aA
Skųsti yra negražu…. Nuo pat mokyklos suolo aš, ir tikiu, ne mažai mano kartos ir vyresnių žmonių, buvome taip auklėjami klasės ar kiemo draugų. Jeigu kažkas skriaudžia – duok atgal. Jei negali – ieškok sąjungininkų ar užtarėjų. Blogiausi atveju kęsk, tik jokiu būdu nesiskųsk ir neskųs kitų. Geriau būti pralaimėjusiu, bet tik jau ne skundiku – taip mokė tuometinis nerašytas garbės kodeksas.
Asociatyvi nuotr.
Asociatyvi nuotr.
© Shutterstock

Šiandien, matydamas aplinkosaugininkų prašymus žvejams aktyviau reaguoti ir pranešinėti apie pamatytus brakonieriavimo faktus, manau, kad ši nuostata jau senai paseno ir nėra teisinga. Nors prisipažįstu – ji yra įaugusi į kraują ir šioje vietoje nelengva „perlipti“ per save. Kaip ir pakeisti požiūrį, kad kova su brakonieriais nėra vien „valdžios“ reikalas, o pirmiausia – tavo paties.

Paskutinį dešimtmetį teko nemažai kartų lankytis, o kartą ir net visą pusmetį dirbti Skandinavijos šalyse bei stebėtis, kad brakonierystės, kaip reiškinio, ten paprasčiausia nėra. Bent jau pats nemačiau ten nieko panašaus, o šių šalių gyventojai, pakalbinti šia tema, taip pat nebuvo girdėję, kad kas, neturėdamas tam leidimo, statytų tinklą. Nekalbant jau apie tokias priemones kaip sprogmenis ar elektros srovę.

Dar labiau teko stebėtis, kad ir kažkokios gamtosaugos inspekcijos veiklos žymių ten neteko matyti, nors, aišku, neteigiu, kad tokios institucijos ten nėra. Nemačiau prie vandenų ir jokių slaptų ar atvirų kamerų, kitų technologijų produktų, galinčių pakeisti inspekcijos darbą.

Tačiau pakeliavęs čia ir ypač pagyvenęs supratau, kad net jei ir būčiau užkietėjęs brakonierius, niekada nekiltų čia pagunda brakonieriauti ar piktybiškai pažeidinėti taisykles. Nes kiekvienas sutiktas vietinis žvejys ar tiesiog gyvenantis ant kranto žmogelis (daugeliu atveju tai tas pats) visada stebi, ką tu veiki. Ir tikrai nekyla abejonių, kad jei jam kils nors mažiausias įtarimas, kad veiki kažką neteisėto ar negero – jis tuoj prieis pažiūrėti, paklaus ar iškvies vietinį reindžerį ar policiją. Nes tai jo miestelis, tai jo upė ir jo žuvys. Jis supranta, kad nenusipirkęs leidimo, pagaudamas daugiau žuvies nei leista ar juo labiau – darydamas gamtai rimtesnę žalą, tu pirmiausia apvagi jį patį. Ir to jis tikrai nesiruošia toleruoti.

Šiaurinėje Švedijoje įprasta (net tarp tarpusavyje, tarp vietinių žvejų), sutikus krante žveją paprašyti parodyti licenziją ir kartu parodyti savo. Tai jokiu būdu nereiškia, kad jie vienas kitu nepasitiki. Veikiau atvirkščiai, parodo, kad jiems rūpi upė ir jos ištekliai. Po šios procedūros, įsitikinęs, kad prieš tave tikrai tikras meškeriotojas, jis jau gali kartu surūkyti cigaretę, pasidalinti informacija, kur šiandien matė pasirodžiusias žuvis ar kaip sekėsi žvejoti praeitą savaitgalį.

Nežinau, kada taip bus Lietuvoje, gal po 10, 50 ar 100 metų. Užtat esu įsitikinęs, kad geriausia žuvis ir vandens telkinius gali apsaugoti ne gamtosaugos pajėgos, moderniausios stebėjimo priemonės ar nenuspėjami reidai, o pačių žmonų, šiuo atveju – meškeriotojų nepakantumas tiems, kurie daro nusikaltimus ar elgiasi nesąžiningai.

Nuo pusšimčio etatinių inspektorių, kad ir turinčio kelis kart daugiau pagalbininkų, gali pasislėpti, Slaptos filmavimo kameros, kurias pasitelkia ar žada labiau pasitelkti mūsų aplinkosaugininkai, kiek teko girdėti ,tai pat galės stabėti tik itin mažą dalį mūsų vandens telkinių. Tačiau nuo 200 000 inspektorių mėgėjų bei nežinia kiek palankiai gamtos atžvilgiu vietinių gyventojų, išsibarsčiusių kiekvieną savaitgalį po visus Lietuvos vandens telkinius, pasislėpti beveik neįmanoma.

Manau, pranešti apie pastebėtus pažeidėjus ne tik kad ne gėda, tačiau ir būtina. Tik vienas skambutis ar brakonieriavimo atvejį parodanti vaizdinė medžiaga ir brakonierius greičiausia daugiau čia nebekiš nosies.

Kuo daugiau bus skambinančių ir parodančių savo netoleranciją nesąžiningumui – tuo daugiau bus mūsų vandenyse žuvies. Manau, svarbiausia suvokti, kad tie, kas elgiasi nesąžiningai, vagia ne iš kažkokios valdžios , o iš kiekvieno mūsų, atimdami mums, o gal net ir mūsų vaikams ir anūkams, galimybę kažkada kita kartą pagauti geriau ir smagiau praleisti laiką. Klausimas tik, ar mes tai jiems leisime.

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sodyboje aptiko 2 km žvejybinių tinklų (10)

Rugsėjo 10-ąją, ketvirtadienį, Aplinkos apsaugos departamento Alytaus gyvosios gamtos apsaugos...

Aplinkosaugininkai primena: neršiant šlakiams ir lašišoms, tikrinami ir žuvitakiai (2)

Aplinkos apsaugos departamentas , tęsdamas akciją „ Lašiša 2020“, primena, kad siekiant...

Kontrolė be sienų: Baltijos jūroje žvejojantys laivai tikrinami Lietuvoje ir Latvijoje (3)

Žuvininkystės tarnybos prie Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerijos inspektoriai vykdo...

„Lašiša 2020“: svarbiausios limituotos žvejybos sąlygos žvejams mėgėjams (5)

Aplinkos apsaugos departamentas pasidalino pranešimu, kuriuo primenamos svarbiausios limituotos...

Rugpjūtį į aplinkosaugininkus dažniausiai kreiptasi dėl žvejybos pažeidimų

Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo skyrius rugpjūtį gavo 1 857 pranešimus apie...

Top naujienos

Nuo viruso pavargusiems lietuviams surado kaimą, kur jo nėra (54)

Sunku patikėti, bet Europoje dar liko vietų, kur koronavirusas tarsi neegzistuoja. DELFI Kelionių...

Prisiminė Skandinavijos medikų ir Verygos kivirčą: moksle taip yra nedaroma (174)

Įvesdamas reikalavimą dėvėti kaukes uždarose patalpose Aurelijus Veryga rėmėsi Norvegijos...

Per pertrauką „Barceloną“ užvedęs Jasikevičius triumfavo Malagoje Giedraitis spindėjo Fuenlabradoje (3)

Lėtai įsibėgėjusi „Barcelona“ (2-0) perėmė iniciatyvą po ilgosios pertraukos bei Ispanijos...

Vasara iškeliaus jau netrukus, o kol kas – pasidžiaukime (3)

Šiandien Lietuvos orus lems iš vakarų artėjančio ciklono rytinis pakraštys. Vakariniuose...

Profesorius Usonis įspėjo apie galimas COVID-19 pasekmes, kurias parodė mirusiųjų tyrimai (432)

Lietuvoje naujų susirgimų koronavirusu atvejų skaičius pasiekė iki šiol šalyje neregėtas...

Nauja mada – į pensiją nuo 40-ies: ekspertas pataria, kiek reikia būt sukaupus (183)

Norėdami anksti išeiti į pensiją jauni žmonės griebiasi drastiškiausių priemonių –...

„Thermo Fisher Scientific“: Vilniuje nėra gaminamos koronaviruso vakcinos (35)

Biotechnologijų įmonė „ Thermo Fisher Scientific “ teigia, kad Vilniaus padalinyje nėra...

Nutrauktas lytinis aktas ir kiti natūralūs kontracepcijos būdai: ginekologas pasakė, kiek jie iš tiesų yra patikimi (94)

Jei turite pastovų partnerį ar sutuoktinį, tikėtina, kad ne visada naudojatės medicininėmis...

Metalinių garažų savininkus ragina paskubėti: nebendradarbiaujantiems gresia baudos perkelta jau beveik 2000 garažų (115)

Vilniaus miesto savivaldybė ragina paskubėti metalinių garažų savininkus nusikelti ant...

Šiaurės Korėjos kariai pasienyje nušovė ir sudegino Pietų Korėjos pareigūną kalba apie „ekstremalias priemones“ nuo COVID-19 (41)

Šiaurės Korėjos kariai nušovė ir sudegino Pietų Korėjos pareigūną, praneša Pietų...

|Maža didelių žinių kaina