aA
I dalį – skaitykite čia.

Kleboniškio miško pakraščiu besiraitantis keliukas čia nutoldavo, čia priartėdavo prie automagistralės, kurią išduodavo ūžiančių mašinų gaudesys. Galų gale, pasimatė pažįstama apsnigtų ir tikriausiai kažkada išsprogdintų betoninių blokų sangrūda, vadinamieji „dzotai“, nė kiek nepasikeitę per beveik du dešimtmečius.
Nuodėgulinis grundalas (rotanas)
Nuodėgulinis grundalas (rotanas)
© Shutterstock

Kažkada, prieš daugiau kaip šimtą metų, čia stovėjo caro kariuomenė, glaudėsi pabūklai, arkliai, buvo saugomi artilerijos sviediniai ir kitas karinis turtas. Dabar – tik samanomis padengti betono blokai, prie kurių glaudėsi du žolėmis ir krūmokšniais, lyg reta barzda, apžėlę tvenkiniai. Atvirai pasakius, nuošali ir kiek gūdoka vietelė. Turinti tarp kauniečių ne pačią geriausią reputaciją. Žodžiu, kaip tik tinkanti istorijoms apie rotanus.

Skirtumas nuo „anų laikų“ buvo tik tas, jog didesnę pusę kadaise švaraus buvusio tvenkinio ploto dengė meldų siena. Senų ekečių nesimatė – vadinasi, iki manęs čia bent jau šįmet niekas nežvejojo. Išgręžiau kelias kontrolines eketes ir iš jų plūstelėjo pūvančių vandens augalų likučiai ir atitinkamas „aromatas“. Nelabai geras ženklas. Jeigu vandenyje jau prasidėję puvimo procesai, galintys pribaigti bet kokias kitas žuvis, išskyrus rotanus ir karosus, vadinasi šios nereiklios žuvys bus sulindusios į dugną ir panirusios į letargo būseną. Gylis prie meldų nesiekė nė trisdešimties centimetrų ir, kaip ir spėjau, niekas čia nesiruošė atakuoti ant avižėlės suvertų trūklių.

Pabandžiau paieškoti gilesnės vietos ir pačiame tvenkinio centre radau gal metro su trupučiu duobutę. Vos pragręžus ledą į eketę lyg iš aeratoriaus pradėjo kilti burbulų virtinės. Būtų šalia kokia gyvenvietė, sakytum, šioje vietoje išeitų koks paslėptas kanalizacijos vamzdis. Tačiau aplink bent jau puskilometrio spinduliu namų nėra. Tad gali įtarti, vandens virimas iš apačios greičiausia yra gamtinės kilmės. Kadangi per pusvalandį nei čia ne tik kad nuodėgulių, bet ir apskritai jokių gyvybės požymių nebuvo, patraukiau per sniegą link atokiau esančio autoserviso, kur palikau automobilį. Gręžte gręžiantis darbuotojų žvilgsnis leido suprasti, jog nelabai suvokia, ką aš čia miške veikiu su žvejybiniu grąžtu ir dėže.

Sekanti legendomis apipinta rotanų žūklavietė buvo VII Kauno tvirtovės fortas. Statytu irgi prieš pat pirmąjį pasaulinį karą carinės Rusijos užsakymu jos karių bei darbininkų rankomis. Lietuvių, sako, prie tiesioginių tvirtovės statybų net neprileido: laikė nepatikimais ir simpatizuojančiais vokiečiams. Tačiau naudojo kaip kasėjus ir pagalbinius darbininkus. Tik dabar pagalvojau, kad rotanai kažkodėl labai siejasi su Rusijos karo architektūros paveldu. Ir vieni, ir kiti atėjo nekviesti iš rytų ir ilgam čia pasiliko.

Septintasis fortas stūkso netoli Klinikų, privačioje žemėje. Jis vienintelis fortas iš visų 11-os statytų ir 9 užbaigtų, kurį kažkokiu būdu apsukrūs veikėjai nepriklausomybės pradžioje sugebėjo privatizuoti. Tad leidausi nuo forto pylimo ne visai įsitikinęs, kad nepažeidžiu kokių taisyklių. Draudžiamų ženklų kaip ir nėra, bet ką gali čia žinoti?

Apie VII forto griovį, kaip ir jo brolį IX forte sklandė gandai, esą čia gyvena keistos žuvys. Mėlynos, raudonos, turinčios keistų genetinių pakitimų – keturiomis akimis, atviromis žiaunomis. Esą čia skubiai atsitraukdami sovietų kariškiai būtent šiame griovyje yra priskandinę cheminio ar bakteriologinio ginklų ir dėl to čia vyksta visokios mutacijos. Ar tai tiesa, būčiau linkęs abejoti.

Logiškesnė atrodė kita versija: mieste esantis vandens telkinys greičiausiai patraukė akvariumistų dėmesį. Būtent čia jie atsikratydavo savo laikomų žuvelių pertekliaus, todėl teko girdėti istorijų, kad čia būdavo pagaunamos akvariumininkams gerai pažįstamos gupijos, kardonešiai, auksinės žuvelės ar net Koi karpiai. Beje, jei neklystu, kažkur čia buvo pagerintas ir didžiausios Lietuvos saulažuvės rekordas. Apie tai plačiai rašė, matyt, vasarą stokojanti temų spauda.

Forto griovyje matėsi retos nendrės, įkritusios medžių šakos, kažkokie neaiškūs kyšantys metaliniai strypai. Išsigręžiau kelias eketes griovio centre (vanduo ir čia buvo purvinai rudas ir dvokė) ir krašte, arčiau meldų. Dėl visa ko įmerkiau į eketę ir „deeperį“. Gylis šioje forto griovio dalyje buvo kiek didesnis: centrinėje dalyje 1,5 metro, pakraščiuose – 80 – 90 centimetrų. Sprendžiant iš prietaiso parodymų, dugne stūksojo storas dumblo ar kitų sąnašų sluoksnis, po kuriuo matėsi kietas pagrindas. Gal akmenys ar žvyras. Jokios gyvybės nebuvo ir čia. Niekas nepanoro paskanauti trūklių, nieko gyvo išskyrus masalą, neužfiksavo ir „elektroninės akys“.

Patikrinau gerą dešimtį ekečių ir pastebėjau nuo šlaito ant ledo bandantį nusileisti vyrą su kažkokiu segtuvu rankoje. Na, pagalvojau, visgi ši teritorija uždara ir tuoj turėsiu ne itin malonų pokalbį. Jau nusiteikiau ginti viešąjį interesą ir spaudos laisvę, tačiau netikėtai išgirdau klausimą – ar pažįstų tokį žmogų, Vilių Mažeiką. Meškeriotojų bendruomenei žinomą asmenį, dingusį prieš kelis mėnesius. Vilių pažinojau iš senų laikų. Gyvenime buvo susidūrę mūsų keliai, tačiau nieko naudingo jo ieškančiam pareigūnui negalėjau pasakyti. Jis dažnai būdavo čia, leisdavo ir šerdavo žuvis bei rašydavo apie tai straipsnius ir pats leisdavo knygas. Jis buvo vienas iš tų keistuolių, kurį ne daug kas suprasdavo. O štai ėmė žmogus ir dingo. Kas žino, gal būt net kažkur čia, kur aš gręžiu eketes.

Nors nesu prietaringas, bet kažkaip nejauku pasidarė, būnant čia vienam fortų sienų, kur karo metu buvo kalinami ir žudomi žmonės. Tad patikrinęs dar dvi eketes, išgręžtas arčiau kranto, patraukiau mašinos link. Gėda pripažinti, bet „mokslinė“ ekspedicija baigėsi be rezultatų: Lietuvos mokslui dar teks luktelti fortų rotanų tikriausiai iki pavasario.

O aš turbūt nuo šiol rašysiu tik apie grybavimą ir kates, jeigu net rotanų jau nebesugebu pagauti. O jei rimtai, manau, kad koja šiandien pakišo vandens pasirinktuose telkiniuose buvęs deguonies trūkumas vandenyje, užmigdęs šias neregėto gajumo žuvis iki pavasario. Ką gi, misiją teks kažkada pratęsti. Juo labiau, kad ichtiologai sako, jog vieno iš fortų tvenkinių buvo rasta dar viena invazinė ir potencialiai pakankamai pavojinga žuvis. Neaišku, kiek ji yra plačiai išplitusi. Tad pavasarį yra tikėtina čia sulaukti ir tikrosios mokslininkų ekspedicijos. Ką gi, seksime įvykius. Galbūt pakvips dar viena sensacija.

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Savaitgalio aktualijos žvejams. Lynų psichozė – Pietų, karšių – Vakarų Lietuvoje

Rodos, jau pradedame priprasti prie naujo gyvenimo ritmo. Sumaišties ir neaiškumų dar daug, tačiau...

Apie žvejybą karantino metu arba kaip greičiau išsikasti sau duobę (31)

Dėl kilusios pandemijos įvestą karantiną žvejybos ir poilsio gamtoje atžvilgiu, iš esmės,...

Pavasarinis žiobrių šėlsmas

Šlaituose pradėjus mėlynuoti žibutėms (o kartais ir anksčiau) kartu su gamta atgimstančią...

Milijonai vėgėlių jauniklių praturtino Lietuvos upes ir ežerus (5)

Žuvininkystės tarnybos prie LR žemės ūkio ministerijos Vakarų regiono žuvivaisos skyriuje,...

Nestok į „kolūkį“ arba keletas džiaugsmo valandėlių Nevėžyje (4)

Senokai esu pastebėjęs, kad geriausios žvejybos išeina... netyčia. Kai neturi laiko ruoštis,...

Top naujienos

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (143)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Atšaukus kelionę, vilnietė neatgauna pinigų: organizatorius perkelia datą, bet prašo primokėti (49)

Vilnietė Raminta „Delfi“ pasakojo balandžio 14 dieną turėjusi išvykti į Turkiją, tačiau...

Į šalį veršis arktinis oras, bus labai nemalonu (20)

Sekmadienio naktį prasidėjusios orų permainos, dieną tęsis. Per šalį slinks šaltasis...

Mirtys Ukmergės slaugos ligoninėje: negali palaidoti antradienį mirusios mamos (123)

„Aš kiekvieną vakarą atvykstu prie Ukmergės laidojimo namų, ten yra toks rūsys, jame...

Prie dezinfekcinio skysčio gamintojų prisijungia dar daugiau įmonių: smogs per nesąžiningų verslininkų kišenę (310)

Šią savaitę Lietuvos biodegalų gamintojams sudarytos galimybės gaminti dezinfekcinį skystį...

Lietuvoje patvirtinta dar 12 koronaviruso atvejų bendras skaičius – arti 400 (385)

Koronaviruso atvejų skaičius šalyje siekia jau 394. Tai reiškia, kad nuo paskutinio duomenų...

Putinas piktdžiugiškai stebi koronaviruso siaubiamus Vakarus: antrasis frontas jau atidarytas? (1213)

Europoje prasidėjo sąmyšis. Milijonai žmonių atsidūrė karantine, privatus sektorius –...

Grupė „The Roop“ nugalėjo tarptautiniame virtualiame „Eurovizijos“ konkurse (190)

Dėl koronaviruso atšaukus net ir pačius svarbiausius pasaulio renginius, Lietuva šiemet neteko...

Vilniuje nusileido specialus lėktuvas iš Londono: atvyko 208 keleiviai (170)

Šeštadienį prieš vidurnaktį Vilniuje nusileido specialaus lėktuvas su lietuviais iš Londono.

Kretingoje COVID-19 fiksuotas „Lidl“ dirbusiam apsauginiui, meras ragina nepanikuoti papildyta prekybos centro komentaru (35)

Kretingoje koronaviruso infekcija užfiksuota vienam LIDL darbuotojui, apie tai feisbuke pranešė...

|Maža didelių žinių kaina