aA
Viena esminių Lietuvos partizanų pasipriešinimo kovų tapęs Kalniškės mūšis, įvykęs 1945 metų gegužės 16 dieną, bus perkeltas į kino juostą. Jau spalio mėnesį kino ekranuose pasirodys filmas „Kalniškė – lūžio taškas“, kuris ne tik priartino ir išaiškino nuožmiausią partizanų kovą, bet ir atskleidė NKVD slepiamus faktus.
Lietuvos partizanai, Genocido aukų muziejaus nuotr.
Lietuvos partizanai, Genocido aukų muziejaus nuotr.

Filmo idėjos iniciatorius Vaidas Šalaševičius teigė, kad tai pergalė, kuria reikia didžiuotis.

„Šia istorija ir šiuo mūšiu domėjausi ne vienerius metus. Pradėjus rinkti informaciją iškilo neaiškumų, baltų dėmių, kurios nebuvo rišliai ir aiškiai išdėstytos. Tad jas išnarplioti, kol yra gyvų mūšio liudininkų – privalu. Esu kilęs iš Lazdijų, tad Šeštokų miestelis ir Kalniškės miško apylinkės man nesvetimos. Dėl to, norėdamas paviešinti ir su pagarba papasakoti apie didvyrišką paprastų kaimo žmonių žygdarbį bei pokario metu retą pergalę, pažadėjau sau ir kitiems, jog sukursiu tokią juostą. Vien surinkti faktai, mažas žinomumas ir miglota istorija, pastūmėjo filmo kūrybai. Juk turimų žinių, užslaptintų žuvusiųjų skaičių, dalyvių siužetinių linijų užtektų ne tik dokumentiniam, bet ir meniniam filmui. O galų gale, tai toks mūšis, apie kurį turi žinoti ne tik Dzūkija, bet visi Lietuvos gyventojai, - pasakojo V.Šalasevičius. - Šia idėja sudominau žinomą žurnalistą ir scenaristą Aleksandrą Matonį bei filmų prodiuserį Stasį Baltakį. Nuėjome tikrą kelionę, bet jau visai netrukus pristatysime šią šlovingą istoriją. Žinome, jog kiekvienam, kam svarbi Lietuvos laisvė – svarbus bus ir šis filmas. O ši pergalė prieš sovietų okupantus – nebus pamiršta“.

„Atkurti mūšį mes pasitelkėme tikrai didžiules ir stiprias pajėgas. Šią vasarą, Verkių regioniniame parke, darbavosi daugiau nei 200 žmonių. Tarp jų – svarbiausią vaidmenį atlikę Lietuvos kariuomenės Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų bataliono kariai ir Krašto apsaugos savanoriai. Tikrosios kautynės truko bene 15 valandų – filmui nufilmuoti ir eksperimentui įvykdyti, užtrukome kur kas ilgiau. Norėdami parodyti tikrą vaizdą mes ilgai kalbėjomės ir tariamės su mūšio liudytojais, radome lapingą, Kalniškių mišką atitinkančią vietovę, subūrėme savanorių būrį. Pats filmavimas užtruko apie dvi paras – pirmąją dieną vyko ekperimento vadinamo MILES (Multiple Integrated Laser Engagement System) filmavimas, antrąją dieną atkuriamasis mūšio filmavimas, - pasakojo filmo prodiuseris Stasys Baltakis. - Džiaugiamės, jog pavyko atskleisti dažnai rašytiniuose šaltiniuose slepiamą tiesą – Kalniškės mūšyje su Jonu Neifalta-Lakūnu priešaky dalyvavo apie 120 partizanų ir kelis kartus gausesnės NKVD kariuomenės 220-tojo pasienio pulko pajėgos. Kai kuriais duomenimis, NKVD būrys galėjo būti sudarytas iš tūkstančio žmonių. Per mūšį žuvo daugiau nei 40 partizanų, o NKVD nuostoliai apibūdinami kaip „keli šimtai nukautųjų ir sužeistųjų“. Mūsų filmo tikslas buvo įrodyti, kad nedidelis motyvuotų kovotojų pulkas gali padaryti tokią didelę žalą puolančiajam priešui. Ir kokie gi lietuviai galingi, kuomet yra vieningi.

Be to, labai didžiuojamės savanorių komanda, kurie noriai dirbo, noriai vaidino ir pademonstravo meilę Lietuvai. Tuo siekiame įkvėpti ne tik tuometinę, vyresniųjų kartą, bet ir jaunimą. Labai svarbu, jog kiekvienas jaunuolis suvoktų ko verta laisvė ir kokie pamatai Lietuvą padarė tokią, kokia ji yra dabar. Viliamės, jog šiuo filmu pasieksime patriotiškumo šaknis ir meilę Tėvynei“.

Jam antrino ir Vaidas Šalaševičius, kurio teigimu Lietuvai svarbūs istoriniai įvykiai – postūmis šiuolaikiniai kartai.

„Ne kartą teko išgirsti frazę, jog „Lietuva man nieko nedavė“. Aš visuomet atsakau: „O ką jai davei tu?“. Lietuva davė daug: žemę, namus, Tėvynę, tėvus ir šeimą. Manau tai daugiau, nei pakankamai. Dabartinėje visuomenėje laisvę ir visą tai ką gauname, dažnas priima kaip savaime suprantamą dalyką. Tačiau tai buvo ne visuomet. Ir to pamiršti – nevalia, - sako V.Šalaševičius. - Prisidėjau prie šio filmo kūrimo ieškodamas liudininkų, finansavimo. Džiugu, jog daug prisidėjo tiek privatūs asmenys, tokie kaip Vilučių šeima, tiek valstybė – Lazdijų ir Alytaus rajono savivaldybės. Manome, jog pasiektas rezultatas bus patrauklesnis nei istoriniai vadovėliai. Ryškus vaizdas, gera muzika, autentiški įvykiai galbūt įpūs meilę savo kraštui. Privers susimąstyti, įneš pasididžiavimo savo tautos istorija.

Juk atkreipkite dėmesį, holivudinių filmų scenarijai „išpūsti“, istorija išgalvota. Čia to nereikėjo – tai įvykis apie kuri mažai kalbame, rašome, tiesiog nedrįstame iškelta galva atsistoti ir tuo nuoširdžiai didžiuotis. Esame kovinga, drąsi, darbšti tauta – kuri atsikratė daug metų mus slėgusios priespaudos. Tad jei ir ateities karta tai įvertins, supras ir džiaugsis mūsų šalies didvyriais – mūsų tikslas bus pasiektas“.

Pirmosios filmo ištraukos bus parodytos Kalniškės mūšio minėjimo dieną, gegužės 16-tąją, o filmas kino teatruose bus rodomas šių metų spalio pabaigoje.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Avulis apie visuotinį NT mokestį: dabar turėtų būti sprendžiama kita bėda

Statybų bendrovės „Hanner“ vadovas Arvydas Avulis sako, kad valdžia šiuo metu turėtų...

Istorikas sukritikavo sprendimą dėl Vytauto Landsbergio: tai daug pasako apie mūsų valdančiuosius (59)

Seimas nusprendė ir įstatymu patvirtino – profesorius Vytautas Landsbergis buvo Lietuvos...

Nedėkite skėčių į šalį: mėgautis šiluma trukdys trumpi lietūs

Ketvirtadienio naktį lietingų debesų liko nedaug, bet dieną jų vėl padaugės. Jie į daugelį...

Ukrainos saugumo tarnyba paviešino rusų kario išpažintį: tai visam gyvenimui, aš sergu

„Tai visam gyvenimui, aš sergu. Ar žinai, kiek lavonų mačiau?“, – tai dalis pokalbio, kurį...

Delfi PliusDainius Sinkevičius

Dėl brendžio ir saldainių įkliuvusiai komisarei – tūkstantinė valstybės išmoka (3)

Darbo vietoje iš pavaldinės vienos verslininkės perduotą brendžio butelį ir saldainių dėžutę...

Karalių mieste sugiedota Tautiška giesmė: čia ypatinga vieta

Mindauginių vakarą Dzūkijoje visi keliai vedė į Merkinę – senąjį karalių ir miegančių...

Karas Ukrainoje. Rusija Zaporožės atominę elektrinę pavertė karine baze Donbase žmonės raginami evakuotis

Didžiojoje Ukrainos dalyje penktadienio vakarą buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus. Vietos...

Valstybės dienos proga – tradicinis priėmimas Prezidento rūmų vidiniame kieme: kvietimus gavo garbūs svečiai (2)

Prezidentas garbius svečius liepos 6-ąją pakvietė į surengtą tradicinį Valstybės dienos...

Karaliaus Mindaugo karūnavimo dieną – jau tradicija tapęs Tautiškos giesmės giedojimas

Trečiadienį vyko Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo ir Tautiškos giesmės dienos paminėjimas....

Mokslininkas dr. Vaičiūnas: tinkama mityba gali išgydyti lėtines, paveldėtas ir net mirtinas ligas – pokyčiai jaučiami jau po 2–3 savaičių įvardijo nesveikiausią ir geriausią mitybos būdus (2)

Jei manote, kad galite valgyti bet ką ir vėliau, gerai pasportavę, taip atpirksite organizmui...