aA
Žvejui kanapė – tai ne tik „žolė“. Jei manęs kas paklaustų, koks augalinės kilmės komponentas veiksmingiausias viliojant žuvis, o ypač kuojas, neabejotinai pirmoje vietoje atsidurtų kanapė.
Kanapė
Kanapė
© Pixabay

Kanapių sėklos turi visą eilę naudingų savybių. Jos susideda iš daugiau nei 30% aliejaus ir 25% baltymų, turi daug angliavandenių, amino rūgščių, vitaminų ir mineralų. Todėl kanapė labai mėgstama žuvų! Tai – unikalus produktas, duodantis dideles galimybes keisti jauko mechaniką, maistingumo vertę. Priklausomai nuo paruošimo būdo, keičiasi ir kanapės savybės. Jūs galite gauti „sprogstantį“ mišinį, kuris įvairią žuvį pritrauks iš toli, galite padaryti jauką labiau kvapnų ir maistingą, naudodami kepintas kanapių sėklas, ar paruošti taip vadinamą „kanapių pieną“. Galiausiai, galite naudoti neapdorotas kanapių sėklas, kaip vieną iš jauko komponentų. Garantuoju, kad sumaniai panaudojus šias sėklas, jūsų laimikis pradės didėti!

Yra daug kanapių sėklų panaudojimo būdų žvejybai. Įdomu tai, kad iš posovietinių šalių labiausiai paplito ir tapo populiarus tik vienas būdas – tai kepintų ir maltų kanapių naudojimas, kaip vieno iš jauko komponentų. Šis priedas nėra taip plačiai naudojamas, kaip, pavyzdžiui, saulėgrąžų sėklos. Kodėl tarp Lietuvos žvejų kanapė nėra tokia populiari, kaip Vakarų Europoje? Aš manau, kad tai siejasi su tuo, kad Lietuvoje nuo seniausių laikų nėra populiaru jaukinti kultūromis, kuriose daug aliejaus. Kur kas populiaresnės kultūros – kviečiai, perlinės kruopos, žirniai. Ir dabar populiaru įvairios košės, bet be kanapių sėklų.

Kalbant apie pramoninį kanapių auginimą, problemų nebuvo iki praeito amžiaus vidurio. Visoje SSSR tuo laiku kanapė buvo labai paplitusi, auginama dideliais kiekiais. Bet 1961 m. buvo pripažinta, kad tai – narkotinis augalas. Nuo to laiko kanapių auginimas sumažėjo.

Kepinta ar nekepinta: kada ir kokią kanapę reikėtų rinktis?

Pakalbėkime apie pakepintą ir sumaltą kanapę, pažįstamą mūsų žvejams. Ją paruošti tikrai nėra sunku. Kanapių sėklas supilkite į keptuvę ir ant mažos ugnies kepkite iki sėklos pradeda traškėti – šokinėti. Viso kepimo proceso metu nepamirškite nuolat sėklų maišyti. Toliau sumalkite su kavamale.

Svarbu suprasti, kaip kepinta kanapė veikia jūsų jauką. Šis komponentas pasižymi konkrečiomis savybėmis, padaro jauką puresnį, kvapnesnį (kvapnumu pasižymi tik šviežiai kepintos ir sumaltos kanapės), maistingesnį, riebesnį. Kalbant apie riebumą, reiktų aiškumo. Aliejaus dalelės kyla į viršų, sudarydamos stulpą , kurį žuvys jaučia savo receptoriais. Ar visos šios savybės pagerina, ar pablogina jauką – viskas priklauso nuo konkrečių sąlygų.

Kanapių sėklos
Kanapių sėklos
© Pixabay

Kepintų kanapių rekomenduojama dėti 10 – 20% bendro jauko tūrio. Pabrėžiu, kad jaukas įgautų ryškų ir malonų kvapą, viskas turi būti šviežia. Beje, mokslininkai susintetino kepintų kanapių kvapą, todėl dabar galima įsigyti atitinkamą aromatizatorių skystame pavidale.

Kalbant apie jauko mechaniką, tai daug aktyvesnė yra nekepinta, o tik sumalta kanapė. Nors ji ir neturi malonaus kvapo, kaip kepinta, blogiau virškinama žuvų, bet turi didelį plūdrumą, kas suteikia jaukui aktyvumą. Jei jūs įmesite jauko rutulį į vandenį, o jauke bus nekepintų maltų kanapių, tai tik pradėjus irti rutuliui, pradės kilti sėklų dalelės. Aktyvi žuvis nuo to eina iš proto! Tokį aktyvumą žuvis pastebi iš toli, atplaukus ieško valgomų dalelių. Turėkite omenyje, kad smulki žuvis drąsesnė ir greitesnė, tad tikėtina, kad jaukinimo taške ji atsiras pirma. Taigi, jei norite išskirtinai gaudyti stambius egzempliorius, šio priedo nenaudokite.

Jei jums žinoma, kad pasirinktoje žūklės vietoje pagrindinė žuvis – kuoja, jos dydis vienodas ir jums reikia kuo greičiau sutraukti didelį kiekį žuvies į jūsų jaukinimo tašką, tai nekepinta, o tik malta kanapė yra pats geriausias būdas tai padaryti. Rekomenduoju sumalti ne iki visiškų miltų, kad sukelti vertikalų dalelių judėjimą, matomų dalelių. Optimali šio priedo proporcija turėtų sudaryti 5 – 15% bendro jauko tūrio.

Dar vienas svarbus momentas – neišvengiamas kanapės rūgimas. Tai būdinga visoms grūdinėms aliejinėms kultūroms. Rūgimo procesas prasideda orui patekus į sėklos vidų. Netgi firminė, žinomų gamintojų, kanapė, apdirbta antioksidantais, supakuota į hermetinę pakuotę, ilgai neišsilaiko.
Naudodami įvairių gamintojų kanapę, atkreipkite dėmesį į kvapą. Jei jaučiamas nemalonus kvapas, nedėkite į jauką, nes žvejyba bus sugadinta, jaukinimo taškas „užmuštas“. Beje, patarčiau kanapę ne tik pauostyti, bet ir paragauti. Jei paragavus jaučiasi kartumas, net negalvodami išmeskite lauk. Pats patikimiausias būdas – pirkti kanapės sėklas ir iš jų pačiam daryti tai, ko reikia. Kanapę pilnomis sėklomis galima išlaikyti ilgai.

Virtos kanapės – universalus vylius kuojoms

Dabar pakalbėkime apie virtą kanapę. Virtos kanapės geriausiai pažįstamos žvejų, plačiausiai naudojamos. Nežiūrint į tai, kad šiais laikas įvairių masalų ir jauko priedų pasirinkimas yra didžiulis, virta kanapė neprarado savo vertės. Vienas žymiausių žvejų Bob Nudd ne vieną kartą pareiškė, kad pats geriausias skanėstas kuojoms – kanapė! Aš galiu patvirtinti, kad kanapė „dirba“ ir mūsų vandenyse, neprasčiau nei Anglijoje. Kanapė nebaido žuvies ir jos nepersotina.

Kanapių sėklos
Kanapių sėklos
© Pixabay

Kanapės sėklos – gana tvirtos, todėl, nors ir yra nestambios, neprieinamos smulkiai žuviai. Virta kanapė domina žuvis nuo 60 – 80gr. Tik nereikia galvoti, kad naudojant kanapę iškart į tašką stos stambi žuvis. Pirmiausiai jos telkinyje turi būti pakankamai. Jei telkinyje dominuoja smulki žuvis, stebuklo tikėtis sunku.

Bet kodėl kanapę rekomenduoja naudoti pirmiausiai kuojoms? Yra hipotezė, kad kuojos neatsispiria virtoms kanapėms dėl to, kad šios panašios į mažas kriauklytes, kuriomis jos maitinasi. Manoma, kad kanapė geriausiai veikia, kai vanduo įšyla, nuo liepos iki rugsėjo pabaigos.

Kaip kurios firmos siūlo jau paruošta kanapę, maišeliuose. Bet tarkime, kad jos nėra prekyboje. Ką daryti? Imame įprastą žalią kanapę, pasiimame reikiamą kiekį, nuplauname, užpilame vandeniu ir paliekame mažiausiai parai. Per šį laiką kanapė turi prisigerti vandens ir nusėsti ant dugno. Toliau verdame ant lėtos ugnies. Verdame tol, kol sėkla trūksta, matosi baltas sėklos gemalas, paprastai tai atsitinka po 30 min virimo. Visos kanapės sėklos neatsivers, bet kuo daugiau tokių bus, tuo geriau. Jei pasiruošėme keliems kartams, dalį kanapių užšaldome iki sekančios žvejybos.

Kaip išvirti kanapių pieną?

Dar vienas įdomus kanapių ruošimo būdas – taip vadinamas „kanapių pienas“. Verdame kanapes (šiuo atveju jų iš anksto mirkyti nebūtina). Išvirtas susmulkiname su virtuvės kombainu ar blenderiu ir su gauta mase maišome jauką. Tokiu būdu kiekviena jauko dalelytė prisigers, prisisotins kanapės, jaukas taps maistingu ir, papuolęs į vandenį, sudarys kvapnų debesį. Šis būdas gerai išlaiko taške aktyviai besimaitinančias žuvis.

Kaip matote, kanapės panaudojimo būdų yra įvairių ir kiekvienas iš jų tam tikroje situacijoje gali „iššauti“. Žvejodami nuolat eksperimentuokite. Taip sužinosite, kuris variantas kokioms sąlygoms tinkamas. Šis supratimas jums duos nepalyginamai daugiau, nei „stebuklingos“ galios firminis jaukas. Bet kurį jauką galima keisti, perdaryti, paimti kitą...Bet kanapei pakaitalo niekada nerasime.

feederfishing.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Per Žolinę visi gyventojai gali žvejoti nemokamai: pasakė, kokiems vandens telkiniams tai galioja

Išsiruošus į žvejybą rugpjūčio 15 d., mėgėjų žvejybos leidimų neprireiks. Mėgėjų...

Vieni įžuvina, kiti brakonieriauja: aptikti neteisėtai laikomi tinklai

Praėjusią savaitę Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai dalyvavo įžuvinant...

Invaziniai karpiai paverčiami trąšomis ir gyvūnų pašarais

Kartą per metus šimtai žmonių iš viso pasaulio suplūsta į nedidelį Bato miestelį Ilinojaus...

Nuo spalio iki gruodžio pabaigos bus ribojama kai kurių žuvų žvejyba

Lietuvoje Kuršių mariose ir jūroje verslinė bei mėgėjų ungurių žvejyba šiemet bus...

Vasarinis vienuolikmetės Elzės laimikis – įspūdingo dydžio „vandens karvė“ (3)

Dzūkijoje vasarojanti vilnietė Elze Dukštaitė nustebino ir visko mačiusius. Uogauti, grybauti,...

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Miestiečiams – nauja valdžios staigmena: teks pratintis prie kuklesnio gyvenimo (24)

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas turi naują sumanymą. Jo planuose – miestų gyventojų...

Elektros biržoje pasiektas naujas kainos rekordas – tokio kilimo niekas nesitikėjo, situaciją prašoma ištirti (42)

Lietuvoje elektros valandinė didmeninė kaina trečiadienį pasiekė 4000 eurų už...

Žiniasklaida: po Blinkeno klausimo Lavrovas tylomis paliko salę JAV perspėjimais patikėjo tik Baltijos šalys ir JK (1)

JAV politinė vadovybė apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino planus pulti Ukrainą sužinojo...

Po Lopatos įrašo apie įtakingų verslininkų šeimą suabejojo jo paties atvirumu: politikas teigia tokių faktų nežinojęs

Seimo nariui, politologui Raimundui Lopatai iškėlus abejones dėl kauniečių Garbaravičių šeimos...

Karas Ukrainoje. Rusų okupantai pranešė apie uždarytą Krymo tiltą – turi planą Kryme esantiems ukrainiečiams – svarbus įspėjimas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino laikinai okupuoto Krymo gyventojus nesiartinti...

Reaguodama į rekordinę elektros kainą „Norfa“ valandai išjungs šviesas (1)

Trečiadienį , 18.00 val. visose šalies „Norfose“ valandai bus stipriai sumažintas...

Ilgąjį savaitgalį pajūryje – sunkiai suvokiami skaičiai: ten buvo daugiau kaip pusė Lietuvos (1)

Daugiau nei pusė Lietuvos – skaičiuojama, kad tiek Ilgąjį Žolinės savaitgalį praleido...

Mirė garsus dainininkas Darius Campbellas Daneshas: jautrią žinutę paskelbė ir jį pažinojęs Danielius Bunkus

Eidamas 41-uosius metus, mirė dainininkas ir aktorius Darius Campbellas Daneshas.

Po sensacingo triumfo sprinte į ligoninę išvežtai vokietei prireikė aštuonių siūlių

Pilnutėlis Miuncheno olimpinis stadionas antradienį vakare stebėjo neįtikėtiną dramą Europos...

Dėl Via Baltica kelio saugumo sunerimęs kaunietis: tikiuosi, kad kažkas pasikeis kol neįvyko skaudi nelaimė (1)

Keliai visoje Lietuvoje yra atnaujinami siekiant pagerinti susisiekimo sąlygas. Tačiau pasitaiko...