aA
Muselinėje žvejyboje visai nėra nieko išskirtinai vyriško“, – laikosi nuomonės FlyGal įkūrėja visame pasaulyje garsi muselininkė kanadietė April Vokey. Neabejotinai Lietuvoje taip pat turime moterų, pakėlusių muselinę ir nebegalinčių jos nuleisti, nebijančių parodyti savo sugebėjimų net varžybose. Tačiau kas kita, kai moteris tampa pasauliniu pavyzdžiu, super žvaigžde. Jai pasidaro kur kas lengviau skleisti gamtos išsaugojimo ir moterų laisvalaikio su museline meškere idėją, kurią kai kurie vyrai laiko grynai savo daržu, tam tikru pabėgimu nuo priešingos lyties. Pasidarė įdomu pasižiūrėti, kas lėmė tokius šių moterų gyvenimo pasirinkimus. Pradėti norisi nuo to, apie kurią mano draugas sako „mėtyti mokiausi iš jos“. Aš tai žinau, kad ne iš jos, o tik per „YouTube“.
Joan Salvato Wulff
Joan Salvato Wulff
© Stopkadras / Youtube

„Pasukau savo gyvenimą muselinės žvejybos keliu dėl viso to grožio, kurį matau ir jaučiu, kai žvejoju. Čia nėra nieko dirbtino: jausmas ateina, kai pasitelki savo kūną, keli svorį ir jauti pagreitį. Muselinėje žūklėje mus pasitinka kliūtys: pučia vėjas, stūkso medžiai, upė teka ne ta kryptimi, kur mums patogiausia užmesti. Privalome įsisąmoninti kaip muselė plaukia vandens paviršiumi, kur šiuo metu guli valas ir kiek laisvumo jame yra. Svarbu susipažinti su visais elementais prieš tai, kai galime pradėti mokytis kokių nors užmetimo technikų. Atlikę mostą, stebime, kaip tiesiasi valas. Tas kelias sekundes galime mėgautis vaizdu ir tikėtis, kad jis skirs ten, kur norime. Aš vis pagalvoju, kad kažką panašaus turi jausti dainininkas prieš save laikydamas natų sąsiuvinį. Ir tas jausmas tęsiasi ir tęsiasi. Žvejyba įtraukia mane visą“.

Joan Salvato Wulff (1926 – 2007) augo Naujame Džersyje ir vaikystėje turėjo mergaitės žvejės pravardę. Ketvirtąjame XX amžiaus dešimtmetyje muselinio valo mėtymo (kastingo) varžybos šiuose kraštuose buvo populiarios, tačiau moterys jomis beveik nesidomėjo. Joan buvo išimtis, o jos tėvas Jimis ją palaikė. Būdama vos dvylikos metų, ji ne tik gavo pirmąjį varžybų apdovanojimą ir musele pagavo pirmąjį savo upėtakį, bet ir dirbo tap šokių mokytoja. O būdama šešiolikos Joan laimėjo savo pirmąjį iš 17 nacionalinių apdovanojimų, iškovotų nuo 1943 iki 1960 m. 1944 m. kartu su savo buvusiu mokytoju Joan atidarė šokių mokyklą. Tebebūdama paauglė ji ėmė uždirbti po 150 dolerių per dieną, tedirbo tris dienas per savaitę ir turėjo marias laiko keliauti po čempionatus. Sulaukusi 21-erių metų ir nuvykusi į Londoną Joe paliko ant ledo abiejų lyčių geriausius mėgėjus ir profesionalus ir laimėjo masalo mėtymo varžybas. 1951 m. numetusi beveik 40 metrų Joan tapo pirmąja moterimi istorijoje, laimėjusia muselinio valo mėtymo į tolį varžybas.

Joan Salvato užsispyrusiai siekė galėti iš meškeriojimo pragyventi. Ji tapo pasiutusiai populiaria pramoginių renginių vedėja, triukų su museliniu valu išdarinėtoja ir net vakarinių elito renginių dalyve. 1959 m. ji pasirašė sutartį su žūklės reikmenų kompanija „Garcia“. Pirmą kartą istorijoje žūklės įrankių gamintojas sudarė apmokamą kontraktą, kad juos atstovautų moteris. Joan baigė savo sportinę karjerą 1960 m. Tačiau prieš tai dar blykstelėjo istorijoje įspūdingu 49 metų metimu, pagerindama moterų muselinio valo mėtymo rekordą.

1966 m. „Garcia“ įmonė išsiuntė ją į Naująją Suomiją (Kanada) žvejoti mėlynapelekio tuno kartu su Lee Vulff. Lee gyveno gyvenimą, apie kokį Joan visuomet svajojo. Jie susituokė ir dvidešimt penkerius metus išbuvo žinomiausia Amerikos žvejų pora. Pasirodymuose, klubų pietų metu ir klinikose Lee kalbėdavo apie gamtos apsaugą, o Joan demonstruodavo nepriekaištingas metimo technikas su Lee išrastu Fly-O - kastingo treniruočių meškere, kuria užmetimo galima mokytis ir patalpose. Kai pasirodymuose dalyvaudavo Joan, vyrai kartu pasikviesdavo savo žmonas ir dalis moterų netrukus suprato, kad jos taip pat gali žvejoti museline. 1979 m. duris atvėrė Joan ir Lee Wulff žvejybos mokykla. Joe buvo atsidavusi mokytoja ir mokykla netrukus tapo pasaulinio garso institucija.

1980 m. Joan pradėjo rašyti kasmėnesinius straipsnius į „Outdoor Life“ ir tapo pirmąja rašytoja, turėjusia nuolatinę skiltį šiame žurnale. Jau kitais metais ji ėmė apie muselinio valo mėtymą rašyti žurnale „Rod and Reel“ ir darė tai ištisus 22 metus. Kol pribrendo laikas knygai. Prieš pradėdama rašyti ji smulkiai ištyrinėjo savo pačios metimo techniką, tačiau susidūrė su žodyno šiam sportui aprašyti problema. Joan pačiai teko jį sukurti. Žinia, žodynas išėjo labai vykęs ir pirmasis detaliai paaiškino muselinio valo užmetimo mechaniką, plaštakų, rankų, meškerės ir valo judesius. Joan įkvepia ne tik moteris, bet ir visus, kurių keliai bent kiek susikerta su museline žvejyba. Meistriškumas, gracija, užsidegimas ir atsidavimas sportui leidžia ją vadinti moterimi, kuri gimė, kad mėtytų muselinį valą ir mokytų šio meno kitus.

Neįtikėtinas septintąjam dešimtmečiui namų šeiminkės ir žvejės derinys.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prie Ispanijos krantų sugavo didžiulę mėnulžuvę (7)

Jūrų biologas Enrique Ostale tiesiog negalėjo patikėti savo sėkme, pamatęs didžiulę...

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (103)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (21)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (42)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Top naujienos

D+ Tomas Janonis

Įspūdinga LRT pastatų rekonstrukcija kelia aistras: kiek visa tai kainuos ir kas tą kainą pasiryžęs mokėti (4)

LRT pastatų atnaujinimo architektūrinis konkursas, regis, nevyksta taip sklandžiai kaip buvo...

Specialus kodas statybininkui – tik pradžia: pokyčiai galimi ir kitų sektorių darbuotojams (46)

Siekiant mažinti nelegalų darbą nuo Naujųjų statybų sektoriuje dirbantys asmenys privalės...

D+Žinių radijas

Kada sustos rekordiškai augti būsto kainos? (2)

Ar Lietuvos banko ribojimai antrai paskolai atvėsins įkaitusį kainų laužą? Ar nuosavas erdvus...

Lietuvaičių šykštuoliais nepavadinsi: kalėdinėms dovanoms pasiruošę kaip reikiant praverti pinigines (10)

Šventės artėja – piniginė plonėja, tiesa? Panašu, lietuvaičiai, džiugindami savo šeimą ir...

Lietuviškų durpių karavanai skrodžia pasaulį: o kas tarpsta be jų likusiose žemėse (13)

Lietuvoje durpių gavybos verslas yra puikiai išvystytas. Nors nemaža mūsų durpynų dalis yra...

Vaidas Baumila iš LRT eterio dingo ne šiaip sau: pažeidė sutarties sąlygą (19)

Akyliausi žiūrovai veikiausiai pastebėjo pokyčius LRT laidoje „Svajoja vaikai“. Ilgą laiką...

Specialistai įspėja dėl „ekologiškos“ buitinės chemijos: neapsigaukite

Buitine chemija vadinama labai daug gaminių, pradedant įvairiais plovikliais, baigiant avalynės...

Žiema parodys tikrą savo veidą – paspaus net 21 laipsnio šaltis (27)

Aukšto atmosferos slėgio sūkurys į Lietuvą atnešė žiemišką šaltį. Po šaltos antradienio...

Europos elektros badas skatina Šiaurės šalių tinklų blokadą (13)

Šiaurės Europoje verda ginčas dėl elektros tiekimo. Švedija neleidžia Norvegijai naudoti savo...

Nematomoje Mėnulio pusėje mėnuleigis aptiko kubo formos objektą: netrukus paaiškės, kas tai (5)

Tyrinėdamas kitoje Mėnulio pusėje esantį von Kármáno kraterį, „Yutu-2“ mėnuleigis...