aA
Visada turėjau sentimentų pajūrio kraštui. Gal dėl to, kad dalis mano „šaknų“ kilę iš ten ir daug vaikystės dienų praleista stebint laivus ir akimis lydint kirus, besisukiojančius apie keltą, plaukiantį Smiltynės link… Dar labiau žavėjausi „Jūrų muziejumi“. Pirmą kartą į jį patekau, kaip sakoma, „per galines duris“, nes mano tėvų bičiulis dirbo muziejuje ir leido pamatyti jūros liūto šėrimą iš arti.
Atnaujintas Jūrų muziejus
Atnaujintas Jūrų muziejus
© Evaldas Lasys

Man, mažam vaikui, tai paliko neišdildomą įspūdį, išlikusį iki pat šių dienų. Vėliau dar ne kartą lankiausi šiame muziejuje. Tiesa, pastaraisiais metais jis buvo gerokai tiek „fiziškai“, tiek „morališkai“ pasenęs. Todėl labai apsidžiaugiau, išgirdęs apie jo atnaujinimo darbus ir su nekantrumu laukiau atidarymo.

Kaip ir kiekvieną vasarą, planuodamas atostogas pajūry, jau iš anksto žinojau, kad būtinai aplankysiu „Jūrų muziejų“. Taigi, viešėdamas Klaipėdoje, vieną saulėtą rugpjūčio dieną tai padariau. Sumokėjęs kasoje 10 eur, su drebančia iš susijaudinimo širdimi, tiesiog „bėgau“ link ekspozicijos.

Prie įėjimo mano dėmesį dar spėjo patraukti kaip visada linksmai nusiteikę pingvinai, bet aš skubėjau link žuvų. Na ir štai! Pirmasis reginys: pagrindinis akvariumas ir jame plaukiojantys didžiuliai eršketai. Tikrai pakankamai įspūdinga. Reginį dar sustiprina ant sienos rodomos įvairios projekcijos su jūrų gyvūnijos vaizdais. Nuotaiką kiek gadina visur zujantys žmonės, na, bet ką padarysi, ne man vienam norisi pamatyti naują „Jūrų muziejaus“ veidą. Pakilęs į antrąjį aukštą prabėgom apžiūrėjau Baltijos jūros atsiradimo bei raidos ekspoziciją. Praleidęs „elementorių“ apie pasaulio jūrų gyvūniją ir augaliją, pasileidau pirmyn – baisiai norėjau išvysti atnaujintus žuvų akvariumus.

Pagaliau – pirmieji akvariumai su gėlųjų Lietuvos vandenų žuvimis… Tiesiog milžiniškos kuojos, ešeriai – net atima žadą… Tačiau, po pirmojo įspūdžio bangos, imi suprasti, kad kažkas ne visai taip. Tada, geriau įsižiūrėjęs, supranti, jog visi gėlo vandens akvariumai labai jau panašūs. Ir gruntas tas pats, ir augalijos nėra… Nesiskiria ir upes bei ežerus imituojantys akvariumai. Pasigedau ir margojo upėtakio, kiršlio bei lašišos. Ir tada prisiminiau Londone, taip pat jūrų muziejuje, matytą akvariumą, kuriame imituotos visos upės dalys: ilgame akvariume vaizdžiai buvo parodytas upės aukštupys, vidurupys bei žemupys, su visa juose esančia augalija ir gyvūnija.

Na, ką gi… Einu toliau. Vėliau mane pasitinka jūrinės, lietuvio akiai egzotiškos, įvairiomis spalvomis „numargintos“ atogrąžų kraštų žuvys. Įdomūs inžineriniai sprendimai, kur vaikas ar suaugęs gali kišti galvą į organinio stiklo sferą ir apžiūrėti akvariumo žuvis, tarsi keliautų kokiu nors povandeniu batiskafu. Tai kelia nuostabą, tačiau man vis neišeina iš galvos, tarsi „neišbaigti“, gėlo vandens akvariumai su Lietuvai įprastomis žuvimis.

Dar ima darytis tikrai karšta ir kyla klausimas – kodėl moderniame muziejuje negalima išspręsti gero vėdinimo ar kondicionieriaus klausimo? Tenka gerokai palūkuriuoti ir prie pagrindinio muziejaus „vinies“ – organinio stiklo koridoriaus po didžiuoju akvariumu. Čia žmonių skaičius ribojamas. Na, pagaliau patenku. Kiek keistokai atrodo keletas muziejaus darbuotojų, valančių rasojančius koridoriaus stiklus. Na, gal kaltas didelis žmonių kiekis… Taip, didžiuliai eršketai, plaukiantys virš galvos, atrodo nepakartojamai ir galiu patvirtinti, kad koridorius tikrai daro įspūdį…

Be keleto įdomių salių apie Baltijos jūros šiandieną: teršimą ir kitas problemas ir koncepcinių minčių, susijusių su žmogaus buvimu, po ir ant vandens, koridoriaus, „vidinis“ muziejaus kaip ir baigiasi. Ekspozicijas apie laivus ir jūreivystę buvau matęs iš ankščiau, todėl apžiūrėjęs ruonių ir jūros liūto baseinus ir dar kart nusišypsojęs žaidžiantiems pingvinams, pasukau link išėjimo.

Apibendrinus galiu pasakyti, kad muziejus iš tikrųjų yra interaktyvus: daug įvairių informacinių bei liečiamų ekranų konsolių su įvairiais žaidimais ir klausimynais. Taip pat žaidimo tipo liečiamų „eksponatų“, kurie, kaip mačiau, vaikams tikrai patiko.

Taigi, ar verta eiti į Lietuvos „Jūrų muziejų“? Bilieto kaina (saugusiam 10 eur vaikui 5 eur ) tikrai įkandama ne kiekvieno lietuvio ar juo labiau ne kiekvienos šeimos biudžetui. Tokius pastebėjimus radau ir muziejaus atsiliepimų knygoje. Viliuosi, kad ateityje bus sudaryta galimybė aplankyti muziejų ir platesniam, įvairių finansinių galimybių žmonių ratui, juolab, kad muziejus yra valstybinis. Kaip jau minėjau, gėlo vandens akvariumai su mūsų kraštų žuvimis, man paliko šiokį tokį slogutį. Na, bet čia mano asmeninė nuomonė.

Taigi, jei galite sau leisti – nueikite jau vien iš patriotiškumo ir patys viską išvysite. O pamatyti tikrai yra ką!

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Per Žolinę visi gyventojai gali žvejoti nemokamai: pasakė, kokiems vandens telkiniams tai galioja

Išsiruošus į žvejybą rugpjūčio 15 d., mėgėjų žvejybos leidimų neprireiks. Mėgėjų...

Vieni įžuvina, kiti brakonieriauja: aptikti neteisėtai laikomi tinklai

Praėjusią savaitę Panevėžio gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai dalyvavo įžuvinant...

Invaziniai karpiai paverčiami trąšomis ir gyvūnų pašarais

Kartą per metus šimtai žmonių iš viso pasaulio suplūsta į nedidelį Bato miestelį Ilinojaus...

Nuo spalio iki gruodžio pabaigos bus ribojama kai kurių žuvų žvejyba

Lietuvoje Kuršių mariose ir jūroje verslinė bei mėgėjų ungurių žvejyba šiemet bus...

Vasarinis vienuolikmetės Elzės laimikis – įspūdingo dydžio „vandens karvė“ (3)

Dzūkijoje vasarojanti vilnietė Elze Dukštaitė nustebino ir visko mačiusius. Uogauti, grybauti,...

Top naujienos

Delfi PliusTomas Janonis

Miestiečiams – nauja valdžios staigmena: teks pratintis prie kuklesnio gyvenimo (24)

Aplinkos ministras Simonas Gentvilas turi naują sumanymą. Jo planuose – miestų gyventojų...

Elektros biržoje pasiektas naujas kainos rekordas – tokio kilimo niekas nesitikėjo, situaciją prašoma ištirti (41)

Lietuvoje elektros valandinė didmeninė kaina trečiadienį pasiekė 4000 eurų už...

Žiniasklaida: po Blinkeno klausimo Lavrovas tylomis paliko salę JAV perspėjimais patikėjo tik Baltijos šalys ir JK (1)

JAV politinė vadovybė apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino planus pulti Ukrainą sužinojo...

Ilgąjį savaitgalį pajūryje – sunkiai suvokiami skaičiai: ten buvo daugiau kaip pusė Lietuvos (1)

Daugiau nei pusė Lietuvos – skaičiuojama, kad tiek Ilgąjį Žolinės savaitgalį praleido...

Karas Ukrainoje. Rusų okupantai pranešė apie uždarytą Krymo tiltą – turi planą Kryme esantiems ukrainiečiams – svarbus įspėjimas

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis paragino laikinai okupuoto Krymo gyventojus nesiartinti...

Reaguodama į rekordinę elektros kainą „Norfa“ valandai išjungs šviesas

Trečiadienį , 17.00 val. visose šalies „Norfose“ valandai bus stipriai sumažintas...

Mirė garsus dainininkas Darius Campbellas Daneshas: jautrią žinutę paskelbė ir jį pažinojęs Danielius Bunkus

Eidamas 41-uosius metus, mirė dainininkas ir aktorius Darius Campbellas Daneshas.

Dėl Via Baltica kelio saugumo sunerimęs kaunietis: tikiuosi, kad kažkas pasikeis kol neįvyko skaudi nelaimė (1)

Keliai visoje Lietuvoje yra atnaujinami siekiant pagerinti susisiekimo sąlygas. Tačiau pasitaiko...

Verslas PliusEugenija Grižibauskienė

Lietuviškos gamtos oazė subūrė viena idėja kvėpuojančius entuziastus: širdis neleidžia pirkti bet ko ir bet kiek

Ypatingą aurą turi Antalieptėje vykstantis „ Zero Waste “ festivalis. Tvenkinyje purškiasi...

Po pralaimėjimo lietuviams Scariolo atvirai bedė pirštu į silpniausią ispanų vietą

Po nesėkmės Gran Kanarijoje Ispanijos krepšinio rinktinės strategas Sergio Scariolo , nepaisant...