aA
Šiuo metu mokesčių už mėgėjišką žvejybą kainas nustato Mėgėjų Žvejybos įstatymas. 11 šio įstatymo straipsnyje, kurio pataisa įsigaliojo nuo 2012 m. gruodžio 4 d., yra įtvirtintos visos kainos už teisę žvejoti, – socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje rašo Romualdas Žilinskas.
Žvejyba prie Žalgirio arenos Kaune
Žvejyba prie Žalgirio arenos Kaune
© Dalius Rakutis

Populiariai kalbant, „žvejo bilieto“ įkainiai, kurie, kaip žinote, dviem paroms yra 1,4 euro, mėnesiui – 2,5 euro, metams 14 euro. Kalbu apie žūklę valstybiniuose ir išnuomotuose vandens telkiniuose. Taip pat tame straipsnyje yra 7 skirsnis, kuriame sakoma, kad „Žvejoti nemokamai, be mėgėjų žvejybos leidimų, turi teisę fiziniai asmenys iki 16 metų, valstybinio socialinio draudimo pensininkai ir neįgalieji, o Nemuno deltos regioninio parko vandens telkiniuose – ir fiziniai asmenys, deklaravę gyvenamąją vietą Rusnės seniūnijoje.“

AM ministras Kęstutis Mažeika siūlo įstatymo pataisą, kurioje kainos už galimybę žvejoti valstybiniuose bei išnuomotuose vandens telkiniuose pakiltų, t.y. dviem parom kainuotų 2 eurus, mėnesiui – 3 eurus, o metams – 15 eurų.

Už licencijas kainos taip pat padidėtų. Vietoje dviem paroms 2,5 euro – būtų 3 eurai, vietoje mėnesiui 8 eurų – 10 eurų, vietoje metams 14 eurų – 20 eurų.

Taip pat siūloma nemokamą žvejybos teisę suteikti asmenims iki 18 m., o Nemuno regioninio parko neapmokestintų žvejų skaičių praplėsti, įtraukiant dalį Juknaičių, Kintų, Saugų, Šilutės seniūnijų gyventojų. Pagal paskaičiavimus, Rusnės seniūnijoje gyvena 1460 žmonių, tad prisidėtų dar apie 500 LT piliečių. Visos pataisos, pasak ministro, įsigaliotų jau nuo gegužės 1 d.

Mano požiūriu, pasiūlymai logiški, turint omenyje, kad atlyginimų minimumas per tą laiką kilo kelis kartus, mėgėjiška žūklė yra ne duona, ne druska ar vaistai, kurie per šį laikotarpį pabrango, bijau nusišnekėti, bet gal bent dvigubai, tai – hobis. Palyginimui: dviejų dienų žūklė kainuoja tiek, kiek sliekų dėžutė, mėnesio – kiek vidutiniškos kokybės kabliukų pakelis, metų – kiek vienas tikrai ne pats geriausias vobleris, kurį galima nutraukti pirmu užmetimu. Apie tas kainas MŽT posėdžiuose ne sykį kalbėta, tačiau įstatymą negalima taip lengvai pakeisti, čia – ne taisyklės ir yra ne MŽT kompetencijoje, o gerokai aukštesnėse instancijose, šiuo atveju – seime. Vėlgi, mano asmenine nuomone, kainos valstybiniuose bei išnuomotuose vandens telkiniuose turėtų būti bent pusantro karto didesnės nei dabar, o licencijos – bent dvigubai. Palyginimui – kasmetinis LŽS mokestis yra 30 eurų, nors, aišku, galima sakyti, kad jis susijęs su darbu.

Mano galva, toks kainų „pakėlimas“, kurį siūlo AM ministras, yra labiau „kosmetinis“ ir orientuotas atkreipti spaudos dėmesį prieš rinkimus, nes kažkokių labiau apčiuopiamų pokyčių aš čia nematau, kita vertus, kiek pamenu ankstesnius Mėgėjų Žūklės įstatymo pakeitimus, jie seime būdavo nustumiami kaip nesvarbūs ir tekdavo laukti kokius metus, kol bus svarstomi, persvarstomi dar ir įvairiuose seimo komitetuose, o čia kažkaip įtartinai greitai...

K. Mažeikos argumentas, jog bus galima skirti daugiau pinigų įžuvinimui, nėra pagrįstas. Jis būtų teisingas prieš keletą metų, kuomet tikrai visi už mokesčius žvejybai pinigai būdavo nukreipiami tiesiogiai įžuvinimui. Vėlgi, bijau nusišnekėti, tačiau taip, deja, vyko gal metus ar du, vėliau valdžia (kuri – nepolitikuosiu) padarė pertvarkas ir tos lėšos jau byra į valstybės biudžetą. Tad kiek sugebės AM bei ŽŪM „išsimušti“ įžuvinimui lėšų, manding, nelabai priklausys nuo to, kiek jų surinks, bet gal aš klystu...

Dėl tų 500 papildomų „neapmokestintų“ žmonių neturiu nuomonės, bet logiškai galvojant, jei rusniškiai turi tokią teisę, kodėl jos negali turėti ir kiti Nemuno deltos regioninio parko gyventojai?

Tikrai pritariu AM ministro nuostatai, kad reikia nemokamą žvejybos teisę suteikti iki 18 m. žvejams, nes jie dar nedirbantys asmenys, jaunimas labiau linkęs sėdėti prie kompiuterių nei žvejoti ar eiti į gamtą. Apie tai irgi buvo kalbėta MŽT, bet nesikartosiu...
Yra dar kai kurių siūlomų šio straipsnio pakeitimų, jie mažiau susiję su pinigais, tačiau gal apie tai kitame poste.

MŽT, kurios posėdis numatomas vasario 12 d., siūlys (konkrečiai Tomas Būdas), kad įstatymo pataisa būtų pakoreguota dar ir kitaip. Kad vėl kainos „neužsistovėtų“, jas leisti keisti AM ministrui, jei tam pritaria MŽT arba priešingai – jas siūlytų MŽT, o pritartų AM ministras. Pritarčiau šiai nuomonei, bet su sąlyga, kad kainos negalėtų būti kaitaliojamos dažniau nei 3–5 metai. Diskutuotinas laikotarpis, reikia labiau pasvarstyti, bet pats faktas, mano nuomone, – ne. Nes gali taip nutikti, kad ministrai, kurie neretai pas mus keičiami kas metai, sumąstys jas koreguoti kaip panorėję, t. y. vis savaip „atsižymėti“. Turėkite omenyje, kad tokius pakeitimus įvesti į ALIS sistemą nėra labai paprasta.

Žinoma, reikia siekti, jog vėl visi už žūklę surinkti pinigai būtų nukreipiami tiesiogiai įžuvinimui ir tai derėtų įtvirtinti įstatymiškai, jei tik įmanoma pagal teisines normas. Toks punktas galiausiai padėtų tašką, nes visiškai nenoriu skirti nė vieno savo cento, kuris renkamas už žūklę, tarkim, nukentėjusiems nuo prasto oro žemdirbiams.

Dėl tokios nuomonės veikiausiai būsiu nelabai giriamas žvejų, nes jau A. Mažeiką „skalpavo“ kai kurie anksčiau šią informaciją pateikusių LT leidinių komentatoriai (Viešpatie, vos už 1 eurą!), tačiau populiarumo nesiekiu, galvoju savo galva ir turiu savus argumentus, jei reikės juos išdėstysiu smulkiau.

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Kelmės rajone sulaikytas statomaisiais tinklais žvejojęs pažeidėjas

Praėjusį pirmadienį Kelmės rajone Gauštvinio ežere sulaikytas asmuo, vykdęs neteisėtą...

5 priežastys, dėl kurių trūksta pavadėliai

Pavadėliai (kitaip, pasaitėliai) naudojami beveik visose meškeriojimo disciplinose. Jie gali būti...

Muselininkas – apie žvejų Eldoradą tolimojoje Rusijos Šiaurėje (3)

Gyvenime visada smagu atrasti kažką naujo, juolab nuvykti ten, kur žmogus koja – retas svečias....

Naujausia statistika: ar Lietuvoje mažėja žvejų? (32)

Sprendžiant pagal naujausius Aplinkos ministerijos pateiktus leidimų mėgėjiškai žūklei...

Žūklė gyliuose. Kokias rites rinktis? (2)

Mūsų portale jau skaitėte apie inercines rites , skirtas poledinei (arba „išvaltinei“, jei...

Top naujienos

Kito kelio nėra: automobilių taršos mokestis taps metinis (318)

Nuo 2023 metų Lietuvoje turėtų būti įvestas metinis automobilių taršos mokestis, numatoma...

Lietuvoje orai bus vis keistesni: rekordų šią savaitę gali būti dar ne vienas (12)

Lietuvoje pagal orus nei žiema, nei pavasaris, ir nors šiltų dienų vis pasirodo, sinoptikai...

Gitanas Nausėda įteikė Nacionalinę kultūros ir meno premiją Viktorijai Kuodytei papildyta (96)

Pirmadienio pavakarę Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda įteikė Nacionalinės kultūros ir...

Į Kauno ligoninę iš Alytaus atvežtas Kinijoje lankęsis vyras (56)

Į Kauno klinikinę ligoninę pirmadienį iš Alytaus dėl pakilusios temperatūros atvežtas vyras,...

Stumbrės žūtimi pasibaigusioje medžioklėje – įspūdingas dalyvių sąrašas: Seimo, „Grigeo“, „Biovelos“ veidai (544)

Teisėsaugos dėmesio sulaukusioje stumbrės žūtimi pasibaigusioje medžioklėje Panevėžio rajone...

Kinijoje dėl koronaviruso dezinfekuojami ir naikinami grynieji pinigai (9)

Kinijos centrinis bankas ėmėsi įgyvendinti naują kovos su koronavirusu strategiją – giluminį...

Lauras Bielinis. Politikoje mes ypač mėgstame nekęsti vienas kito (37)

Įtampa, kuri susidarė tarp Prezidentūros ir Vyriausybės išties nėra politiškai sveika. Na,...

Sergančiųjų gripu Lietuvoje daugėja: užfiksuotas dar vienas mirties atvejis (22)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos (NVSC) informuoja,...

„The Roop“ virusas užkrėtė ir roko gerbėjus – pergrojo dainą „On Fire“ visai kitu stiliumi (34)

Roko muzikos šalininkas Giedrius Balčiūnas, kuris geriau žinomas Jumbo pseudonimu, taip pat...

Putinas imsis rimtos problemos: liko vos 18 mėnesių (77)

Jei Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas planuoja išsilaikyti valdžioje ir po 2024 m., jis turi...

|Maža didelių žinių kaina