aA
Jei šalia pasitaikė kažkas valgomo, tai tą kažką reikia suryti, net jei grobis – tavo palikuonis. Tokia taisykle be jokių skrupulų vadovaujasi dauguma plėšriųjų žuvų. Kartais po vandeniu net susiklosto tokios sąlygos, kai pagrindinę plėšrūnų grobio dalį sudaro mažesni jų pačių gentainiai. Žvejams belieka tai išnaudoti.
Lydeka
Lydeka
© Shutterstock

Kanibalizmas – visiškai įprastas reiškinys daugeliui plėšriųjų žuvų rūšių. Vienos savo gentaines puola tiesiog norėdamos ėsti, kitos – konkuruodamos dėl maisto ar slėptuvių. Tuo puikiai gali pasinaudoti ir žvejai, parinkdami masalus, kurie imituoja gaudomos žuvies rūšies atstovą. Be to, tokios imitacijos gali padovanoti kur kas didesnių žuvų.

Prie tipiškiausių mūsų vandenų kanibalų reikėtų priskirti lydekas ir ešerius. Ichtiologai teigia, kad šios žuvys jau gimsta su polinkiu į kanibalizmą ir savo gentaines gali pradėti puldinėti ūgtelėjusios vos iki kelių centimetrų ilgio. Beje, kuo plėšrūnės polinkis į kanibalizmą bus stipresnis, tuo didesnė tikimybė, kad tokia žuvis pasieks įspūdingą dydį.

Anksčiausiai savo gentainių paragauja lydekos. Iš ikrelių vos išsiritusios žuvytės iš pradžių minta zooplanktonu, vėliau – įvairiais smulkiais dugno organizmais. Tačiau jau pasiekusios 1,5-2 cm ilgį pradeda dairytis sotesnio kąsnio. Labai dažnai tuo kąsniu tampa iš tos pačios ikrų dėties išsiritusios sesutės, kurios dėl vienokių ar kitokių priežasčių rdo mažiau maisto, todėl buvo keliais milimetrais mažesnės. Žuvis tyrinėjantys mokslininkai sako, jog savo gentainių dar pirmosiomis gyvenimo akimirkomis paragavusios lydekos auga sparčiau, o ir ateityje niekuomet neatsisako praryti mažesnę savo gentainę. Todėl taikantis į dideles lydekas, vienas geriausių masalų gali būti tą pačią lydeką imituojantis vobleris ar guminukas.

Anksčiausiai savo gentainių paragauja lydekos. Iš ikrelių vos išsiritusios žuvytės iš pradžių minta zooplanktonu, vėliau – įvairiais smulkiais dugno organizmais. Tačiau jau pasiekusios 1,5-2 cm ilgį pradeda dairytis sotesnio kąsnio.
Lukas Miknevičius

Ešeriai puldinėti savo brolius taip pat pradeda dar vaikystėje. Savo gentainių paragavę ešeriai taip pat auga greičiau ir didesni, o paūgėję persikrausto gyventi į gilesnius vandenis. Tuo metu tie, kurie visą ankstyvąjį amžių taip ir prasimaitino tik dugno organizmais, taip ir lieka gyventi pakrantėje, nepasiekia didesnio svorio. Kitaip tariant, tai tie ešeriai, kuriuos žvejai vadina „žolinukais“.

Beje, yra vandens telkinių, kuriuose ešeriai maitinasi praktiškai vien savo gentainiais. Tai durpingi ežeriukai, kuriuose dėl rūgštinės vandens sudėties tik ešeriai ir tegyvena. Ešerio dryžiais pamargintas žalsvas riperiukas – dažniausiai būna geriausias masalas tokių ežerėlių ešeriams.

Ešeriai puldinėti savo brolius taip pat pradeda dar vaikystėje. Savo gentainių paragavę ešeriai taip pat auga greičiau ir didesni, o paūgėję persikrausto gyventi į gilesnius vandenis.
Lukas Miknevičius

Mažesnius savo gentainius taip pat mielai puola ir upėtakiai. Tiesa, jie taip pradeda elgtis, kai užauga didesni. Upeliai, kuriuose gyvena šios žuvys būna šaltavandeniai, gyvybės, o kartu ir maisto juose mažai, todėl didesnis upėtakis niekuomet neatsisakys suėsti mažesnį. Nes žino, kad kita proga sočiau paėsti gali pasitaikyti negreitai.

Upėtakiai vienas kitą taip pat puldinėja ir pavasarį, kuomet po neršto pradeda ieškoti gyvenimui tinkamų slėptuvių. Tuomet upėtakiai aršiai puola įsibrovėlius į jų teritoriją, todėl ankstyvą pavasarį puikiu masalu gali tapti ne toks ir mažas 7-10 cm ilgio būtent upėtakį imituojantis vobleris.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prie Ispanijos krantų sugavo didžiulę mėnulžuvę (4)

Jūrų biologas Enrique Ostale tiesiog negalėjo patikėti savo sėkme, pamatęs didžiulę...

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (103)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (21)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (42)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Top naujienos

Delta atmainą lygina su vėjaraupiais: daugelis mūsų susidursime su kovidu artimiausiu metu (143)

Delta atmaina plinta taip pat greitai kaip vėjaraupiai, o galbūt net dar sparčiau. Daugelis...

Agnė Pačekajė | D+

Sunku patikėti, kad ši istorija turi laimingą pabaigą: Raimondos mama nudūrė tėtį – ir tai buvo tik siaubo pradžia

Septynmetei ant kojų nukrenta mamos nužudytas tėtis Tai tik siaubo pradžia. Tačiau net tokia...

Graikijoje Lietuvos prašymu suimtas Radkevičius – Ukrainos karo su separatistais dalyvis (7)

Graikijoje sulaikytas Sausio 13-osios byloje nuteistas Ukrainos pilietis Aleksandras Radkevičius...

Zdovco debiutas Kaune ir pirmosios pergalės medžioklė: „Žalgiris“ – „Bayern“ nuolat atnaujinama (105)

Eurolygos 5-ame ture sumažės pergalės skonio nejutusių komandų: Kaune susitinka pirmas ketverias...

Per visą Lietuvą jau slenka galinga audra: kai kur žaibuoja, dalyje rajonų – kruša  įspėja dėl nakties, papildyta 21.05 (81)

Penktadienio naktį Lietuvoje numatomas stiprus vėjas, įspėja tarnybos. Jau kai kuriose Lietuvos...

Gydytojos atmintinė: kaip namuose gydyti karščiuojantį vaiką, tinkamai pamatuoti temperatūrą ir kokių vaistų duoti 10 dažniausių tėvų klaidų

Sukarščiavus vaikui tikriausiai ne vienam tėvui kyla panašūs klausimai – ką daryti, ar iškart...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis | D+

Atpildo valanda: kaip Holokausto architektą, pasmerkusį myriop tūkstančius žydų, pačiupo Izraelio spec. tarnyba II dalis

Istorijoje gausu faktų, kuomet didžiausi piktadariai teisingumo išvengia. Dažnai jiems mirtis...

Europos Sąjunga oficialiai turi pirmąją ponią (33)

Europos Sąjunga (ES) oficialiai turi pirmąją ponią: Amelie Derbaudrenghien Michel.

Transliacija / Lietuviškos atostogos. Kodėl lietuviai taip myli Alaniją

Alanija, Turkijoje - vienas iš mylimiausių ir lankomiausių lietuvių kurortų. Kiekvienais metais...

Energetikos krizė atskleidžia ES įtampas: lyderiams lieka nedaug išeičių

Sparčiai kylančios energijos kainos didina susiskaldymą Europos Sąjungoje, kol nacionaliniai...