliau. Bendrai šių žuvų migracija iš jūros visada plius minus prasideda panašiu laiku. Tačiau į upių aukštupius – Žeimeną, Šventąją, Neries aukštutinę dalį lašišinės žuvys migruoja jau gerokai atvėsus vandeniui.

Bet kodėl tada lašišomis džiaugiasi latviai? Nemažai mūsų tautiečių važiuoja ten žvejoti, ypač į Salacos upę ir džiaugiasi neįtikėtinai sėkmingu sezonu? Kokios yra to priežastys? Juk tiek pas juos, tiek pas mus lašišos atplaukia iš tos pačios Baltijos jūros?

Salaca garsėja kaip viena geriausių lašišinių upių. Žinome iš kolegų, kad reproduktorių ten visada būna labai daug. Ne išimtis, matyt, yra ir šie metai. Be to, Latvija yra šiek tiek šiauriau. Vandens temperatūra ten žemesnė tai ir nenuostabu, kad žuvys ten pasirodė ankščiau. Nenorėčiau teigti, kad Lietuvoje šiemet yra kažkoks išskirtinis sezonas. Tiesiog reikia luktelti. Bent jau nenorėčiau teigti, kad kažkokie kiti veiksniai galėjo turėti lašišų migracijai labai didelės įtakos.

Meškeriotojai dažnai kreipiasi į mus, teigdami, kad žvejai verslininkai tą žuvį pergaudo ar kad dėl jų pastatytų tinklų Baltijos priekrantėje lašišos neturi galimybių patekti į vidaus vandenis. Todėl latviai gaudo, o mes ne. Galiu pasakyti, kad Latvijoje žvejai verslininkai jūroje pagauna nedaug mažiau lašišų, negu mes...

Iš tiesų iš meškeriotojų tenka girdėti nerimą keliančių žinučių, kad ir lašišų kainos yra labai kritusios (jei gerai atsimenu, siekia 7 eurus už kilogramą), ir kad restoranai pajūryje jau tiesiog atsisako imti lašišas, nes jų yra per daug. Ką manote apie tai? Ar negalvojate, kad iš tikrųjų žvejai verslininkai yra pagrindinė problema?

Negaliu šimtu procentų pritarti, nei visiškai paneigti jūsų teiginiui. Pats, kaip meškeriotojas ir ichtiologas, būdamas Klaipėdoje visada užsuku į žuvų turgų pasmalsauti, kokie šiuo metu yra žvejų verslininkų laimikiai. Turbūt turgaus prekystalis juos geriausia ir atspindi. Šiemet ten tikrai lašišos yra daugiau ir jos kaina (gal ir nepasiekia jūsų paminėtos), bet yra tikrai žemesnė, nei paprastai būna rinkoje. Ir tai liudija, kad lašišų žvejai verslininkai tikrai pagauna daugiau. Klausimas, iš kur? Juk dabartiniai įstatymai draudžia lašišas pardavinėti, pagavus jas kaip priegaudai. Tad teoriškai Baltijos lašišų ant turgaus prekystalių tikrai neturėtų būti. Bet pats savo akimis jas mačiau. Iš kur pardavėjai ją gauna, turbūt sunku patikrinti. Bet kad Baltijos lašiša prekiaujama – tai taip.

Iš kolegų teko girdėti apie išmaniąsias gaudykles, iš kurių žuvys tiesiog neturi galimybės pabėgti. Ką manote apie jas?

Išmaniosios gaudyklės yra išmanios ne todėl, kad žuvys negali iš jų pabėgti, o dėl to, kad jos skirtos apsaugoti jūros žinduolius, tokius kaip ruonius, (kurių Baltijos priekrantėje daugėja bei jūros paukščius). Šios gaudyklės tikrai saugo, kad įkliuvę paukščiai nepaskęstų ar kad neįlįstų ruonis, kuriam, ten pakliuvusiam, irgi baigtųsi liūdnai. Ar jos (gaudyklės) yra nukreiptos gaudyti lašišas, labai abejočiau. Jos skirtos apsaugoti žinduolius ir paukščius.

Tai dėl to tikrai neturėtų kilti žvejų susirūpinimas?

Viskas priklauso nuo to, kiek tų gaudyklių turime. Neabejotinas didesnis tinklinių žūklės priemonių kiekis lemia žuvų išgaudymą. Jeigu mes jų turime gerokai per daug, tai akivaizdu, kad tai veikia ir lašišas.

O sakykite, kiek apskritai lašišų ir šlakių pasiekia Neries upė rudeninės migracijos metu? Ar turite tokios informacijos?

Kiek atėjo šiemet – mes tokios informacijos dar neturime. Reproduktorių monitoringas kol kas nėra vykdomas. Galime tik grubiai paskaičiuoti pagal praeitus metus. Pernai metais, manome, (Neryje) turėjome apie 50 tūkstančių lašišinių žuvų ir tai buvo rekordiniai metai. Šiemet turėtų būti tikrai ne mažiau. Tiesiog reikia sulaukti žymesnio vandens atšalimo. Tuoj turėtų jų migracija prasidėti. Šventoji yra geriausias pavyzdys. Sulaukus pirmųjų šalnų, žvejai mėgėjai jau džiaugiasi gausesniais laimikiais.

Visą diskusiją stebėkite laidos vaizdo įraše.

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Savaitgalio aktualijos žvejams. Lynų psichozė – Pietų, karšių – Vakarų Lietuvoje

Rodos, jau pradedame priprasti prie naujo gyvenimo ritmo. Sumaišties ir neaiškumų dar daug, tačiau...

Apie žvejybą karantino metu arba kaip greičiau išsikasti sau duobę (29)

Dėl kilusios pandemijos įvestą karantiną žvejybos ir poilsio gamtoje atžvilgiu, iš esmės,...

Pavasarinis žiobrių šėlsmas

Šlaituose pradėjus mėlynuoti žibutėms (o kartais ir anksčiau) kartu su gamta atgimstančią...

Milijonai vėgėlių jauniklių praturtino Lietuvos upes ir ežerus (5)

Žuvininkystės tarnybos prie LR žemės ūkio ministerijos Vakarų regiono žuvivaisos skyriuje,...

Nestok į „kolūkį“ arba keletas džiaugsmo valandėlių Nevėžyje (4)

Senokai esu pastebėjęs, kad geriausios žvejybos išeina... netyčia. Kai neturi laiko ruoštis,...

Top naujienos

Mirtys Ukmergės slaugos ligoninėje: negali palaidoti antradienį mirusios mamos (103)

„Aš kiekvieną vakarą atvykstu prie Ukmergės laidojimo namų, ten yra toks rūsys, jame...

Prie dezinfekcinio skysčio gamintojų prisijungia dar daugiau įmonių: smogs per nesąžiningų verslininkų kišenę (283)

Šią savaitę Lietuvos biodegalų gamintojams sudarytos galimybės gaminti dezinfekcinį skystį...

Lietuvoje patvirtinta dar 12 koronaviruso atvejų bendras skaičius – arti 400 (366)

Koronaviruso atvejų skaičius šalyje siekia jau 394. Tai reiškia, kad nuo paskutinio duomenų...

Putinas piktdžiugiškai stebi koronaviruso siaubiamus Vakarus: antrasis frontas jau atidarytas? (1137)

Europoje prasidėjo sąmyšis. Milijonai žmonių atsidūrė karantine, privatus sektorius –...

Grupė „The Roop“ nugalėjo tarptautiniame virtualiame „Eurovizijos“ konkurse (146)

Dėl koronaviruso atšaukus net ir pačius svarbiausius pasaulio renginius, Lietuva šiemet neteko...

Vilniuje nusileido specialus lėktuvas iš Londono: atvyko 208 keleiviai

Šeštadienį prieš vidurnaktį Vilniuje nusileido specialaus lėktuvas su lietuviais iš Londono.

Kretingoje COVID-19 fiksuotas „Lidl“ dirbusiam apsauginiui, meras ragina nepanikuoti (12)

Kretingoje koronaviruso infekcija užfiksuota vienam LIDL darnuotojui, apie tai feisbuke pranešė...

Policija priminė – „trikojams“ karantino nėra: ne vienas po savaitgalio atsisveikins su „teisėmis“ (152)

Itin šiltas savaitgalis iš namų išviliojo ne vieną vairuotoją, nors Lietuvoje ir paskelbtas...

Kardiologė perduoda žinią sergantiems širdies ligomis: šiuo metu gyvybiškai svarbu žinoti kelis dalykus (36)

Pasaulyje siautėjantis koronavirusas itin pavojingas žmonėms, esantiems rizikos grupėje, tarp...

37 m. našlė: graudu pamačius, kaip mergina skundžiasi izoliacija instagrame (42)

Sveiki, graudu žiūrėti, kas vyksta... Esu 37 metų našlė ir turiu du nepilnamečius vaikus....

|Maža didelių žinių kaina