aA
Besitęsiantis karantinas koreguoja visų planus. Vieni jį išgyvena lengviau, kitiems jis tampa tikrai kančia. O ką šiuo laikotarpiu veikia aktyvių veiklų gamtoje profesionalai? Pakalbinome vieną iš jų – Lietuvos alpinizmo asociacijos vadovą, žinoma alpinistą ir ichtiologą Kęstutį Skrupskelį Paklausiau jo trijų klausimų: kaip pasikeitė jo gyvenimas prasidėjus karantinui, kiek išeina į lauką dabar ir ką patartų kitiems aktyvaus laisvalaikio gamtoje entuziastams, kad šis laikas praeitų maksimalia naudingai ir smagiai.
Kęstutis Skrupskelis
Kęstutis Skrupskelis
© Asmeninio albumo nuotrauka

Kęstutis Skrupskelis. Tiesa sakant, manau, kad karantinas sulėtino greitą gyvenimo tempą. Mažiau skubėjimo – daugiau laiko sau. Finansine prasme jis daugeliui smogė žemiau juostos, tačiau tuo pačiu ir, matyt, privertė susimąstyti apie skriejančiame laike primirštas vertybes.

Žinoma, karantinas paveikė ir mūsų įpročius ar dienos ritmą tiesiogiai. Ne išimtis ir alpinistai. Kadangi Lietuvoje neturim kalnų ar uolų, tinkamų alpinizmui, dauguma kalniečių Lietuvoje treniruodavosi laipiojimo salėse ant dirbtinių uolų ar tobulindavo savo techninius įgūdžius tam pritaikytose salėse. Deja, karantino metu užsidarė ir laipiojimo salės, o apie išvažiavimą treniruotėms į kalnus nėra net kalbos, nes visos ES sienos užvertos. Lieka treniruotės namie ir ant lauke esančių laipiojimo sienelių (tik, žinoma, iš anksto rezervavus tam laiką, kad vienoje vietoje tuo pat metu nesusirinktų daug žmonių).

Aš pats buvau įpratęs prie 2–3 treniruočių per savaitę režimo, tad, nors ir sunkiai, bet bandau jas prisiversti atlikti namuose. Laipiojimo sienelėmis treniruotes keičia įvairūs pratimai ant skersinio ar lygiagrečių, o alpinistinius techninius įgūdžius belieka lavinti išvažiavus į gamtą „kopiant“ į aukštesnius medžius. Visgi, tai – toli gražu ne tas pats.

Kęstutis Skrupskelis
Kęstutis Skrupskelis
© Asmeninio albumo nuotrauka

Mano darbo ir hobio specifika lėmė tai, kad ir anksčiau nemažai laiko praleisdavau gamtoje, tad iš esmės keliavimas į gamtą išliko panašiame formate. Tiesa, laisvesnis darbo grafikas karantino metu nulėmė tai, kad trumpą rytinį šuns pavedžiojimą parkelyje dažniau iškeičiu į kelionę už miesto ir kelių valandų pasivaikščiojimą gamtoje.

Visgi, keliaudamas į viešas erdves ar gamtą, ten kur yra tikimybė sutikti žmonių, būtinai imuosi visų reikalingų apsaugos priemonių. Dėviu kaukę, kiekvieną kartą grįžęs namo plaunu rankas ar dezinfekuoju naudotus įrankius. Manau, kad tai turi daryti kiekvienas, visuomenės sveikata kaip niekada anksčiau dabar labai stipriai priklauso ir nuo kiekvieno mūsų.

O ką veikti į kalnus negalintiems iškeliauti ir šių kelionių pasiilgusiems žmonėms tikrai yra.
Galiu papasakoti, kad ir savo jau atliktus darbus.

Kęstutis Skrupskelis
Kęstutis Skrupskelis
© Asmeninio albumo nuotrauka

Visų pirma, persižiūrėkite savo kelionių įrangą. Esu tikras, kad rasite ką reikia susitvarkyti: susiūti įplyšusią kelioninę striukės kišenę ar kuprinę, susiklijuoti žarijos pradegintą palapinę ar išsivalyti pajuodusį primusą (skysto kuro degiklį).

Atlikus šiuos darbus, dar viena rekomendacija alpinistams – turimos įrangos inventorizacija. Jeigu nebe pirmus metus keliaujate į kalnus, tikrai pažadu, kad nustebsite kiek visko prikaupėte ir net užmiršote turintys vieną ar kitą daiktą. Pasidarykite ir turimos įrangos sąrašą. Ateityje bus paprasčiau susigaudyti, ką turite sandėliuke. O galbūt kaip tik pamatysite ko trūksta. Dauguma outdoor parduotuvių dabar turi puikius pasiūlymus ar net 30 proc. nuolaidas siekiančius išpardavimus, tad siekiant įsigyti vieną ar kitą daiktą dabar – pats metas.

Kęstutis Skrupskelis
Kęstutis Skrupskelis
© Asmeninio albumo nuotrauka

Puikus laikas ir išbandyti naują kelionių inventorių. Naujas miegmaišis, palapinė ar pan. taip ir laukia testo natūraliomis sąlygomis. Beje, oras Lietuvoje šiuo metu puikiai imituoja temperatūrinį režimą, kurį patirsite birželio mėnesį keliaudami po neaukštus kalnus ar liepą kopdami aukštesnių nei 3 km kalnų šlaitais. Šiltos dienos ir vakarais iki neigiamos temperatūros atvėstantis oras – tikrai puiki kalnų oro imitacija.

Jeigu šie darbai jau atlikti, platų treniruočių pasiūlymų spektrą, ypač skirtą laipiotojams uolomis, nesunkiai rasite interneto platybėse. Galiu pasidžiaugti, kad tokių treniruočių pasiūlymų lietuvių kalba teikia ir mūsų šalyje veikiančios laipiojimo salės. Pasidomėkite, galbūt rasite sau patinkančių.

Ilgos karantino dienos – puikus laikas „ištvermės“ treniruotėms. Nesvarbu, ar tai būtų ilgas lėtas bėgimas, ar žygis su sunkia kuprine paupių šlaitais, dabar – tikrai tas metas, kuomet galite rasti laiko ištvermės treniruotėms. Net ir profesionalaus sporto atžvilgiu dar mėnesį tikrai užtruksiantis karantinas (t.y., iki gegužės mėn.) – puikus laikas „ištvermei“ lavinti. Prieš kelionę į kalnus birželį ar liepos mėn. organizmas dar turės laiko pailsėti ir pilnai atsigauti, o įdirbis tikrai išliks. Tad nepatingėkite – tikrai verta.

Taip pat puikus laikas kūno balansui lavinti. Jeigu anksčiau nerasdavote laiko tempimo pratimams ar pusiausvyros lavinimui, tai dabar raskite laiko „balanso juostoms“ (vadinami slack-lines) ar vakaro jogai, ar tiesiog raumenų tempimo pratimams namie, kuri padės lavinti lankstumą.

Tikiu, kad karantinas baigsis dar neprasidėjus vasarai, tad ruoškimės vasaros sezonui su optimizmu!

Kablys.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Aidas Ardzijauskas - bėgte aplink pasaulį

„Kablys.lt laidoje svečiavosi Aidas Ardzijauskas , ilgų nuotolių bėgikas,...

Ką karantino metu veikia aktyvūs?Alpinizmo asociacijos vadovas Kęstutis Skrupskelis

Besitęsiantis karantinas koreguoja visų planus. Vieni jį išgyvena lengviau, kitiems jis tampa...

Ką karantino metu veikia aktyvūs? Šiaurietiško ėjimo trenerė Irena Gudiškienė

Karantino diktuojamas gyvenimo tempo pokyčiai vienai ar kitaip palietė visus. Kaip sekasi juos...

Kauno žalieji plotai: caro generolų miestui „padovanotos“ Marvelės kaskados

Jau tapo savotišku ritualu ryte atsikelti anksčiau ir nusiprausus čiupti fotoaparatą ir lėkti...

Žaliosios Kauno erdvės: „laukinis“ Ąžuolynas

Vargu, ar yra bent vienas kaunietis, o tikriausiai ir miesto svečias, kuris nors kartą nebūtų...

Top naujienos

Taivanas – kaip ant parako statinės: mano, kad Kinija seka Rusijos taktiką (2)

Prasidėjus karui Ukrainoje, taivaniečiai pajuto, kad Kinija gali užpulti Taivaną, pasinaudodama...

Dalis verslo jau stebi nuosmukį: situacija keičiasi radikaliai (2)

Pramonės atstovai sako kelis mėnesius jaučiantys užsakymų mažėjimą ir perspėja, kad...

Šventinę nuotaiką drums lietus: džiugesnė situacija tik viename Lietuvos regione

Trečiadienio dieną Lietuvoje numatomi gana kontrastingi orai. Pietrytinę šalies pusę nuo pat...

Delfi PliusAinis Gurevičius

Ragina atsisakyti rusų primestų titulų: Mindaugas nebuvo vienintelis Lietuvos karalius (56)

Grupė Lietuvos intelektualų (istorikų, menininkų ir kt.) neseniai atviru laišku kreipėsi į...

Žiniasklaida: rastas negyvas dar vienas rusų oligarchas (4)

Anot britų leidinio „The Daily Mail “, neaiškiomis aplinkybėmis mirė dar vienas rusų...

Niekuo dėtam kauniečiui pritaikytos ES sankcijos Rusijai: dėl sutapusių vardo ir pavardės jis laikomas karo nusikaltėliu (7)

Kaunietis mokytojas sužinojo, kad tapo įtariamu karo nusikaltėliu ir pinigų plovėju. Jo...

Žygį Europoje „Žalgiris“ pradėjo lygiosiomis su Kosovo čempionais įvarčių vaizdo įrašai

Lietuvos čempionas Vilniaus „Žalgiris“ antradienį vakare UEFA Čempionų lygos pirmo atrankos...

Karas Ukrainoje. Rusijos pajėgos smūgiavo Slovjanskui, žuvo mažiausiai du žmonės  Zelenskio patarėjas: Lysyčansko užėmimas yra paskutinė Rusijos pergalė (3)

Nuo karo pradžios vasario 24-ąją Rusijos kariuomenė Ukrainoje sunaikino maždaug 80 tūkst....

Siaubingas užpuolimas buvo tik košmaro pradžia: klaipėdietis negali patikėti, ką teko išgyventi po to (6)

„Pabuvęs šalia mirties net nebežinau, ko dabar bijočiau. Gyvenu antrą kartą ir dabar tiesiog...

Rusija toliau kelia bangas: dėl bilietų į Kaliningradą trūkumo suskubo apkaltinti Lietuvą (3)

Dėl Lietuvos taikomų apribojimų rusams iškilo rimtų sunkumų ieškant bilietų į tolimojo...