aA
Tęsiame pažintį su žymiausiomis Kauno apylinkių žūklavietėmis. Šįsyk dėmesio centre – Lampėdžio ežeras, plytintis vakariniame Kauno pakraštyje.
Akimirka iš poledinės žūklės Lampėdyje
Akimirka iš poledinės žūklės Lampėdyje
© Dalius Rakutis

Pirmą kartą Lampėdžiuose žvejojau, turbūt, būdamas kokių 11 ar 12 metų. Kadangi tuomet dar neturėjau nuosavos priemonės skylei lede padaryti, tai vaikščiodavau paskui didesnių žvejų būrius ir laukdavau, kada galėsiu pabandyti laimę jų paliktose eketėse. Ar sekdavosi? Nelabai. Vienas kitas ešeriukas neatsisakydavo negrabiai pateikiamos pirktinės blizgės. Tačiau gavau čia daug gerų žvejybinių pamokų ir tai padėjo tobulėti. Paskui laikas nuo laiko čia pažvejodavau ir negalėjau skųstis laimikiais. Bet pradėkime nuo pradžių.

Lampėdžio ežeras (arba, kaip dauguma kauniečių vadina – Lampėdžių karjeras) buvo iškastas buvusio ežeriuko ir pievų vietoje prieš keletą dešimtečių. Kada tiksliai – taip ir nepavyko rasti informacijos. Ilgą laiką jis tiesiogiai jungėsi su Nemunu, tačiau ilgainiui tapo uždaru vidaus telkiniu. Na, gal ne visai uždaru – iš jo į Nemuną išteka siauras upelis. Tai pat, kai Nemune prasideda didesni potvyniai, Lietuvos upių tėvas vėl kuriam laikui susijungia su karjeru, tuo labai pradžiugindamas žvejus. Mat, per potvynius iš čia suplūsta nemažai žuvies, ypač karšių,kuri, jam slūgstant čia pasilieka ir kurį laiką neblogai kimba. Paskutinis toks potvynis, bent jau taip sakė vietiniai, buvo prieš porą metų.

Lampėdis, yra, ko gero, pats didžiausias užlietas karjero tipo ežeras Lietuvoje, Jo plotas siekia apie 125 hektarus, o pakrantės ilgis – net 11 km. Vidutinis ežero gylis – apie 6 metrus. Giliausia vieta – 11 m. Yra kelios salos, viena iš jų – ganėtinai didelė. Vanduo čia yra skaidrus. Dugne glūdi smėlis, kai kur padengtas plonu dumblo sluoksniu. Kai kuriose vietose, ypač seklesnėje, vakarinėje ežero dalyje yra nemažai vandens augmenijos.

Vasarą Lampėdžiai virsta tikra Palanga ir čia ramiai gali pažvejoti nebent tik labai anksti ryte arba valtimi nuplaukęs į mažiau tarp poilsiautojų populiarų vakarinį šio ežero pakraštį. Kitais metų laikais čia karaliauja žvejai ir kiti aktyvaus poilsio mėgėjai bei žioplimnėjantis miestiečiai, kurių ypač žiemos savaitgaliais neatsiginsi. Mat karjeras yra viena populiaresnių miesto rekreacijos vietų.

Vertinant pagal žuvis, bent jau mano nuomone, labiausia karjeras garsėja dideliais ešeriais. Sveriančiais nuo puskilogramio ir į viršų. Jų čia yra palyginus yra tikrai daug, todėl žiemą čia daug kas bando laimę su blizgėmis ar švytuoklėmis, o kitu laiku – mikromasalais arba sukrėmis. Nors karjeras šiemet patikimai užšalo gana vėlai ( sunku pasakyti dėl ko, bet karjerą ledai sukausto vėliau, nei netoli esančią Nevėžio upę), pirmas ledas ir šįmet buvo gana dosnus.

Antra žuvų grupė, kurią čia daug žvejų bando pagauti, (o kartais ir pagauna) yra karšiai. Pasitaiko ir tikrų galiūnų kibimų, tačiau iš esmės vyrauja 1 – 1,5 kg žuvys.

3 vietą reitinge skirčiau lydekoms. Kadangi telkinys šalia miesto, daug kas čia bando laimę turėdami mažiau laiko ar neturėdami valties, man krantai daugelyje vietų yra puikia praeinami ir gali žvejoti nuo kranto.

4-oje vietoje pagal populiarumą (o žiemą – gal ir 2-oje yra kuojos). Jų čia labai daug, ypač vidutiniokių, bet viena kita užkimba didesnė.

Pavasarį (kas žino kur), dugnine gaudomi stambūs sidabriniai karosai ir lynai .Jie kimba dažniausiai naktį. Iš egzotiškesnių žuvų karjere yra sterkų bei šamų. Pasitaiko vienas kitas, matyt, iš Nemuno atklydęs žiobris ar šapalas. Prieš kokį ketvirtį amžiaus teko matyti, kaip žmogus, gaudės vėliavėle pagavo ir ant ledo pasvėrė 4,3 kg vėgėlę. Na, bet jeigu jau kalbame apie tikrą egzotiką, tai pernai po visą Lietuvą nuskambėjo istorija apie Lampėdyje sugautą 1,3 kg svėrusią...piraniją. Matyt, kažkokio akvariumų mėgėjo paleistą į karjerą.

Na, bet dabar pereikime prie žiemos realijų ir tikro reportažo. Ką ir kur šiame vandens telkinyje galima gaudyti ir pagauti šiuo metu.

Ešeriai. Ovidijaus Uldinsko, dažniau čia blizgiaujančio, teigimu, ieškant Lampėdyje žiemą ešerių geriausia orientuotis į sėklius ir nedidelius – 1 – 3 metro gylius. Gelmės retai kada būna dosnios. Iš bandytų švytuoklių spalvų bent jam geriausia veikia RFSH (natūralios kuojos spalvinimas).

Daugelis atvykusių, ypač atvykusių iš toliau, karšius ir didelius plakius bandu jaukintis 6-7 metrų gyliuose. Tuo tarpu vietiniai, kiek pastebėjau, jaukinasi eketes gana sekliai – maždaug 3 metruose. Ypač geras šių žuvų kibimas kibimas buvo (gal dėl prieš metus buvusio potyvnio?) ant paskutinio ledo pernai. Be karšio negrįždavo beveik niekas, o gudresni, (ypač tie, kas jaukindavo tas pačias vietas nuolat) įsigudrindavo pagauti net po 5 – 8 plačiašonius. Didžiausias karšis, kurį pagavo mano pažįstamas, svėrė net 3,2 kg.

3-4 metrų gylio ribas Lampėdyje mėgsta ir besitaikantys į kuojas. Šįmet kimba daug smulkių kuojyčių, tačiau viena kita peržiangia ir pusės kilogramo ribą. Tiesiog reikia eketės paieškoti.

Praeitą sekmadienio popietę atvažiavęs prie karjero apėjau ledu maždaug jo pusę ir pasikalbėjau su vietiniais žvejais. Dauguma vietinių bandė gaudyti kuojas ir skundėsi, kad jau savaitę, nors ir laikantis atlydžiams, jos kimba labai prastai. Ir iš ties maišeliuose ir ant ledo mačiau besivoliojant po keliolika sprindžio dydžio žuveliokų.

Paėjėjęs ten, kur buvo giliau, pakalbėjau su meškeriotojais, gaudančiais bemasalėmis avižėlėmis (vadinti jais kaip dauguma rusiškai - “besmatylkėmis” kažkaip neapsiverčia liežuvis). Jų laimikis buvo gražesnis – ant ledo gulėjo pas ką keli, pas ką – ir keliolika 100 – 250 g sveriančių karšiokų ir plakių. Sėkmingiausias jų avižas galite pamatyti nuotraukoje

Paskutinį grupė žvejų, iki kurių nuėjau jau pradėjus temti, kaip tik rinkosi daiktus nuo ledo. Jie čia vietiniai, todėl jaukinasi ir žvejoja vis tose pačiose eketės. Laukia karšių, kuriuos sėkmingai traukė pernai. Bet kol kas prie ekečių renkasi tik kuojos. Pasak šių žvejų, karšiams dar gal kiek per anksti. Pernai jie irgi ilgokai jie nekibo, bet kai orai atšilo ir priartėjo pavasaris – pajudėjo kaip reikiant.

Taigi, geriausio žūklės iš po ledo bent jau baltos žuvies gerbėjams, Lampėdyje, ko gero, dar tik bus. Kai orai tokie, pasak vietinių, karšiai gali pradėti kibti bet kuriuo momentu. Tad reikia „budėti“.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (11)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (41)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Akcijos „Lydeka 2021“ reidai šiandien vėl vyksta Utenos rajone (14)

Šiandien Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos pareigūnai, vykdydami akciją „ Lydeka...

Vykdydami reidus, aplinkosaugininkai tikrina deguonies kiekį vandens telkiniuose (8)

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai šią savaitę vykdydami reidus atlieka vandens telkinių...

Telšių aplinkosaugininkai atliko deguonies matavimus vandens telkiniuose (2)

Aplinkos apsaugos departamentas , užtikrindamas kontrolę ir atsižvelgdamas į permainingus orus,...

Top naujienos

Gydytojas infektologas įvertino vakcinų efektyvumą: vienu aspektu „Astra Zeneca“ tikrai išsiskiria (16)

Lietuvoje netyla diskusijos, ar nereikėtų ilginti intervalo tarp dviejų vakcinos nuo koronaviruso...

Aistė Žebrauskienė | D+

Neramina vis labiau vėluojantys įmonių tarpusavio atsiskaitymai: ekonomistai įspėja apie didesnes problemas

2021-ųjų pradžia Lietuvos ekonomikai buvo geresnė, nei tikėtasi, – šalies BVP augo 1 proc....

Lietingas pavasaris artėja prie pabaigos: šeštadienį sulauksime paskutinės nedidelio lietaus porcijos (1)

Šeštadienio rytą beveik visoje Lietuvoje bus sausa, drėgnesni debesys sukiosis ties vakariniais...

Buvęs imtynininkas gailisi dėl savo poelgio „Metelicoje“: jis mane „kabino“, manė, kad aš – gėjus (194)

Po incidento prie populiaraus Vilniaus naktinio klubo „ Metelica “ buvęs imtynininkas ne tik buvo...

Sukrečianti istorija apie motiną, kuri tapo žudike maniake ir kankino savo pačios šeimos narius (33)

Be to, kad smurtaudavo prieš savo podukras ir jas žemindavo, Shelly Knotek kviesdavosi į namus...

Žiniasklaida: po galimų mainų – antrasis Westermanno sugrįžimas į Kauną (56)

„Barcelona“ ir Kauno „Žalgiris“ veda derybas dėl galimo gynėjų apsikeitimo: ispanų „El...

Gabrielė Grinkaitė | D+

Apipjaustymas – populiarėjanti mada ar naudinga procedūra? Urologo nuomonė nustebins

JAV, Kanada, Pietų Afrikos Respublika, Naujoji Zelandija, Jungtinėje Karalystė, Pietų Korėja –...

Kol lietuviai stovi eilėse prie vakcinų, rusai savo „Sputniku“ skiepytis nenori net už pinigus (993)

„Milijonas prizų“ – tokią programą nusprendė įgyvendinti Maskva, norėdama prisivilioti...

Lietuvių noras dirbti Anglijoje blėsta: nebetraukia sezoninis darbas, keičiasi kryptys (154)

Darbą užsienyje siūlančios Lietuvos kompanijos pastebi, kad nuo šių metų Europos rinkoje vyksta...