aA
Dar prieš metus aštuoniolikmetę australę Madeline Stuart pažinojo tik gimtojo Maunt Krosbio miestelio gyventojai. Tačiau ant Niujorko mados savaitės podiumo pasirodžiusi Madeline užkariavo pasaulio žmonių širdis.
Modelis Madeline Stuart
© Reuters/Scanpix

Dauno sindromu sergantis modelis tikisi pakeisti visuomenės požiūrį į neįgaliuosius.

Numetė 20 kilogramų

Miela raudonplaukė Madeline beveik nesiskiria nuo kitų merginų: aktyvi, kupina energijos, jai patinka leisti laiką su draugais ir savo vaikinu, klausytis muzikos, lankyti hip hopo treniruotes, plušėti sporto salėje su asmeniniu treneriu, ji mėgsta rengtis naujais drabužiais, išbandyti kosmetiką. Iš bendraamžių ją išskiria ne Dauno sindromas ir ne įgimtos širdies ligos, o tai, kad šios negalios jai nesutrukdė svajoti ir savo svajones įgyvendinti.

Norą tapti modeliu Madeline išreiškė praėjusiais metais, kartu su mama stebėdama madų šou. „Mama, aš modelis“, – savo kalba ištarė Maddy, pasirengusi tą pačią minutę lipti ant scenos. Jos mama Rosanne nenustebo: dukrai visuomet patiko būti dėmesio centre. Teko jai paaiškinti, kad dabar tai neįmanoma, pirmiausia reikia pasiruošti.

„Niekada nebuvau pagalvojusi, kad Maddy galėtų demonstruoti madas, bet supratau: dukra gali padaryti ką nors ypatinga“, – prisimena Rosanne.

Reikėjo žengti pirmąjį žingsnį – numesti svorio. Kaip ir daugelis sergančiųjų Dauno liga, mergina turėjo nemažą antsvorį, jis trukdė šokti, tad buvo pats laikas pradėti sportuoti ir sveikiau maitintis. Maddy su entuziazmu pakeitė gyvenimo būdą: pradėjo lankyti sporto klubą, maitintis pagal sudarytą planą, daugiau laiko skyrė šokiams, penkias dienas per savaitę plaukiodavo. Per devynis mėnesius jai pavyko numesti net 20 kilogramų.

Dukters vadybininkė

Tada mama Madeline padovanojo profesionalią fotosesiją, vildamasi, kad pasikeitusios dukters nuotraukos įkvėps sportuoti jos bendraamžius ir pakeis visuomenės požiūrį į sergančiuosius Dauno sindromu. Maddy buvo laimingiausia pasaulyje. Fotografuotis jai nepaprastai patiko, suteikė daug džiaugsmo. Gavusi nuotraukas, mama buvo priblokšta: „Žinoma, Maddy man visuomet buvo miela ir graži, bet tose fotografijose ji atrodė tiesiog stulbinamai!“

Rosanne nedrįso parodyti nuotraukų mados pasaulio profesionalams, todėl pirmiausia nusprendė pasitarti su pažįstamais tėvais, taip pat auginančiais Dauno sindromą turinčius vaikus. Jų teigiama reakcija, palaikymas paskatino nesustoti. Mama sukūrė dukters profilį feisbuke ir sukėlė jos nuotraukas. Atsiliepė daugybė žmonių, susižavėjusių Maddy. Šią negalią turinčių vaikų tėvai džiaugėsi, kad Madeline suteikia jiems įkvėpimo ir vilties, jog jų atžalos taip pat gali pasiekti, ko nori.

R. Stuart yra vieniša mama, jau 15 metų turi savo verslą, teikia su statybomis susijusias konsultacijas. Šioje srityje įgyta patirtis jai labai pravertė: kai susisiekusi su keliomis modelių agentūromis nesulaukė susidomėjimo, nusprendė pati tapti dukros vadybininke. Pasamdė fotografą, makiažo specialistą, įkūrė savo fotostudiją. Išsiuntinėjus profesionalių Maddy fotosesijų nuotraukas pradėjo plaukti užsakymai.

Žavinti sėkmės istorija

„Pinup Girl Clothing“, „Manifesta“, „Mint“, „Chopsticks“, „Tutu hot“, „Got Glam Cosmetics“, „Skincare“ – tai tik keletas garsių mados ir grožio pasaulio vardų, su kuriais dirba talentingoji Madeline. Taip pat ji tapo kosmetikos kompanijos „Glossgirl“ veidu ir yra pirmasis profesionalus modelis, turintis negalią. Įmonė „EverMaya“ sukūrė Maddy vardu pavadintą rankinės modelį, pajamos, gautos pardavus rankinę, atitenka sergančiųjų Dauno sindromu asociacijai.

Ypač didelio pasisekimo sulaukė M. Stuart pasirodymas Niujorko mados savaitėje praėjusį rugsėjį. Vis daugiau negalią turinčių žmonių pradeda suprasti, kad jie taip pat gali būti savaip gražūs ir seksualūs. Metų pabaigoje Madeline keliavo po įvairias šalis ne tik demonstruodama drabužius ar kosmetiką, bet ir dalydamasi savo sėkmės istorija. Jaunasis modelis buvo nominuotas 2016 metų australo rinkimuose.

Tačiau pripažinimas nepakeitė nei pačios Madeline, nei jos kasdienio gyvenimo, kuris ir toliau bėga gimtojoje Australijoje. Grįžusi iš mados festivalių, kelionių, Maddy toliau šoka, sportuoja, bendrauja su draugais, kurie jai labai svarbūs, tad palikti jų niekada nenorėtų. Čia gyvena ir modelio širdies draugas Robby, jam 20 metų. Vaikinas taip pat turi negalią (yra sutrikusio intelekto), todėl jiedu puikiai sutaria. Čia M. Stuart šaknys, ją mylintys ir palaikantys žmonės. Čia jos namai.

Medikų nuosprendis

Modelio karjera – tik priemonė, padėsianti Maddy pakeisti pasaulį, sumažinti neįgalių žmonių, ypač sergančių Dauno sindromu, diskriminaciją, patyčias, nepasitikėjimą, kurį jiems vis dar jaučia visuomenė, įsitikinusi R. Stuart. Ir tai ne skambūs žodžiai: mamai su dukra teko patirti daug išbandymų, pažeminimo.

Vos į šį pasaulį atėjusiai mergytei medikai paskelbė negailestingą verdiktą: gyvens tik iki aštuonerių ar devynerių metų.

Dviejų mėnesių sulaukusiai Maddy buvo atlikta sudėtinga širdies operacija. Visų įgimtų širdies ligų įveikti nepavyko, bet nuolat gerdama vaistus ji gali gyventi visavertį gyvenimą. O tuomet ligoninėje mažylės mama girdėjo tik prastas prognozes, tvirtinimus, kad dukra niekada nieko nepasieks. Žvelgdama į šia įgimta genetine liga sergančių nutukusių žmonių iškištais liežuviais nuotraukas Rosanne raudojo apimta nevilties ir siaubo. Tačiau atsidavusi dukrai mama neprarado tikėjimo, kad viskas bus gerai.

Naują iššūkį teko įveikti mergytei paūgėjus. Kai Rosanne nusivesdavo dukrelę į parką, žaidimų aikšteles, tėvai su sveikais vaikais iš ten tuoj pat išskubėdavo. Mama stengėsi apsaugoti Maddy nuo žiaurios realybės, kai ši klausdavo, kodėl išeina vaikai, kurdavo istorijas, kad jiems metas gerti popiečio arbatą. Laimė, mažoji nesuprato apgaulės.

Laimė atperka vargus

Rosanne visuomet gynė ir saugojo dukrą, stengėsi, kad ji jaustųsi mylima. Madeline taip pat visus myli, yra labai miela ir draugiška. Tiesa, pirmą kartą pamačiusi nepažįstamą žmogų, ji šiek tiek susigėsta, o užkalbinta nurausta, atsisuka į mamą, nes yra įpratusi, kad ši jai padėtų bendrauti. Tačiau, mamai išėjus iš kambario, likusi viena su žurnalistais Madeline į klausimus apie modelio darbą atsako pati, paaiškina, kad jai svarbu ne uždirbti ir gauti naujų drabužių, o tai, kad gali šypsotis ir fotografuotis.

Dukters vadybininkės pareigas einanti mama ir toliau triūsia savo versle. Kartais tenka dirbti po 16 valandų per parą, bet tai, kad dukra turi mėgstamą veiklą ir jaučiasi laiminga, atperka visus vargus. Dar prieš porą metų Rosanne net negalėjo įsivaizduoti, kad gyvenimas taip pasikeis. Jei tada kas nors būtų pasakęs, kad Maddy taps modeliu ir turės vaikiną, mama nebūtų patikėjusi. Rosanne manė, kad dukra negalės dirbti net paprasto darbo ir teks ją globoti visą gyvenimą.

Tačiau sulaukusi 16 metų Maddy suprato galinti būti savarankiška, turėti savo nuomonę. Ji žino, ko nori, ir to siekia. Iš pradžių mama bandė stabdyti dukrą, norėdama apsaugoti, bet greitai įsitikino, kad geriau leisti išbandyti įvairius dalykus, net ir šiek tiek pavojingus, pavyzdžiui, nardyti arba važinėtis ištemptu lynu. „Tai, jog dukra serga Dauno sindromu, neatima iš jos teisės gyventi. Ir aš turiu jai tai leisti“, – sako Rosanne.

Drąsina kitus

Maddy galės dirbti modeliu tol, kol pati norės, kol jaus džiaugsmą tai darydama. Ne mažiau svarbu, kad tai padeda keisti požiūrį į intelektinę negalią turinčius žmones, parodo, kad šie likimo nuskriaustieji taip pat gali būti laimingi, mylėti, padėti kitiems. Todėl Maddy su mama kasdien bendrauja su sergančiųjų artimaisiais, skaito jų laiškus ir rašo atsakymus. Daugelis tvirtina, kad tai drąsina juos keisti savo gyvenimą.

„Daugybė intelektinę negalią turinčių žmonių, taip pat ir sergančių Dauno sindromu, gyvena izoliuoti, patiria patyčias, o mes jiems padedame suprasti, kad tai gali pasikeisti. Esu įsitikinusi, kad Dauno sindromą turintys žmonės gali daryti viską, ką ir sveikieji, tik savu tempu. Duokime jiems šansą ir bus atlyginta rezultatais, kurie pranoks didžiausius lūkesčius“, – tikina Rosanne, remdamasi savo patirtimi.

Kiekvieną kartą, kai pozuoja fotosesijose, vaikšto ant podiumo, Madeline tiesiog švyti, jaučiasi laiminga. Pasak R. Stuart, dar ir dabar su Maddy eidama gatve sulaukia užuojautos žvilgsnių: „Žmonės manęs gailisi, galvoja, kad man teko didžiulis likimo išbandymas, sunki našta, bet jie niekada nepatirs tokios besąlygiškos meilės, kokią dukra dovanoja man kasdien. Tai yra palaiminimas.“

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

VTEK krizė gresia virsti Karbauskio krize: kyla trys dideli klausimai (68)

Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos ( VTEK ) krizė dėl dalies jos narių galimo spaudimo 2017...

CNN: palydovinės nuotraukos rodo, kad Rusija sparčiai modernizuoja karinius objektus Kaliningrade analitikai: atnaujintos branduolinių ginklų saugyklos (34)

Sprendžiant iš kanalui CNN perduotų kosminio palydovo kameromis užfiksuotų vaizdų, Rusija...

Mažvydas Jastramskis. Requiem Liberalų sąjūdžiui

Liberalų sąjūdis atsidūrė nepavydėtinoje padėtyje. De facto praradus populiariausią...

Širinskienė: norime galų gale išsiaiškinti, kas įvyko Seimo pirmininko kabinete (82)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto (TTK) pirmininkė „valstietė“ Agnė Širinskienė sako,...

Atamanas „Žalgirio“ pergalę sutalpino į kėlinį, atvykstantis Obradovičius Kaunui skyrė galingą epitetą (13)

„Žalgirio“ trečiadienio vakarą Stambule įveiktos „Anadolu Efes“ komandos vyriausiasis...

Ką ir už kiek siūlo lietuviškos mados išpardavime: drabužius iš čia neša glėbiais (22)

Kiek kartų esate burnoję, jog lietuviška mada dėl savo kainos yra prieinama tik daliai šalies...

Verslo psichologės patarimai tiems, kurie nesijaučia vertinami darbe: kaip tai pakeisti

Dirbti, kai nesijauti vertinamas ar pastebimas savo darbovietėje, gana sudėtinga. Dažnam iš mūsų...

Dėl vaiko globos nesutariantys Andrius ir Monika Šedžiai susidūrė teisme: prieš posėdį vienas kito vengė (4)

Ketvirtadienį vienas kitam nemaloniomis replikomis viešai apsikeičiantys verslininkas Andrius...

Gruževskis: 1000 eurų į rankas – būtinos pajamos lietuviui (170)

Tikras paradoksas – lietuviai ypač nepatenkinti savo darbo užmokesčiu, tačiau darbo keisti dėl...

Vilniaus oro uoste atnaujinta „Duty Free“ zona pranoko lūkesčius: dabar tikrai negėda prieš užsieniečius (14)

Vilniaus oro uostas nuo šiol savo klientus pasitinka atsinaujinęs – trečiadienį oficialiai...