aA
„Lietuvoje kasmet valstybė skiria šimtus tūkstančių eurų žuvų veisimui. Tačiau, kam to reikia, ar be žuvivaisos žuvų ištekliai negalėtų atsistatyti natūraliai? – klausia Grynas.lt žurnalistės balsas iš už kadro. Tačiau Žuvininkystės tarnybos žuvivaisos skyriaus vedėjas Valdas Gečys turi savo nuomonę: „Tas klausimas visame pasaulyje sprendžiamas tokia linkme, kad be dirbtinio veisimo žuvų ištekliai patys neatsistato“. Ar tikrai?
Upėtakis
Upėtakis
© Stopkadras/Vimeo

Reportažas

Dar 1974 metais Montanos (Montana) valstija (JAV) nuveikė kai ką, kas pritrenkė ne tik šios valstijos, bet ir visus JAV meškeriotojus: nustota dirbtinai veisti ir įžuvinti upes upėtakiais.

Šis veiksmas iš pradžių įsiutino daugelį vietinių žvejų bei iš mėgėjiškos žūklės gyvenančių verslų. Tam nepritarė netgi dalis Žvejybos ir medžioklės departamento tarnautojų. Kelias dešimtis metų buvo manoma, jog būtent dėl dirbtinio veisimo ir įžuvinimo galima mėgautis gausesniais ir didesniais laimikiais. Daugelis Montanos gyventojų nerimavo, kas nutiks žymiosioms valstijos upėtakinėms upėms ir verslams, kurių pajamos kliovėsi legionais meškeriotojų per visą šalį vasaromis atvykstančių pasisvečiuoti į šią upėtakiais garsią valstiją.

Žvejyba Montanoje
Žvejyba Montanoje
© Stopkadras/Vimeo

Po kurio laiko sužinojome ir atsakymą: upėtakių neįtikėtinai padaugėjo. Nutraukus veisimą, laukinių upėtakių skaičius įvairiose Montanos upėse kai kur padvigubėjo, kai kur patrigubėjo ar išaugo dar labiau.

Dikas Vincentas (Dick Vincent) ir jo kolegos buvo tie žmonės, kurių tyrimas padėjo šiam sprendimui pagrindą. Mokslininkai dar praėjusio amžiaus 7 deš. pab – 8 deš. pradž. tyrė Medisono (Madison) upės upėtakių populiaciją. Dikas užaugo čia pat Montanoje, žvejodamas Medisono ir Klark Forko (Clark Fork) upėse. Montanos valstijos universitete įgijęs biologijos magistro laipsnį, 1966 m. pradėjo dirbti Žvejybos ir medžioklės departamento tarnautoju. Šiais laikais žinomas visoje JAV dėl žuvų ligų tyrimų, prieš daugiau nei keturis dešimtmečius Vincentas ir jo komanda sugebėjo parodyti, kad laukiniai upėtakiai klesti ten, kur nevykdomas veisimas, ir skursta stipriai įžuvinamose atkarpose. Tai jo tyrimas pradėjo upėtakių išteklių vadybos perversmo bangą pačioje Montanoje, kuri vėliau nusitęsė per visas valstijas.

Žūklė Montanoje

Įdomu, kad tyrimą mokslininkai pradėjo siekdami išsiaiškinti hidroelektrinių reguliuojamo vandens lygio įtaką upėtakių populiacijoms. Pasirinkę dvi skirtingas Medison upės atkarpas, esančias kelių mylių atstumu viena nuo kitos, Noris (Norris) ir Varni (Varney), įtikino elektrinių administraciją, kad padidintų išleidžiamo vandens srautus ir taip pakeltų atkarpų vandens lygį. Tikėtasi, jog daugiau vandens pagerins 25 cm ir didesnių upėtakių gyvenimą ir veisimąsi abiejose atkarpose. Tačiau taip nutiko tik vienoje, Noris, atkarpoje. Tai gerokai supainiojo mokslininkus ir ir jie ėmėsi tolimesnio populiacijų monitoringo ir priežasčių paieškos. Svarbiu momentu pasirodė tai, jog Varni atkarpa, kurioje upėtakių nepadaugėjo, kasmet būdavo įžuvinama nuo 10 000 iki 15 000 „legalių“ upėtakių. „Gal tai gali būti priežastis?“ – paklausė savęs mokslininkų grupė ir ėmė tirti.

Juodoji įžuvinimo pusė I: mokslininkų skaičiavimai sukėlė šoką
© Stopkadras/Vimeo

1969 m. mokslininkai pasiūlė gausiai žuvinamą Medisono upės Varni atkarpą trejus metus nežuvinti, o Medisono upės intaką, Odelo upelį (O’Dell Creek), kuriame niekada nebuvo įveisiami upėtakiai, tačiau jų niekuomet nebuvo sunku pagauti, pradėti žuvinti.

Madisono upės Varni atkarpa
Madisono upės Varni atkarpa
© Stopkadras/Vimeo

Pradžioje sekėsi nekaip. Sakyti, kad tyrimas nebuvo entuziastingai sutiktas būtų per švelnu. Daugelis manė, kad tyrėjų tikslas yra visiškai sustabdyti dirbtinį upėtakių įveisimą. Tačiau mokslininkai to nesiekė. Svarbu buvo suprasti, ar veisyklose išaugintų „legalių“ vaivorykštinių upėtakių įleidimas į upes kaip nors veikia laukinių vaivorykštinių ir margųjų upėtakių populiacijas. Tačiau daugelis verslų ir žvejų mėgėjų buvo tikri, jog nežuvinama upės atkarpa per trejus metus ištuštės ir nebebus, ką gaudyti.

Tai buvo metai, kai upių įžuvinimas Amerikoje siekė savo apogėjų. Paauginti upėtakiai buvo leidžiami į Big Houlą, Jeloustouną, Galatiną, Medisoną – visas geriausias upėtakines upes, kurios ir iki tol garsėjo puikiais laimikiais: siekė 2 000 „legalių“ upėtakių vienoje mylioje (1,6 km) vidurkį. Tačiau gyventojai vis skundėsi, jog „anksčiau būdavę geriau“ ir daugiausia upėtakių buvo įleidžiama pas tuos, kurie garsiausiai rėkdavo. Buvo tikima, jog dirbtinai užauginta žuvis papildo laukines populiacijas. Tai yra, kad du plius du lygu keturiems. Ir tik kai kurie biologai kėlė klausimą, kad galbūt du plius du yra lygu trims, o gal net ir mažiau.

Žvejyba Montanoje
Žvejyba Montanoje
© Stopkadras/Vimeo

Tiesa, situacijos blogėjimą susieti su žuvinimu galėjo ir kai kurie garbaus amžiaus meškeriotojai. Net keletas jų teigė, jog prieš prasidedant įžuvinimo bumui, ant kabliuko neretai papuldavo pusės kilogramų žuvų, tačiau septintajame dešimtmetyje pagauti tebuvo įmanoma mažų 25 cm įveistų upėtakių.

Taigi, trejų metų studija prasidėjo 1970 metais, tačiau apėmė duomenis ir iš 1967 – 1969 žuvinimo metų. Jau po metų tyrėjų grupė pastebėjo, kad pasirinkta nežuvinama keturių mylių (6,4 km) upės atkarpa ėmė atsigauti. Didesnių žuvų daugėjo. Iki 1971 metų rudens laukinių upėtakių padaugėjo 153 procentais lyginant su 1967 – 1969 metų vidurkiu. Tai yra, upėtakių atkarpoje padaugėjo nuo 1 500 iki 3800. Situacija gerėjo kiekvienais metais. 1974 metais didesnių nei 25 cm upėtakių skaičius minėtus žuvinimo metus viršijo 213 procentų – suskaičiuotą 4700 upėtakių.

Grant Grigsby
Grant Grigsby
© Stopkadras/Vimeo

O štai, kas nutiko Odelo upeliui, kuris turėjo nemažai laukinių upėtakių, tačiau pradėtas žuvinti. 1967 – 1969 metais suskaičiuota 515 margųjų upėtakių 1,4 mylios (2,6 km) ruože. 1971 metais jų skaičius krito iki 380, o 1972 metais – iki 280 individų. Ženkliai sumažėjo didelių žuvų.

Tyrėjai įtarė, kad įžuvinimas sukelia neigiamų padarinių, tačiau, pastebėję Varni ruože upėtakių padaugėjus trigubai, o Odelo upelyje sumažėjus perpus, liko šokiruoti.

Laukite tęsinio...

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Iš Kauno marių žvejai traukia pasiligojusias žuvis: specialistas sako, kad problema tik gilės (1)

Kauno mariose žuvis gaudantys žvejai jau kurį laiką stebisi užkimbančiais laimikiais....

Mėgėjų žvejybos leidimai: kas ir kokį turi įsigyti?

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau poilsiautojų nutaria išbandyti mėgėjų žvejybą , todėl...

Tinklais prekiavęs pažeidėjas sulaukė aplinkosaugininkų: laukia nemenka bauda

Savaitgalį Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai...

Selemonas Paltanavičius apie užtvankų žalą gamtai: turime pripažinti, kad buvo padaryta klaidų

„Sunku patikėti, tačiau kažkada Nemunas buvo pagrindinė mūsų krašto lašišų nerštavietė....

Pasakė, ką daro su konfiskuotomis žuvimis: yra du keliai

Sulaikę neteisėtai žvejojančius asmenis, aplinkosaugininkai dažniausiai randa ir žuvų. Jei...

Top naujienos

Zelenskis įspėjo NATO lyderius: arba skubi pagalba Ukrainai, arba jums teks kariauti su Rusija Zelenskis: į Lietuvą Rusija žiūri kitaip

Prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį pareiškė NATO lyderiams, kad kovojant su Rusijos...

Štai kokį turtą valdo didžiųjų miestų merai: Matijošaitis praturtėjo dar labiau, paviešinta Šimašiaus sutuoktinės deklaracija (2)

Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI) paskelbus turto deklaracijų duomenimis už 2021 metus,...

Panikuoja laukdami EK sprendimo dėl Kaliningrado: jei taip atsitiktų, tai būtų rusų džiaugsmas

Europos Komisijai (EK) užsimojus paruošti naujas gaires dėl sankcionuotų prekių tranzito per...

Anušauskas: NATO vadovai patvirtino sprendimą dėl Aljanso brigadų rytiniame sparne papildyta

NATO šalių vadovai Madride trečiadienį patvirtino ketinimus rytiniame Aljanso sparne,...

Grybauskaitė CNBC prabilo apie Kaliningradą: Putinas gąsdina Lietuvą, bet mes jau jų nebijome (7)

Kadenciją baigusi šalies vadovė Dalia Grybauskaitė interviu televizijai CNBC dar kartą...

VMI skelbia turto deklaracijas: formaliai – Seime tik du milijonieriai (5)

Pažvelgus į Valstybinei mokesčių inspekcijai ( VMI ) už 2021 metus pateiktas Seimo narių turto...

NATO viršūnių susitikimo fone – pareiškimas iš Rusijos: žinojome, ko tikėtis (1)

Maskva trečiadienį pareiškė, kad Madride vykstantis NATO viršūnių susitikimas įrodo, jog...

Nausėda NATO viršūnių susitikime: penki žingsniai Rusijai sustabdyti

Rusija išliks ilgalaike karine grėsme NATO , todėl Aljansas privalo imtis būtinų priemonių...

Karas Ukrainoje. Ukraina ruošiasi galimam puolimui iš Baltarusijos: grėsmė gana didelė okupantai planuoja referendumą dėl Chersono prijungimo prie Rusijos (11)

Rusijos atakos, pareikalaujančios ir žmonių gyvybių, Ukrainoje nesiliauja – vėl apšaudyti...

Draudikai įvardijo, kur Vilniuje po lietaus važiuoti automobiliu pavojingiausia

Vilniečiai tikriausiai dar puikiai prisimena po kiekvieno smagesnio lietaus atsirasdavusį Narbuto...