aA
Kasmet Lietuvoje bei užsienyje įžuvinama galybė upių. Žuvivaisos specialistai įsitikinę – siekiant atstatyti prarastus žuvies išteklius, įžuvinimo dirbtiniu būdų išvengti neįmanoma, tačiau ar įžuvinimas tikrai padeda kovoti su nykstančių rūšių problema. Kas nutinka, kai įžuvinimas sustabdomas? Kas nutinka ėmus žuvinti upes, kuriose ši praktika anksčiau niekada nebuvo taikyta?
Žvejyba Montanoje
Žvejyba Montanoje
© Stopkadras/Vimeo

Pirmosios pasakojimo dalies ieškokite ČIA.

Įdomu, kad JAV įžuvinimas upėtakiais kritikuotas jau ir anksčiau. Žvejai mėgėjai už savo mokesčių pinigus gaudavo labai nedaug. Statistika rodė, kad per tris mėnesius nuo įžuvinimo, išnykdavo 95 proc. dirbinai išveistų upėtakių. Apie 15 proc. sugaudavo ir nebepaleisdavo patys meškeriotojai, o 80 proc. suėsdavo kitos plėšrios žuvys ir žinduoliai. Išauginti žuvį iki „legalaus“ dydžio būdavo išties nepigu. Žvejams tekdavo vos 15 proc., tad tai buvo brangūs upėtakiai. 1972 m. vietos valdininkai kiekvieną dirbtinai išveistą ir sugautą Medisono upės aukštupio upėtakį įvertino apie 2,5 dolerio. Neracionalu buvo ir tai, kad anuomet tiek tekainavo pats žvejo bilietas.

Žvejyba Montanoje
Žvejyba Montanoje
© Stopkadras/Vimeo

Taigi, tuomet atsirado jau du argumentai prieš žuvinimą: dirbtinis upėtakių vesimas ir įleidimas davė nepakankamai naudos žvejui mėgėjui ir, be to, neigiamai veikė laukinių upėtakių populiacijas. Įprastai niekas neskuba keisti politikos remdamasis vos trijų metų duomenimis, tačiau gauti rezultatai peržengė visas ribas. Susiklosčius tokioms aplinkybėms vietos valdininkai turėjo nuspręsti, ką toliau daryti. Daugelis baiminosi, kad žuvinimo sustabdymas sukels prie upių gyvenančių bendruomenių ekonominę katastrofą. Po nesibaigiančių svarstymų, 1973 m. departamentas ir komisija nutarė, kad nuogąstavimai neturi pagrindo. Žuvinimas nelaisvėje išaugintais upėtakiais buvo sustabdytas.

Laukinių upėtakių ėmė ženkliai daugėti, kaip ir buvo numatyta tyrime. Galatino aukštupyje, aukščiau Big Skai (Big Sky), nutraukus įžuvinimą, vienoje mylioje padaugėjo nuo 450 iki 2500 žuvų. Nustojus žuvinti Odelo upelį, laukinių upėtakių populiacija pasiekė iki įleidimo turėtą skaičių.

Žūklė Montanoje

Sėkmės pavyzdžiu gana greitai pasekė daugelis JAV valstijų. Žmonės tikėjosi, kad naujoji politika lems visišką veisyklų išnykimą. Taip toli gražu nenutiko. Departamentas vis dar augina 8 milijonus upėtakių per metus. Tik jais žuvinamos ne upės ir upeliai, o ežerai ir tvenkiniai. Vietoje „legalaus dydžio“ upėtakių, dabar įleidžiamas gerokai jaunesnis mailius tam, kad užaugtų pats ir augdamas įgautų laukiniams upėtakiams būdingų savybių. Iš esmės įžuvinimo sistema šiuo metu tebėra labai svarbi, siekiant apsaugoti ir atnaujinti ežerų žuvų išteklius bei išvengti paskirų rūšių, pvz. plėšriųjų upėtakių (Oncorhynchus clarkii), nykimo.

Žvejyba Montanoje
Žvejyba Montanoje
© Stopkadras/Vimeo

Ir tai puikiai pasiteisina. Mokslininkų nuomone, didžiausia reformų nauda buvo ta, kad žmonės pradėjo matyti laukinius upėtakius kaip ribotą išteklių, kurių gyvenamąją aplinką reikia saugoti. Anksčiau, jei žvejyba būdavo prasta, tiesiog įleisdavo daugiau upėtakių. Dabar pagaliau suvokiama, kad norint pagauti didesnių žuvų, būtina saugoti vandenis, kuriose jos veisiasi. Jokioje valstijoje žmonės taip nekovoja dėl upių apsaugos, kaip Montanoje.

Žvejyba Montanoje
Žvejyba Montanoje
© Stopkadras/Vimeo

Visgi įdomiausia yra tai, kas lėmė, kad nustojus žuvinti, laukinių upėtakių populiacijos atsigavo. Tyrimo vadovas Dikas Vincentas prisipažįsta, to, kas būtent vyksta su žuvimis, specialiai netyręs, tačiau, remdamasis ilgamete patirtimi, vyras yra įsitikinęs, kad dirbtiniu būdu įveisti upėtakiai išbalansuoja laukinių upėtakių populiacijų natūralios elgsenos sistemas įsibraudami į jų maitinimosi teritorijas. Esą laukiniai upėtakiai yra natūraliai pasiskirstę maitinimosi teritorijomis pagal dydį ir elgseną, kas leidžia efektyviai panaudoti esamus upės maisto išteklius ir tuo pat mažina riziką patiems besimaitinantiems upėtakiams tapti plėšrūnų maistu. Tai – natūraliai susiklostęs rūšies prisitaikymo laukinėje gamtoje būdas.

Upėtakis
Upėtakis
© Stopkadras/Vimeo

Dirbinai išveisti upėtakiai maitindamiesi visiškai nesisaugo plėšrūnų ir plaukia maitintis į būrius griežtai nustatydomis valandomis. Dėl to įleidus dirbtinai išveistų upėtakių į laukinę aplinką jie ne tik nėra pasirengę savarankiškai susirasti maisto, bet ir griauna laukinių upėtakių maitinimosi vietų principą. Įleistų upėtakių įpročiai daro juos lengvai pagaunamus kitų plėšrūnų. Laukiniai upėtakiai, praradę savo teritorijas, ima maitintis skurdžiau bei tampa lengviau prieinamu grobiu. Todėl tame pačiame upelyje tiek įleistų, tiek laukinių upėtakių išgyvenamumas ir dydžiai ženkliai sumažėja.

Žvejyba Montanoje
Žvejyba Montanoje
© Stopkadras/Vimeo

O kaip gi pas mus? Lietuvoje teigiama, kad žuvinama remiantis mokslininkų rekomendacijomis. Paskaičius internete prieinamą 2014 metų ataskaitą pavadinimu „Margųjų upėtakių ir kiršlių populiacijų būklės įvertinimas ir rekomendacijų dėl jų dirbtinio veisimo darbų populiacijoms palaikyti bei pagausinti 2015 – 2020 metams pateikimas“ nepavyko aptikti, kad būtų remtasi tyrimais, kurie atsakytų į klausimą, kiek žuvų skaičius upėje nuo žuvinimo keičiasi ir kaip keičiasi jų dydžiai.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Iš Kauno marių žvejai traukia pasiligojusias žuvis: specialistas sako, kad problema tik gilės (1)

Kauno mariose žuvis gaudantys žvejai jau kurį laiką stebisi užkimbančiais laimikiais....

Mėgėjų žvejybos leidimai: kas ir kokį turi įsigyti?

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau poilsiautojų nutaria išbandyti mėgėjų žvejybą , todėl...

Tinklais prekiavęs pažeidėjas sulaukė aplinkosaugininkų: laukia nemenka bauda

Savaitgalį Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai...

Selemonas Paltanavičius apie užtvankų žalą gamtai: turime pripažinti, kad buvo padaryta klaidų

„Sunku patikėti, tačiau kažkada Nemunas buvo pagrindinė mūsų krašto lašišų nerštavietė....

Pasakė, ką daro su konfiskuotomis žuvimis: yra du keliai

Sulaikę neteisėtai žvejojančius asmenis, aplinkosaugininkai dažniausiai randa ir žuvų. Jei...

Top naujienos

Zelenskis įspėjo NATO lyderius: arba skubi pagalba Ukrainai, arba jums teks kariauti su Rusija Zelenskis: į Lietuvą Rusija žiūri kitaip

Prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pareiškė NATO lyderiams, kad kovojant su Rusijos...

VMI skelbia turto deklaracijas: formaliai – Seime tik du milijonieriai (6)

Pažvelgus į Valstybinei mokesčių inspekcijai ( VMI ) už 2021 metus pateiktas Seimo narių turto...

Štai kokį turtą valdo didžiųjų miestų merai: Matijošaitis praturtėjo dar labiau, paviešinta Šimašiaus sutuoktinės deklaracija

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) paskelbus turto deklaracijų duomenimis už 2021 metus,...

Grybauskaitė CNBC prabilo apie Kaliningradą: Putinas gąsdina Lietuvą, bet mes jau jų nebijome (6)

Kadenciją baigusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė interviu televizijai CNBC dar kartą...

NATO viršūnių susitikimo fone – pareiškimas iš Rusijos: žinojome, ko tikėtis

Maskva trečiadienį pareiškė, kad Madride vykstantis NATO viršūnių susitikimas įrodo, jog...

Anušauskas: NATO vadovai patvirtino sprendimą dėl Aljanso brigadų rytiniame sparne

NATO šalių vadovai Madride trečiadienį patvirtino ketinimus rytiniame Aljanso sparne, įskaitant...

Nausėda NATO viršūnių susitikime: penki žingsniai Rusijai sustabdyti

Rusija išliks ilgalaike karine grėsme NATO , todėl Aljansas privalo imtis būtinų priemonių...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Paaiškino, kodėl Lietuvą skalbusios liūtys sukėlė nuošliaužas bei kokiems regionams jos gresia labiausiai: lietus čia – ne vienintelis veiksnys

Praėjusią savaitę Lietuvą tvindžiusios liūtys pridarė didelių nuostolių. Skendo ne tik...

Karas Ukrainoje. Po dar kelių kruvinų Rusijos atakų – grėsmingas Zelenskio pareiškimas (11)

Rusijos atakos, pareikalaujančios ir žmonių gyvybių, Ukrainoje nesiliauja – vėl apšaudyti...

Būsto įperkamumas Lietuvoje prastėja: ilgiausiai taupyti turi vilniečiai (1)

Ilgiausiai taupyti norint įsigyti būstą viename Lietuvos didmiesčių be paskolos reikės Vilniuje,...