aA
Visada turėjau sentimentų pajūrio kraštui. Gal dėl to, kad dalis mano „šaknų“ kilę iš ten ir daug vaikystės dienų praleista stebint laivus ir akimis lydint kirus, besisukiojančius apie keltą, plaukiantį Smiltynės link… Dar labiau žavėjausi „Jūrų muziejumi“. Pirmą kartą į jį patekau, kaip sakoma, „per galines duris“, nes mano tėvų bičiulis dirbo muziejuje ir leido pamatyti jūros liūto šėrimą iš arti.
Atnaujintas Jūrų muziejus
Atnaujintas Jūrų muziejus
© Evaldas Lasys

Man, mažam vaikui, tai paliko neišdildomą įspūdį, išlikusį iki pat šių dienų. Vėliau dar ne kartą lankiausi šiame muziejuje. Tiesa, pastaraisiais metais jis buvo gerokai tiek „fiziškai“, tiek „morališkai“ pasenęs. Todėl labai apsidžiaugiau, išgirdęs apie jo atnaujinimo darbus ir su nekantrumu laukiau atidarymo.

Kaip ir kiekvieną vasarą, planuodamas atostogas pajūry, jau iš anksto žinojau, kad būtinai aplankysiu „Jūrų muziejų“. Taigi, viešėdamas Klaipėdoje, vieną saulėtą rugpjūčio dieną tai padariau. Sumokėjęs kasoje 10 eur, su drebančia iš susijaudinimo širdimi, tiesiog „bėgau“ link ekspozicijos.

Prie įėjimo mano dėmesį dar spėjo patraukti kaip visada linksmai nusiteikę pingvinai, bet aš skubėjau link žuvų. Na ir štai! Pirmasis reginys: pagrindinis akvariumas ir jame plaukiojantys didžiuliai eršketai. Tikrai pakankamai įspūdinga. Reginį dar sustiprina ant sienos rodomos įvairios projekcijos su jūrų gyvūnijos vaizdais. Nuotaiką kiek gadina visur zujantys žmonės, na, bet ką padarysi, ne man vienam norisi pamatyti naują „Jūrų muziejaus“ veidą. Pakilęs į antrąjį aukštą prabėgom apžiūrėjau Baltijos jūros atsiradimo bei raidos ekspoziciją. Praleidęs „elementorių“ apie pasaulio jūrų gyvūniją ir augaliją, pasileidau pirmyn – baisiai norėjau išvysti atnaujintus žuvų akvariumus.

Pagaliau – pirmieji akvariumai su gėlųjų Lietuvos vandenų žuvimis… Tiesiog milžiniškos kuojos, ešeriai – net atima žadą… Tačiau, po pirmojo įspūdžio bangos, imi suprasti, kad kažkas ne visai taip. Tada, geriau įsižiūrėjęs, supranti, jog visi gėlo vandens akvariumai labai jau panašūs. Ir gruntas tas pats, ir augalijos nėra… Nesiskiria ir upes bei ežerus imituojantys akvariumai. Pasigedau ir margojo upėtakio, kiršlio bei lašišos. Ir tada prisiminiau Londone, taip pat jūrų muziejuje, matytą akvariumą, kuriame imituotos visos upės dalys: ilgame akvariume vaizdžiai buvo parodytas upės aukštupys, vidurupys bei žemupys, su visa juose esančia augalija ir gyvūnija.

Na, ką gi… Einu toliau. Vėliau mane pasitinka jūrinės, lietuvio akiai egzotiškos, įvairiomis spalvomis „numargintos“ atogrąžų kraštų žuvys. Įdomūs inžineriniai sprendimai, kur vaikas ar suaugęs gali kišti galvą į organinio stiklo sferą ir apžiūrėti akvariumo žuvis, tarsi keliautų kokiu nors povandeniu batiskafu. Tai kelia nuostabą, tačiau man vis neišeina iš galvos, tarsi „neišbaigti“, gėlo vandens akvariumai su Lietuvai įprastomis žuvimis.

Dar ima darytis tikrai karšta ir kyla klausimas – kodėl moderniame muziejuje negalima išspręsti gero vėdinimo ar kondicionieriaus klausimo? Tenka gerokai palūkuriuoti ir prie pagrindinio muziejaus „vinies“ – organinio stiklo koridoriaus po didžiuoju akvariumu. Čia žmonių skaičius ribojamas. Na, pagaliau patenku. Kiek keistokai atrodo keletas muziejaus darbuotojų, valančių rasojančius koridoriaus stiklus. Na, gal kaltas didelis žmonių kiekis… Taip, didžiuliai eršketai, plaukiantys virš galvos, atrodo nepakartojamai ir galiu patvirtinti, kad koridorius tikrai daro įspūdį…

Be keleto įdomių salių apie Baltijos jūros šiandieną: teršimą ir kitas problemas ir koncepcinių minčių, susijusių su žmogaus buvimu, po ir ant vandens, koridoriaus, „vidinis“ muziejaus kaip ir baigiasi. Ekspozicijas apie laivus ir jūreivystę buvau matęs iš ankščiau, todėl apžiūrėjęs ruonių ir jūros liūto baseinus ir dar kart nusišypsojęs žaidžiantiems pingvinams, pasukau link išėjimo.

Apibendrinus galiu pasakyti, kad muziejus iš tikrųjų yra interaktyvus: daug įvairių informacinių bei liečiamų ekranų konsolių su įvairiais žaidimais ir klausimynais. Taip pat žaidimo tipo liečiamų „eksponatų“, kurie, kaip mačiau, vaikams tikrai patiko.

Taigi, ar verta eiti į Lietuvos „Jūrų muziejų“? Bilieto kaina (saugusiam 10 eur vaikui 5 eur ) tikrai įkandama ne kiekvieno lietuvio ar juo labiau ne kiekvienos šeimos biudžetui. Tokius pastebėjimus radau ir muziejaus atsiliepimų knygoje. Viliuosi, kad ateityje bus sudaryta galimybė aplankyti muziejų ir platesniam, įvairių finansinių galimybių žmonių ratui, juolab, kad muziejus yra valstybinis. Kaip jau minėjau, gėlo vandens akvariumai su mūsų kraštų žuvimis, man paliko šiokį tokį slogutį. Na, bet čia mano asmeninė nuomonė.

Taigi, jei galite sau leisti – nueikite jau vien iš patriotiškumo ir patys viską išvysite. O pamatyti tikrai yra ką!

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (10)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (34)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Akcijos „Lydeka 2021“ reidai šiandien vėl vyksta Utenos rajone (13)

Šiandien Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos pareigūnai, vykdydami akciją „ Lydeka...

Vykdydami reidus, aplinkosaugininkai tikrina deguonies kiekį vandens telkiniuose (7)

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai šią savaitę vykdydami reidus atlieka vandens telkinių...

Telšių aplinkosaugininkai atliko deguonies matavimus vandens telkiniuose (2)

Aplinkos apsaugos departamentas , užtikrindamas kontrolę ir atsižvelgdamas į permainingus orus,...

Top naujienos

Apklausa dėl požiūrio į vakcinas parodė įdomią tendenciją: kas už tai prisiims atsakomybę (34)

Labiausiai skiepytis nenori Darbo partijos rinkėjai, abejojančiųjų gausu ir valstiečių rinkėjų...

Raminta Rakauskė | D+

Pamatavo verslo temperatūrą: vieno sektoriaus skola išsiskiria, bankrotai – vėliau

Verslo temperatūra šiandien nebloga, – sako įmonių įsiskolinimus sekančių kompanijų...

Kristina Chudenko | D+

Kerta per kepenis, ir ne tik: Latvijos mokslininkai nustatė, kokius organus pažeidžia COVID-19

COVID-19 gali pažeisti ne tik kvėpavimo takus, bet ir beveik visus organus bei organizmo...

Top 10. Lietuviški išradimai ir idėjos, besiskinančios kelią per visą pasaulį (1)

Vis dažniau ir dažniau tarp protingiausių ir sėkmingiausių žmonių, taip pat ir organizacijų,...

COVID-19 paliks gilius randus pasaulio ekonomikoje: krizės kaina šalims skiriasi

Žinoma, kad dalis pacientų, sveikstančių nuo COVID-19 , kenčia nuo ilgalaikių simptomų, –...

Kelis kartus per savaitę žuvį valgančių lietuvių sumažėjo perpus: profesorius Stukas turi paaiškinimą, kas nutiko

Sveikatos apsaugos ministerija kas keletą metų vykdo gyventojų mitybos stebėseną. Pernai kovą...

Saugo nuo ligų, lėtina senėjimą: ši daržovė pilna naudų, tačiau viena klaida virtuvėje ją sugadina

Nors mūsų mitybos racione dažniau atsiranda įprastos bulvės , tikriausiai esate ragavę ir...

Trenerė Rasa Vilkienė apie skyrybas: vyrui šis sprendimas buvo netikėtas, nes dažniau vyrai palieka moteris, o ne moterys vyrus (1)

Kartais tik praėjus daug laiko nuo santuokos pradžios suprantame, kad esame nelaimingi. Kad šalia...

Kaip išspręsti dažniausias laminato bėdas, kad nereikėtų keisti visos grindų dangos

Laminatas dėl optimalaus kainos ir kokybės santykio yra viena populiariausių grindų dangų....

Atmintinė norintiems pirkti vaismedžių sodinukus ir neparsinešti į sodą ligos

Atėjus pavasariui suaktyvėja prekyba vaismedžiais bei dekoratyviniais augalais. Prekyvietėse...