aA
Ruošdamas „Žvejų forumui“ (renginys vyko 2018 spalio mėnesį) pranešimą apie tai, kiek meškeriotojų yra skirtingose pasaulio valstybėse, kiek pinigų sukuria meškeriotojų verslas ir turizmas bei kokiu pavyzdžiui galėtume sekti mes, nori nenori, atsirėmiau į amžiną problemą – o kiek meškeriotojų ir atvykstančių žvejų savo šalyje turime mes?
Meškerė
Meškerė
© Shutterstock

Kadangi pretendavau į mokslinę apžvalgą, tai kreipiausi į Aplinkos ministeriją su prašymu pasidalinti jų turimais duomenimis. Juk jie tikrai turėtų žinoti, kiek leidimų yra nuperkama. Ir netrukus tikrai sulaukiau duomenų. Tačiau vis tiek lengva nebuvo, nes jose atsispindėjo tik nupirktų pagal tipą leidimų skaičiai. Pavyzdžiui, 2017 metais buvo nupirkta: į neišnuomotus vandens telkinius – 74357, 21259 mėnesiniai ir net 151849 vienos dienos leidimai. Į išnuomotus vandens telkinius, atitinkamai, 2099 metiniai, 2081 mėnesiniai bei 32070 vienos dienos leidimai.

Dar žmonės nupirko 1589 metinius leidimus Nemuno Deltos regioniniam parkui, 1368 mėnesinius ir 57596 vienadienius leidimus. Plius dar 18834 lašišų ir šlakių licencijas ir dar atskirai povandeninei medžioklei, upėtakių ar sykų limituotai žūklei...

Ir bandyk dabar, kad gudrus, susigaudyti, kiek čia tų žvejų yra! Juk kur žinoti, kiek žvejų, turinčių metinius leidimus neišnuomotuose vandens telkiniuose, dar perka ir išnuomotose, žvejoja lašišas ar važiuoja žvejoti į Nemuno žemupį ar atvirkščiai.

Vienintelė galimybė tai sužinoti, turbūt būtų viena – išfiltruoti duomenis pagal pavardes ir vardus. Bet tokios galimybės turėdamas tik ataskaitas, deja, neturėjau. Tad teko šiek tiek (prieš tai kiek žvilgtelėjus į lubas) bei pasirėmus Lietuvos demografiniais duomenimis, „pripliusuoti“ prie labiausiai tikėtino skaičiaus pensininkus ir vaikus, kuriems leidimo nereikia. Ir tuo pagrindu kelti hipotezę, kad mūsų galėtų būti apie 150 – 170 tūkst. arba 5,2 – 6 procentai nuo visų gyventojų. Šiuo požiūriu beveik idealiai atitiktume ES vidurkį.

Pristatinėjant šį pranešimą sulaukiau replikos iš forume dalyvavusio žuvininkystės vyr. specialisto Justo Poviliūno, kad jie 2012 m. darė rimtą sociologinį tyrimą, kiek žmonių ir kaip vartoja žuvies produktus. Jame net 15 procentų Lietuvos respondentų nurodė, kad jie vartoja tik savo sugautą žuvį. Taigi, remiantis šia logika, išeitų, kad mūsų yra (ar bent tuo laikotarpiu buvo) apie 450 000.

Tiesa pasakius, sunku ginčytis su moksliniais tyrimų išvadomis – pats mačiau jų duomenis, kuriuos p. Justas po forumo mielai persiuntė. Visgi, drįsčiau teigti, jog toks nesutapimas galėjo atsirasti ir dėl to, jog žmonės, atsakydami, kad vartoja savo sugautą žuvį, galėjo turėti omenyje ir savo tėvų, vyrų, senelių ar net kaimynų pagaunamą žuvį. Tokiu būdu remiantis tyrimu nebent galima būtų teigti, kad vienas Lietuvos meškeriotojas žuvimi sugeba aprūpinti dar 3 žmones. Ir pagal tai visai gali suprasti, kodėl mūsų meškeriotojams taip dažnai linkę nepaistyti pagaunamo laimikio svorio normų ir kodėl sunkiai skinasi kelią vakaruose populiarus „pagavai – paleisk“.

Vis dėl to, vis šiuos skaitinius nesutapimus galima laikyti visa nežymiais, jeigu pasiremtumėme dar prieš 2008 m. Žuvininkų rūmų užsakytais oficialiais tyrimais, kuriais remtasi, duodant ataskaitas ES institucijoms. Ir kuriais, ko gero, ir dabar remiasi užsienio statistai. Antai 2008 metais išleistoje knygoje „Visuotiniai pramoginės žūklės iššūkiai“ (eng. „Global Challenges of Recreational Fisheries“), remiantis šiuo tyrimu, yra teigiama, kad Lietuvoje yra apie 1,5 milijono žvejų arba 55 proc. visų gyventojų. Taigi, be jokių abejonių, esame labiausia žvejojanti tauta pasaulyje!

Iš kolegos istoriko dr. Kastyčio Antanaičio teko girdėti, jog sovietiniais laikais Lietuva buvo neabejotina lyderė tarp visų SSRS respublikų pagal sumeluotų deklaracijų apie tariamų pasiekimus pateikimo mąstą. Matyt, po nepriklausomybės niekas nepasikeitė. Tie patys buvę sovietiniai funkcionieriai, pasikeitus santvarkoms, lygiai tokius pat „makaronus“ kabino ir ES. Kai pagalvoji, kad, ko gero, pagal tokius „mokslinius“ duomenis būdavo nustatinėjamos ir leidžiamos pagauti verslininkams žuvų kvotos, tai nieko nuostabaus, kad turime savo vandenyse žuvies, tiek, kiek turime.

P.S. Kiekvieną pranešimo skaidrę iliustravau atitinkamu vaizdu. Rinkdamasis, kuo atvaizduoti Žuvininkų rūmų tyrimo duomenis niekaip negalėjau išsirinkti tarp barono Miunchauzeno ir Ostapo Benderio. Visgi, senoji vokiečių klasika nugalėjo.

P.S.S. Gerbiama Aplinkos ministerija, būkite geri, išfiltruokite turimuose duomenyse atskiras pavardes ir žinosime beveik tikslų Lietuvoje žvejų skaičių. Nebereiks daugiau niekam žvilgčioti į lubas ir raudonuoti.

Žurnalas „ŽvejOK“, 2018 lapkritis

Kablys.lt
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Savaitgalio aktualijos žvejams. Lynų psichozė – Pietų, karšių – Vakarų Lietuvoje

Rodos, jau pradedame priprasti prie naujo gyvenimo ritmo. Sumaišties ir neaiškumų dar daug, tačiau...

Apie žvejybą karantino metu arba kaip greičiau išsikasti sau duobę (31)

Dėl kilusios pandemijos įvestą karantiną žvejybos ir poilsio gamtoje atžvilgiu, iš esmės,...

Pavasarinis žiobrių šėlsmas

Šlaituose pradėjus mėlynuoti žibutėms (o kartais ir anksčiau) kartu su gamta atgimstančią...

Milijonai vėgėlių jauniklių praturtino Lietuvos upes ir ežerus (5)

Žuvininkystės tarnybos prie LR žemės ūkio ministerijos Vakarų regiono žuvivaisos skyriuje,...

Nestok į „kolūkį“ arba keletas džiaugsmo valandėlių Nevėžyje (4)

Senokai esu pastebėjęs, kad geriausios žvejybos išeina... netyčia. Kai neturi laiko ruoštis,...

Top naujienos

Koronaviruso pandemija pasaulį pakeis neatpažįstamai: 12 prognozių, kas mūsų laukia (144)

Ši pandemija neatpažįstamai pakeis pasaulį. „Foreign Policy“ paklausė 12 ekspertų nuomonės...

Atšaukus kelionę, vilnietė neatgauna pinigų: organizatorius perkelia datą, bet prašo primokėti (49)

Vilnietė Raminta „Delfi“ pasakojo balandžio 14 dieną turėjusi išvykti į Turkiją, tačiau...

Į šalį veršis arktinis oras, bus labai nemalonu (20)

Sekmadienio naktį prasidėjusios orų permainos, dieną tęsis. Per šalį slinks šaltasis...

Mirtys Ukmergės slaugos ligoninėje: negali palaidoti antradienį mirusios mamos (123)

„Aš kiekvieną vakarą atvykstu prie Ukmergės laidojimo namų, ten yra toks rūsys, jame...

Prie dezinfekcinio skysčio gamintojų prisijungia dar daugiau įmonių: smogs per nesąžiningų verslininkų kišenę (310)

Šią savaitę Lietuvos biodegalų gamintojams sudarytos galimybės gaminti dezinfekcinį skystį...

Lietuvoje patvirtinta dar 12 koronaviruso atvejų bendras skaičius – arti 400 (386)

Koronaviruso atvejų skaičius šalyje siekia jau 394. Tai reiškia, kad nuo paskutinio duomenų...

Putinas piktdžiugiškai stebi koronaviruso siaubiamus Vakarus: antrasis frontas jau atidarytas? (1213)

Europoje prasidėjo sąmyšis. Milijonai žmonių atsidūrė karantine, privatus sektorius –...

Grupė „The Roop“ nugalėjo tarptautiniame virtualiame „Eurovizijos“ konkurse (191)

Dėl koronaviruso atšaukus net ir pačius svarbiausius pasaulio renginius, Lietuva šiemet neteko...

Vilniuje nusileido specialus lėktuvas iš Londono: atvyko 208 keleiviai (173)

Šeštadienį prieš vidurnaktį Vilniuje nusileido specialaus lėktuvas su lietuviais iš Londono.

Kretingoje COVID-19 fiksuotas „Lidl“ dirbusiam apsauginiui, meras ragina nepanikuoti papildyta prekybos centro komentaru (36)

Kretingoje koronaviruso infekcija užfiksuota vienam LIDL darbuotojui, apie tai feisbuke pranešė...

|Maža didelių žinių kaina