aA
Šiuo metu mokesčių už mėgėjišką žvejybą kainas nustato Mėgėjų Žvejybos įstatymas. 11 šio įstatymo straipsnyje, kurio pataisa įsigaliojo nuo 2012 m. gruodžio 4 d., yra įtvirtintos visos kainos už teisę žvejoti, – socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rašo Romualdas Žilinskas.
Žvejyba prie Žalgirio arenos Kaune
Žvejyba prie Žalgirio arenos Kaune
© Dalius Rakutis

Populiariai kalbant, „žvejo bilieto“ įkainiai, kurie, kaip žinote, dviem paroms yra 1,4 euro, mėnesiui – 2,5 euro, metams 14 euro. Kalbu apie žūklę valstybiniuose ir išnuomotuose vandens telkiniuose. Taip pat tame straipsnyje yra 7 skirsnis, kuriame sakoma, kad „Žvejoti nemokamai, be mėgėjų žvejybos leidimų, turi teisę fiziniai asmenys iki 16 metų, valstybinio socialinio draudimo pensininkai ir neįgalieji, o Nemuno deltos regioninio parko vandens telkiniuose – ir fiziniai asmenys, deklaravę gyvenamąją vietą Rusnės seniūnijoje.“

AM ministras Kęstutis Mažeika siūlo įstatymo pataisą, kurioje kainos už galimybę žvejoti valstybiniuose bei išnuomotuose vandens telkiniuose pakiltų, t.y. dviem parom kainuotų 2 eurus, mėnesiui – 3 eurus, o metams – 15 eurų.

Už licencijas kainos taip pat padidėtų. Vietoje dviem paroms 2,5 euro – būtų 3 eurai, vietoje mėnesiui 8 eurų – 10 eurų, vietoje metams 14 eurų – 20 eurų.

Taip pat siūloma nemokamą žvejybos teisę suteikti asmenims iki 18 m., o Nemuno regioninio parko neapmokestintų žvejų skaičių praplėsti, įtraukiant dalį Juknaičių, Kintų, Saugų, Šilutės seniūnijų gyventojų. Pagal paskaičiavimus, Rusnės seniūnijoje gyvena 1460 žmonių, tad prisidėtų dar apie 500 LT piliečių. Visos pataisos, pasak ministro, įsigaliotų jau nuo gegužės 1 d.

Mano požiūriu, pasiūlymai logiški, turint omenyje, kad atlyginimų minimumas per tą laiką kilo kelis kartus, mėgėjiška žūklė yra ne duona, ne druska ar vaistai, kurie per šį laikotarpį pabrango, bijau nusišnekėti, bet gal bent dvigubai, tai – hobis. Palyginimui: dviejų dienų žūklė kainuoja tiek, kiek sliekų dėžutė, mėnesio – kiek vidutiniškos kokybės kabliukų pakelis, metų – kiek vienas tikrai ne pats geriausias vobleris, kurį galima nutraukti pirmu užmetimu. Apie tas kainas MŽT posėdžiuose ne sykį kalbėta, tačiau įstatymą negalima taip lengvai pakeisti, čia – ne taisyklės ir yra ne MŽT kompetencijoje, o gerokai aukštesnėse instancijose, šiuo atveju – seime. Vėlgi, mano asmenine nuomone, kainos valstybiniuose bei išnuomotuose vandens telkiniuose turėtų būti bent pusantro karto didesnės nei dabar, o licencijos – bent dvigubai. Palyginimui – kasmetinis LŽS mokestis yra 30 eurų, nors, aišku, galima sakyti, kad jis susijęs su darbu.

Mano galva, toks kainų „pakėlimas“, kurį siūlo AM ministras, yra labiau „kosmetinis“ ir orientuotas atkreipti spaudos dėmesį prieš rinkimus, nes kažkokių labiau apčiuopiamų pokyčių aš čia nematau, kita vertus, kiek pamenu ankstesnius Mėgėjų Žūklės įstatymo pakeitimus, jie seime būdavo nustumiami kaip nesvarbūs ir tekdavo laukti kokius metus, kol bus svarstomi, persvarstomi dar ir įvairiuose seimo komitetuose, o čia kažkaip įtartinai greitai...

K. Mažeikos argumentas, jog bus galima skirti daugiau pinigų įžuvinimui, nėra pagrįstas. Jis būtų teisingas prieš keletą metų, kuomet tikrai visi už mokesčius žvejybai pinigai būdavo nukreipiami tiesiogiai įžuvinimui. Vėlgi, bijau nusišnekėti, tačiau taip, deja, vyko gal metus ar du, vėliau valdžia (kuri – nepolitikuosiu) padarė pertvarkas ir tos lėšos jau byra į valstybės biudžetą. Tad kiek sugebės AM bei ŽŪM „išsimušti“ įžuvinimui lėšų, manding, nelabai priklausys nuo to, kiek jų surinks, bet gal aš klystu...

Dėl tų 500 papildomų „neapmokestintų“ žmonių neturiu nuomonės, bet logiškai galvojant, jei rusniškiai turi tokią teisę, kodėl jos negali turėti ir kiti Nemuno deltos regioninio parko gyventojai?

Tikrai pritariu AM ministro nuostatai, kad reikia nemokamą žvejybos teisę suteikti iki 18 m. žvejams, nes jie dar nedirbantys asmenys, jaunimas labiau linkęs sėdėti prie kompiuterių nei žvejoti ar eiti į gamtą. Apie tai irgi buvo kalbėta MŽT, bet nesikartosiu...
Yra dar kai kurių siūlomų šio straipsnio pakeitimų, jie mažiau susiję su pinigais, tačiau gal apie tai kitame poste.

MŽT, kurios posėdis numatomas vasario 12 d., siūlys (konkrečiai Tomas Būdas), kad įstatymo pataisa būtų pakoreguota dar ir kitaip. Kad vėl kainos „neužsistovėtų“, jas leisti keisti AM ministrui, jei tam pritaria MŽT arba priešingai – jas siūlytų MŽT, o pritartų AM ministras. Pritarčiau šiai nuomonei, bet su sąlyga, kad kainos negalėtų būti kaitaliojamos dažniau nei 3–5 metai. Diskutuotinas laikotarpis, reikia labiau pasvarstyti, bet pats faktas, mano nuomone, – ne. Nes gali taip nutikti, kad ministrai, kurie neretai pas mus keičiami kas metai, sumąstys jas koreguoti kaip panorėję, t. y. vis savaip „atsižymėti“. Turėkite omenyje, kad tokius pakeitimus įvesti į ALIS sistemą nėra labai paprasta.

Žinoma, reikia siekti, jog vėl visi už žūklę surinkti pinigai būtų nukreipiami tiesiogiai įžuvinimui ir tai derėtų įtvirtinti įstatymiškai, jei tik įmanoma pagal teisines normas. Toks punktas galiausiai padėtų tašką, nes visiškai nenoriu skirti nė vieno savo cento, kuris renkamas už žūklę, tarkim, nukentėjusiems nuo prasto oro žemdirbiams.

Dėl tokios nuomonės veikiausiai būsiu nelabai giriamas žvejų, nes jau A. Mažeiką „skalpavo“ kai kurie anksčiau šią informaciją pateikusių LT leidinių komentatoriai (Viešpatie, vos už 1 eurą!), tačiau populiarumo nesiekiu, galvoju savo galva ir turiu savus argumentus, jei reikės juos išdėstysiu smulkiau.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
4.3333

Akcijos „Lydeka 2021“ reidai šiandien vėl vyksta Utenos rajone (9)

Šiandien Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos pareigūnai, vykdydami akciją „ Lydeka...

Vykdydami reidus, aplinkosaugininkai tikrina deguonies kiekį vandens telkiniuose (6)

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai šią savaitę vykdydami reidus atlieka vandens telkinių...

Telšių aplinkosaugininkai atliko deguonies matavimus vandens telkiniuose (2)

Aplinkos apsaugos departamentas , užtikrindamas kontrolę ir atsižvelgdamas į permainingus orus,...

Lietuvos rekordininkas Aivaras Kimbirauskas: „Kai išvydau šią lašišą milžinę, man atvipo žandikaulis“ (33)

Ar žinote koks yra Lietuvos ribose Baltijos jūroje velkiavimo būdu pagautos žuvies rekordas? Tai...

Poledinės žūklės sezonas: laikykitės ir saugumo, ir žvejybos taisyklių (7)

Daugeliui ežerų pasidengus ledu, žvejoti išsirengia poledinės žūklės mėgėjai. Aplinkos...

Top naujienos

Svarbi pergalė Eurolygoje: „Žalgiris“ atvėsino įkaitusį ASVEL klubą (246)

Dėl vietos atkrintamosiose varžybose kovojantis Kauno „Žalgiris“ (15/12) sėkmingai pradėjo...

Dailius Dargis | D+

Lengvų pinigų siekusį lietuvį bendratautiečiai paaukojo japonams: pateko į pragarišką kalėjimą jakudzų ir kitų legendų kompanijon

Kaunietis Andrius Gavėnas prieš keletą metų ištvėrė tikrą pragarą. Tuo metu jis keliems...

Navicką nustebino kolegų požiūris į homoseksualus: panašiai sakėme žydams, uždarydami juos į getus (323)

Viešojoje erdvėje netylant karštoms diskusijoms dėl Stambulo konvencijos ratifikavimo, šeimos...

Modesta Meškė | D+

Biomedicinos mokslų daktarė įvardijo svarbiausius produktus ir vitaminus, būtinus moters grožiui: be jų senėjimo proceso nepristabdysime

Jeigu tik galėtume, išrastume jaunystės eliksyrą . O kur jis iš tikrųjų slypi? Kokiuose...

FNTT sulaikė vieną turtingiausių Lietuvos verslininkų Rimandą Stonį: teigė esąs sulaikytas „visiškai be reikalo“ papildyta 21.36 val.  (426)

Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba ( FNTT ) sulaikė vienu iš turtingiausių Lietuvos...

Kamuolio palietimus suskaičiavęs Schilleris: jei galvotume tik apie krūvius, neturėtume 15 pergalių (1)

Jei nori įvykdyti pergalių ekspreso apiplėšimą, turi pasitelkti ir įprastame protokole...

Kinija nerimauja dėl nekilnojamojo turto ir JAV bei Europos rinkų burbulų (7)

Aukščiausias Kinijos bankininkystės reguliuotojas pareiškė , kad „labai nerimauja“ dėl...

Šia pavojinga liga Lietuvoje serga apie 80 žmonių, tačiau daugiau nei pusė nė nežino ją turintys (43)

Įsivaizduokite, jog po kiekvieno sumušimo ant jūsų kojos ar kitos kūno vietos atsiranda ne...

Prieš pajamų deklaravimo startą perspėja: svarbu nepraleisti datos, po kurios gresia delspinigiai (28)

Jau trečiadienį prasidės procedūra, kuri daugeliui lietuvių vis dar išlieka gana nemaloni –...