aA
Paskutinių metų problema – masinis lašišų kabliavimas upėse, ypač Nemune jų migracijos metu sujudino ne tik gamtosaugininkus, bet ir Aplinkos ministerijos suburtą Mėgėjų Plėtros tarybą (MŽT), Lietuvos Meškeriotojų sąjungą, nemažą dalį visuomenininkų.
Blizgė su vienšakiu kabliuku
Blizgė su vienšakiu kabliuku
© Shutterstock

Iš tiesų, problema yra skaudi: niekas taip labai nebado akių, kaip demonstratyvus ir barbariškas brakonierių elgesys ir mūsų aplinkosaugos sistemos bejėgiškumas sustabdyti šį procesą. Nei vienoje Europos sąjungos sostinėje nepamatysi, kaip vidury dienos kabliaujamos lašišos. Galų gale, pikta, kad išleidus dešimtis milijonų biudžeto ir ES lėšų lašišų ir šlakių išteklių atkūrimui, o mokslininkams, gerą dešimtmetį plušus prie šio projekto valstybė nesugeba jų apsaugoti ir susitvarkyti, su šia, rodos, tikrai nesudėtinga problema.

Džiugu, kad valstybė šią problemą pradeda pripažinti. Tai jau neblogai. Tačiau kartu, vis tiek lieka klausimas – o ką daryti, kad kabliavimas toliau nebevyktų?

Štai čia nuomonės ir išsiskyrė. Nes, turbūt, kiek turime Lietuvoje krepšinio trenerių, tai tiek turime ir gamtosaugos „ekspertų“. Nuomonių buvo įvairių, tačiau galiausia dauguma tų, kas turėjo galimybę ją reikšti (MŽT nariai bei keletas kitų išrinktųjų, gaudavę informaciją, apie ką kalbama.) sutarė koncentruotis į žūklės taisyklių pakeitimus, galinčius palengvinti gamtosaugininkų darbą. Buvo iškristalizuotas toks gana neįprastas variantas:

Nuo rugpjūčio 15 iki spalio 15 Nemune ir Neryje (bus patikslinti ruožai) draudžiama žvejoti naudojant skęstančius masalus, sukomplektuotus kitaip nei su vienu vienšakiu kabliuku.

Šis galima taisyklių papildymo variantas, tiesa pasakius, bent jau man kelia daug klausimų. Pirma krinta į akis data. Kodėl pasirinkta tokia vėlyva data, kai lašišų kabliavimas Nemune realiai prasideda jau liepos pirmosiomis dienom ir realiai trunka iki rugsėjo pradžios? Man tai atrodo kaip visiškas nesusipratimas.

Antras klausimas (o gal tikriau – abejonė) – ar pasirinktas skęstančio masalo ir vienšakio kabliuko variantas ir jo keliamos problemos nėra pertekliniai, lyginant pačia problema? Suprantu, kodėl MŽT taryboje šį nutarimą itin entuziastingai palaikė čia vyraujantys muselininkai ir karpininkai. Tačiau žiūrint iš spiningautojo pozicijų, tai reikštų nemažos dalies masalų „perginklavimą“ ir sukurtų daug nepatogumų.

Pavyzdžiui, paskaičiavau, kad į žūklę upėje nuo kranto vidutiniškai nešuosi kokį 40 voblerių, 10 sukrių ir panašiai tiek blizgių. Didesnė pusė voblerių – skęstantys arba suspending tipo. Taigi, kaip papuolantys į „skęstančių“ kategoriją. Taigi vien fiziškai pakeisti kabliukus bus ką veikti. O sukriukes iš esmės teks perdaryti, nukerpant originalia įdėtus trišakiukus, dedant atskirą žiedelį ir vienšakį.

Tai pat akivaizdu, kad žūklėje ženkliai išaugs „tuščių“ kibimų skaičius ir tikriausia sumažės laimikiai. Dėl to, manyčiau, ženkli dalis spiningautojų (jeigu toks nutarimas būtų patvirtintas ministro), pasirinks kitas upes. Ir didžiųjų upių ruožai, kur galios šis apribojimas, krantai turėtų ištuštės. Bus mažiau liudininkų ir trikdžių brakonieriams. Taigi, gausime priešingą efektą.

Na, bet tai – dar pusė bėdos.. Sunkesnis klausimas, man atrodo, ar tai tikrai padės? Jeigu aplinkosaugininkams nepavykdavo užfiksuoti, kaip užkabintą už šono žuvį brakonieriai perkabina, tai ar sugebės jie sukontroliuoti, kad užklupti brakonieriai neperkabintų trišakio į vienšakį? Prie žiedelio pritvirtinti segtuką juk nėra sudėtinga, o jo pagalba pakeisti kabliukus – sekundžių reikalas. Galų gale, ar brakonieriai nepatobulės ir neišmoks kabliauti su švinan įlietais vienšakiais? Bent jau žiemą, gaudant nuo ledo kadaise teko matyti ne vieną tokį variantą.

Tuo pačiu akivaizdu, kad dėl šio pakitimo daugiausia turės problemų paprasti meškeriotojai. Beveik visos blizgės, vobleriai ir sukrės žūklės parduotuvėse yra parduodamos su gamintojų uždėtais trišakiais kabliukais. Nusipirkęs kokią sukriukę, blizgę ar skęstantį voblerį (ar tiesiog paėmęs iš savo senų atsargų) žmogus, nelabai girdėjęs apie tokius pakitimus atėjęs prie Nemuno ar Neries rudenį ar vasaros pabaigoje jau tampa potencialiu brakonieriumi ir kabliautoju.

Trečias klausimas, į kurį nei Aplinkos ministerijoje, nei MŽT niekas man taip iki šiol ir neatsakė – nors klausiau ne kartą – kodėl apskirtai organizuojama lašišų ir šlakių licencinė žūklė liepos ir rugpjūčio mėnesiais? Tai yra tuo laikotarpiu, kai šios žuvys dėl esančio šilto vandens (su labai retom išimtimis) nekimba ir jas iš esmės gali tik užkabliauti. Drausdami tuo laiku paimti žuvį mes iš esmės nukertame brakonieriams kelią „įteisinti“ laimikį (ką jie sėkmingai iki daro, pridengdami licencine žūkle). Manau, tiesiog nepardavinėjus licencijų tuo laiku atkristų dauguma kabliautojų – mėgėjų ir nereiktų tokių drastiškų draudimų .Nes rizika įkliūti taptų keleriopai didesnė.

Ketvirtas klausimas. Tiksliau- atvirų klausimų grandinė. Kabliavimo reiškinys yra senas kaip pasaulis ir susijęs su žema žvejų savimone. Kurios nepakeisti, vien pakeitęs vieną ar kelis taisyklių punktus. Tam, kad sustabdytum ar juo labiau- visiškai išrautum šią piktžaizdę reikia ir prevencijos, ir švietėjiško darbo. O svarbiausia – didesnės kontrolės. Ar šioje vietoje kas nors ruošiamasi daryti? Ar yra žinoma ir vertinama kitų šalių patirtis, kurios savo laiku turėjo šią problemą, bet ją išsprendė? Gal kažkokios mokslininkų studijos yra atliktos? Ar patys aplinkosaugininkai, realiai budintys prie upių dalyvauja, priimant tokius sprendimus?

Tai, žinoma, tik asmeninė mano nuomonė. Visiškai gali būti, kad esu neteisus. Kad kažko nežinau. Todėl kviečiu kolegas, siūlančius šią taisyklių pataisą Aplinkos ministerijai, visų pirma Lietuvos Meškeriotojų sąjungos vadovą Saulių Mikalauską, MŽT pirmininką Antaną Kontautą pateikti savo argumentus, kodėl tokia pataisai reikalinga ir kaip ji padės kovoti su kabliavimu. Gal būt savo įžvalgomis ir pasiūlymais norėtų pasidalinti ir kiti MŽT ar LIMS nariai, aplinkosaugininkai, visuomenės veikėjai? Ar tiesiog savo nuomonę ir pasiūlymus pareikšti mūsų skaitytojai?

Kablys.lt yra atvira erdvė apsikeisti nuomonėmis. Aš manau, kad geriau kiekvieną klausimą dešimt kart išdiskutuoti, pasiginčyti, nei „nuleisti“ neišdirbtą variantą kaip įstatymą ir paskui, po kiek laiko, jį naikinti ar taisyti

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Akcijos „Lydeka 2021“ reidai šiandien vėl vyksta Utenos rajone (10)

Šiandien Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos pareigūnai, vykdydami akciją „ Lydeka...

Vykdydami reidus, aplinkosaugininkai tikrina deguonies kiekį vandens telkiniuose (7)

Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai šią savaitę vykdydami reidus atlieka vandens telkinių...

Telšių aplinkosaugininkai atliko deguonies matavimus vandens telkiniuose (2)

Aplinkos apsaugos departamentas , užtikrindamas kontrolę ir atsižvelgdamas į permainingus orus,...

Lietuvos rekordininkas Aivaras Kimbirauskas: „Kai išvydau šią lašišą milžinę, man atvipo žandikaulis“ (35)

Ar žinote koks yra Lietuvos ribose Baltijos jūroje velkiavimo būdu pagautos žuvies rekordas? Tai...

Poledinės žūklės sezonas: laikykitės ir saugumo, ir žvejybos taisyklių (7)

Daugeliui ežerų pasidengus ledu, žvejoti išsirengia poledinės žūklės mėgėjai. Aplinkos...

Top naujienos

Vis daugiau paauglių randa itin pavojingą nusiraminimo būdą: nejučiomis panyra į priklausomybę, pastūmėja ir patys tėvai

Naujausio ESPAD tyrimo duomenimis, penktadalis Lietuvos paauglių yra vartoję centrinę nervų...

Ekspertai stebisi: Rusijoje sklinda kalbos visai ne apie Putino išreklamuotą „Sputnik“ (175)

Rusiška vakcina nuo COVID-19 „ Sputnik V “ buvo įregistruota dar neprasidėjus pagrindiniams...

Užkalnis šlovina sumuštinius: viskas, kas su kiaušiniais, man tinka (15)

Žinoma, ne taip viskas paprasta, nors esu sakęs praeityje, kad jei nori iš manęs gauti gerą...

Vieną iš labiausiai nukraujavusių sektorių pamilęs klaipėdietis: jei ne karantinas, nežinia, kada būtume tai padarę (1)

Karantinas sudrebino visą pramogų ir paslaugų sektorių. Daugelis verslų ir idėjų ėmė...

Pandemija nesutrukdė: iš didmiesčio persikėlė į Kėdainius ir įgyvendino savo svajonę (36)

Urtė Pučinskaitė ir Edgaras Pšenaška prieš trejus metus iš Kauno persikėlė gyventi į...

Lietuvos policija patruliuos internete: ką reiškia priemonė „bus efektyvi ir visais kitais klausimais“ (919)

Virtualus patrulis – nauja Lietuvos policijos priemonė, kuria jau netrukus bus siekiama užkardyti...

Nekalti požymiai gali išduoti apie apsigyvenusią bakteriją: tai yra stiprus skrandžio vėžio rizikos veiksnys (13)

Skrandžio skausmas, pykinimas, apetito stoka, pilvo pūtimas – vieni iš ženklų, kad skrandyje...

Po darbo Danijoje ir Norvegijoje susitaupė ne tik butui, bet ir susigrąžino fantastiškas sumas: tai buvo labai paprasta (140)

Pora emigracijos bangų – metai, kada į užsienį važiavo dirbti daugiausia lietuvių. Daugeliui...

Naujausia informacija apie koronaviruso židinius: virusas plinta įmonėse (66)

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja apie per praėjusią parą Lietuvoje...

Daiva Žeimytė-Bilienė. Apie kunigus žmones, ne dievus (278)

Prisimenu, kai buvau kokių šešerių metų, mama nuvedė mane ruošti pirmąjai komunijai. Iki šiol...