aA
Sultingas ir traškus. Neragavau, bet pastaruosius metus ypač prieš varžybas visada pagalvodavau apie kokonus, kuriuos dar kiti vadina kasteriais. Prieš kelis metus tie patys kasteriai būdavo indikatorius, kad musės lervos jau senos ir ilgai netrukus visos susisuks į kokonus, o vėliau pavirs musėmis. Mauti jas ant kabliuko nesiryždavau.
Lervos
Lervos
© Fotolia

Bet šiuo metu vartydamas užsienio žurnalus apie žūklę pastebėjau į dėžutes subertus masalus. Ir vienas – jų kokonai. Norėjau išbandyti. Bet pradžioje teko pasidomėti kaip juos paruošti žūklei. Taigi parašiau žvejui, kuris gyvena ir žvejoja Didžiojoje Britanijoje ir paprašiau , jo papasakoti, kaip paruošiami šie masalai. Po keleto savaičių sužinojau ir išbandžiau tai, ką buvau išgirdęs: kaip kokonus ruošia anglas, kuris prekiauja kasteriais. Pabandysiu pasidalinti savo patirtimi.

Žinoma, Anglijoje kokonų galima nusipirkti vietinėje žūklės parduotuvėje, bet ir pirktiniai reikalauja priežiūros. Vis dėlto viduje yra gyva lerva. Išlaikyti ją reikia ir šviežią, ir švarią. Smulkiame sietelyje vertėtų praplauti nešvarumus ir taip pašviežinti, kad nebūtų nemalonaus kvapo. Jei planuojate išvykti į žūklę, supilkite į plastikinį maišelį su vandeniu, kad kasteriai būtų apsemti, ir palikę oro užriškite maišą. Įsidėkite jį į šaltkrepšį arba ten, kur nespigina saulė ir galėsite transportuoti.

Lervos
Lervos
© Fotolia

Jei planuojate žūklę po keleto dienų, paruoštus kasterius supilkite į plastikinį indą su vandeniu ir uždenkite juos su laikraščiu, kad jie kvėpuotų ir išliktų gyvi. Juos dera laikyti šaltoje, vėsioje vietoje. Šaldytuvas tinka puikiai.

Jei ketinate pasigaminti kokonus, o aš įsitikinęs, kad Lietuvoje jų tinkamų parduotuvėje negausite, pateikiame instrukciją:

  1. Kai nusipirksite musės lervų (1 litrui kokonų reikia apie 2 litrų gyvų lervų) reikia prasijoti keletą kartų, kad atskirtumėte sėlenas nuo musės lervų. Taip pašalinsite ir ne gyvas lervas, kurios netinkamos kokonų gamybai. Lervas supilkite ir išsklaidykite kuo platesniame inde, tam, kad nepradėtų dūsti kitu atveju rasite labai daug sugedusių lervų.
  2. Maždaug po 1-3 dienų pasirodys pirmieji kokonai. Juos aš laikau įstiklintame balkone maždaug 14 laipsnių temperatūroje. Verta paminėti, kad kuo aukštesnė temperatūra, tuo greičiau vystosi kokonai.
  3. Draugas, kuris suteikė informacijos apie kokonus sakė, kad anglas kuris prekiauja kokonais, sijoja lervas kas 4 valandas. Žinoma, tiek laiko aš neturėjau, todėl sijodavau jas apie 3 kartus į dieną. Anksti ryte (apie 8), po darbo (apie 19 valandą) ir vėlai vakare prieš einant miegoti (apie 23 valandą). Per tokį laiko tarpą lervų išsivysto daugiau, tačiau ne visos tampa tobulos.
  4. Patys vertingiausi kokonai yra tie, kurie šviesūs. Jie ką tik susisukę į lervą ir turi daugiausia skysčio šios būsenos metu, tai tikriausiai ir patinka žuvims. Dar žūklės metu visos lervos patamsėja, todėl šviesios tampa gražios rusvos spalvos.
  5. Skirtumas tarp šviesaus ir tamsaus kokono yra toks, kad kuo šviesesnis, tuo greičiau skęsta, o kuo tamsesnis tuo lėčiau. Visiškai tamsus kokonas tampa pusiau tuščiaviduris, todėl laikosi vandens paviršiuje. Čia jau žvejo strategija: ar šaudyti laidyne šviesius kokonus ant vandens paviršiaus, ar tamsius kokonus sudėti į jauko rutulius ir įmestus į vandenį pradedant jiems irti, šie kiltų į vandens paviršių.
  6. Vandenyje vystymosi būsena sustabdoma. Jie nebegauna saulės spindulių, ir temperatūra nukrenta iki kritinės ribos. Kokonus geriausia laikyti vėsioje vietoje. Tik neuždarykite dėžutės dangčio ir leiskite kokonams kvėpuoti, vis dėlto jie vis dar gyvi.
  7. Kai jau būsite pasiruošę vykti į žūklę supilkite kokonus į plastikinį maišą ir sudėkite į šaltkrepšį. Prieš supakuodami galite juos nuplauti vandeniu, kad nereikėtų to daryti žūklės metu.

Nors tai ir trumpa instrukcija, bet paruošti ir prižiūrėti kokonus užima nemažai laiko, o ir ne patį maloniausią kvapą pirmomis dienomis tenka ištverti. Prižiūrėti ir neužmiršti savo augintinius kas keletą valandų. Paguoda tik viena. Kokoną mėgsta stambios žuvys, todėl priešininkai pasirinkę būtent šį masalą kaip jauko komponentą dažniau sulaukia stambaus karšio ar kuojos kibimo.

Daugiau informacijos apie tokią žūklę galite rasti Lietuvos sportinės žūklės klubo Pyla tinklalapyje.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prie Ispanijos krantų sugavo didžiulę mėnulžuvę (7)

Jūrų biologas Enrique Ostale tiesiog negalėjo patikėti savo sėkme, pamatęs didžiulę...

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (103)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (21)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (42)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Top naujienos

D+Vytenis Miškinis

Žinomo advokato nužudymas virto painiu detektyvu: po nusikaltimo sustojo net Vilniaus tarybos darbas

Tai buvo bene įžūliausias praėjusio dešimtmečio nusikaltimas – pačiame Vilniaus centre vidury...

Derybos dėl Ukrainos žlugo neprasidėjusios: jau laukiama Rusijos specialaus desanto pasirodymo (179)

Vladimiras Putinas nubrėžė raudonąsias linijas, siūlydamas pasidalinti įtakos zonomis...

Fitoterapeutas Ruolia įvardijo vieną naudingiausių augalų sergantiems vėžiu: „išgaudo“ piktybines ląsteles (40)

Vėžys – viena klastingiausių ligų, todėl, gydytojo kabinete išgirdus būtent šią...

Pasienyje apsilankęs žurnalistas: tai, ką pamatėme, kelia liūdnas emocijas (4)

Situacija pasienyje, nors ir migrantų srautai yra sumažėję, kelia liūdnas emocijas, sako...

Suspindo ir Biržų eglutė – jai panaudota daugiau nei 2000 eglišakių

Penktadienį, gruodžio 3 d. biržiečiai Nepriklausomybės aikštėje susirinko į eglutės...

10 pasenusių mados „taisyklių“, kurių jau privalu atsikratyti

Jei mėgstate skaityti popierinius ar internetinius žurnalus, neabejotinai pastebėjote, kad...

Vienas pirmųjų omikron atmaina užsikrėtęs Izraelio gydytojas: jei ne skiepai, būtų pasibaigę liūdniau (2)

Šios savaitės pabaigoje Izraelyje, tikėtina, žymiai padidės asmenų, užsikrėtusių COVID-19...

Dalies vilniečių vakaras – tamsoje: be elektros liko ir parduotuvės bei barai papildyta (17)

Dalis vilniečių penktadienio vakarą turėjo praleisti tamsoje - dėl elektros įrangos gedimo...

Žaliaskarė sužibo Alytuje: įspūdingą renginį gyvai galėjo stebėti tik su galimybių pasais (56)

Penktadienio vakarą į Alytaus Rotušės aikštę, kur iškilmingai įžiebta miesto Kalėdų eglė,...