aA
Šiaurinėje Kauno dalyje plyti mėgstančių gamtą miesto gyventojų atgaiva – Kleboniškio miškas. Pietinę – pietrytinę jo pusę riboja greitkelis Vilnius-Klaipėda, o vakaruose ir šiaurėje – pratekanti Neries upė. Šiaurė rytų kryptimi miško masyvas driekiasi keliolika kilometrų beveik iki pat Karmėlavos miestelio. Tad labai ilgam čia nepasiklysi, bet, labai norint, paklaidžioti valandą kitą įmanoma.

Visas parkas yra raižyte išraižytas įrengtų ir „netyčia“ atsiradusių takelių, einančių per kalvas, užpelkėjusias vietoves, lygumas, besidriekiančius per subrendusius pušynus ir jaunuolynus bei kadaise išdegusius atželiančius miško plotus. Tai suteikia įvairovės jausmą – gali pasirinkti pačius įvairiausius vaizdus ir maršrutus. Ekstremalesnio žygiavimo mėgėjai turi kur pasikarstyti šlaitais ir pabraidyti po purvo ar pelkių „vonias“. Na, o civilizuoto poilsio gali mėgautis pora asfaltuotų ir galybe žvyruotų keliukų. Beveik 10 kilometrų, iš vakarų į šiaurės rytus, iki Narėpų gyvenvietės driekiasi ir platus dviračių takas.

Kiekvienas čia nesunkiai susiranda savo maršrutą ir mėgiamas vietas, todėl Kleboniškyje visada sutiksi įvairiausių žmonių – nuo mamų ir tėčių su vežimėliais, rankomis susikibusių porelių iki šiaurietiškomis lazdomis švytruojančių senjorų, bėgikų, dviratininkų, greitojo ėjimo ar kitų sporto šakų entuziastų. Parkas šiuo požiūriu yra labai demokratiškas – priima visus. Vienintelė išimtis – keturračių ir motociklų vairuotojai. Jų nemėgsta ir netoleruoja daugelis.

O kad jų mažiau būtų parke, daugelyje parko keliukų, ypač prie įvažiavimo iš kelių, yra įrengtos savotiškos „vilkduobės“ bei ant kelių suverstos rastų uždangos, paliekančios praėjimą tik pėstiesiems ir dviratininkams. Neskelbtas karas su motorizuotais triukšmadariais vyksta jau daug metų ir, panašu, keturračių entuziastai jį pralaimi ir priversti rinktis kažkokius atokesnius miškus.

Kleboniškio miško parkas
Kleboniškio miško parkas
© Dalius Rakutis

Kas man labai patinka Kleboniškio parke, tai galimybė, miške žinant atokesnius takeliukus ir keliukus, nutolusius nuo centrinių takų, mėgautis ramybe ir vienatve. Pamatyti daugiau žvėrelių ir paukščių. Bene dažniausia čia sutiksi stirnų, lapių ir kėkštų. Yra pasitaikę pamatyti žalčių, gluodenų, o porą kartų net ir vienintelę Lietuvoje nuodingą gyvatę – angį. Kitaip tariant – gali čia kažkiek pasimėgauti laukine gamta, ko tikrame parke vargu ar pamatysi. Su savo sūnumis netgi turime vieną „savo“ slaptą vietelę, kurią aplankome bent keletą kartų per metus, išsikepame dešrelių ir prabūname pusdienį vieni.

Didelis šio miško parko privalumas yra tas, jog didžioji dalis Kleboniškio keliukų ir takelių yra lengvai praeinami visais metų laikais, nes vyraujantis gruntas – smėlis ir samanos – labai greitai sugeria drėgmę. Todėl visais metų laikais, kad ir koks oras čia bebūtų, rasi ką veikti. Ypač tam dėkingas vakarinis parko pakraštys, kurį galima pasiekti per netoli Kleboniškio tilto esantį pėsčiųjų viaduką per automagistralę arba mažiausia iš 3–4 įrengtų aikšteles nuo kelio į Kleboniškio gyvenvietę. Nenuostabu, kad tiek žiemą, tiek vasarą čia susirenka daugiausia miško lankytojų.

Pabandysiu sudėlioti įdomesnių Kleboniškio vietų trejetuką:

1. Gydomasis šaltinis. Vakarinėje miško dalyje teka šaltinis, ne vieno miestiečio įsitinimu turintis gydomųjų galių. Todėl čia nuolat būriuojasi dažniausiai vyresnio amžiaus žmonės su talpomis, savaitgaliais gali tekti pastovėti net eilėje. Dėl tų gydomųjų galių tai galvos neguldyčiau, tačiau kad šaltinio vanduo labai skanus – galiu patvirtinti. Kažkokie auksarankiai entuziastai čia pastatė dailų suoliuką, išdrožė moters skulptūrą.

Apskritai, medinės architektūros pavyzdžių gausu visame miške. Meno žmonės šį mišką labai myli. Šalia šaltinio teka labai vingiuotas, vasarą beveik išdžiūstantis Žiobrikio upelis bei atsiveria labai aukšti smėlėti šlaitai ir stačios kalvos. Gražu čia pabūti ir nuo aikštelės ar pėsčiųjų tilto iki čia eiti vos keli šimtai metrų. Tolėliau yra dar du šaltiniai, tačiau šis – pat žymiausias.

Žiobrikio upelis Kleboniškio miško parke
Žiobrikio upelis Kleboniškio miško parke
© Dalius Rakutis

2. Smerties ir bevardis kalnai. Visai netoli šaltinio, paėjus link tilto per Nerį, atsiveria didžiulis ir labai status šlaitas, besitęsiantis vos ne iki pat kelio. Laimė, yra nuo jo sauganti tvora. Žiemą čia galybė čiuožimo entuziastų. Su slidėmis nuo šio kalno leistis išdrįsta ne kiekvienas net kalnų slidinėjime įgudęs žiemos sporto mėgėjas, o va, rogių ir visokių čiuožynių gerbėjams smagesnės vietos nerasi. Šiltuoju metų laiku, aišku, šis kalnas nėra toks populiarus.

Ne mažiau status ir dar įdomesnis yra šiaurinėje miško dalyje, netoli Vaistariškių, esantis Smerties kalnas, žiemą mėgiamas slidininkų, o kitu laiku – kalnų dviračių, motosporto, kitų ekstremalaus sporto entuziastų. Nežinau, dėl ko kilo toks kalno pavadinimas („smert“ rusiškai – mirtis) – ar tikrai čia kas užsimušė. Bet sulaužiusių važiuojant nuo šio kalno slides mano pažįstamų ratas iš tiesų tikrai gana platus.

Vienas iš šaltinių Kleboniškio miško parke
Vienas iš šaltinių Kleboniškio miško parke
© Dalius Rakutis

3. I pasaulinio karo bunkeriai, vietinių vadinami dzotai. XIX amžiaus pabaigoje Kleboniškyje buvo dislokuotas vienas caro armijos pulkų, o statant Kauno tvirtovę, fortų žiedą, Kleboniškyje buvo sumūryti betonuoti bunkeriai, įrengtos apkasų linijos, kiti karinės paskirties statiniai.

Kaip sako amžininkai, 1956 m. šie statiniai kažkodėl užkliuvo kažkuriam vykdomojo komiteto vadukui, kuris liepęs juos išsprogdinti. Sprogimai šiuos statinius gerokai apgriovė, bet kai kurie išliko. Nuo Muravos pėsčiųjų tilto pasukus pirmu keliuku į dešinę ir paėjus apie 1,5 km, galima pamatyti gana gerai nuo I pasaulinio karo laikų išsilaikiusius statinius. Šalia jų yra trejetas nedidelių, tankiai vandenžolėmis apžėlusių tvenkinių, kuriuose gyvena invazinės žuvys – nuodėguliniai grundalai (rotanai).

Iš tiesų, tai – tik keletas įdomesnių Kleboniškio miško parko vietų. Net ir reguliariai būdamas čia daugelį metų, gebi atrasti naujų ir nematytų vietų. Tad jeigu dar nesate atradę šio miško parko – pats metas tai padaryti dabar.

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Aidas Ardzijauskas - bėgte aplink pasaulį (1)

„Kablys.lt laidoje svečiavosi Aidas Ardzijauskas , ilgų nuotolių bėgikas,...

Ką karantino metu veikia aktyvūs?Alpinizmo asociacijos vadovas Kęstutis Skrupskelis

Besitęsiantis karantinas koreguoja visų planus. Vieni jį išgyvena lengviau, kitiems jis tampa...

Ką karantino metu veikia aktyvūs? Šiaurietiško ėjimo trenerė Irena Gudiškienė

Karantino diktuojamas gyvenimo tempo pokyčiai vienai ar kitaip palietė visus. Kaip sekasi juos...

Kauno žalieji plotai: caro generolų miestui „padovanotos“ Marvelės kaskados

Jau tapo savotišku ritualu ryte atsikelti anksčiau ir nusiprausus čiupti fotoaparatą ir lėkti...

Žaliosios Kauno erdvės: „laukinis“ Ąžuolynas

Vargu, ar yra bent vienas kaunietis, o tikriausiai ir miesto svečias, kuris nors kartą nebūtų...

Top naujienos

Pamačiusi pervestą atlyginimą Šiaulių ligoninės medikė liko šokiruota: gydymo įstaigos versija – kitokia (232)

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbančios medikės sūnus teigia, kad jo mamai ligoninė...

Čaplinskas: panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį pandemijos scenarijų (290)

Panašu, kad gyvensime pagal ketvirtąjį koronaviruso pandemijos scenarijų, tai yra – virusų...

Šiltas pavasaris kol kas traukiasi: laukia smarkūs lietūs, vietomis sugriaudės perkūnijos (4)

Krentant atmosferos slėgiui ir didėjant žemo slėgio lauko įtakai giedrių orų laikotarpis...

Lietuvoje prasidės didžiuliai pokyčiai: vieniems teks stipriai pakeisti savo įpročius, o kiti galės pasinaudoti parama (68)

Pustrečio milijardo tonų – štai tiek pačių įvairiausių atliekų kasmet susikaupia Europos...

Kasdienybės herojai. Eleonora – apie „Sel“ ir skyrybas: liūdna dėl savo gyvenimo, kad nieko nepasiekiau kita tema: stulbinanti „Misis Lietuva 2019“ Gretės Brokienės sėkmė (12)

Išskirtinis Eleonoros Sebrovos interviu - karjera grupėje „Sel“, skausmingos skyrybos ir...

Karolis Kasperas | D+

Japonų valdžia po šiai dienai neigia šį istorinį faktą: „komforto stotyse“ karius tenkino 200 tūkst. pagrobtų moterų

Lee Ok-Seon nieko neįtardama ėjo namo, kai iš pravažiuojančio automobilio iššoko grupė...

Štai kokių perliukų radau „Mamų mugėje“: vaiką galima aprengti už tiek, kiek kainuoja trys puodeliai kavos (54)

Ar brangu auginti vaikus, juk jie taip greit auga, todėl daug ir reikia – kas sezoną naujų batų,...

UEFA atsakas: grasina dar šią savaitę iš Čempionų lygos išmesti tris iš keturių pusfinalio dalyvių (116)

UEFA ketina imtis pačių griežčiausių ir beprecedenčių veiksmų prieš maištininkų...

Agnė Keizikienė | D+

Mokslininkas praskleidė šydą nuo paslaptingo sapnų pasaulio: kodėl sapnuojame, ką sapnai apie mus pasako ir kaip jiems padaryti įtaką?

Sapnai tarsi kokia astrologija: vieni į juos žiūri su šypsena, kiti – intensyviai tyrinėja. Kad...

Kūno kalbos ekspertė išanalizavo princo Philipo laidotuvių įrašus: žiūrovams nepastebimos detalės pasakė daugiau nei žodžiai (34)

Karalienė Elžbieta II stabtelėjo prieš įeidama į Šv. Jurgio koplyčią, lyg negalėtų...