„Norėtume priminti užtvankų ir hidroelektrinių savininkams, kad upės ir jų ištekliai priklauso visiems Lietuvos žmonėms, – sako aplinkos viceministras Martynas Norbutas. – Neleisdami įrengti žuvitakių ir sudaryti galimybių žuvims migruoti, jie daro didelę žalą gamtai.“
Kol kas yra įrengti tik 26 žuvitakiai. Aplinkos ministerija, norėdama paskatinti jų įrengimą, surado tam lėšų. Valstybinės Vandenų srities plėtros 2017-2023 m. programos įgyvendinimo veiksmų planas numato įrengti žuvų pralaidas ar kitomis priemonėmis užtikrinti galimybę žuvims migruoti dar 20 užtvankų. Šioms pralaidoms numatyta skirti 1,6 mln. eurų (75 proc. iš Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondo ir 25 proc. iš valstybės biudžeto). Tačiau dauguma užtvankų savininkų neleidžia statyti žuvitakių net ir iš šių lėšų.
„Juodajame“ sąraše – užtvankos ir hidroelektrinės Vokės upėje ties Grigiškėmis savininkai, atsisakę sudaryti panaudos sutartį žuvitakio statybai, Akmenių HE užtvankos Lėvens upėje savininkai, neleidę rekonstruoti žuvitakį, Jundeliškių užtvankos ir HE Verknės upėje savininkai, neteikiantys atsakymo dėl galimybės sudaryti panaudos sutartį žuvitakiui įrengti, ir kt.
Šiuo metu užtvankų savininkai, nesilaikantys nustatytų tvenkinio darbo režimo ar aplinkosaugos reikalavimų, gali būti baudžiami ne didesne kaip 140 eurų bauda. Tokia bauda, viceministro Martyno Norbuto žodžiais, neatgraso nuo pažeidimų, todėl artimiausiu metu bus siūloma patikslinti Administracinių nusižengimų kodeksą ir dešimteriopai padidinti baudas.
Netrukus prasidės daugelio žuvų nerštas. Pagal taisykles jo laikotarpiu – nuo balandžio 1 d. iki birželio 30 d. – vandens lygis tvenkiniuose turi būti kuo stabilesnis ir ne žemesnis už normaliai patvenktą lygį (NPL). Žuvų pralaidos turi veikti visą teorinį žuvų neršto migracijos laikotarpį.
Aplinkos ministerija kviečia žmones būti savo krašto šeimininkais ir pastebėjus, kad žuvų neršto laikotarpiu (nuo balandžio 1 d. iki birželio 30 d.) neveikia žuvitakis ar vanduo tvenkinyje pažemintas žemiau NPL, apie tai pranešti Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo skyriui tel. (8 5) 273 2995.
Kauno hidroelektrinės kaimynystė: kuojų auga kartais, o šamų-milžinų teks palaukti
Gyvenimas šalia Kauno hidroelektrinės nesustoja nei žiemą nei vasarą. Didžiausią gėlą...
Nelegaliai žuvis gaudęs vyras bandė sprukti nuo pareigūnų – metė tinklus ir šoko į upę, bet išsisukti nepavyko (1)
Penktadienio naktį du tinklininkai Prienų rajone bandė pasprukti nuo Alytaus gyvosios gamtos...
Prie Ispanijos krantų sugavo didžiulę mėnulžuvę (2)
Jūrų biologas Enrique Ostale tiesiog negalėjo patikėti savo sėkme, pamatęs didžiulę...
Paaiškėjus, kad 90 kg svėręs šamas sugautas nelegaliai, žinomi žvejai atkreipė dėmesį – per ilgai laukiame trofėjinių žuvų apsaugos įstatymo (44)
Savaitgalį naujienų portalus ir televiziją apskriejo žinutė apie rokiškėno sugautą...
Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (20)
Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...
Top naujienos
Dukart padurtam jaunuoliui – neįtikėtinas teismo akibrokštas: gali būti, kad pats nukrito ant peilio (4)
Linksmybės prie Nemuno Kidulių kaime baigėsi kruvinu konfliktu – jaunuoliui draugas du kartus...
Kol Lietuva nesutaria dėl partnerystės įstatymo – Amerika šlovina iš Lietuvos kilusį homoseksualą
Kol Lietuvoje kyla aršios, homofobiškos diskusijos dėl Seime žalią šviesą pagaliau gavusio...
Žibėnas pridengė vėl ne laiku suliepsnojusį komandos „degtuką“: jokio kriminalo
Panevėžio „Lietkabelis“ šiuo metu žaidžia geriausią krepšinį Lietuvoje, ir tai įrodo ne...
Karas Ukrainoje. Ukraina: kovos pasiekė didžiausią intensyvumą, Rusija vėl nusitaikė į Charkivą britų žvalgyba: elitiniai rusų daliniai patyrė milžiniškų nuostolių (9)
„Ateinanti savaitė bus lemiama“, – pabrėžė Luhansko srities vadovas Serhijus Haidajus ir...
Paskutinės gegužės dienos – su lietumi: griaudės perkūnija ir stiprės vėjas
Artimiausiomis dienomis mūsų šalyje kasdien lankysis trumpalaikiai lietūs, prognozuoja sinoptikai.
Bidenui viešint Azijoje – nemaloni Rusijos ir Kinijos staigmena (7)
JAV prezidentui Joe Bidenui baigiant vizitų turą po Aziją nemalonią staigmeną surengė Rusija...
Mirė legendinės grupės „Depeche Mode“ narys Andy Fletcheris
Mirė legendinės britų grupės „ Depeche Mode “ narys Andy Fletcheris. Liūdną žinią savo...
Prasitarė, kad visi Putino strateginiai tikslai žlugo: ateinanti savaitė bus lemiama (1)
Vakarų politikų svarstymai, jog Ukraina rusams galėtų atiduoti dalį žemių, pykdo Kyjivą. Tai...
Lietuvių triumfas futbolo šalyje: Dambrauskas ir „Hajduk“ iškovojo Kroatijos taurę
Įspūdingai sezoną užbaigė Valdo Dambrausko vadovaujama Splito „Hajduk“ : Kroatijos taurės...
Mis Ukraina parodė, kaip atrodė prieš karą ir dabar: pokyčiai – neįtikėtini (3)
27 metų Ukrainos modelis Anna Nepliach atkreipė dėmesį į antsvorio problemą. Mergina...