aA
2010 m. šis straipsnis išėjo spaudoje ir sukėlė nemažus atgarsius bei tikriausia sparčiai prisidėjo prie lašišų ir šakių žūklės išpopuliarėjimo Lietuvoje. Manome, kad verta jį pakartoti šį kartą jau elektroninėje erdvėje, nes kaip rodo patirtis – daugelis žvejybinių tiesų nesensta. Gal gale, smagu palyginti, kas buvo rašoma lašišų ir šlakių gaudymo tema šlakių bumo pradžioje ir kaip yra dabar, praėjus nemažai laiko, kai turime kur kas didesnė žvejybinę patirtį.
Šlakis
Šlakis
© Dalius Rakutis

Pirmą straipsnio dalį skaitykite čia.

Antrą straipsnio dalį skaitykite čia.

Niekada neskubu pradėti šlakių žūklės anksti, iškart po draudimo. Nesakau, kad šios žuvys tuo laiku nekimba, tačiau pati žūklė mano galva, nėra patraukli, net jei ir oras tam tinkamas. Tiesiog žuvys yra išsekusios po varginančio neršto, sulysusios, susibaigusios, o ir užkibusios praktiškai nesipriešina, todėl pagrindinio šios žūklės „vinies“ – sportiškumo ir praktiškai nėra. Lygiai tą patį galiu pasakyti ir apie upėtakių žūklę iškart po Naujų – jokio žavesio joje nematau.

Kada tiksliai šlakiai atsigauna po neršto, vėlgi, labai priklauso nuo vandens temperatūros. Jei žiema šalta, tai ir žuvų „reabilitacija“ trunka ilgiau. Bet kuriuo atveju reikalingas po neršto trunkantis bent kelių savaičių laikotarpis, kad „taškuotieji“ galėtų susigrąžinti jėgas. Jeigu kalbėtumėme apie vidutinę žiemą, dažniausiai šlakius pradedu „medžioti“ apie sausio pabaigą – vasario pradžią ir daugiau mažiau sėkmingai gaudau iki pat gegužės. O jei vanduo nespėja nuslūgti, tai net ir šį mėnesį.

Jau minėjau, kad pavasarį lašišų papuola gerokai mažiau, nei rudenį. Ypač tas pasakytina apie dideles lašišas. Ar jos suspėja išplaukti iškart po neršto, ar laikosi daug gilesnėse ir sunkiau pasiekiamose vietose, negaliu pasakyti. Iki 10 kilogramų sveriančių karališkų žuvų pasitaiko, bet irgi ne tiek daug – lyginant su pagaunamais šlakiai, jų santykis apytikriai – 1:5. Tikslingai jų negaudau, jos papuola gaudant tuos pačius šlakius, kadangi pavasarį jų laikymosi vietos, skirtingai nuo rudens sutampa. Be to, pavasarį pamatyti lašišą vizualiai pasitaiko rečiau, todėl tikslinga jų medžioklė yra mažiau efektyvi.

Pavasarį, po varginančio neršto žuvys būna gerokai susilpnėjusios ir praradusios svorio. Sakysim, jei šlakys rudenį svėrė keturis kilogramus, tai pavasarį jo masė sieks vos 2,5–2,8 kg. Apskritai, kalbant apie šlakių ir lašišų dydžius, tai nepriklausomai nuo upės dydžio šlakiai dažniau būna nuo dviejų iki penkių kilogramų. Žuvys „virš penkių“ yra laikomos stambiomis ir tokių papuola retai. Mano asmeninis šlakio rekordas, pagautas pavasarį – 8,7 kg. Įdomu, kiek jis galėjo sverti rudenį? Savo akimis esu matęs Žeimenoje kitų pagautą pagautą net 13 kg egzempliorių.

Lašišos standartas yra gerokai didesnis – vidutinė lietuviška lašiša sveria būna tarp 8 ir 12 kilogramų. Mano asmeninis rekordas – 34 kg svėręs patinas, pagautas Šventojoje. Didžiausią lašiša, kurią savo akimis teko regėti prieš, turbūt, gerą dešimtmetį, buvo tai pat patinas, svėręs 36 kg. Tenka išgirsti pasakojimų ir apie pagautas 40 kg ir didesnes lašišas, tačiau pat savo akimis to neregėjau, todėl galvos guldyti negaliu.

Apskritai kalbant apie lašišų žvejybą, visgi lengviau yra jas gaudyti žiemą didesnėse upėse, kaip pavyzdžiui Neryje Šventojoje, nei mažesnėse, kaip, pavyzdžiui, Žeimena, Vilnelė ar Vokė. Mat didesnėse upėse kaip taisyklė yra daugiau galimybių bėgti paskui žuvį pakrante, be ko tikrai neįmanoma apsieiti, jei kitame gale dūksta tikrai didelė ir galinga žuvis. Lašiša klaidų nedovanoja, šitą tai jau tikrai galiu paliudyti.

Žiemą ar pavasarį šią upių karalienę, pagauti ne taip paprasta. Mat ji didžiąją laiko dalį tiesiog guli ant dugno duobėje ir į nieką nereaguoja. Mažai patyręs žvejai tokiu atveju dažnai nuo pat ankstyvo ryto „bombarduoja“ tą duobė blizgėmis ar vobleriais ir dažniausia nieko nepeša . Iš tikrųjų yra tam tikros valandos, kad žuvis suaktyvėja ir pradeda vaikyti kitas žuvis iš duobės ir būtent tas laikas ir yra momentas, kada žuvis čiumpa ir masalą. Kada toks laikas būna, gali pasakyti tik ilgai ir nuobodžiai stebėdamas upę ne vieną dieną. Tuo būdu dažnai nustebinu mažiau patyrusius kolegas, atėjęs į tą vietą, kur spiningautojai nesėkmingai kelias valandas mojavo spiningais ir jau po keliolikos minučių užkirtęs žuvį.

Bus daugiau

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prie Ispanijos krantų sugavo didžiulę mėnulžuvę (4)

Jūrų biologas Enrique Ostale tiesiog negalėjo patikėti savo sėkme, pamatęs didžiulę...

Sugavo gyvenimo žuvį: šamas svėrė daugiau nei 90 kilogramų Papildyta žinomų žvejų komentaru 05.18 (102)

Rokiškėnas Skirmantas Spundzevičius savo pomėgiui – žūklei – atidavė daugiau nei 35-erius...

Utenos aplinkosaugininkai vėl sulaikė lydekautoją (21)

Vykdydami akciją „ Lydeka “, Aplinkos apsaugos departamento Utenos gyvosios gamtos apsaugos...

Už vieną šlakį pažeidėjui gali tekti sumokėti iki 1520 eurų (42)

Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai pagavo...

Top naujienos

Pokyčiai epidemiologiniame Lietuvos žemėlapyje – viena savivaldybė ištrūko iš juodos COVID–19 zonos (16)

Epidemiologinis šalies žemėlapis antradienį pateiktais Statistikos departamento duomenimis,...

Teisėją nustebino Seimo priimtas įstatymas: vargu, ar nusikaltimų aukos apsidžiaugs (42)

Seimo daugumos sprendimu priimtos, bet dar neįsigaliojusios Baudžiamojo kodekso pataisos, kuriomis...

Navickienė: vienišo asmens išmokos – virš 400 tūkst. žmonių (3)

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako, kad vienišo asmens išmoką kitai...

Šimonytė: susirūpinimą kelia Vėlinės diskutuojama apie mokinių atostogų ilginimą (424)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė antradienį Seime sakė, kad tam tikrą susirūpinimą...

Seime kyla abejonių dėl biudžeto – nori daugiau dėmesio socialiai atskirtiems asmenims papildyta (54)

Vyriausybė antradienį teikia biudžeto projektą Seime – nauju biudžetu numatomi didesn...

Latvija užsidaro iki lapkričio 15-osios: įvedama komendanto valanda, uždaromos mokyklos ir parduotuvės premjeras: turiu atsiprašyti pasiskiepijusių žmonių (900)

Latvijoje COVID-19 naujų atvejų per savaitę padaugėjus net 49 proc., šalis vėl grįžta į...

Lukašenkos pareigūnai per Baltarusijos TV parodyti uždengtais veidais (37)

Spalio 18 dieną Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka paskyrė...

Paskaičiavo, ar tikrai pigūs skrydžiai visada reiškia pigią kelionę: galutinė kaina skiriasi kelis kartus

Jau daugiau nei dešimtmetį Lietuvoje populiarios pigių skrydžių bendrovės, kurios gali...

Edita Rouge | D+

Berniukas auga be tėvo: kaip užtikrinti visavertį sūnaus gyvenimą, netampant jam tarnaite?

Jau skaitėte Daumanto istoriją . Vaikinas, augęs su vieniša mama , pateko į nepavydėtiną...

Landsbergis siūlo naujas sankcijas į Minską skrydžius vykdančioms avialinijoms: instrumentus privalome turėti greitai (168)

Susitikęs su ES kolegomis užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis siūlo avialinijoms,...