aA
Balandis – sunkokas mėnesis spiningautojui. Po ilgos žiemos laukimo, išnešus Nemunui ledus, rodos, tik čiuptum spiningą ir lėktum prie vandens. Tačiau nelabai yra ką gaudyti – daugelį plėšrūnų nuo mūsų blizgių saugo sezoninis draudimas. Širdį nuramina tik upeliuose kas dieną aktyvėjantys upėtakiai, tačiau ne visada gali sau leisti lėkti šimtinę kitą kilometrų Dzūkijos ar Žemaitijos kryptimi.
Meknė
Meknė
© Shutterstock

Ką daryti – negi spiningą laikinai iškeisti į plūdinę ar dugninę, ir pasiprašius vietos žvejų „kolchoze“, gaudyti šiuo metu neblogai kimbančias kuojas su žiobriais? Yra ir kita išeitis, tiksliau, o tiksliu – viena žuvis, kuria galima pagauti spiningu. Tai gražuolė meknė, kurių, ačiū Dievui, bent ties Kaunu netrūksta.

Atvirai sakant, šiuo metu suvilioti šią žuvį dirbtiniu masalu yra gerokai kas sunkiau nei po mėnesio, šiltąjį gegužės mėnesį, kada šios žuvys, pailsėjusios nuo neršto ir, matyt, norėdamos atstatyti prarastas jėgas, kibs tikrai neblogai. Tačiau žinant vietas ir pritaikius masalą, vieną dvi žuvis pavyks suvilioti ir dabar.

Balandžio mėnesio meknių žūklę aš skirstau į prieš nerštinę ir po nerštinę. Skirtingai nuo metų, pavasario ankstumo, meknės neršia tuoj po salačių, pačioje kovo pabaigoje – ar balandžio pradžioje.

Rausvapelekių žūklė galima pradėti iškart išėjus ledams ir kiek slūgstant pirmajai pavasarinio potvynio bangai, kai vanduo nuskaidrėja iki tiek, kad pusmetrio gylyje jau gali įžiūrėti dugną. Meknės tokiu metu paprastai būriuojasi netoli nerštaviečių, prie kranto, kur pagrindinė srovė ribojasi su atgaline arba stovinčio vandens ruožu. Dugnas toje vietoje būtina turi būti žvyruotas – kitokio meknės šiuo metu privengia.

Geriausi masalai balandžio pradžioje yra palyginus nemaži, 5 cm ilgio neagresyvūs minnow tipo skęstantys vobleriai. Masalą reikia traukti kiek įmanoma lėčiau, pačia padugne – pakilusio aukščiau ar pernelyg agresyvaus masalo jos šiuo metu privengia. Seniau, kai dar nebuvo pavasarinio salačių žūklės draudimo, viena kitą tikrai stambią meknę pagaudavau ir žvejodamas rudnugarius guminukais. Tačiau specialiai minkštaisiais masalais jų negaudau. Sukriukės dabar taip pat ne pats geriausias pasirinkimas – jų metas prasidės vėliau.

Geriausia masalo vedimo vieta – pagrindinės ir atgalinės srovių sankirtos riba, stovinčio vandens ruožai, esantys netoli kokių vandens kliūčių ir pagrindinės srovės. Meknės kibimas, ir šiaip jau retai kada nuožmus, šiuo metu būna labai atsargus. Lyg kažkas lengvai krepšteltų ar pristabdytų masalą. Todėl reikia būti atidžiam ir kilus įtarimui, visada pakirsti.

Kartais šios žuvys ožiuojasi ir nenori čiupti traukiamo masalo, tačiau neatsisako leidžiamo pasroviui. Tokiu atveju užmetus masalą pasroviui palieki atlenktą ritės lankelį ir laikydamas tarp pirštų valą bei neprarasdamas kontakto su masalu, leidi po truputį jį nešti srovei. Laikas nuo laiko jį sustabdai ir jis pradeda sparčiau žaisti. Būtent tokių pauzių metu žuvis dažnai ir kerta. Tik pastebėti kibimą ir laiku užkirsti yra dar sunkiau, nei traukiant masalą tradiciškai.

Iš voblerių spalvų bene geriausiai šiuo laiku man pasiteisina tradicinė juodai balta bei neršiančios dyglės ar kitos smulkios žuvelės imitacija – masalas žalsvais šonais ir rausvu pilveliu.

Meknėms pradėjus neršti, jos nustoja maitinti ir toks jų vangumas tęsiasi savaitę ar dvi ir po neršto. Kaip seni Kauno žvejai sako, joms reikia laiko „užpakalį po neršto užsigydyti“. Vėliau šios pradeda maitinti labai aktyviai. Tačiau kadangi tai paprastai vyksta gegužės mėnesį, tai jau kitos rašinio tema.

Grįžtant prie prieš nerštinio gaudymo temos, labai didelį vaidmenį vaidina oras. Svarbiausia, kad jis būtų šiltas. Šiuo metu žuvų aktyvumą labai teigiamai veikia saulė. Tuo tarpu staigiai atšalus jos visai nustoja maitintis ir tokiu metu prie upės geriau nė neiti.

Rytinės žūklės valandos paprastai būna tuščios, todėl balandžio pradžioje neskubu prie upės – galima sau leistai ilgiau pamiegoti

Meknės buveinės šiuo metu nesiskiria nuo salačių, tad gaudant meknes dažnai voblerį atakuoja ir rudnugariai. Nieko nuostabaus – juk šios žuvys neršia praktiškai tose pačiose vietose ir beveik vienodu laiku. Reikia būti pasiruošus tokiems siurprizams ir nepamiršti, kad pagautą salatį šiuo metu privalu paleisti.

Pavasarinis meknių dydžio standartas yra ne itin didelis. Dažniausiai užkimba 800 -1000g svorio žuvys. O pusantrakilograminis egzempliorius jau laikomas solidžiu. Tuo tarpu rudenį gana dažnai papuola ir per 2 kilogramus sveriančių rausvapelekių. Tad kur jos tūno pavasarį, man vis dar yra mįslė.

Tokia tad ta balandžio meknių žvejyba. Ganėtinai nelengva, tačiau pakankamai sportiška ir įdomi.

Žurnalas „Žūklė+“, 2010 m.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Iš Kauno marių žvejai traukia pasiligojusias žuvis: specialistas sako, kad problema tik gilės (1)

Kauno mariose žuvis gaudantys žvejai jau kurį laiką stebisi užkimbančiais laimikiais....

Mėgėjų žvejybos leidimai: kas ir kokį turi įsigyti?

Įsibėgėjant vasarai vis daugiau poilsiautojų nutaria išbandyti mėgėjų žvejybą , todėl...

Tinklais prekiavęs pažeidėjas sulaukė aplinkosaugininkų: laukia nemenka bauda

Savaitgalį Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai...

Selemonas Paltanavičius apie užtvankų žalą gamtai: turime pripažinti, kad buvo padaryta klaidų

„Sunku patikėti, tačiau kažkada Nemunas buvo pagrindinė mūsų krašto lašišų nerštavietė....

Pasakė, ką daro su konfiskuotomis žuvimis: yra du keliai

Sulaikę neteisėtai žvejojančius asmenis, aplinkosaugininkai dažniausiai randa ir žuvų. Jei...

Top naujienos

Siaubingas keršto planas: pagalbos teisėsaugoje ieškojusi moteris patyrė itin dideles kančias

„Išeisiu į laisvę ir ją užversiu , nebus sudėtinga“, – įkalintas tardymo izoliatoriuje...

Pajūrio užkandinėje dviejų sumuštinių laukė valandą, bet kai atnešė ir pravėrė dėžutes, suprato, kodėl čia plūsta žmonės (2)

Vasarą pajūris pritraukia daugybę žmonių iš visos Lietuvos – čia norisi patirti kuo daugiau...

Šaudynės prekybos centre Kopenhagoje: pranešama apie žuvusius ir sužeistuosius 22 metų įtariamasis – sulaikytas

Per šaudynes prekybos centre Kopenhagoje yra žuvusiųjų ir sužeistųjų. Tai spaudos...

Delfi Plius DELFI

Buvęs Rusijos deputatas: manau, kad Putino dienos suskaičiuotos (10)

Buvęs Rusijos Dūmos deputatas Ilja Ponomariovas paliko tėvynę po to, kai 2014 m. vienintelis...

Sprogus atominei bombai chemikas perspėja nedaryti vienos grubios klaidos: užteks muilo ir vandens (2)

Jeigu dėl vienokios ar kitokios priežasties atsidursite situacijoje, kai prireiks skubiai nuo savo...

Lietuviai pešasi dėl populiariausios šios vasaros atostogų krypties: skrenda per aplink, permoka už viešbučius

Lietuviai neatsilieka nuo visos Europos tendencijų. Šią vasarą populiariausia atostogų kryptimi...

Ekspertai paaiškino, ką reikia žinoti apie braškes: jokiais būdais neišmeskite jų kotelių

Turbūt dauguma sutiktų, kad pati populiariausia šiltojo sezono uoga yra braškė. Su tuo sutiktų...

Karas Ukrainoje. Zelenskis neigia, kad Rusija kontroliuoja Lysyčanską, bet Ukrainos kariai jau atsitraukė

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sekmadienį paneigė Maskvos pareiškimą, kad Rusijos...

Gydytoja papasakojo apie vėžį, dažniau puolantį darbingo amžiaus žmones: atpažinti padės 6 požymiai

Melanoma yra vienas labiausiai paplitusių onkologinių susirgimų pasaulyje, kartu ir viena...

Košmaras lietuvių pamėgtame Egipto kurorte: dvi moteris jūroje į gabalus sudraskė ryklys vanduo nusidažė krauju, kurorto paplūdimys uždarytas

Lietuvių poilsiautojų pamėgto Egipto kurortiniame miestelyje Raudonojoje jūroje užpultos ryklio...