aA
Dalis spiningautojų laikosi tam tikro sportiškumo kodekso, kuris tvirtina, jog garbingam priešininkui visada reikia palikti šansą. Dėl šios nuostatos toji dalis spiningautojų žūklėje nenaudoja vieno specifinio įrankio – graibšto. Vienintelis atributas, palengvinantis uždavinį keliant į valtį stambų laimikį, yra speciali kevlarinio audinio pirštinė, apsauganti ranką nuo sužeidimų. Su tokia pirštine drąsiai galima griebti už apatinio žandikaulio ne tik šamą, bet ir dešimtkilograminę lydeką.
Žūklės įrankiai
Žūklės įrankiai
© Pixabay

Vis dėlto, būna skaudu, kai rimta žuvis atsikabina prie pat kojų. Kita vertus, vienas dalykas – ištraukti žuvį į krantą, o visai kitas – įkelti stambų egzempliorių į valtį arba sugriebti tokį pašėlusiai slidų daiktą, kai žvejoji įsibridęs į vandenį. Kas to dar neišbandė praktiškai, gali tai padaryti be graibšto. Deja, žvejojant įsibridus arba žingsniuojant upės pakrante nėra kur pasidėti graibštą. Antra, nešiotis tradicinį graibštą net ir žvejojant spiningu nuo kranto – varginantis reikalas. Todėl mobiliai žūklei sukonstruoti specialūs trumpakočiai graibštai, kurie nešiojami pakabinti už nugaros.

Ant spiningautojo liemenės nugaros prisiūtas metalinis žiedelis. Prie jo prisegamas magnetinis trumpakočio graibšto laikiklis arba prie žiedelio pritvirtinama gumelė, sujungta su graibšto rankena. Už nugaros kabantis graibštas visada po ranka, o gumelė leidžia jį panaudoti neatsegant įrankio nuo žiedelio. Gaminami taip pat specialūs automatiškai išsiskleidžiantys graibštai, kuriems nešioti prie diržo segamos makštys, panašios į kalavijų makštis. Tokie graibštai nelabai patogūs, o kartais neparankiausiu momentu užsikerta jų mechanizmas.

Žūklei iš valties reikalingas kitoks graibštas. Tiesa, vienas reikalavimas išlieka tas pats – graibšto „galva” turi būti pakankamai plati, o tinklelis erdvus. Nešiojamo graibšto „maišas” paprastai esti pasiūtas iš tankesnio, mažomis akimis tinklo, kad mažiau kliūtų už vandens augalų ir šakų. Vis tik žuvį geriau supančioja tinklas stambiomis, 5-6 cm skersmens, akimis. Žūklei iš valties geriausia rinktis graibštą, kurio „galvos” plotis ne mažesnis nei 40 cm, o dar geriau – per 45 cm. Graibštas skirtas stambiam laimikiui, ir bus apmaudu, jei lemiamu momentu į jį tilps tik pusė keturiakilograminės lydekos.

Kitas svarbus graibšto parametras – koto ilgis. Jis derinamas su valties, kuria plaukiama žvejoti, gabaritu. Pripučiamose valtyse tinkamiausias graibštas – su 1 m ilgio kotu. Vadinasi, su „galva” įrankis bus 1,5 m ilgio. Pripučiamose valtyse erdvė ribota. Didesnį graibštą nėra kur laikyti. Antra, pripučiamų valčių bortai žemi, tad laimikį pasieksite ir metriniu kotu. Žinoma, tokį pat graibštą galima naudoti žvejojant iš medinės arba plastikinės valties, bet šie laivai ilgesni, užkibusi žuvis gali atsidurti ties kitu valties galu. Tad graibštas su 1,5 m ilgio kotu bus pats tinkamiausias. Na, o dvimetrinio koto prireiks žvejojant iš katerių, botų, kurių bortai yra platesni ir aukštesni. Ilgesniais graibštais naudojamasi žvejojant Kuršių, Kauno mariose, Drūkšių, Dysnų, Dusios ežeruose.
Patartina turėti graibštą, kurio kotas teleskopinis. Toks graibštas laivelyje užima mažiau vietos.

Patys didžiausi laimikiai – šamai, stambios lydekos, sterkai į graibštą paprastai netelpa, o į kiekvieną žūklę nesivežiojama graibštų, kurių „galvos” skersmuo siekia vieną metrą. Daug patogiau ir praktiškiau valtyje turėti specialų kablį, kuriuo galima užkabinti ir išvilkti kelias dešimtis kilogramų sveriantį laimikį. Tinkamiausi kabliai su teleskopiniais kotais, nes užima nedaug vietos. Tiesa, kablį pavojinga laikyti pripučiamoje valtyje, nes jo geluonimi galima pradurti guminukės kamerą. Dabar sukonstruotas specialus įrankis, primenantis pusės metro ilgio reples. Stambi žuvis juo sugriebiama už apatinio žandikaulio ir įkeliama į valtį.

Daugiau patarimų apie žūklę skaitykite portale gowild.lt

Gowild.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (100)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (21)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (42)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Akcijos „Lydeka 2021“ reidai šiandien vėl vyksta Utenos rajone (15)

Šiandien Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos pareigūnai, vykdydami akciją „ Lydeka...

Top naujienos

Du migrantai dėl neteisėto sienos kirtimo pasiųsti už grotų: labai norėjo į Vokietiją, todėl prieglobsčio Lietuvoje atsisakė (273)

Iš Baltarusijos į Lietuvą atvykę du neteisėti migrantai pareiškė, kad mūsų šalyje likti...

Viktorija Chockevičiūtė | D+

Už daugiau nei 300 mln. eurų ieškinių turintis Marcinkevičius apie galimas šios istorijos baigtis: viena jų – visiškas finansinis krachas (12)

Tai – ko gero garsiausia verslo skyrybų byla Lietuvoje. Kilus vidiniams konfliktams, tarp...

Skaičiai vėl auga: Lietuvoje nustatyti 1155 nauji koronaviruso infekcijos atvejai (3)

Lietuvoje nustatyti 1155 nauji koronaviruso infekcijos atvejai, 18 žmonių mirė.

Garsiųjų afganistaniečių istorijoje – naujos skandalingos detalės: sprendimų jie laukė sodyboje Lietuvoje

Penkių afganistaniečių, dėl kurių Europos Žmogaus Teisių Teismas (EŽTT) pradėjo bylą prieš...

Pyktis pasienyje – emocijas neteisėtas migrantas išreiškė mėtydamas akmenis (38)

Per praėjusią parą, nuo pirmadienio vidurnakčio iki antradienio, pasieniečiai neleistinose...

Pasiskaičiuokite: kuris elektros tiekėjas siūlo palankiausią kainą – pakanka įvesti vieną skaičių (149)

Pasirinkti elektros tiekėją tampa lengviau – antradienį startuoja skaičiuoklė, kurioje galima...

Nuo spalio 15 d. studentai už testus turės susimokėti: ministrė ragina pakeisti nuomonę dėl skiepų (59)

Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė primena, kad nuo spalio 15 dienos...

Garsiai nuvilnijusi Editos Mildažytės istorija priminė kitų eterio žvaigždžių gėdas: neblaivūs pasivažinėjimai baigėsi ir tragiškai (14)

Pastarojo savaitgalio klaida televizijos laidų prodiuserei ir vedėjai Editai Mildažytei ramybės...

„Prezidentas apie tai daug negalvoja“: Bideno žingsniai kelia sąjungininkų pyktį (2)

JAV prezidentas Joe Bidenas atėjo į valdžią žadėdamas atkurti JAV užsienio politikos...

Ekspertas palygino įvairių šilumos būdų kainas: išskyrė, kuo šildytis pigiausia (178)

Vėstantis oras, norime to ar nenorime, primena apie artėjantį šildymo sezoną. Daugiabučių...