aA
Baltijos jūros priekrantės žvejai jau beveik visą savaitę neplaukia į jūrą ir stintų negaudo dėl audringos jūros. Kuršių marių žvejai nelenda į marias, nes jiems pavojų kelia ledo lytys. Turguje šiemet buvo tokių dienų, kai stintų kilogramas kainavo 12,99 euro. Šiuo metu jame stintų nėra.
Stintos
Stintos
© DELFI / Modesta Meškė

„Vėjas pučia, jūra banguoja, žvejai ant kranto sėdi ir tinklus džiovina, o žmonės laukia stintų“, – vakar juokavo Priekrantės verslinės ir rekreacinės žuvininkystės asociacijos vadovas Mindaugas Rimeikis.

„Stintos – ne pieštukinės“

Tokia situacija nuo praėjusios savaitės vidurio. O prieš pakylant audroms priekrantės žvejai stintas gaudė gana neblogai. „Žvejai ištraukė stintų nemažai ir patiekė jų į rinką. Labai džiugu, kad šiemet stintos ne pieštukinės, o didelės, maždaug 20–22 centimetrų ilgio.

Kad ir kaip keista, stintų buvo atsiradę iš jūros pusės ir prie Preilos, ir prie Nidos, kur niekada nebūdavo, nebent pakliūdavo tik viena kita stinta“, – pasakojo M. Rimeikis.

Paklaustas, ar nurimus audroms tikisi didelių laimikių, asociacijos vadovas atsakė nežinąs, kaip elgsis stintos. Jos galėjo nukeliauti į Kuršių marias, kadangi nei laivybos kanalas, nei įplaukos kanalas šiuo metu negilinami, galėjo pakrante nuplaukti iki Karaliaučiaus srities.

Stintų žvejyba
Stintų žvejyba
© GRYNAS.LT / Aldona Aleksėjūnienė

„Anksčiau buvo aiškus jų migracijos į Kuršių marias kelias, kai buvo senasis įplaukos kanalas, o dabar, kai yra vos ne du įplaukos kanalai, naujasis jau daromas, negaliu pasakyti, ar jos pakeis ir kaip pakeis savo kelią į marias“, – nuomonę išsakė M. Rimeikis.

Žvejoti neleidžia ledai

Žuvininkystės įmonių asociacijos „Lampetra“ vadovė Sigita Jakubauskienė sakė, jog Kuršių mariose tik bandoma pradėti gaudyti stintas, tad tikroji jų žvejyba dar neprasidėjo.

„Girdėjome, kad vakar (užvakar – aut. past.) ties Nida buvo sunešti ledai. Jeigu atsisuks vėjas, juos neš į Kintų pusę. Kol ledai „vaikšto“, mes nesijaučiame saugūs – bijome prarasti įrankius.

Marios dar nėra tuščios, ledai stumdomi iš vienos į kitą pusę. Ledo lytys yra nuskendusios ir nešiojamos visur pakrantėse. Jos gali pasiekti gaudykles ir tinklaičius. Tada gali ištraukti 4 tonas vien ledų. Jie gali sulaužyti gaudykles. Trumpai sakant, dar pavojinga gaudyti stintas. Žvejai stebi situaciją, laukia, kol išeis ledas, ir tik tada startuos“, – sakė S. Jakubauskienė.

Išgaudymas negresia

„Stintos pas mus gana mėgstamos žuvys. Nesu girdėjęs, kad net žvejai mėgėjai jas gaudytų „pagavai – paleisk“ principu. Slėgis stintų ištekliams yra tikrai nemažas ir iš mėgėjų, ir iš verslininkų pusės.

Kadangi šios žuvys ilgai negyvena, jos subręsta jau dvejų metų ir gali neršti, tai nėra nerimo dėl didesnio išgaudymo, jų ištekliai gana greitai atsistato“, – sako Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mokslininkas Antanas Kontautas.

Stintų žvejyba
Stintų žvejyba
© GRYNAS.LT / Aldona Aleksėjūnienė

Jis sakė, šių metų stintų bandos dar negalįs vertinti. Jos neršia Nemuno žemupyje, nuo Pagėgių iki pat Rusnės. Plaukti į marias pradeda spalio pabaigoje, lapkričio pradžioje. Pernai jų migravo ne itin daug. Pagrindinis jų plaukimas paprastai būna sausio pabaigoje, vasarį. „Kol kas anksti prognozuoti, ar jų šiemet bus daug, ar ne.

Per sezoną pradedant lapkričiu ir baigiant kovu būna periodų, kai stintų eina labai daug, o paskui būna mažiau, tada vėl daugiau.

Nuogąstauti galima tik dėl to, kad pernai pavasarį Nemuno deltoje, kur žvejoja verslininkai, ypač rusų, buvo sugauti labai nedideli kiekiai stintų. Tiesiog istoriškai maži. Prieš tai rusai buvo pagavę kelis šimtus tonų šių žuvų. Man atrodo, kad šiemet situacija bus panaši kaip pernai, labai daug stintų nebus“, – situaciją vertina mokslininkas.

Paklaustas, ar įplaukos kanalo gilinimo darbai darys kokį nors poveikį stintų patekimui į marias, A. Kontautas atsakė taip nemanąs. „Bet darbų metu, kai gilinama, kai dirba poliakalės, keliamas triukšmas tikrai nėra patrauklus stintoms ir kitoms migruojančioms žuvims. Jos keliauja tada, kai viskas aprimsta“, – sakė mokslininkas.

Turguje kainavo 7 eurus

„Vakar (užvakar – aut. past.) turguje stintų tikrai nebuvo ir vargu ar bus šiandien ir visą šią savaitę. Matote, koks oras. Tokiomis sąlygomis, kai vėjo greitis gūsiuose – 18-20 m/s, žvejoti, ko gero, neplauks nė vienas žvejys.

Praėjusią savaitę vidutinio dydžio stintų kilogramas pas mus kainavo 6,99 euro. Tokių stambių kaip anksčiau nebuvo. Tiesa, vienu momentu šiemet ir pas mus kilogramas didelių gražių stintų kainavo 12,99 euro. Bet žmonės vis tiek pirko“, – „Vakarų ekspresui“ sakė UAB Naujojo turgaus direktorius Viačeslavas Karmanovas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(12 žmonių įvertino)
2.2500

Per reidą Plungės rajone aplinkosaugininkai vėl rado tinklų, bet dar labiau juos nustebino visai kas kita

Šiaulių ir Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijų pareigūnai dviejose sodybose Plungės...

Stintų mėgėjams liūdnos žinios iš pajūrio: žvejai į marias nelenda jau savaitę (1)

Baltijos jūros priekrantės žvejai jau beveik visą savaitę neplaukia į jūrą ir stintų...

Kuršių mariose nebebus galima naudoti tam tikrų verslinės žvejybos įrankių

Nuo sausio 17 d. įsigaliojo aplinkos ministro įsakymas, kuris numato, kad Kuršių mariose nebebus...

Dėl žvejybos draudžiamais įrankiais laukia nemalonumai

Praėjusią savaitę Klaipėdos gyvosios gamtos apsaugos inspekcijos pareigūnai vykdydami reidą...

Lietuvos vandens telkiniai bus praturtinti Vištyčio ežero sykais

Baigti Vištyčio ežero sykų dirbtinio veisimo darbai – iš žuvų veislyno tvenkiniuose...

Top naujienos

Ar kažkas Bartoševičiui nutekino informaciją apie tyrimą: aplinkybės atrodo keistai (2)

Buvęs parlamentaras Kristijonas Bartoševičius iki šiol tikina, kad apie pradėtą ikiteisminį...

Lietuvoje atsidarė keli nauji baseinai: kiek kainuoja paslaugos skirtinguose miestuose? metinė narystė gali kainuoti ir 680 eurų

Pernai Lietuvos miestuose atidaryta nemažai naujų baseinų, netrukus duris turi praverti dar keli....

Rusų puolimas Ukrainoje klimpsta: ko tikėtis toliau

Ukrainos raketų numušimo koeficientas per pusantro–du mėnesius žymiai išaugo, sako karo...

Peter Martin, Jenny Leonard

Iš įtarimų dėl Rusijos sulaukusios Kinijos – piktas atsakas (4)

Bideno administracija pateikė Kinijos vyriausybei įrodymų, leidžiančių manyti, jog kai kurios...

Andrius Užkalnis

Užkalnio terapija (4) Užtikrinti būdai, kaip nutildyti piktą komentatorių (paremta patirtimi)

Pradėkime nuo to, kad ne vienas iš skaitančių nėra skaitęs apie save nieko panašaus į tai, ką...

Kavos puodelis Lietuvoje – tarp brangiausių regione: verslininkai galimybių mažinti kainas nemato (10)

Žvarbūs orai praeivius miestų gatvėse vilioja užsukti į kavines ir pasimėgauti garuojančios...

Butus norėjusiam įsigyti pirkėjui vystytojas pasiūlė prisiimti atsakomybę už pabrangusias medžiagas

Nekilnojamojo turto (NT) rinką keičia praėjusiais metais staiga išaugusi statybų kaina....

Liutauras Elkimavičius

Tarybiniai filmai, kuriuose (beveik) nekvepėjo smegenų plovimu: kelia šypseną net ir šiandien (5)

Manęs praktiškai nekankina nostalgija . Tarybiniai laikai buvo kupini betoninės architektūros,...

Siūlo kelis būdus, kaip spręsti automobilių stovėjimo vietos trūkumą šalia daugiabučių: tam reikia ir savivaldybės įsikišimo

Sena ir dar iki šiol neišspęstą problema – kur gyvenantiems daugiabučiuose grįžusiems po...

Karas Ukrainoje. Rusų „karo korespondentai“ panikuoja dėl situacijos prie Vuhledaro žiniasklaida: išsigandę Vakarai keičia taktiką dėl Ukrainos (8)

Vėlavimas aprūpinti Ukrainą daugkartinio paleidimo raketų sistemomis, oro gynyba ir tankais...