aA
„Kiek daug žinoma apie visokius niekus ir beveik nieko – apie žuvų kibimą“ – pasakė vienas žymus rusų rašytojas. Nuo tos dienos praėjus daugiau kaip pusantro šimto metų, o žmonijai išmokus siųsti kosminius laivus už saulės sistemos ribų, aš tegaliu tik patvirtinti jo žodžius.
Lydekos akis ir mėnesiena
Lydekos akis ir mėnesiena
© DELFI koliažas (shutterstock)

O gal garbus literatas buvo neteisus? Dar mūsų probočiai, gyvenę gamtos ritmu, žinojo kada kibs žuvys ir, žiūrėdami į mėnulį, gebėdavo nuspėti, kada eiti prie ežero? Juk dar ir dabar yra išlikusių tokio žinojimo trupinėlių, kurie gyvena kai kuriuose iš mūsų. Ar neteko girdėti sakant, kad dabar antra diena pilnaties ( n-ta diena delčios, jaunaties ir t.t..) – lydekos nekimba. O va kai stos jaunas mėnulis, trečią dieną jos kibs kaip išprotėjusios...

Kas tuo tiki, kas ne – čia jau atskiras klausimas. Juo labiau, kad tokių teiginių praktiškai neįmanoma nei įrodyti, nei paneigti. Mat be mėnulio fazės dar yra slėgio pokyčiai, vėjo kryptis, vandens lygis, temperatūra ir skaidrumas, masalo formos, dydžio ar spalvos parinkimas arba tiesiog pataikymas ar nepataikymas užmesti žuviai masalą po nosimi tada, kai ji medžioja. Todėl visada gali suversti kaltę (arba priskirti nuopelnus – žiūrint, ką nori įrodyti) būtent jiems.

Bet vis tiek drįsčiau manyti, kad dauguma mūsų, meškeriotojų, į mėnulio įtaką žuvų kibimui žiūri skeptiškai.

Bet ar tai reiškia, kad esame toliau pažengę šia prasme už mūsų jau minėtą meškeriotoją, gyvenusį prieš pusantro amžiaus. Pažengę, nes turime daugiau žinių apie žuvų biologiją, žinome, kad žuvis masalą mato ne tik akimi, bet ir šonine linija, kad ją aktyviai veikia feromonai, jos uoslė geresnė už šuns šimtus ar net tūkstančius kartų ir taip toliau ir panašiai?

Vargu. Nebent tuo, kad senus įsitikinimus pakeitė nauji. Vietoje mėnulio stebėjimo dabar yra kibimo lentelės ir kalendoriai – nesunku į telefoną atsisiųsti programėlę, kurioje surašyta, kokiomis valandomis žuvys kimba, tad belieka tik minėtu laiku nuvažiuoti prie upės ir ežero ir jas „susirinkti“.

Vietoj slieko paspjaudymo dabar perkame purškiamų kvapų flakonėlius ir tikime, jog papurškus guminuką, sakysime, sintetiniu krevetės arba stintos kvapu, Kauno marių sterkai kibs tris kartus geriau. Arba kad įsigijus japonišką ar amerikietišką kotą už tris šimtus eurų, nuo šiol pagausime daugiau.

Galų gale, jei jau esame tokie modernūs ir kieti, tai kodėl mintyse (ar net garsiai) nusikeikiame, kai mums kas nors prieš žūklę palinki sėkmės, ar pamatome prabėgantį juodą katiną?

Ne ne. Technologijos tikrai tobulėja, bet ne žmogaus mąstymas. Juk greta nano technologijų egzistuoja horoskopai. Šalia šiuolaikinės chirurgijos, gebančios persodinti širdį ar prisiūti ranką – karmos valymas. O greta racionalaus proto diktuojamo supratimo, kad daugiausia nuo mūsų pačių priklauso, kaip gyvename ar gyvensime – įsitikinimas, kad viską lemia kažkoks kosmopolitinis paslaptingų jėgų – žydų, masonų ar dar kažkieno – sąmokslas.

Bet nenukrypkime nuo pagrindinės temos – tai ar galima nuspėti iš anksto lydekų kibimą, nesiremiant gamtinėmis sąlygomis? Atvirai pasakysiu, nežinau. Bet užtat tikrai žinau, kad jeigu kas iš tiesų kada nors atrastų žuvies kibimo algoritmą ir pagal jį sukurtų kažkokią super mašiną, kuri tiksliai pasakytų, kada ir ant ko žuvis kibs ir neklystų – žvejyba savo malonumui kaip reiškinys greitai išnyktų. Juk būtent nenuspėjamumas ir yra vienas iš didžiausių jos žavesio komponentų.

P.S. Ir vis dėl to turiu prisipažinti, kad horoskopais truputį tikiu. Antai praeitą savaitgalį, kai važiavau prie Neries paieškoti lašišų, Merkurijaus planeta, atsakinga už žmogaus protinę veiklą ir atmintį, matyt, buvo Asilo žvaigždyne, nes nuvažiavęs prie upės pasigedau ritės ir teko beveik trisdešimt kilometrų grįžti jos pasiimti.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (94)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (18)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (41)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Akcijos „Lydeka 2021“ reidai šiandien vėl vyksta Utenos rajone (15)

Šiandien Aplinkos apsaugos departamento Utenos valdybos pareigūnai, vykdydami akciją „ Lydeka...

Top naujienos

Bidenas po susitikimo pasiuntė žinutę dėl kišimosi į rinkimus ir Navalno: pasekmės būtų pražūtingos (631)

Po trečiadienį surengto Vladimiro Putino ir Joe Bideno aukščiausio viršūnių susirinkimo...

Forza Azzurri: Italija stilingai pirmoji įsiveržė į Europos čempionato aštuntfinalį (52)

Turkus Europos futbolo pirmenybių starte sutriuškinusi Italijos rinktinė lygiai taip pat...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Graikijos salų gidas: skrydžių kainos – nuo 23 eurų, o savaitės trukmės poilsis viešbutyje šeimai – nuo 150 grįžtantiems saviizoliacijos nereikia (5)

Nuo pirmadienio, birželio 14 d., visiems, atvykstantiems iš Graikijos salų – Kretos, Rodo, Korfu,...

Putino ir Bideno susitikimas: kas vyko už uždarų durų (55)

Ženevoje trečiadienį įvyko JAV prezidento Joe Bideno ir Rusijos vadovo Vladimiro Putino...

Jau netrukus temperatūra pasieks +33: karštis tęsis iki pat savaitės pabaigos

Persivertęs į antrąją pusę birželis ne tik tęs gana tolygią vienodai šiltų orų eigą, bet...

Tomilinas turi rimtą užtarėją: prabilo Lietuvos deleguotas eurokomisaras (268)

Eurokomisaras Virginijus Sinkevičius trečiadienį pasmerkė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų...

Po incidento viešbutyje Vokietija atšaukia 30 karių iš Lietuvos (165)

Po pavasarį įvykusio incidento Vokietija į šalį susigrąžina apie 30 karių, tarnavusių...

Algis Bumblauskas | D+

Kraupūs išbandymai, tekę partizanų vado šeimai: sudeginti namai, į vaikų namus atiduoti vaikai, kalėjime su kūdikiu atsidūrusi žmona (2)

„Delfi" neseniai pasakojo apie „liaudies priešų“ vaikų likimus Sovietų Sąjungoje. Rūsti...

Po viršūnių susitikimo Putinas sulaukė klausimų apie žmogaus teisių pažeidimus ir skyrė komplimentą Bidenui: jis labai skiriasi nuo Trumpo ignoravo žurnalisto užduotą klausimą apie Navalną (485)

Iš karto po Joe Bideno ir Vladimiro Putino susitikimo surengtoje Rusijos prezidento spaudos...

Dviejų tipų vyrai, su kuriais santykių geriau nekurti: psichologė perspėja apie nenuspėjamas pasekmes (64)

Kad meilė akla, įrodyta mokslininkų. Įsimylėjus smegenų liaukos išskiria tam tikras medžiagas,...