aA
Kiekvienas, bandęs didinti masalų judėjimo greitį, praktiš­kai įsitikino, jog tokiai žūklei reikalingi tvirti valai ir pavadėliai, galintys atremti šakines atakas. „Bėgančią žuvelę” lydekos ata­kuoja labai agresyviai, su didele jėga, todėl ritės stabdis turi būti atleistas kiek daugiau neįprastai, nes lydeka bent kiek plo­nesnį, nei 0,25 mm skersmens valą gali nutraukti vienu ypu.
Lydeka
Lydeka
© Shutterstock

Stabdžio „silpnumą” būtina kompensuoti kitokiu arba, litera­tūriškai tariant, stangresnės akcijos meškerykočiu. Naudojant tokį spiningą, lydeka smūgio į masalą metu puikiai pasikerta pati.

Trečia, kad kontaktas su masalu ir kimbančia žuvimi būtų „kietesnis”, daugiau kaip 50 proc. tokių žūklių atveju reikėtų rinktis pintą valą. Tiesa, yra tam tikrų išlygų. Pintas valas idealiai tinka žūklei vobleriu, tačiau jei masalas – blizgė, geriau elastingesnis ir tinkamesnis įprastas valas.

Kokius ma­salus rinktis, jei žūklėje norima panaudoti „bėgančios žuvelės” taktiką?

Pirmoji masalų grupė – vobleriai. Bene geriausiai tinka „Minnow” tipo, t. y., cigaro formos, gana ilgi (10-15 cm) masa­lai. Jiems pirmenybė, matyt, yra numatyta „Minnow” voblerių konstrukcijoje. Šie masalai nuo staigaus trūktelėjimo labai efek­tingai suvinguriuoja.

Antra, ilgi vobleriai yra labai gerai paste­bimas masalas, kuris jau iš tolo sudomina lydeką. Platelių eže­re, spiningaujant palei kranto iškyšulio šlaitą, teko šiuo dalyku įsitikinti praktiškai. Ežere vanduo labai skaidrus, ir 4 – 5 metrų gylyje vinguriuojanti vartiklė matyti visiškai aiškiai. Atakuo­janti lydeka valtyje stovinčiam spiningininkui irgi yra neblogai matoma, nes dažniausiai masalą ji atsiveja iš gelmės, o žuviai kylant vertikaliai, subaltuoja kaip pienas jos pilvas.

Pa­sitelkęs akinių poliarizaciją, stebėjau šlaitą, bet klasikinio „Ato­mo”, kuris Plateliuose laikomas nepamainomu masalu, taip ir neatsivijo jokia lydeka. Tada kilo, anot mano palydovo ir Plate­lių žinovo Vytauto Trusovo, šventvagiška mintis panaudoti to­je vietoje normalios aukšlės dydžio voblerį, kokius amerikie­čiai spiningininkai paprastai vadina „Stick”, t. y., lazda. Tokio stiliaus vobleriai labiausiai tinka žūklei palei šlaitus, nes jie ma­žiau, nei kiti nukrypsta nuo plaukimo ašies arba, kaip sako žve­jai, blaškosi į šonus. O būtent taip veikia „Crank” arba „Shad” tipo vobleriai, tad juos sunkiau išvesti pakriaušiu ir išvengti ma­salo užsikabinimo.

Antra, „Stick” stiliaus vobleriai yra tos pačios „Minnow” klasės ir dažniausiai yra negiliai, tačiau palaips­niui neriantys. Žinoma, išskyrus specializuotus modelius. Kas nors gali pridurti, kad žūklei palei šlaitus turėtų tikti „Rattlin” tipo vobleriai, irgi nešuoliuojantys, kaip zuikiai, į šonus, bet juos naudojant reikia dar didesnio gylio, o palei krantų šlaitus Pla­teliuose dažniausiai tyvuliuoja 3 – 4 metrų gelmė.

Palei tamsų povandeninį šlaitą voblerį traukiant šuoliais, imituojan­čiais savotišką žuvelės spurtą, jau antruoju metimu pajutau smūgį – gelmėje sužaižaravo sidabriškas siluetas ir poros ki­logramų lydeka įsikibo į masalą, kaip skęstantis į šiaudą. Tą die­ną tik šitokia taktika buvo sėkminga – nei velkiavimas didelėje gelmėje, nei spiningavimas palei sėklius įvairiais masalais (sukrėmis, vartiklėmis, guminukais) buvo neefektyvus, o štai aukš­lę, seliavą imituojantys 15 cm ir didesni vobleriai sugundė pen­kias dideles ir vieną mažą lydekas. Viena buvo dar nepaaugusi iki reikiamo dydžio…

Prasto kibimo dieną spurtuojančio masalo taktiką paban­džiau pritaikyti žvejodamas Nemune, ties Plaškiais, ir labai nu­stebau, kad kaip lokomotyvas įsibėgėjantį masalą duburiuose vienodai gerai atakavo ne tik lydekos, bet ir ešeriai. Po to šią taktiką, t. y., masalo traukimą tokiu tempu, kuris aiškiai rodo, kad žuvelė paniškai sprunka, ėmiau taikyti metodiškai.

Gero kibimo dienomis jis pasitvirtino fantastiškai, bet dar sykį noriu pabrėžti, kad kol kas tik du masalų tipus pritaikiau tokiai žūk­lei – jau minėtus „Minnow” tipo voblerius ir voblerius, kurie dabar vadinami „Knysliukais”. Tai – lašo formos agresyvaus žais­mo vobleriai. Jie daug mažesni už „lazdas” yra 4 – 7 cm, bet gana greitai neria ir todėl puikiai tinka žvejoti mažose ir vidutinėse upėse. Tiksliau – palyginti nedidelėse sietuvose, kur paprastai telkiasi žuvys. Toks vobleriukas puikiai spurtuoja ir imituoja nuo bandos nuklydusią žuvelę. Taigi, šią žūklės takti­ką, be jokios abejonės, galima naudoti plačiau ir bandyti ją įvai­riausiomis žūklės sąlygomis.

Gowild.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Vykdydami reidus, aplinkosaugininkai tikrina deguonies kiekį vandens telkiniuose (6)

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai šią savaitę vykdydami reidus atlieka vandens telkinių...

Telšių aplinkosaugininkai atliko deguonies matavimus vandens telkiniuose (2)

Aplinkos apsaugos departamentas , užtikrindamas kontrolę ir atsižvelgdamas į permainingus orus,...

Lietuvos rekordininkas Aivaras Kimbirauskas: „Kai išvydau šią lašišą milžinę, man atvipo žandikaulis“ (32)

Ar žinote koks yra Lietuvos ribose Baltijos jūroje velkiavimo būdu pagautos žuvies rekordas? Tai...

Poledinės žūklės sezonas: laikykitės ir saugumo, ir žvejybos taisyklių (7)

Daugeliui ežerų pasidengus ledu, žvejoti išsirengia poledinės žūklės mėgėjai. Aplinkos...

Klaipėdos aplinkosaugininkai primena: stintaudami laikykitės taisyklių (11)

Trečiadienio vakarą Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos...

Top naujienos

Nesutariant dėl atstovavimo EVT, Nausėdos laukia staigmena: Seime ruošiamas įstatymas žada kreiptis ir į Konstitucinį Teismą (201)

Viešumoje kilus diskusijoms, kas turėtų atstovauti valstybei Europos Vadovų Tarybos (EVT)...

Verslas prašo trečiojo pagalbos paketo ir stabdyti antstolių veiklą: vėliau apie tai galvoti gali būti per vėlu (54)

Smulkusis verslas sakosi esąs nepatenkintas iš valstybės gaunama išgyvenimui reikalinga parama ,...

Įsigalioja karantino pakeitimai: nelieka prievolės dėvėti kaukes lauke, leidžiama keliauti tarp didmiesčių ir rajonų (86)

Ketvirtadienį įsigalioja karantino pakeitimai, leidžiantys nebedėvėti veido kaukių lauke, taip...

Vitaminų vartojimo atmintinė: vaistininkė nurodė klaidas, kurios vaistus paverčia nuodais

Užtikrinti, kad organizme nepritrūktų būtinų vitaminų ir mineralų, šaltuoju metų laiku tampa...

Atsikėlęs vis dar jaučiatės pavargęs? Tik neignoruokite to, padėti gali ir labai paprasti pratimai

Karantino psichologines pasekmes jau dabar pastebi daugelis žmonių – ne vieną kamuoja nuovargis,...

Pinigų sutaupę lietuviai leidžia sau patogesnį gyvenimą: sumų prabangiam būstui nebeskaičiuoja (42)

Nauji įpročiai – nuotolinis darbas ir internetinė prekyba, keičia ir nekilnojamojo turto rinkos...

Sabonis vaišino varžovą alkūne, rinko dvigubą dublį, tačiau pergale džiaugėsi „Warriors“ žvaigždės (2)

Po pertraukos vėl žaidusi Indianos „Pacers“ komanda trečiadienį namie 107:111 (22:25, 36:31,...

Net labiausiai vakcinuota pasaulio ekonomika susiduria su atsidarymo sunkumais (7)

Kol visas pasaulis tikisi, kad vakcinos padės sugrįžti į normalų gyvenimą, Izraelio patirtis...

Gandais apipintas neseniai mirusio Andrejaus Miagkovo gyvenimas: „Likimo ironija, arba po pirties“ paliko jam pačiam neįmintą mįslę (21)

Buvo žinoma, kad Andrejų Miagkovą kamavo širdies problemos ir galvos skausmai, nors pastaruosius...

Arūnas Marcinkevičius | D+

Intriguojanti istorinė mįslė: kodėl vikingai užkariavo pusę Anglijos, o Baltijos šalių – ne? (3)

Kodėl vikingų gyvenviečių rytinėje Baltijos pakrantėje atrandama, tačiau čia skandinavų...