aA
Žvejui kanapė – tai ne tik „žolė“. Jei manęs kas paklaustų, koks augalinės kilmės komponentas veiksmingiausias viliojant žuvis, o ypač kuojas, neabejotinai pirmoje vietoje atsidurtų kanapė.
Kanapė
Kanapė
© Pixabay

Kanapių sėklos turi visą eilę naudingų savybių. Jos susideda iš daugiau nei 30% aliejaus ir 25% baltymų, turi daug angliavandenių, amino rūgščių, vitaminų ir mineralų. Todėl kanapė labai mėgstama žuvų! Tai – unikalus produktas, duodantis dideles galimybes keisti jauko mechaniką, maistingumo vertę. Priklausomai nuo paruošimo būdo, keičiasi ir kanapės savybės. Jūs galite gauti „sprogstantį“ mišinį, kuris įvairią žuvį pritrauks iš toli, galite padaryti jauką labiau kvapnų ir maistingą, naudodami kepintas kanapių sėklas, ar paruošti taip vadinamą „kanapių pieną“. Galiausiai, galite naudoti neapdorotas kanapių sėklas, kaip vieną iš jauko komponentų. Garantuoju, kad sumaniai panaudojus šias sėklas, jūsų laimikis pradės didėti!

Yra daug kanapių sėklų panaudojimo būdų žvejybai. Įdomu tai, kad iš posovietinių šalių labiausiai paplito ir tapo populiarus tik vienas būdas – tai kepintų ir maltų kanapių naudojimas, kaip vieno iš jauko komponentų. Šis priedas nėra taip plačiai naudojamas, kaip, pavyzdžiui, saulėgrąžų sėklos. Kodėl tarp Lietuvos žvejų kanapė nėra tokia populiari, kaip Vakarų Europoje? Aš manau, kad tai siejasi su tuo, kad Lietuvoje nuo seniausių laikų nėra populiaru jaukinti kultūromis, kuriose daug aliejaus. Kur kas populiaresnės kultūros – kviečiai, perlinės kruopos, žirniai. Ir dabar populiaru įvairios košės, bet be kanapių sėklų.

Kalbant apie pramoninį kanapių auginimą, problemų nebuvo iki praeito amžiaus vidurio. Visoje SSSR tuo laiku kanapė buvo labai paplitusi, auginama dideliais kiekiais. Bet 1961 m. buvo pripažinta, kad tai – narkotinis augalas. Nuo to laiko kanapių auginimas sumažėjo.

Kepinta ar nekepinta: kada ir kokią kanapę reikėtų rinktis?

Pakalbėkime apie pakepintą ir sumaltą kanapę, pažįstamą mūsų žvejams. Ją paruošti tikrai nėra sunku. Kanapių sėklas supilkite į keptuvę ir ant mažos ugnies kepkite iki sėklos pradeda traškėti – šokinėti. Viso kepimo proceso metu nepamirškite nuolat sėklų maišyti. Toliau sumalkite su kavamale.

Svarbu suprasti, kaip kepinta kanapė veikia jūsų jauką. Šis komponentas pasižymi konkrečiomis savybėmis, padaro jauką puresnį, kvapnesnį (kvapnumu pasižymi tik šviežiai kepintos ir sumaltos kanapės), maistingesnį, riebesnį. Kalbant apie riebumą, reiktų aiškumo. Aliejaus dalelės kyla į viršų, sudarydamos stulpą , kurį žuvys jaučia savo receptoriais. Ar visos šios savybės pagerina, ar pablogina jauką – viskas priklauso nuo konkrečių sąlygų.

Kanapių sėklos
Kanapių sėklos
© Pixabay

Kepintų kanapių rekomenduojama dėti 10 – 20% bendro jauko tūrio. Pabrėžiu, kad jaukas įgautų ryškų ir malonų kvapą, viskas turi būti šviežia. Beje, mokslininkai susintetino kepintų kanapių kvapą, todėl dabar galima įsigyti atitinkamą aromatizatorių skystame pavidale.

Kalbant apie jauko mechaniką, tai daug aktyvesnė yra nekepinta, o tik sumalta kanapė. Nors ji ir neturi malonaus kvapo, kaip kepinta, blogiau virškinama žuvų, bet turi didelį plūdrumą, kas suteikia jaukui aktyvumą. Jei jūs įmesite jauko rutulį į vandenį, o jauke bus nekepintų maltų kanapių, tai tik pradėjus irti rutuliui, pradės kilti sėklų dalelės. Aktyvi žuvis nuo to eina iš proto! Tokį aktyvumą žuvis pastebi iš toli, atplaukus ieško valgomų dalelių. Turėkite omenyje, kad smulki žuvis drąsesnė ir greitesnė, tad tikėtina, kad jaukinimo taške ji atsiras pirma. Taigi, jei norite išskirtinai gaudyti stambius egzempliorius, šio priedo nenaudokite.

Jei jums žinoma, kad pasirinktoje žūklės vietoje pagrindinė žuvis – kuoja, jos dydis vienodas ir jums reikia kuo greičiau sutraukti didelį kiekį žuvies į jūsų jaukinimo tašką, tai nekepinta, o tik malta kanapė yra pats geriausias būdas tai padaryti. Rekomenduoju sumalti ne iki visiškų miltų, kad sukelti vertikalų dalelių judėjimą, matomų dalelių. Optimali šio priedo proporcija turėtų sudaryti 5 – 15% bendro jauko tūrio.

Dar vienas svarbus momentas – neišvengiamas kanapės rūgimas. Tai būdinga visoms grūdinėms aliejinėms kultūroms. Rūgimo procesas prasideda orui patekus į sėklos vidų. Netgi firminė, žinomų gamintojų, kanapė, apdirbta antioksidantais, supakuota į hermetinę pakuotę, ilgai neišsilaiko.
Naudodami įvairių gamintojų kanapę, atkreipkite dėmesį į kvapą. Jei jaučiamas nemalonus kvapas, nedėkite į jauką, nes žvejyba bus sugadinta, jaukinimo taškas „užmuštas“. Beje, patarčiau kanapę ne tik pauostyti, bet ir paragauti. Jei paragavus jaučiasi kartumas, net negalvodami išmeskite lauk. Pats patikimiausias būdas – pirkti kanapės sėklas ir iš jų pačiam daryti tai, ko reikia. Kanapę pilnomis sėklomis galima išlaikyti ilgai.

Virtos kanapės – universalus vylius kuojoms

Dabar pakalbėkime apie virtą kanapę. Virtos kanapės geriausiai pažįstamos žvejų, plačiausiai naudojamos. Nežiūrint į tai, kad šiais laikas įvairių masalų ir jauko priedų pasirinkimas yra didžiulis, virta kanapė neprarado savo vertės. Vienas žymiausių žvejų Bob Nudd ne vieną kartą pareiškė, kad pats geriausias skanėstas kuojoms – kanapė! Aš galiu patvirtinti, kad kanapė „dirba“ ir mūsų vandenyse, neprasčiau nei Anglijoje. Kanapė nebaido žuvies ir jos nepersotina.

Kanapių sėklos
Kanapių sėklos
© Pixabay

Kanapės sėklos – gana tvirtos, todėl, nors ir yra nestambios, neprieinamos smulkiai žuviai. Virta kanapė domina žuvis nuo 60 – 80gr. Tik nereikia galvoti, kad naudojant kanapę iškart į tašką stos stambi žuvis. Pirmiausiai jos telkinyje turi būti pakankamai. Jei telkinyje dominuoja smulki žuvis, stebuklo tikėtis sunku.

Bet kodėl kanapę rekomenduoja naudoti pirmiausiai kuojoms? Yra hipotezė, kad kuojos neatsispiria virtoms kanapėms dėl to, kad šios panašios į mažas kriauklytes, kuriomis jos maitinasi. Manoma, kad kanapė geriausiai veikia, kai vanduo įšyla, nuo liepos iki rugsėjo pabaigos.

Kaip kurios firmos siūlo jau paruošta kanapę, maišeliuose. Bet tarkime, kad jos nėra prekyboje. Ką daryti? Imame įprastą žalią kanapę, pasiimame reikiamą kiekį, nuplauname, užpilame vandeniu ir paliekame mažiausiai parai. Per šį laiką kanapė turi prisigerti vandens ir nusėsti ant dugno. Toliau verdame ant lėtos ugnies. Verdame tol, kol sėkla trūksta, matosi baltas sėklos gemalas, paprastai tai atsitinka po 30 min virimo. Visos kanapės sėklos neatsivers, bet kuo daugiau tokių bus, tuo geriau. Jei pasiruošėme keliems kartams, dalį kanapių užšaldome iki sekančios žvejybos.

Kaip išvirti kanapių pieną?

Dar vienas įdomus kanapių ruošimo būdas – taip vadinamas „kanapių pienas“. Verdame kanapes (šiuo atveju jų iš anksto mirkyti nebūtina). Išvirtas susmulkiname su virtuvės kombainu ar blenderiu ir su gauta mase maišome jauką. Tokiu būdu kiekviena jauko dalelytė prisigers, prisisotins kanapės, jaukas taps maistingu ir, papuolęs į vandenį, sudarys kvapnų debesį. Šis būdas gerai išlaiko taške aktyviai besimaitinančias žuvis.

Kaip matote, kanapės panaudojimo būdų yra įvairių ir kiekvienas iš jų tam tikroje situacijoje gali „iššauti“. Žvejodami nuolat eksperimentuokite. Taip sužinosite, kuris variantas kokioms sąlygoms tinkamas. Šis supratimas jums duos nepalyginamai daugiau, nei „stebuklingos“ galios firminis jaukas. Bet kurį jauką galima keisti, perdaryti, paimti kitą...Bet kanapei pakaitalo niekada nerasime.

feederfishing.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sodyboje aptiko 2 km žvejybinių tinklų (10)

Rugsėjo 10-ąją, ketvirtadienį, Aplinkos apsaugos departamento Alytaus gyvosios gamtos apsaugos...

Aplinkosaugininkai primena: neršiant šlakiams ir lašišoms, tikrinami ir žuvitakiai (2)

Aplinkos apsaugos departamentas , tęsdamas akciją „ Lašiša 2020“, primena, kad siekiant...

Kontrolė be sienų: Baltijos jūroje žvejojantys laivai tikrinami Lietuvoje ir Latvijoje (3)

Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos inspektoriai vykdo...

„Lašiša 2020“: svarbiausios limituotos žvejybos sąlygos žvejams mėgėjams (5)

Aplinkos apsaugos departamentas pasidalino pranešimu, kuriuo primenamos svarbiausios limituotos...

Rugpjūtį į aplinkosaugininkus dažniausiai kreiptasi dėl žvejybos pažeidimų

Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo skyrius rugpjūtį gavo 1 857 pranešimus apie...

Top naujienos

Nuo viruso pavargusiems lietuviams surado kaimą, kur jo nėra (54)

Sunku patikėti, bet Europoje dar liko vietų, kur koronavirusas tarsi neegzistuoja. DELFI Kelionių...

Prisiminė Skandinavijos medikų ir Verygos kivirčą: moksle taip yra nedaroma (176)

Įvesdamas reikalavimą dėvėti kaukes uždarose patalpose Aurelijus Veryga rėmėsi Norvegijos...

Per pertrauką „Barceloną“ užvedęs Jasikevičius triumfavo Malagoje Giedraitis spindėjo Fuenlabradoje (3)

Lėtai įsibėgėjusi „Barcelona“ (2-0) perėmė iniciatyvą po ilgosios pertraukos bei Ispanijos...

Vasara iškeliaus jau netrukus, o kol kas – pasidžiaukime (3)

Šiandien Lietuvos orus lems iš vakarų artėjančio ciklono rytinis pakraštys. Vakariniuose...

Profesorius Usonis įspėjo apie galimas COVID-19 pasekmes, kurias parodė mirusiųjų tyrimai (432)

Lietuvoje naujų susirgimų koronavirusu atvejų skaičius pasiekė iki šiol šalyje neregėtas...

Nauja mada – į pensiją nuo 40-ies: ekspertas pataria, kiek reikia būt sukaupus (182)

Norėdami anksti išeiti į pensiją jauni žmonės griebiasi drastiškiausių priemonių –...

„Thermo Fisher Scientific“: Vilniuje nėra gaminamos koronaviruso vakcinos (35)

Biotechnologijų įmonė „ Thermo Fisher Scientific “ teigia, kad Vilniaus padalinyje nėra...

Nutrauktas lytinis aktas ir kiti natūralūs kontracepcijos būdai: ginekologas pasakė, kiek jie iš tiesų yra patikimi (94)

Jei turite pastovų partnerį ar sutuoktinį, tikėtina, kad ne visada naudojatės medicininėmis...

Metalinių garažų savininkus ragina paskubėti: nebendradarbiaujantiems gresia baudos perkelta jau beveik 2000 garažų (115)

Vilniaus miesto savivaldybė ragina paskubėti metalinių garažų savininkus nusikelti ant...

Šiaurės Korėjos kariai pasienyje nušovė ir sudegino Pietų Korėjos pareigūną kalba apie „ekstremalias priemones“ nuo COVID-19 (42)

Šiaurės Korėjos kariai nušovė ir sudegino Pietų Korėjos pareigūną, praneša Pietų...

|Maža didelių žinių kaina